HEWLER KUMARHANELERİ
Haberler / 14 Mart 2014 Cuma Saat 08:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Federal Kürdistan Bölgesinde kumarhanelerin işletilmesi yasak olmasından dolayı Barzani ailesi Hewler’deki özel villalarda gayri resmi kumar oynuyor ve işletiyor. Mesut Barzani’nin oğlu Mensur Barzani gecen yıldan bu yana Dubai’de oynadığı kumardan dolayı 2.500.000 $ dolar kaybettiği söyleniliyor. Kumar alışkanlığını bırakmayan Barzani, amcaoğlu Samer Barzani ile Hewler’deki özel villalar da kumarhane açarak işletiyor.

İslam dininde kumarhanelerin açılması ve oynanması yasaktır. Müslüman ülkelerde kumarhanelerin açılması yasak, kumarhane işletenlere hapis cezası uygulanmaktadır. Federal Kürdistan Bölgesinde kumarhanelerin işletilmesi yasak olmasından dolayı Barzani ailesi Hewler’deki özel villalarda gayri resmi kumar oynuyor ve işletiyor. Mesut Barzani’nin oğlu Mensur Barzani gecen yıldan bu yana Dubai’de oynadığı kumardan dolayı 2.500.000 $  dolar  kaybettiği söyleniliyor. Kumar alışkanlığını bırakmayan Barzani, amcaoğlu Samer Barzani ile Hewler’deki özel villalar da kumarhane açarak işletiyor.

Hewler’de özel villalarda açılan üç tane kumarhaneden Mesut Barzani’nin yeğeni Samer Barzani sorumludur. Samer’in yardımcısı PKK’den kaçan Ceng Cesur kod isimli Faysal’dır. Türkiye’den Kıbrıs’a kumar oynamak için giden işadamları ve sanatçılarla iletişime geçiliyor. Hedeflerinde  kumarhaneleriyle bilinen Kıbrıs’ı ikinci plana atmak olduğu söyleniliyor. Türkiye’den Hewler’e kumar oynamak için gelecek olanları özel uçakla getiriliyor. Getirilen iş adamları ve sanatçıları ağırladıkları villalardaki odalarına gizli kamera ve her yere dinleme cihazları konularak izleyip dinleniliyor. Gelenlerin odalarına özel servisler yapılarak hayat kadınlarıyla gizlice görüntüler çekildiği söyleniyor. Bu görüntüleri kumar oynatılan masalarda yüklü miktar para kazananlara şantaj olarak gösteriliyor. Böylece kumarda kazanılan paraların kaybettirmeleri sağlanıyor.

Federal Kürdistan Hükümetinin Türkiye’ye doğal gaz ve petrol boru hattı üzerinden ihracat etmesi üzerine Irak hükümetiyle araları açılmıştı. Birbirlerine karşılıklı yapılan sert açıklamaları basına yansımıştı. Barzani ile Maliki arasındaki ekonomik ve siyasi anlaşmazlıklar, Maliki’nin Federal Kürdistan Bölgesine mali yardımın kesilmesine neden olmuştu. Irak hükümetinden alamayan mali yardımlar Barzani peşmergelerinin iki aylık maaşlarının ödenmemesi hala devam ediyor. Federal Kürdistan Bölgesinde peşmerlerin maaşı ödenmezken Barzani ailesinin kumarhane masalarında kaybettiği paranın hadi hesabının olmadığı söyleniyor.

Yusuf Goran / Hewler

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): HEWLER  KUMARHANELERI  Mesut  Barzani    

aso dol
BABA VE OĞUL
Türkiye'de Bilal Erdoğan Güney Kürdistan'da Mensur ile Mesrur Barzani.....Babalara layık evlatlar......
14 Mart 2014 Cuma Saat 14:22
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA