HDP’YE YÖNELİK SALDIRILARIN ARKASINDA JİTEM YERİNE KURULAN İDLM-HİLAL TİMLERİ
Haberler / 11 Mart 2014 Salı Saat 14:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son günlerde sistemli bir şekilde İzmir Urla, Ordu, Giresun ve Aksaray’da HDP bürolarına yönelik ırkçı saldırıların Hilal Timleri tarafından organize edildiği ortaya çıktı.

Son günlerde sistemli bir şekilde İzmir Urla, Ordu, Giresun ve Aksaray’da HDP bürolarına yönelik ırkçı saldırıların Hilal Timleri tarafından organize edildiği ortaya çıktı.  

Türk devletinin özel savaş örgütü JİTEM, İDLM olarak isim değiştirdikten sonra, Hilal Timleri adı altında Türkiye ve Kürdistan’daki birçok kirli provokasyonlara imza attı.

‘HİLAL TİMLERİN KOMUTANI METİN CANİK’

Halep’te Cephed-ül Ekrad(Kürt Cephesi) birliklerine sığınan Hilal timlerine bir astsubayın yaptığı itiraflar yeni dönemin JİTEM’i olan İDLM gerçeğini ortaya koyuyor. Hilal timi elemanı itiraflarına göre;  AKP devletinin özel savaş örgütü İDLM’ye bağlı Hilal Timleri’nin komutanlığını Mersin nüfusuna kayıtlı ve ikametgah adresi olarak da İstanbul Küçükçekmece Atakent mahallesine kayıtlı Metin Canikli’dir. 1992 yılından itibaren Kürdistan’da birçok katliamı gerçekleştiren Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile bağlantı halinde olan Metin Canikli Ape Musa’yı 20 Eylül 1992’de katleden Adil Timurtaş’a infaz emrini, operasyon ayrıntılarıyla krokileri bizzat hazırlayıp veren kişidir. Ape Musa’nın katledilme planını da bağlı olduğu Hulusi Sayman ile planlamıştır. Canikli aynı zamanda JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın da akıl hocası ve eğitim sorumlusudur. 

‘METİN CANİK SİLOPİ’DEKİ TANIŞ VE DENİZ’İ DE İNFAZ EDİYOR’

Hilal Timi subayı itiraflarında devamla şunları söylüyor; ‘Hilal Timleri’nin komutanı Metin Canikli’nin birçok toplu mezar yerlerini bilen tek tanıktır. Canikli eski HADEP Silopi ilçe başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’i kaçırıp ifadelerini aldıktan sonra Şırnak Gürümlü kırsalına yakın Siyahkaya dağ tabur komutanlığına 5 km kala Hezil çayının yakınlarında bir yerde infaz edip bir çukura gömdüler. 1992 yılındaki Şırnak/Cizre Newroz’unda halka ateş açan da yine Canik’in içinde bulunduğu JİTEM timiydi.’

‘CANİK BİRÇOK TOPLU MEZAR YERLERİNİ BİLEN CANLI TANIKTIR’

1992 Newroz’undan bir gün sonra Aktütün karakoluna yakın bir bölgede 29 gerilla o dönemin Şırnak’taki komutanı tuğgeneral Mete Sayar’ın emriyle Canik’in timi tarafından pusuya düşürülerek katledildiler.  Tanış ve Deniz’in gömüldüğü alanda 29 gerillanın da toplu mezarları bulunuyor. Bir hafta sonra da Cizre’de kaçırılan iki köylü, çatışmada katledilen 8 gerilla ile yakalandıktan sonra infaz edilen iki gerilla, Silopi’de yapılan gümrük lojmanlarının yanındaki bir araziye gömüldüler. Üzerine de daha sonra elektrik trafosunu inşa ettiler.

