GÜNEY KÜRDİSTAN’DA ÇALIŞAN KÜRT İŞÇİLER OY KULLANAMAYACAK
Haberler / 18 Şubat 2014 Salı Saat 12:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP Hükümeti Güney Kürdistan’da çalışan Kuzey Kürdistanlı Kürtlerin 29 Mart seçimlerinde oy kullanma haklarını ellerinden almak için kanun çıkarttığı iddia ediliyor.

AKP Hükümeti Güney Kürdistan’da çalışan Kuzey Kürdistanlı Kürtlerin 29 Mart seçimlerinde oy kullanma haklarını ellerinden almak için kanun çıkarttığı iddia ediliyor.

Hewler’deki Türkiye konsolosluğu, Güney Kürdistan’a çalışmak için gelen 20 bin civarındaki Kuzey Kürdistanlı Kürt’ün 29 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’ye gidip oy kullanamayacağını söylediği aktarılıyor.

Habur sınır kapısından Güney Kürdistan’a geçiş yapan Kürt işçiler, kapıdaki görevlilerin konsolosluk genelgesini göstererek Güney Kürdistan hükümetinden 3 ay ile 1 yıl arasında oturum izni alanların yeni çıkan yasaya göre oy kullanamayacakları konusunda uyarılıyorlar.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Kuzey Kürdistanlı bir Kürt işçisi, kendisinin 5 yıldır Güney Kürdistan’da zor şartlarda inşaatlarda çalıştığını, Türkiye’ye gidip gelmesinde hiçbir sorun olmadığını, seçimler yaklaşırken AKP’nin yine seçim oyunlarına başvurarak Kürtlerin oylarının kendi dışındaki partilere gitmemesi için Güney Kürdistan’a özgü bir kanun çıkartarak oy kullanmalarının engellenmek istediğini aktarıyor.

Bir başka Kürt işçisi de bu kararın KDP ile birlikte alındığını, uygulayıcının KDP olacağını söylüyor. Oturum izinlerini uzatmak için Hewler’deki genel asayişe gittiklerinde orada bulunan asayiş sorumlularının oturum izni alanların  Nisan’a kadar çıkış yapamayacağını, öncesinde çıkış yapanların oturum izinlerinin iptal edilerek bir daha Güney Kürdistan’a girişlerine izin verilmeyeceğinin söylendiğini belirtiyor.

AKP Hükümeti, ayakta kalmak ve iktidarını korumak için Türkiye’de hukuku ayaklar altında alıyor. Yasa ve kanunları kendine göre çıkartıyor. Güney Kürdistan’daki Türk konsolosluğunun hukuka aykırı çıkardığı genelge ile 20 bin civarındaki Kürt oylarının BDP’ye gitmesi engellenmek isteniyor.

Ahmed Yusuf/Hewler

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): GUNEY  KURDISTAN  DA  CALISAN  KURT  ISCILER  OY  KULLANAMAYACAK  AKP  Hukumeti  Habur  sinir  kapisi  29  Mart  yerel  secimler    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA