KÜRDİSTANDA HİZBUL-KONTRA VE EL KAİDE OYUNU
Haberler / 04 Şubat 2014 Salı Saat 09:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son dönemlerde Kuzey Kürdistan’da gerek Hizbullah-halk arasında Hizbul-kontra gerek El Kaide bağlantılı örgütlerin hareketliliği gözle görülebilmektedir. Gerek Türkiye’de gerek dünyada bu örgütlere sağlanan fırsatlar bunları daha da gündeme taşıdır. Bazı yerlerde siyasallaştırıldı. Kürdistan da en fazla siyasallaştıkları yerlerden biridir. Bu iki örgüt özellikle AKP iktidarında Kürdistan’da devlet eliyle Kürt hareketine karşı desteklenerek tüm imkanlar sağlandı.

Son dönemlerde Kuzey Kürdistan’da gerek Hizbullah-halk arasında Hizbul-kontra gerek El Kaide bağlantılı örgütlerin hareketliliği gözle görülebilmektedir. Gerek Türkiye’de gerek dünyada bu örgütlere sağlanan fırsatlar bunları daha da gündeme taşıdır. Bazı yerlerde siyasallaştırıldı.  Kürdistan da en fazla siyasallaştıkları yerlerden biridir. Bu iki örgüt özellikle AKP iktidarında Kürdistan’da devlet eliyle Kürt hareketine karşı desteklenerek tüm imkanlar sağlandı.

El Kaide’nin Türkiye’deki sivil kuruluşu İHH(İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı)  Kürdistan’ın bir çok yerinde çeşitli isimler adı altında kurumlaşmalara giderek kendisine siyasi taban oluşturmaya çalışmaktadır. Bu duruma en iyi örnek Van’da AKP’nin büyük şehir belediye başkan adayı olarak gösterdiği kişinin El Kaide üyelerinden olmasıdır.

 Batman merkezli örgütlenen Hizbul-kontra İngiltere’nin desteği ve İran’ın himayesi ile partileştirilerek HÜDA-PAR olarak sahneye sürülmüştür.  El Kaide ve Hizbul-kontra’nın böylesi bir süreçte sahneye sürülmesi tesadüf değildir. Önümüzdeki dönemde Kürt Özgürlük Hareketine karşı yeni bir mücadele biçimi olarak kullanılacağı aşikardır.

Özellikle Rojava’da Kürtlerin statü kazanmaya  başlamalarıyla birlikte hem Rojava’da Türkiye destekli El Kaide saldırıları hem de Kuzey Kürdistan’da Hizbul-kontra-El Kaide faaliyetlerini birlikte değerlendirmek gerekir. Türk devleti ve İran, Rojava ve genel olarak Kürtler konusunda ortak noktalarda buluşurken Suriye konusunda birbiriyle ters düşmektedir. İran, Suriye-Lübnan Hizbullah’ına destek verirken Türkiye’de El Kaide’ye verdiği destek ile hem Suriye’de etkili olma arayışında hem de ABD ve İngiltere’nin isteğiyle El Kaide üzerinden İran’a baskı uygulamaktadır. Tayyip Erdoğan’ın, İran ziyaretinde patronları olan ABD ve İngiltere’nin Erdoğan üzerinden İran’a verdikleri mesaj şu; “Esad rejimine verdiğin desteği keseceksin, Hizbullah ve terör örgütlerini desteklemeyeceksin aksi taktirde El Kaide senin için büyük bir tehdit haline gelebilir” tehdidinde bulunarak Rojava’da Kürtlere karşı daha açık açık tavır göstererek Kürtlerin statü kazanmasının önüne geçmesini istemiştir.

El Kaide ve Hizbul-kontra üzerinde Kürdistan coğrafyası uluslararası güçlerin bir oyun sahasına dönüştürülmeye çalışılıyor. En önemli amaç Kürt Özgürlük Hareketinin tasfiyesi iken diğer bir amaç ise  uluslar arası güçlerin hedefleri arasında yer alan İran’a yönelik tıpkı Suriye’de olduğu gibi “terör saldırıları” için geri cephe oluşturma faaliyetleri olarak yeni politikalar öne çıkacaktır.
 
 Munzur Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
                       

TAGS(ETIKETLER): El  Kaide  Hizbul-kontra  Turkiye  Kurt  Suriye  Munzur  Botan  Kurdistan  ABD  Huda  Par  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.