AKP’DEN FETULLAH GÜLEN OKULLARINI KAPATIN TALİMATI
Haberler / 11 Nisan 2014 Cuma Saat 05:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümetinin dış işleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Güney Kürdistan ziyaretinde Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’den, Tayip Erdoğan’ın Güney Kürdistan’daki Fetullah Gülen okullarının en kısa zamanda kapatılmasını istediği belirtiliyor.

AKP hükümeti, Mesut Barzani’ye Fetullah Gülen Örgütüne ait okulların kısa bir süre içinde kapatılması konusunda talimat verdiği iddia ediliyor.

AKP hükümetinin dış işleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Güney Kürdistan ziyaretinde Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’den, Tayip Erdoğan’ın Güney Kürdistan’daki Fetullah Gülen okullarının en kısa zamanda kapatılmasını istediği belirtiliyor.

TÜRK BAŞBAKANINDAN KDP’YE TALİMAT: OKULLARI KAPATIN..!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 4 Mart tarihinde Süleymaniye’de Amerikan Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılan bir foruma katılmış ardından Hewler’e geçerek burada Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Hewler Başkonsolosu Mehmet Akif İnam’ın yer bir toplantıya katılarak Fetullah Gülen Örgütüne ait okulların kapatılması konusunda Tayip Erdoğan’ın kesin talimatı olduğu, en kısa zamanda kapatılması gerektiğini belirtmişti. En son basında çıkan haberlerde, Türk Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçiliklere gönderdiği bir yazı ile Fetullah Gülen okullarının kapatılması talimatı verdiği ortaya çıkmıştı.

KDP, FETULLAH GÜLEN OKULLARINA MÜFETTİŞ GÖNDERDİ

Davutoğlu’nun Hewler ziyareti ardından, okulların kapatılacağı duyumları nedeniyle birçok aile çocuklarını Fetullah Gülen okullarından almaya başladı. Türkiye tarafından okulların yasaklanması durumunda Fetullah Gülen okullarının verdiği diplomaların geçersiz kalacağı söyleniyor. En son alınan bilgilerde, Fetullah Gülen okullarına KDP tarafından müfettiş gönderildi. Okulların ‘misyonerlik faaliyeti yürüttüğü’ şeklinde müfettişler rapor hazırlayarak okulların kapatılması önerisinde bulundular. Yine Fetullah Gülen’e bağlı şirketlere de müfettişler gönderilerek yaptıkları işler ve şirket hesapları incelemeye alındı.

FETULLAH GÜLEN OKULLARINA ELİT BÜROKRASİNİN ÇOCUKLARI

Fetullah Gülen okulları özellikle KDP ve YNK bürokrasisinde etkili olan kesimlerin çocuklarını okullara almak için özel bir çalışma yürüttü. Fetullah Gülen’in Güney Kürdistan’daki bütün çalışmalarından sorumlu olan Talip Büyük ve Fatih Cingöz, KDP’li üst düzey bürokrasisinin çocuklarını okullara alma organizasyonunu gerçekleştirdi. Fetullah Gülen okullarına çocuklarını gönderenler arasında Başbakan, bakan ve milletvekilleri ile Peşmerge komutanları çoğunlukla yer alıyor.

GÜNEY KÜRDİSTAN’DAKİ TÜRK MİSYONERLİK OKULLARI

Fetullah Gülen okulları hakkında görüştüğümüz önemli bir kaynak, okullar hakkında şu bilgileri verdi:

“Anaokulundan tutun üniversite okuluna kadar ki müdürler ve öğretmenler hepsi birbirini tanımazlar. Kim ne kadar ne yapıyor diğeri bilmez. Tüm okul müdürleri genel müdürün toplantısına zorunlu katılırlar. Genel müdür Talip Büyüktür. Ona da abi derler. O toplantıda genel olarak sadece müdürler katılır ve planlamalarını yaparlar. Talip Büyükten sonra Fatih Cingöz gelir. Güney Kürdistan’ın tüm şehirlerinde okulları var. Arap bölgelerinde sadece erkek okulları açıldı.

