MÜLTECİ KAMPLARINDA ROJAVALI KÜRT KADINLARI SATILIYOR
Haberler / 12 Şubat 2014 Çarşamba Saat 09:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duhok ve Hewlêr’de KDP’nin denetiminde bulunan Rojavalıların tutulduğu mülteci kamplarında Kürt kadınları satılıyor. Rojava Kürdistanı’ndan Duhok ve Hewlêr’de bulunan kamplara sığınan Kürt ailelerinin kızları Azadi ve El-Parti üyeleri tarafından resmen satılıyor.

Duhok ve Hewlêr’de KDP’nin denetiminde bulunan Rojavalıların tutulduğu mülteci kamplarında Kürt kadınları satılıyor. Rojava Kürdistanı’ndan Duhok ve Hewlêr’de bulunan kamplara sığınan Kürt ailelerinin kızları Azadi ve El-Parti üyeleri tarafından
resmen satılıyor. Rojava’da yaşanan savaştan kaçan ve Güney Kürdistan’da ki KDP hükümetine sığınan Kürt aileler, Duhok ve Hewlêr’de hazırlanan kamplara yerleştirilmişlerdi. Burada savaş esiri muamelesi gören ve geri dönmelerine izin verilmeyen aileler, kızlarını satmaya zorlanıyor.

Peşmerge Denetiminde Kadın Ticareti

Kürt kadınları KDP’nin denetiminde bulunana bu kamplarda 10 ile 40 bin dolar arasında değişen fiyatlara satılıyorlar. Kadınların satılmasında, kampın güvenliğinden sorumlu Peşmergeler ile El Parti üyeleri aracılık yapıyor. Parayla satılanlar arasında 13-14 yaşındaki kız çocukları da bulunuyor. Yaşı 18 yaşından küçük olan kadınların fiyatları daha fazla oluyor. Özellikle Musul, Bağdat, Dubai ve Katar’dan gelen zengin Araplar 18 yaşından küçük kızları daha fazla tercih ediyor.
Bu kamplarda satılan Kürt kadınlarını sadece Araplar satın almıyor. Kuzey Kürdistan’dan ailesi ve çocuğu olan, ikinci ve üçüncü bir eş daha almak isteyen kişiler de bu kampları ziyaret ediyorlar.

Seç-Beğen-Satın Al


Kampı ziyaret eden ve kadın pazarlığı yapan kişilerin anlatımlarına göre; onları kampa götürenler, El Parti ve Azadi Partisi üyeleri. Kampa gittiklerinde, kampın girişinde bulunan ve Peşmergelere ait olan konteynırlara gidiyorlar. Peşmergeler, satış işini yapan ve kampta kaldıklarını söyleyen iki kişiyi çağırıyor. Tanışma faslından sonra komisyonculardan biri, bilgisayarda kayıtlı satılacak olan kadınların fotoğraflarını gösteriyor. ‘Seç-beğen-satın al’ usulü satılacak olan kadınların, önden-arkadan-yanlardan çekilen fotoğrafları gösteriliyor. Her bir kadının fiyatı fotoğrafların üzerinde yazıyor. Alıcı ile fiyatında anlaşılan komisyoncular, kızı ve ailesini çağırıyor. Para teslim edildikten sonra orada hazır tutulan imam çağrılarak oracıkta imam nikahı kıyılıyor. Peşmergeler resmi çıkış işlemlerini yaparak sorunsuz bir şekilde Irak dışına çıkabilecek evrakları veriyor.

Kadınların satışı sonrasında aracılar, komisyoncular ve Peşmergeler satıştan elde edilen parayı aralarında paylaşıyor. Geri kalanını aileye teslim ediyorlar. 

Ahmed Yusuf/Duhok

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): MULTECI  KAPMLARINDA  ROJAVALI  KURT  KADINLARI  SATILIYOR  Duhok  Hewler  KDP  Guney  Kurdistan  Azadi  ve  El-Parti  uyeleri    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA