Büyükelçi’den itiraf: Reyhanlı saldırısını El Kaide yaptı!
Haberler / 07 Nisan 2014 Pazartesi Saat 07:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında gerçekleşen ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı saldırısının El-Kaide tarafından yapıldığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Türkiye Büyükelçisi Tacan İldem tarafından itiraf edildi. Bugüne kadar sürekli gündeme gelen bu iddia hükümet yetkililerince kesin bir dille reddediliyordu.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında gerçekleşen ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı saldırısının El-Kaide tarafından yapıldığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Türkiye Büyükelçisi Tacan İldem tarafından itiraf edildi. Bugüne kadar sürekli gündeme gelen bu iddia hükümet yetkililerince kesin bir dille reddediliyordu.

Türkiye'nin El Kaide ve benzeri örgütlere dolaylı veya dolaysız destek verdiği iddiaları bir kez daha doğrulandı. El-Monitor'da çıkan habere göre AGİT Türkiye Büyükelçisi Tacan İldem, AGİT'te yapılan toplantıda konuya ilişkin soruları yanıtlarken, Reyhanlı saldırısının El-Kaide tarafından yapıldığının kanıtlandığını söyledi. Böylece, daha önce defalarca dile getirilmiş olan Reyhanlı saldırısının failinin El-Kaide olduğu iddiaları doğrulanmış ve Türkiye hükümetinin yetkili bir ağzından da itiraf edilmiş oldu. Bilindiği gibi hükümet yetkilileri tarafından olaydaki El-Kaide sorumluluğu iddiaları her defasında reddediliyordu.

Bir itiraf, bir inkar

Al Monitor'da yer alan habere göre; AGİT toplantısında bir konuşma yapan Ermenistan Büyükelçisi Arman Kirakossian, Türkiye'nin bir Suriye savaş uçağını düşürdüğü Keseb'deki İslamcıların Ermenilere saldırılarından doğrudan Türkiye'yi sorumlu tuttu. Son günlerde Keseb'in Türkiye'den gelen El Kaide bağlantılı grupların saldırısı altında olduğunu söyleyen Kirakossian, sivillerin de hedef alındığı bu saldırılar nedeniyle çok sayıda Ermeninin güvenli yerlere çekilmek zorunda kaldığını ifade etti. Kirakossian Türkiye'yi terörist grupların kendi topraklarını kullanarak Keseb'e yaptığı saldırılara karşı acil ve etkili önlemler almaya çağırdı. Kirakossian'ın iddialarına yanıt veren Büyükelçi Tacan İldem, yanıtında "Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını yitirmesine ve 146 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırılar, El Kaide unsurları tarafından yapıldı ve El Kaide unsurlarının Suriye dışındaki operasyonudur" dedi. İldem böylece Reyhanlı'daki patlamaların El Kaide tarafından yapıldığını söyleyen ilk Türk yetkili oldu. Reyhanlı saldırısının El Kaide tarafından yapıldığını nihayet itiraf eden büyükelçi, Keseb'deki saldırıların, Türkiye'de üslenmiş olan El Kaide unsurlarının operasyonu olduğu iddialarınıysa reddetti.

Erdoğan, El-Kaide dışında herkesi suçlamıştı

İldem, Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedilen iddiaları "Türkiye, El Kaide'nin üssü değil, hedefidir. Dört büyük El Kaide saldırısının İstanbul'da yaşandığını unutmayalım" sözleri ile yanıtladı. Konuşmasında saldırıları tek tek anlatan İldem, Türkiye'nin hiçbir mezhep, din, uyruk ayırt etmeden Keseb'e yardım önerisinde bulunduğunu iddia etti. Bilindiği gibi Başbakan Erdoğan, Reyhanlı saldırısını El Kaide üstlenmesine rağmen, saldırıdan Suriye'yi, CHP'yi, Gezi eylemcilerini, solcu örgütlerden Acilcileri DHKP/C'yi, Suriye istihbarat örgütü Muhaberat'ı sorumlu tutmuş, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ise El-Kaide'yi kastederek, saldırının 'örgütle ilgisi yok' demişti.

11 Mayıs 2013'te, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamada resmi rakamlara göre 52 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda insan da yaralanmıştı. -ÖZGÜR GÜNDEM-

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER): EL  KAIDE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.