KOBANÊ'DE BİRİ EMİR 8 IŞİD ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ
Haberler / 08 Nisan 2014 Salı Saat 07:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batı Kürdistan'ın Kobanê bölgesinde YPG güçleri ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri arasında çıkan çatışmalarda biri emir olmak üzere 8 çete üyesi daha öldürüldü.

Batı Kürdistan'ın Kobanê bölgesinde YPG güçleri ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri arasında çıkan çatışmalarda biri emir olmak üzere 8 çete üyesi daha öldürüldü.

Alınan bilgilere göre 7 Nisan günü Kobanê'nin güneyindeki Sırrin beldesi ve Qelhide köyü arasında bulunan El Tel alına saldırıda bulunan IŞİD çeteleri ile YPG güçleri arasında çatışma çıktı.

YPG'ye yakın kaynaklar, çatışmalarda 8 çete üyesinin öldürüldüğünü bildirirken, bunlardan 3'ünün cenazesinin çeteler tarafından Dali köyüne götürüldüğü belirtildi. Öldürülenlerden birinin Ehmed Hisen Eli Hebu isimli bir IŞİD emiri olduğu öğrenildi. Diğer cenazelerin ise Halep bölgesindeki Minbic ilçesine götürüldüğü bildirildi.

4 Nisan günü de Kobanê bölgesindeki Şıyuk'ta IŞİD çeteleri ile YPG'liler arasında çıkan çatışmalarda Ebu Dojan isimli bir emir ile Şeyh Abdul Rahman Yemni, Fadıl bin Ebu Antar, Ebu Bekir el Mısri ve Ebu Halid El Cezayiri isimli çete üyeleri öldürülmüştü. Bunların özellikle Şıyuk bölgesinde Özgür Suriye Ordusu'na yönelik bombalı saldırılarda bulunan ve sivillere yönelik alıkoyma suçlarına yoğun bir şekilde bulaşmış çeteciler olduğu bildiriliyor.

Türkiye ve körfez monarşilerinden destek alan, Suriye rejimin de göz yumduğu IŞİD çeteleri Mart ayı başlarından bu yana Kobanê bölgesine yönelik saldırılarda bulunuyor. Saldırılar doğu, batı ve güney olmak üzere üç koldan başlatıldı.

Batı Kürdistan'ın askeri gücü YPG ve Kürt siyasi güçlerine göre amaç Kobanê bölgesini işgal etmekti. Ancak bu saldırılar Batı Kürdistanlıların sert direnişiyle karşılaştı ağır darbe aldı. Çatışmaların yoğunluğu son bir haftadır düştü.

Bu saldırılar özellikle Türkiye ile sınırı olan Til Ebyad’a bağlı Kendal köyündeki çatışmalarda IŞİD çeteleri ağır kayıplar verdi. Onlarca çete üyesi öldürüldü.  Diğer cephelerde de çeteler ağır kayıplar verirken, YPG’nin karşı operasyonlarıyla da karşılaştılar. Yerel kaynaklar, IŞİD’in saldırı kampanyasında bu dalganın daha kırıldığını söylüyor.

3-4 Nisan gecesi Batı Kürdistan’ın kadın ordusu Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) de Kobanê bölgesindeki iki köyde çıkan çatışmalarda IŞİD çetelerine mensup 35 kişiyi öldürdüklerini duyurmuştu. -ANF-

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): isid  dais  ceteleri  kdp  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA