PEŞMERGELERDEN SINIRDA RÜŞVET VE YAĞMA
Haberler / 15 Mart 2014 Cumartesi Saat 07:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava’nın Derik kentine 40 km uzakta bulunan Sihêla sınır köyünde peşmergelerin sınır ticareti yapan halka dayak, işkence, yaptıkları ve rüşvet aldıkları ortaya çıktı.

Rojava’nın Derik kentine 40 km uzakta bulunan Sihêla  sınır  köyünde  peşmergelerin sınır ticareti yapan halka dayak, işkence, yaptıkları ve rüşvet aldıkları ortaya çıktı.  

Rojava Devriminin ambargo koşullarından dolayı geçimini sağlamak için sınır ticareti yapmak zorunda kalan Rojavalı köylüler,  Federal Kürdistan Bölge Yönetimine bağlı peşmergelerin insanlık dışı baskı ve zülmüne maruz kalıyor.

Derik’e bağlı  Girêsor, Binişkeft, Tilxezan, Basta Sus, Girkê Hewil  gibi köylerinden  gelip,  günlük ihtiyaçlarını almak için Güneye gitmek isteyen Rojavalı köylülerin getirdiği tüp gaz, benzin, gıda maddeleri gibi eşyalarını zorla ellerinden alınıyor, vermek istemeyenlere de dayak atılarak işkence yapılıyor.  Alınan bilgilere göre,  Peşmergeler  sınırı geçmesine izin verdikleri kişilerin hem mallarının yarısından fazlasına el koyuyor hem de onlardan zorla  rüşvet alıyor. 

Özellikle son bir ayda  köylülerin ihtiyaçlarını karşılamak için getirdikleri 700 ile 1000 arasındaki tüp gaza  peşmergeler el koydu.   Ayrıca köylülerin  atlarını, eşeklerini ellerinden aldılar. Son olarak da S. H. İsimli bir vatandaşın atını  Şêbana sınır köyü yakınlarında öldürdükleri ortaya çıktı. Peşmergelerin  işkence ve baskılarından dolayı bir aya aşkındır  köylüler  sınır ticareti yapamıyor.

KADINLARA YÖNELİK İŞKENCE  DAHA FAZLA

Peşmergelerin özellikle kadınlara dönük insanlık dışı muamelelerde bulundukları ortaya çıktı.  Kadınlara daha fazla işkence, dayak uygulamaları söz konusu.   Son zamanlarda tüp gaz getiren 4 kadını yakalayan peşmergeler, işkence yaparak tüp gazlarını ellerinden aldılar.   İşkence yaptıkları kadınlar S.H., N. C, A. M.; erkekler ise M.H. ‘dir.

RÜŞVET KARŞILIĞINDA SINIR KAPISI AÇILIYOR

Rüşvet ve gasp ve işkence olaylarına karışan peşmerge  Sihêla  sınır köyü sorumlusu Ebu Dijwar’dır.  Halka işkence ve dayak gibi uygulamalarda bulunan peşmergeler ise, Raid Egit, Mulazim Rêber, Mulazim Salah’tır.

Ayrıca Sêmalka sınır kapısından geçemeyen göçmenler bu sınır kapısından  200$ dolar rüşvet karşılığında geçiriliyor.  İlk  kontrol noktasını geçtikten sonra  peşmergelere paraları veriliyor.  Peşmergeler paralarını alamadıkları taktirde gelenleri geri çeviriyor.

Zübeyde Zilan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  PESMERGELERDEN  SINIRDA  RUSVET  VE  YAGMA  Giresor  Biniskeft  Tilxezan  Basta  Sus  Girke  Hewil  Ebu  Dijwar  Raid  Egit  Mulazim  Reber  Mulazim  Salah    

Brahim Sebi
Yorum
Saygilar Zubeyde Arkadas. KDP ve Pesmergeleri Yapacacagi Ancak bu Kadar Olabilir? Baska ne Beklenir ki.Zaten bunlarin Tarihi ve Pratigi Hep bu tip igrenc Uygulamalari olmustur.KDP'ye bir Soru KDP Tarihinde Hangi Yurtsever Kurdistan Partileri Kalmiş ki? Onlara Karsi Sümürgecilerle işbirligi Yapmayipta Savaşmamiş ki? Bunlar Ihanetide Kendilerine bir Hak olarak görür ve Kendi Pratigini Ters Yüz Ederek Kurdistan Kamo Onunda Kendilerini Hepte hakli Göstermeye Calisiyor
15 Mart 2014 Cumartesi Saat 09:27
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA