KDP BATTIKÇA BATIYOR
Haberler / 15 Nisan 2014 Salı Saat 08:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP, Güney Kürdistan’daki okullarda Aliza Marcus’un, PKK hakkında yazdığı Kan ve İnanç: PKK ve Kürt hareketi isimli kitabın Soranca çevirisini dağıtıyor.

KDP, Güney Kürdistan’daki okullarda Aliza Marcus’un, PKK hakkında yazdığı Kan ve İnanç: PKK ve Kürt hareketi isimli kitabın Soranca çevirisini dağıtıyor.

Amerikalı yazar Aliza Marcus’a ait Blood and Belief, The PKK and the Kurdish Fight for Independence-Türkçesi Kan ve İnanç: PKK ve Kürt hareketi isimli kitabı, KDP tarafından Soranca’ya çevirtilerek PKK History-PKK Tarihi ismiyle okullarda dağıtılıyor.

2007 yılında Türkiye’de İletişim yayınları tarafından basılan kitap; Türk devletinin resmi belgelerinden, PKK itirafçılarıyla ve PKK’den çeşitli tarihlerde kaçan ve şuan Avrupa ve Güney Kürdistan’da KDP’nin himayesinde kalanlarla yapılan söyleşiler sonucu hazırlanan bir kitap olması açısından Soranca’ya çevrilip dağıtılması dikkat çekiyor.

Aliza Marcus’un PKK History-PKK Tarihi isimli Soranca çevrisi yapılan kitap özellikle Hewler’deki Selahaddin Üniversitesindeki öğrencilere ve Medya Savunma Alanlarına yakın köylerdeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine dağıtılıyor.

 Selahaddin Üniversitesinde görüştüğümüz öğrenciler, “Rojava devrimin yaşandığı bir dönemde KDP, bu devrime ‘hendek’ kazara ihanet ediyor. Bununla da yetinmiyor. PKK’nin Güney Kürdistan’daki etkisini kırmak için PKK’nin mücadele tarihini karalamak için her türlü kirli oyunu oynuyor. Bir süre önce burada PKK kurucularından ve şuan KCK Eş Başkanı olan Cemil Bayık’a ait PKK Tarihi isimli bir kitap yayınlandı. Aynı dönemde PKK’ye ihanet edenler ve Türk devletinin resmi belgelerinden yararlanılarak anlatılan Aliza Marcus’un Kan ve İnanç: PKK ve Kürt Hareketi” isimli kitabı Soranca’ya çevirerek ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde dağıtılması oldukça manidardır. KDP bu kirli politikalarıyla battıkça batıyor” ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.

PKK’nin mücadele tarihinin içinin boşaltılmaya-saptırılmaya çalışıldığı Aliza Marcus’un kitabıyla KDP beklediği etkiyi göremeyecek ama tarihten günümüze Kürt hareketlerine karşı ‘KDP’nin ihanet tarihi’ ismiyle basılacak bir kitabın çok fazla etkiye sahip olacağı kesin görünüyor.

Goran Akreyi/Hewler


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): KDP  BATTIKCA  BATIYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.