ROJAVA’DAKİ “İLK”LERDEN BİRİ: STRATEJİ MERKEZİ
Haberler / 17 Şubat 2014 Pazartesi Saat 16:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava devrimi ile beraber askeri, siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda yaşanan gelişmeler araştırma merkezlerinin kurulması ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Rojava toplumunun yapısı, devrimin halk üzerindeki etkileri ve yaşanan siyasi, toplumsal gelişmeler üzerinde araştırmalar yapan Navenda Rojava ya Lêkolînên Stratejîk (NRLS), zaman zaman yaptığı anketlerle toplumun nabzını da tutuyor.

Rojava devrimi ile beraber askeri, siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda yaşanan gelişmeler araştırma merkezlerinin kurulması ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Rojava toplumunun yapısı, devrimin halk üzerindeki etkileri ve yaşanan siyasi, toplumsal gelişmeler üzerinde araştırmalar yapan Navenda Rojava ya Lêkolînên Stratejîk (NRLS), zaman zaman yaptığı anketlerle toplumun nabzını da tutuyor. 

NRLS, araştırma merkezi fikri ilk kez  2012 yılının Aralık ayında bir grup Kürt aydını tarafından ortaya atıldı ve bu çerçevede kurumun temelinin atıldı.

NRLS,  12 Aralık 2012’de Navenda Lêkolîn û Lêgerîna Stratejîk a Kurd ismiyle kuruldu.  Bir süre çalışmalar yürüten kurum daha sonra hem içerik hem de sistem olarak daha da genişletildi. Bu çerçevede kurumun tüzük ve programı oluşturularak ,‘Navenda Rojava ya Lêkolînên Stratejîk’ (NRLS) olarak da isim değişikliğine gidildi.   Kurumun amacı;  çağın ihtiyacına göre tarihi, stratejik, toplumsal, ekonomik ve siyasi alanda araştırmalar yapmak ve ulaştığı sonuçları başta Rojava halkı olmak üzere kitlelere ulaştırmak olarak ifade ediliyor. Bu amaçla NRLS, hem uluslararası alanda, hem de Ortadoğu ve Kürdistan’da araştırma, analiz ve öngörü çalışmaları yürütüyor. Siyasi, toplumsal, ekonomik ve tarih alanlarında araştırma konuları belirleniyor.

Merkezin İç İşleyişi

Merkezin üç kişiden oluşan yönetimi var. Yine üçer kişiden oluşan alt komiteler bulunuyor. Merkez bir iç tüzüğü ve program çerçevesinde çalışmalarını yürütüyor. Merkezin araştırma ve kurumlarla ilişkiler bürolarıyla arşiv ve basın olmak üzere dört bölümü var. 
Merkez yöneticisi Adnan Mustafa, araştırma merkezinin toplumsal bir bilgi ve analiz merkezi olma amacında olduğunu dile getirerek, bu çerçevede aydın, işçi, doktor, ev hanımı, mühendis, çiftçi herkesin yararlanabileceği bir merkez olmak için çabaladıklarını belirtti. 

Şimdiye Kadar 30’a Yakın Araştırma Yapıldı

NRLS,  bir yıldan bu yana 30’a yakın araştırma çalışmasını sonuçlandırdı. Kurum Rojava’da dönemsel ihtiyaçlara göre araştırma konuları belirleyip bu konuda anket, araştırma, analiz gibi çalışmalar yürütüyor.  Örneğin Serekaniye savaşının gerçekleştiği dönemde, ‘neden Serêkaniye savaşı?’ konulu bir araştırma yapıldı. Yine çete grupları ile ilgili, ‘Rojava’daki çete gruplarının amaçları, saldırıların nedenleri ve perde arkası’ şeklinde araştırmalar gerçekleştirildi.


Toplumsal Araştırmalar

Kurumun toplumsal ekonomi alanda yaptığı araştırmalar da bulunuyor. Bu kapsamda Rojava halkının önemli ihtiyaçlarından biri olan tüp gazının nasıl çıkarıldığı, yeterince ihtiyacı karşılayamamasının nedenleri, rejim zamanındaki durumu vs şeklinde bir araştırma yapılmış. Yine Rojava’da devrimden sonra ambargodan dolayı ortaya çıkan hayat pahalılığının halk üzerinde nasıl bir etkisi yarattığı ve ticarete nasıl yansıdığı üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiş.

Siyasi Araştırmalar


Siyasi değişimlere göre, ihtiyaç duyulan konular üzerinde araştırmalar gerçekleştiren kurum, özellikle kanton yönetimleri, Demokratik Özerklik sistemi, ulusal güvenlik ve toplum gibi konularda araştırmalar gerçekleştiren kurum anket çalışmaları da yürütüyor.  Gündemin ihtiyaçlarına göre anket çalışmaları yürüten kurum son olarak Demokratik Özerklik sisteminin halkın üzerindeki etkisini ölçen bir anket yaptı. Önümüzdeki günlerde hükümet ilanıyla ilgili yine halkın nabzını ölçen bir anket çalışması yürütülecek.

NRLS Online

Merkezin, NRLS online adresli sitesi ve 3 ayda bir çıkan, sayfa sayısı 100 ile 120 arasında değişen araştırma dergisi,  kurum çalışmaları arasında bulunmakta.   Dergide yayınlanan araştırma konuları dönemin ihtiyaçlarına uygun olarak seçiliyor.  Dergide  Demokratik Özerklik ile ilgili geniş konulu bir araştırma yazısı yayınlandı. Ayrıca dergideki araştırma yazılarından biri de  Ortadoğu’da devrim ile ilgili bir araştırma. Dergideki bir başka araştırma yazısı da Suriye’de yaşanan krizin etkileri ile ilgilidir.  Araştırma merkezi gelecekte de gündemin ihtiyaçlarına uygun araştırma, anket, analiz çalışmaları ile Rojava’daki birçok konunun aydınlatılması için kaynak olma amacında.

 Bişeng Rüstem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 
 

TAGS(ETIKETLER): NRLS  Rojava  Navenda  Rojava  ya  Lekolinen  Stratejik  Adnan  Mustafa  Demokratik  Ozerklik  sistemi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.