‘HİLAL TİMİ AKP DESTEĞİYLE HÜDA-PAR, MHP VE BBP GENÇLİĞİ İÇİNDE ÖRGÜTLENİYOR’

‘Metin Canik, halen Kürdistan’da ki Hilal timlerinin başında bulunuyor. Hilal timi, MHP, BBP ve Hüda-Par gençliği içinde örgütleme faaliyetleri yürütüyor. Suriye’ye gönderilen birçok genç Hilal timi tarafından örgütlenip Rojava’da YPG’ye karşı savaştırılıyor. Karaman ve Hatay’daki kamplarda Suriye’ye gönderilen Çeçen militanlara AKP destekli Hilal timi eğitim veriyor. Türkiye’de çok etkili oldukları siyasal alan Hüda-Par’dır.  El Kaide çeteleri Hilal Timleri ile beraber genelde Hüda-Par içinde konumlanmıştır. 3 Kasımda Batman’da öldürülen Özcan Temel'i Hüda Par’ın içinde örgütlenmiş olan Hilal tim mensupları vurdu. Hüda-Par’ın avukatlığını yapan Sıtkı Zilan’da Hilal timlerinin üyesidir. BDP’ye yönelik Lice, Kızıltepe ve Bismil’deki Hüda-Par saldırıları yine bu tim tarafından organize ediliyor.’

‘HDP’YE SALDIRIYI DEVLET DESTEKLİ HİLAL TİMLERİ DÜZENLİYOR’

Psikolojik savaş uzmanı olan Metin Canik’e bağlı 200’e yakın emekli komutan ve subayın komutasında Türkiye ve Kürdistan şehirlerinde Hilal timi bulunmaktadır. Bu timlerin şu an İstanbul, Adana, Hatay gibi birçok yerde, çeşitli isimler altında ofisleri bulunuyor.  Hüda-Par, MHP ve BBP teşkilatlarını kullanıp yönetiyorlar. HDP’nin Türkiye’nin her yerinde kendini örgütleyip güçlenmesini engellemek için de Ordu, Giresun, Aksaray ve Urla’daki HDP’ye yönelik saldırılar Hilal timleri tarafından düzenleniyor. HDP’nin yeni dönemde Türkiye’de gelişmesinin AKP devletini rahatsız etmesi nedeniyle bir özel-psikolojik savaş taktiği olarak organizeli bir şekilde HDP yönetici ve üyelerine yönelik provokasyonlar yapılıyor.

YEŞİL(MAHMUT YILDIRIM) SURİYE’DEKİ HİLAL TİMLERİNİN BAŞINDA

Yaklaşık 1,5 ay önce Metin Canik ile bağlantıya geçen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım Suriye’de farklı bir kol olarak kendisini örgütleyen Hilal Timi’nin başında bulunuyor. İtiraflarda bulunan Hilal Timi subayı bir süre önce Suriye’de Yeşil ile görüştüğünü ve Yeşil’in iddia edilenin aksine yaşadığını söylüyor. Suriye’ye AKP iktidarının kararı ve gizli ödeneklerle MİT tarafından gönderilen silahlar Hilal Timi’ne ve diğer El Kaide çetelerine(Cephet-ul Nusra, Irak Şam İslam devleti) gidiyor.

DURDURULAN İLK TIRIN İÇİNDE YEŞİL(MAHMUT YILDIRIM) OTURUYORDU

İlk durdurulan MİT tırlarının içinde Mahmut Yıldırım’da bulunuyordu. MİT kimliği ile önde oturuyordu. Hiç kimse onu arabadan aşağı indiremedi. Mahmut Yıldırım, halen düzenli MİT kimliği ile Suriye’ye girip çıkıyor. Bir süre önce Suriye’deki El Kaide çeteleriyle Hilal Timleri’ne İHH’ya ait tırlarla sevk edilen silahlar AKP-Gülen Örgütü arasındaki iktidar kavgası sonucunda durdurulmuş ve gündem yaratan bir krize dönüşmüştü. Hatta bu çetelere silah taşıyan tırların durdurulması Türk Başbakanı R.T Erdoğan’ı oldukça öfkelendirmişti. AKP devletini bu kadar öfkelendiren temel nedende bu tırlardaki silah sevkiyatının Türk devletiyle El Kaide çeteleri arasındaki stratejik ilişkinin ve özellikle ilk tırın içindeki Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım deşifre korkusuydu.

Yasin Abdullah/Halep

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info
                                                                                                           

TAGS(ETIKETLER): HDP  YE  YONELIK  SALDIRILARIN  ARKASINDA  JITEM  YERINE  KURULAN  IDLM-HILAL  TIMLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.