DEUTSCHE WELLE: KÜRTLER SAVAŞIN KAZANANLARINDAN OLABİLİR
Dış Basından / 20 Şubat 2014 Perşembe Saat 08:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alman Deutsche Welle radyosu, Rojava’da süren direnişi ve kadınların devrimdeki rolünü konu alan bir haber yayınladı. Haberde, Kürtlerin Suriye iç savaşının kazananlarından olabileceği vurgulanırken, hem özerklik hem de kadın özgürlüğü konusunda Öcalan’ın rolünün altı çizildi.

Alman Deutsche Welle radyosu, Rojava’da süren direnişi ve kadınların devrimdeki rolünü konu alan bir haber yayınladı. Haberde, Kürtlerin Suriye iç savaşının kazananlarından olabileceği vurgulanırken, hem özerklik hem de kadın özgürlüğü konusunda Öcalan’ın rolünün altı çizildi.

Deutsche Welle (DW)’nin internet sitesinde yayınlanan ‘Suriye’de Kürt kadın savaşçıları’ başlıklı haberde, Halk Savunma Birlikleri (YPG) içinde kadınların yoğunluğuna dikkat çekildi. Yüzde 40 kadın kotası uygulamasına değinilen haberde, kadınların El Kaide bağlı El Nusra çeteleri ile mücadelede rollerinin olduğuna yer verildi.

ÖZERK YÖNETİM KOMŞU ÜLKELERDE HOŞ GÖRÜLMÜYOR

Haberde, Rojava’nın mevcut durumu, Güney Kürdistan ve komşu ülkelerin yaklaşımı hakkında şu bilgiler verildi: “YPG resmi olarak 2012 yılında bölgeyi (Rojava) Suriye’deki iç savaşın dışında tutumak amacıyla kuruldu. Tüm bölge pratikte aylardır dış dünyadan kopuk halde, çünkü Suriye Kürtlerinin kendi kendilerini yönetme deneyimi komşu ülkelerde çok hoş görülmüyor. Türkiye, Suriye Kürtlerinin modelinin başarılı olması halinde kendi ülkesindeki Kürtlerin ayaklanacağından korkuyor.

Irak’taki Kürtler ise bölünmüş durumda; bir bölümü Türkiye ile çok iyi petrol ticareti yapıyor ve bu nedenle de Ankara ile iyi ilişkileri tehlikeye atmak istemiyor. Irak Hükümet ise komşu ülkedeki (Suriye) Kürtlere sempatisini koruyor. Ancak, Şam’da kimin söz sahibi olacağı belli olmadığı müddetçe de sessiz duruyor.

Bu nedenle de Suriyeli Kürtler kendi başlarına bırakıldılar ve mümkün olduğunca kendilerini savunmak zorundalar. Bu da Roj ve Warşin’in de katıldıkları adamakıllı bir seferberlik dalgasını beraberinde getirdi. Ve bir kaç ay önce de Kürtler Rojava’yı otonom bölge olarak ilan ettiler.”

ÖZELLİKLE KADINLAR UMUTLU

DW haberinde YPG Askeri Konsey üyelerinden olduğu bildirilen Canda adlı savaşçı için de şu sözlere  yer veriliyor: “Biz herşeyden önce ülkemiz saldırıya uğradığı için buradayız ve de onu savunacağız. Bu biraz da sorumluluk meselesi. Bizler bunu yapmaya zorlanmadık. Bunu gönüllü yapıyoruz” diye söze giriyor Canda.

21 yaşında olmasına rağmen (Canda) Askeri Konsey üyesi. Akıcı bir konuşması var Canda’nın, retorik ve ideolojik olarak da mükemmel bir eğitim aldığı belli oluyor: “Annem-babam benimle gurur duyuyorlar ve beni destekleyerek motive ediyorlar. Doğru yaptığımı da düşünüyorlar. Bir gün şehit düşersem de, negatif düşünmeyecekler ve ‘Barış ve demokrasi için şehit düştü’ diyecekler.”

“ARAP KADINLARI İÇİN DE ÖRNEK OLABİLİRİZ”

YPG üyesi 18 yaşındaki Eylem adlı savaşçının görüşlerine de yer veren Deutsche Welle, liseden sonra Arapça okumayı planlayan genç kadının okumak yerine savaşçı olmayı tercih ettiğine dikkat çekti. Haberde şöyle denildi: “Suriye Kürtleri iç savaş ‘sayesinde’ kendi yönetecekleri otonom bir bölgenin imkan dahilinde olduğunu görüyorlar. Özellikle de kadınlar. 45 bin savaşçının yüzde 35’i kadınlardan oluşuyor.”

Haberde, savaşçı Eylem’in, “burada kadınlara başka gözle bakılıyordu. Eziliyorlar, sömürülüyorlar; erkekler için kıymetsizler. Şimdi başka şeyler de yapabileceğimizi  gösterme şansımız var. Sadece Kürtler için değil, başta Arap kadınları olmak üzere diğer etnik gruplar için örnek olabiliriz” sözlerinin altı çiziliyor.

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın görüşlerine de yer verilen haberde, kadınların bazı çalışmalardaki yoğunluğundan dolayı erkeklerin kota istemek zorunda kaldığını söylediği belirtiliyor.

“ÖCALAN ÖRNEK ALINIYOR”


Deutsche Welle haberinde, Rojava’daki özerk yönetimin ve kadınların ön plana çıkmasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın rolünün olduğu ve örnek alındığı vurgulanıyor. Haberde şu cümlelere yer verildi: “(Öcalan) hayatının 20 yılını Suriye’de geçirdi. PKK lideri sürekli kadının özgürlüğü için çabalıyordu. Halen oturma odalarında onun resmi asılı ve evlerin duvarlarında kod adı olan ‘Apo’ ismi yazılı.”

Deutsche Welle, Kürtlerin Suriye iç savaşının kazananlarından olabileceğini de vurguladı. Haberde, Rojavalı Kürtlerin mücadelelerinde iyimser oldukları kaydedilirken, komşu ülkelerin çıkarları arasında ‘ezilmemeleri’ halinde kazanacakları da dile getirildi. - ANF
 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): Alman  Deutsche  Welle  radyosu  DEUTSCHE  WELLE  KURTLER  SAVASIN  KAZANANLARINDAN  OLABILIR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA