The Economist: Washington Erivan’dan yana
Dış Basından / 25 Şubat 2010 Perşembe Saat 15:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
The Economist dergisi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde her hangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belirterek, ABD’nin Ermenistan’dan yana olduğunu yazdı.

The Economist dergisi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde her hangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belirterek, ABD’nin Ermenistan’dan yana olduğunu yazdı.

Economist dergisi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini “Sıfır ilerleme” başlıklı bir makalede değerlendirdi.

Ankara ve Erivan'ın ilişkilerin normalleştirilmesi ve Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını amaçlayan protokoller imzaladığını hatırlatılan makalede, 1915 olaylarını inceleyecek ortak bir tarihçiler komitesi kurulmasını da amaçlayan protokollerin 'geçmişin hayaletlerini gömme' umudunu verdiğini yazdı.

Makalede şunlar belirtildi.

“Ancak kadim düşmanlıklar öyle kolay terk edilmiyor. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, imzadan sadece bir gün sonra, protokollerde Ermenistan Azerbaycan çatışmasına değinilmemesine karşın, Ermenistan işgal ettiği Karabağ'dan çekilmeden anlaşmanın uygulanamayacağını söyledi. Şimdi Türkiye yine rahatsız. Ermenistan Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde protokolleri, devletin kuruluş prensiplerine uygun olması şartıyla onayladı. Bu prensiplere, 1915 trajedisini dünya çapında soykırım olarak tanıtmak için uğraşmak da dahil. Bundan çekinen Türkiye, mahkemenin gerekçeli kararını geri çekmesini istedi. Çoğu kişi gururlu milliyetçiler ve kızgın Azerbaycan arasında kalan Türk hükümetinin, mahkemenin kararını kaygılarını meşru göstermek için kullandığını düşünüyor.”

 

Türkiye'nin bu konuda tecrit edilmiş göründüğü belirtilen makalede, Türkiye'nin en büyük müttefiki ve anlaşmanın en büyük destekçisi olduğunu söylediği Washington'un Ermenistan'ın tarafını tuttuğu kaydedildi.

 

Rusya'nın da Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin Karabağ meselesine bağlı olmaması gerektiği görüşünde olduğu kaydedilerek, protokollerin Ermenistan'da da tam bir kabul görmediğine ve anayasa mahkemesinin, hükümetin Türkiye'nin sınırlarını tanımasına kızan sertlik yanlısı Ermeni milliyetçilerin kaygılarına yanıt vermiş olabileceği belirtildi.

 

Makalenin sonunda şunlar belirtildi:

“Amerika yakından izliyor. Anlaşma çökerse bu, Amerikan Kongresi'nin uzun zamandır yapmakla tehdit ettiği gibi 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan bir tasarıyı geçirmesinin yolunu açabilir. Bunun karşılığında Türkiye'deki Amerikan karşıtlığı öylesine güçlenebilir ki, Ankara'nın misillemede bulunmaktan başta seçeneği kalmayabilir. Bir misilleme seçeneği de Amerikalıların stratejik İncirlik üssünden kovulması olabilir. Türklerin ve Ermenilerin liderlerini dikkate almayıp, kendi dostluklarını geliştirmesi teselli veriyor. Özel Türk televizyonu Su TV geçenlerde Ermenice bir haber programına başladı. İki ülke arasındaki ticaret de sınırın kapalı olmasına karşın, Gürcistan üzerinden büyüyor.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info      

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.