TÜRK DEVLETİ IŞİD ÇETELERİNDEN KAÇAK PETROL SATIN ALIYOR
Haberler / 20 Nisan 2014 Pazar Saat 09:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürekli, Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerinden ve komşuluk haklarından dem vuran AKP hükümetinin, Suriye’de ki çetelerle petrol anlaşmaları imzaladığı ve çetelerin denetiminde bulunan petrol kuyularından çıkartılan petrolün, MİT üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye sokulduğu iddia ediliyor.

Suriye’de sürdürülen uluslararası savaşın taraflarından olan Türk devletinin, savaşta yer almasının ve savaşı sürdürmek istemesinin büyük nedeni Rojava olsa da, başka bir nedeninde petrol olduğu ortaya çıktı.

Sürekli, Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerinden ve komşuluk haklarından dem vuran AKP hükümetinin, Suriye’de ki çetelerle petrol anlaşmaları imzaladığı ve çetelerin denetiminde bulunan petrol kuyularından çıkartılan petrolün, MİT üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye sokulduğu iddia ediliyor.

Lübnan’da yayınlanan Es-Sefir gazetesine konuşan Suriye Petrol Bakanı Yardımcısı Hasan Zeyneb, silahlı çete örgütlerin Suriye’den çıkardıkları petrolü piyasanın çok altında bir fiyatla Türkiye’ye sattıklarını açıkladı.

AKP ve Ucuz Petrol Kaçakçılığı

AKP devleti, Suriye ile olan sınır kapılarının çetelerin eline geçmesini desteklemiş ve Kesep’te Ermenilerin çeteler tarafından katledilmesine yardım etmiş, sınır kapısının çetelerin eline geçmesini sağlamak için, Suriye topraklarının yedi kilometre iç tarafında bir Suriye savaş uçağını düşürmüştü.

Rojava’da uluslararası güçler ve özellikle KDP ile AKP devleti tarafından desteklenen IŞİD çeteleri, petrol kuyuları yönünden zengin olan Rakka ve Merkede bölgelerinde ki petrol kuyularının denetimini ellerinde bulunduruyorlar.

İŞİD terör örgütünün denetiminde bulunan petrol kuyularından çıkarılan petrolün şuana kadar nereye gittiği merak konusuydu.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre ve Suriye Petrol Bakanı Yardımcısı Hasan Zeynep’in Es-Sefir gazetesinde yayınlanan konuşmasına göre, çeteler çıkardıkları petrolü çok ucuz fiyata Türk devletine satıyor.

İç savaş öncesinde Türk işadamlarına satılan petrolün varil fiyatı 30 dolarken, çeteler çıkardıkları petrolü kaçak yollardan varil fiyatı 10 dolara Türkiye’ye satıyor. Çeteler, denetimlerinde bulunan petrol kuyularından günlük ortalama 60 bin varil petrol çıkartıyorlar. Çıkardıkları petrolün çok küçük bir bölümünü iç piyasaya süren IŞİD terör örgütü, geriye kalan petrolün neredeyse tamamını Türk devletine satıyor.

Petrolü Sınırdan Türkiye’ye Sokan TSK ve MİT

IŞİD çeteleri çıkardıkları petrolü kaçak yollardan Türk devletine satıyor. Petrolün, kaçak yollardan Türkiye’ye sokulmasına yardım eden ise TSK ve MİT’in kendisi. Türkiye ve Suriye sınırında, sınır ticareti yapan tüccarlardan edindiğimiz bilgilere göre, çeteler ile TSK ve MİT mensupları sınır ticareti denetimini ellerinde tutuyorlar. Son zamanlarda, Türk askerlerinin sınır ticareti yapanlara müdahalede bulunmasını da, müdahale edildiği zaman çeleler ile askerlerin sınırda görüşme vakitleri olarak değerlendiriyorlar

Şîyar Ardıl

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): TURK  DEVLETI  ISID  CETELERINDEN  KACAK  PETROL  SATIN  ALIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.