TÜRK ASKERİ VE KDP PEŞMERGELERİ ROJAVA’YA GİRMEK İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR
Haberler / 21 Nisan 2014 Pazartesi Saat 05:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ve KDP’nin Rojava’ya askeri bir saldırı için hazırlık yaptığı iddia edildi.

Türkiye ve KDP’nin Rojava’ya askeri bir saldırı için hazırlık yaptığı iddia edildi.

Güney Kürdistan’daki Bamerni, Batufa ve Kanimasi’deki Türk ordusuna ait üslerde operasyon hazırlıkları yapılırken, aynı kapsamda Peşmerge hareketliliği de görülüyor.

Güney Kürdistan’daki Türk İşgal Üslerinde Savaş Hazırlığı

Bamerni, Batufa ve Kanimasi’deki Türk ordusuna ait üslerdeki asker sayısı arttırılıyor. 2 bine yakın özel bir askeri birlik Bamerni’ye gelirken, Batufa ve Kanimasi’deki üslere de özel birlikler sevk ediliyor.

PKK’ye karşı KDP’nin Türk ordusuna verdiği askeri üslere son on gündür Habur sınır kapısından geçen TIR’ların giriş çıkışları çoğaldı. Kapalı konteynerlerle askeri malzeme taşınıyor. Aynı zamanda Tank ve zırhlı araçlarda üslere getiriliyor.

Türkiye’den gelen askeri malzeme TIR’larının Zaxo ve Duhok’taki Peşmerge karargahlarına girip yüklerini boşalttıklarına yönelik bilgiler alınıyor.

Bir taraftan KDP Peşmergelerine TIR’larla silah ve cephane taşınırken bir taraftan da Duhok ve Zaxo’da gece 12’den sonra otobüs vb. araçlarla Peşmergeler sınır hattına kaydırılıyor. Yine Yer yer top, katuşa gibi ağır silahlarda araç konvoyları içinde görülüyor.

Türkiye’nin Hewler Konsolosluğu Operasyonun Yönetim Merkezi

Türk devletinin Hewler konsolosluğu Rojava’ya yönelik askeri işgal harekatının yönetim merkezi haline getirildi.  Konsolosluk çevresinde güvenlik önlemleri arttırılırken konsolosluk içerisindeki bahçeye ve çatıya telsiz antenleri ve vericiler yerleştiriliyor. Konsolosluk binasındaki çalışanların sayısında da artış yaşanıyor. Harekat merkezi olarak belirlenen konsolosluğa Türkiye’den de birçok teknik cihaz getirildi.

Türk konsolosluğuna giriş çıkışlarda da yoğunluk görülüyor. Türk dışişleri bakanlığı, MİT ve Türk Genelkurmayından yetkililer ile Peşmerge komutanları, Parastın sorumluları sık sık konsoloslukta toplantı yapıyorlar. Rojava’ya yönelik operasyonda Kuzey Kürdistan ve Güney Kürdistan üzerinden Rojava’ya girecek olan Türk askerleri ve Peşmergenin sınırdan geçecekleri güzergahların belirlendiği bu kapsama savaş planlarının yapıldığı belirtiliyor. Bu plana göre, Türk devletinin Antep, Mardin, Urfa üzerinden Rojava’ya Hatay üzerinden de Suriye gireceğini aynı kapsamda Güney Kürdistan’daki Türk askerinin de Peşmerge ve IŞİD desteği ile Zaxo hattından Rojava’yı işgal edecekleri, YPG güçleri tasfiye edildikten sonra yapılan anlaşma gereği Rojava’nın Peşmergelere bırakılacağı belirtiliyor. IŞİD çetelerinin Kobani saldırısı, Rojava sınırına KDP ve Türk devleti tarafından kazılan hendeklerinde bu saldırı planının bir parçası olarak uygulandığı söyleniyor.

Goran Akreyi/Duhok

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): TURK  ASKERI  VE  KDP  PESMERGELERI  ROJAVA  YA  GIRMEK  ICIN  HAZIRLIK  YAPIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.