SONUN BAŞLANGICI: İHANET
Serbest Yazılar / 16 Nisan 2014 Çarşamba Saat 07:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhanet: Varlığın Kendi amacına ya da doğasına yabancılaşma halidir. Varlık, kendi amacına ve doğasına yabancılaştıkça ihanet kendini yavaş yavaş açığa vurur. Varlığı kendisi olmaktan çıkarır. Başkası olma haline getirir veya başkasına hizmet etmeye götürür. Yani kendi sonunun başlangıcını getirmektir.

İhanet, tanımlanması zor olduğu kadar; anlamı, en kolay anlaşılan kavramlardan biridir.

Peki, ihanet nedir?

İhanet: Varlığın Kendi amacına ya da doğasına yabancılaşma halidir.  Varlık, kendi amacına ve doğasına yabancılaştıkça ihanet kendini yavaş yavaş açığa vurur. Varlığı kendisi olmaktan çıkarır. Başkası olma haline getirir veya başkasına hizmet etmeye götürür. Yani kendi sonunun başlangıcını getirmektir.

 KDP, Rojava’ya ilişkin izlediği politika ile üstte belirtiğimiz ‘’Şematik olguyu’’ yaşamaktadır. KDP, kazdığı hendekler ve izlediği politikalar ile Kürdistan’ı ikiye bölerek kendi doğasına yabancılaşmış durumdadır. Bu yabancılaşmanın en son evresini yaşamaktadır.

KDP’nin ihanet evresine geleceği Rojava’da izlediği politikalarla aşikârdı. Bu son aşamanın habercisi durumundaki bazı söylemlerini belirtmekte de fayda var. KDP, Kürdistan toprakları arasında Baas rejimi tarafından kurulan Sêmelka Sınır Kapısı’nı Rojava halkına kapatarak İHANET evresinin ilk adımını atmış oldu.

KDP’nin başındaki Mesut Barzani, bu Rojava karşıtlığı politikasını, “PYD, Devlet Bahçeli gibi Kürt karşıtlığı yapıyor.” açıklamalarıyla yapmıştı.

KDP’nin Kürt partisi çizgisinden saptığı, parti lideri Mesut Barzani’nin Tel Ebyad katliamına yönelik sarf ettiği sözlerle de ortaya çıkmıştır. KDP lideri Barzani; ‘’Eğer Rojava’da masum Kürt halkına kadın ve çocuklara yapılan katliamlar doğruysa, bütün olanaklarımı devreye koymaya hazırım.’’ Açıklamasında bulunarak katliamı yalanlamıştı.

Tüm bu açıklamaların yanında KDP lideri Mesut Barzani, Rojava halkını, Esad rejimi ve çetelerden koruyan Halk savunma birlikleri YPG’yi rejim taraftarı ve çete olarak nitelendirmişti.  
KDP’nin yol haritasını görünür kılan Mesut Barzani, tarihe mal olacak sözler sarf ederek ‘’Şematik Olguyu’’ istikrarlı bir şekilde sürdürme ısrarını dile getirmiştir. KDP lideri, “Rojava’da yaşanan devrim değildir.” Sözlerini dile getirmişti. Bütün bu sözler kendine yabancılaşma evresinin son halkasını taşımakla beraber varlıkta yaşanan ruhsal durumu da açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Netleşen Varlık artık kendi doğasına yabancılaştığını pratik uygulamalarıyla kendini açığa vuracaktır.

Halk Rojava’yı, CİZİR, KOBANİ ve AFRİN olmak üzere üç Kantona ayırarak Özerklik ilan etmişti. Ancak kısa bir süre sonra KDP’den gelen tepki KDP’nin içinde bulunduğu psikolojik durumu ortaya koyuyordu. 11 Şubat 2014 tarihinde KDP, Federal Kürdistan Bölge Yönetimi adına yaptığı açıklamada Rojava’da ilan edilen Özerk Yönetimi tanımadıklarını açıkladı. Bu söylem, yaklaşık 76 yıldır Güney Kürdistanda,  Kürdistan’ın dört parçası için,  Baas Rejimine karşı mücadele eden, bu uğurda yüzbinlerce şehit veren KDP artık pratik uygulamalarıyla Kürdistan’nın özgürlüğünden vazgeçtiği ve Kürdistanı sadece Güney Kürdistan’dan ibaret gördüğünü açık hale getirdi.

Artık amacından sapmış bir gerçek ile karşı karşıyayız.

Kürdistan’nın dört parçasının birleşmesi adına mücadele ettiğini iddia eden KDP, Rojava ile Güney Kürdistan arasında kazdığı Hendeklerle bir kez daha mücadelesine yabancılaşmıştır. Artık amacından saparak kendi sonun başlangıcını getirmiştir. Saddam-laşan ve Esad-laşan bir KDP profili ortaya çıkmıştır.

Sözün kısası KDP, Rojava sınırına kazdığı “ihanet hendeği” ile aslında kendi mezarını kazmaktadır.

Munzur Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  SONUN  BASLANGICI  IHANET  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.