BDP MİLLETVEKİLLERİ HDP’YE KATILIYOR
Haberler / 19 Nisan 2014 Cumartesi Saat 09:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP milletvekillerinin HDP’ye katılması kararı alındı. Yeni bir adım attıklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “HDP grubu sadece Meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye'nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız” dedi.

BDP milletvekillerinin HDP’ye katılması kararı alındı. Yeni bir adım attıklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “HDP grubu sadece Meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye'nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız” dedi.

BDP ve HDP milletvekilleri, BDP’nin HDP’ye katılmasının yanı sıra gündemdeki konuları değerlendirmek üzere BDP Genel Merkezi’nde toplandı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıya BDP Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de katıldı. Toplantıya BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılmazken, toplantının ardından HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürtçü açıklama yaptı. Kürkçü, toplantıda parlamentoda HDP grubu oluşturma kararı aldıklarını belirterek, birleşmenin uzun zamandan beri gündemde olduğunu söyledi. Toplantıda HDP ve BDP’nin birleşme konusunun konuşulduğunu söyleyen Kürkçü, HDP'nin yeniden kuruluş sürecini seçimlerin ardından hızlı biçimde ele aldıklarını ifade etti. Yeni bir adım attıklarını kaydeden Kürkçü, HDP'yi kitlesel ölçeğe ulaştırma noktasında ortak karar aldıklarını dile getirdi.

BDP milletvekillerinin HDP’ye katılarak bir grup oluşturacağını söyleyen Kürtçü, şunları ifade etti: “Bu sürecin bir işleyiş ve kırtasiye süreci, zamanlaması vardır. Bunları düzenledikten sonra önümüzdeki günlerde TBMM’de gerçekleştireceğiz. Böylelikle tartışılan konu hakkında bir adım atmış olacağız. Bütün bileşenlerimizle biraraya geldik. Orada da hem seçim sonuçlarını hem de gelecekte ortaya çıkabilecek gelişmelere ilişkin görüştük. Bu görüşmelerden sonra HDP’nin kitlesel bir pozisyona getirmek için karar birliğine vardık.”

HDP ve BDP kongreye gidecek’

HDP ve BDP’nin kongreye gideceğini söyleyen Kürtçü, “BDP’nin kendine yeni bir şekil vermesi gerekir. HDP’nin bütün bileşenleri ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına bağlı olarak yeniden şekillendirmesi gerekecektir. Bütün bunların tümü için bir yenileme ve yeniden kurutuluş çalışmasının içinde olacağız. HDP grubu sadece Meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye'nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız. Bu durum sadece Türkiye'yi değil dünyayı ilgilendiriyor. Buradaki Kürt sorununda çözümün gelişmesi bölgeye ve Ortadoğu'ya da yansıyacaktır. Önünü açacaktır."

‘Sahici bir hamle yapıyoruz’

"Sahici bir hamle yapıyoruz" diyen Kürkçü, HDP grubunun oluşması için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde bu süreci tamamlayacaklarını söyledi. Bu süreç ve birleşme seremonisi için zaman gerektiğini kaydeden Kürkçü, "HDP'nin misyonu için, nasıl örgütlenecek, karşılaştıklarını nasıl aşacağı konularını, yeni süreçle karşılaştıracağız. Görüş birliğimiz tamdır, herhangi bir sıkıntı yoktur." dedi.

‘Öcalan HDP’ye büyük önem veriyor’

Kürtçü’den sonra söz alan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ise, “Sayın Öcalan ile gerçekleşecek görüşmede toplantı sonuçları paylaşılacak. Kendisi HDP'ye büyük önem atfediyor. Türkiye'deki tüm kesimleri kapsaması açısından önemsiyor. Kendisine anlatacağız. Nasıl bir değerlendirme yapacak, onu bilemiyoruz. Ama şuna inanıyoruz. Sayın Öcalan, HDP’nin üzerinde çok duruyor" diye belirtti.

Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): BDP  MILLETVEKILLERI  HDP  8217  YE  KATILIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA