EVLİLİK ADI ALTINDA KADIN SOYKIRIMI
Haberler / 03 Nisan 2014 Perşembe Saat 07:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava Devrimi başladığı günden bu yana KDP’nin Rojava düşmanlığı giderek artıyor. KDP yetkilileri sadece siyasal alanda Rojava düşmanlığı yapmıyor ayrıca ortaya çıkan bir takım durumlardan Rojava’da bir kültürel soykırım gerçekleştirmek istedikleri bir kez daha ortaya çıkıyor.

Rojava Devrimi başladığı günden bu yana KDP’nin Rojava düşmanlığı giderek artıyor.  KDP yetkilileri sadece siyasal alanda Rojava düşmanlığı yapmıyor ayrıca ortaya çıkan bir takım durumlardan Rojava’da bir kültürel soykırım gerçekleştirmek istedikleri bir kez daha ortaya çıkıyor.

 KDP’nin Rojava düşmanlığı gerçekleştirdikleri kirli politikalar ile artıyor.  Bir kadın devrimi olan Rojava devrimini zayıflatmak için özellikle kadınlara dönük politikalarını uygulamaya koyuyor.  Genelde evlilik yoluyla Rojavalı kadınları devrimden uzaklaştırma üzerine kurulu kirli politikalardan biri de geçtiğimiz günlerde yaşandı.  Buna göre,  100 çiftin düğünü bütün masraflar Neçirvan Barzani’ye ait olacak şekilde yapıldı.  Gelinler Rojava’dan damatlar ise Güney’den olan kişilerdi.  Bu politika özellikle Rojava’da kurumlarda çalışan kadınlara yönelik yapılıyor. Güneyli erkeklerle evlendirilen kadınların kurumlarda çalışan kadınlardan olması dikkat seçilen kadınların kurumlarda çalışan kadınlar olması dikkat çekiyor. Kadın eliyle güçlenen Rojava devrimini yine kadın eliyle zayıflatmak istiyorlar. Bu politika Türk devleti tarafından yıllardır Kuzey Kürdistan’da uygulanıyor. Türk erkekleriyle Kürt kadınlarının evlilikleri teşvik edilerek Türkleştirme-asimilasyon politikası kadınlar üzerinden yürütüldü. Bugün aynı uygulamayı KDP devralmış durumdadır. Rojava’da ortaya çıkan durum Fetullah Gülen örgütünün evlendirme yöntemiyle benzerlik taşıyor. Evlenecek kişiler birbirini tanımıyor. Bir aracı üzerinden evlilik gerçekleşiyor. Evlendirilmek üzere hazırlanan kişilerin kimisi daha önce evleneceği Güneyli kişiyi tanımıyor.   Rojava’dan Güney’e giden genç kızlar kaçak yollarla geçiriliyor.  Çoğu zaman da hastalık bahanesini gösterip Güney’e geçiyorlar.  Güneyli erkekle evlendirilen Rojavalı kadın üzerinden aileye ve daha sonra çevresine etkide bulunarak işbirlikçi-asimilasyoncu politikalarla Rojava ve Rojava Kürtlerine karşı  ‘beyaz soykırım’ uygulanıyor.

Zübeyde Zilan


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

TAGS(ETIKETLER): EVLILIK  ADI  ALTINDA  KADIN  SOYKIRIMI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.