RUDAW TV YÖNETİCİLERİ RANT VE YOLSUZLUĞA BULAŞTI
Haberler / 21 Nisan 2014 Pazartesi Saat 22:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rudaw TV Genel Müdürü Ako Mohammed ve Müdür Yardımcısı Rebwar Karim Wali’nin yaptığı yolsuzluklar nedeniyle Rudaw TV’de çalışanların maaşları aylardır ödenmiyor.

Rudaw TV’de yönetici kadrosunun rant ve yolsuzlukları nedeniyle ciddi iç sorunlar yaşanıyor.

Rudaw TV Genel Müdürü Ako Mohammed ve Müdür Yardımcısı Rebwar Karim Wali’nin yaptığı yolsuzluklar nedeniyle Rudaw TV’de çalışanların maaşları aylardır ödenmiyor.

Türk istihbarat servisi MİT tarafından kurulan ve Neçirvan Barzani’ye bağlı görünen Rudaw TV, Türkiye’ye kaçak götürülen petrol parasıyla finanse edilirken yönetici kadronun yolsuzlukları nedeniyle televizyonda çalışan muhabir ve haber merkezi çalışanları maaşların ödenmemesi nedeniyle istifa ediyor.

Rudaw TV’nin Genel Müdürü Ako Mohammed ve Müdür Yardımcısı Rebwar Karim Wali yaptıkları yolsuzluklardan haberdar olup dile getirenleri gerekçesiz işten çıkartıyor. Televizyona alınan hiçbir çalışan ile sözleşme yapılmadığı için hak talebinde de bulunamıyor.

İşten çıkartılanlara zorla “kendi isteği ile televizyondan ayrılıyorum, hiçbir hak talep etmiyorum” içerikli bir kağıt imzalatılıyor. Ako Mohammed,  bu kağıdı imzalamayanları tutuklatacağını, bir daha cezaevinden çıkamayacağını söyleyerek tehdit ediyor.

Uzun bir süredir MİT ile çalışan, birçok defa Türkiye’ye gelip-giden, MİT’e Soranca-Arapça ve Farsça eleman sağlayan Rebwar Karim Wali ve Hewler’deki Türk konsolosluğu ile yakın ilişkileri bulunan Ako Mohammed, çalışanların maaşlarını Türk bankalarına yatırarak faiz üzerinden milyonlarca dolar para kazanıyorlar. Televizyon çalışanları üç aydır maaşlarını alamazken televizyonun iş yaptığı şirketlerden ve reklam gelirlerinden de Ako Mohammed ve Rebwar Karim Wali’nin cebine binlerce dolar giriyor.

Türk istihbaratı MİT tarafından yayın politikası belirlenen Rudaw televizyonu, Rojava ve Kuzey Kürdistan’daki Kürt kazanımlarına karşı yayınlarıyla dikkat çekerken televizyonda, çoğunlukla PKK’den kaçan Dılbuxîn Dara gibi otuza yakın kişi ile MİT’in Türkiye’deki televizyon ve ajanslardan getirdiği gazeteciler(!) bulunuyor.


Ahmed Yusuf/Hewler

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): RUDAW  TV  YONETICILERI  RANT  VE  YOLSUZLUGA  BULASTI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.