Örgütlenme yöntemi daha çok şu biçimdedir. Her bir öğretmen 7 kişiden oluşan komisyon kurar. Her mahalleden bir kişi yani, o da yedi kişi örgütlemek zorundadır. İlk yedi kişiyle özel ilgilenirler. Onların da yedisi yedi kişiye ulaşmak zorundadır. Her yedi kişi bir üstüne tekmil vermeden diğerleriyle evlerde toplantılar alır. Böylece ağ kurarlar. Para havuzları vardır yediden yetmişe herkes oraya para atar.

Her öğretmenin maaşı farklıdır. Yetkisine göre maaş almaktadır. Kıdemli öğretmenleri aileleri ile başka ülkelere gönderebiliyorlar. Bekâr olanları ise gönderecekleri ülkeler hangisi ise oradan bir kız çağırıp, evlilik yaptırıp beraber gönderebiliyorlar. Geçen yıl Afrika’dan bir-iki kızı çağırıp evlendirip gönderdiler. Hewler’in birçok yerinde evleri var. Oralara çok imkan sağlanıyor. Abla dedikleri bir kadın kızların örgütlenmesinden sorumludur. Okul ve evlerin masrafları Güney Kürdistan’daki şirketler tarafından karşılanıyor.

Çocukları iki günde bir okulda programlar hazırlıyoruz diye ailelerinden izin alıp götürüyorlar. Her çocuğu almıyorlar. Kendilerince uygun ve zeki gördükleri çocukları alıyorlar. Yurtta kalmaya teşvik ediyorlar. Yurtlarda Fetullah Gülen’in okullara yönelik hazırladığı videolar izletiliyor. Okullarda okuyanların tamamı Türkçeyi ana dilleri gibi konuşabiliyor. Türk kültürü ile yetiştiriliyor. Türkiye hayranlığı geliştiriliyor. Her yıl gruplar halinde Türkiye şehirleri gezdiriliyor. Çocukları etkilemek amacıyla ‘muhterem hocadan’ diyerek hediyeler dağıtıyorlar. Çocukların da bu karşılık Fetullah Gülen’e hediyeler göndermeleri teşvik ediliyor.

Kadınları toplayıp onlara da eğitim veriyorlar. Bu eğitimler kadınların düzeyine göre oluyor. Bazılarıyla genelde sohbet ediyorlar. Soranca dublajlı Fetullah Gülen videoları izletiyorlar. Bir iki hadisi Hz. Muhammed’den okuduktan sonra F. Güleni anlatırlar. Fetullah Gülen’in son peygamber olduğu söylenir. Asrın son peygamberi ifadesini kullanırlar. Birçok hamile kadına ‘sizin çocuğunuzun ismini hoca efendinin ismi olursa mübarek olur. Hoca efendi sizin çocuğun erkek olacağını biliyor’ diyerek kadınları etkilemeye çalışırlar. Hocanın ermişliğinden bahsederler.”

MİSYONER OKULLARI

Işık lisesi

Işık ortaokulu

Nilüfer kız lisesi

Ranaki ilkokulu

Gulan ilkokulu

Duhok erkek koleji

Duhok kız koleji

Duhok ilkokul

Soran erkek koleji

Selahaddin erkek koleji

Süleymaniye kız koleji

Halepçe erkek koleji

Süleymaniye ilkokul

Kerkük çağ erkek koleji

Kerkük çağ kız koleji

Bağdat erkek koleji

Musul erkek koleji

Ramadi erkek koleji

Basra erkek koleji

Kerkük erkek ilkokulu

Necef erkek koleji için 32

GORAN AKREYİ/DUHOK

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.inf

TAGS(ETIKETLER): AKP  Gulen  okullari  kapatma  talip  barzani  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.