İKİ FOTOĞRAF İKİ DEVLET
Haberler / 30 Ocak 2014 Perşembe Saat 07:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletine, Suudi istihbaratı tarafından servis edilen ve Anadolu ajansı tarafından yayınlanan Suriye devletinin işkence fotoğrafları bir haftadır gündemi meşgul ediyor. Yine her zaman olduğu gibi toplumların algıları istihbarat örgütleri tarafından yönlendiriliyor. Her gün televizyon ekranlarında yapılan tekrarlar, tartışmalar yönlendirilen algıları güçlendiriyor.

Türk devletine, Suudi istihbaratı tarafından servis edilen ve Anadolu ajansı tarafından yayınlanan Suriye devletinin işkence fotoğrafları bir haftadır gündemi meşgul ediyor. Yine her zaman olduğu gibi toplumların algıları istihbarat örgütleri tarafından yönlendiriliyor. Her gün televizyon ekranlarında yapılan tekrarlar, tartışmalar yönlendirilen algıları güçlendiriyor. Geniş bir toplum tarafından tartışıldıkça, görüntüler paylaşıldıkça istihbarat örgütlerinin amaçlarına-hedeflerine hizmet eder duruma getiriliyor.

Bu fotoğraflar neden şimdi yayınlandı? Kim servis etti? Neden Türkiye’de yayınlandı?

Türk devleti, Esad’a aleyhine eline büyük bir fırsat geçmiş gibi iştahla Esad’a karşı kampanyalar oluşturarak ayyuka çıkmış El Kaide ile olan ilişkilerini kamufle etme, uluslararası alanda bozulan itibarını yeniden kazanma imkanı yaratıyor.

Oysa ‘Dinime küfreden Müslüman olsaydı’ bari. Türk devletinin geçmişini bilmesek neredeyse Türk (AKP) devletinin demokrasi ve insan haklarına saygılı bir ülke olduğuna inanacağız. İşte yönlendirilen algılar toplumda geçmişe dair bellek bırakmıyor.

Suriye devletini muhaliflere işkence yapmakla, işkence ile insan öldürmekle suçlayan Türk devletinin; PKK gerillalarının kafalarını kesip poz veren askerlerini, sağ yakaladıkları gerillaları panzerlerin arkasına ayaklarından bağlayarak kilometrelerce sürükleyerek parçaladıklarını yine sağ yakalanan gerillaların üzerine benzin döküp yaktıklarını henüz unutmadık. Gerillaların kulaklarını kesip anahtarlık yapan JİTEM’cileri, öldürdükleri gerillaların ciğerlerini pişirip yiyen özel timlerini unutmadık. Yakılan binlerce köyü, yerinden yurdundan edilen milyonları, on binleri bulan yargısız infazları, işkence gören ama fotoğrafları olmayan yüz binleri, katledilen çocukları unutmadık. Unutmadan yazabildiklerimiz yaşananların sadece yüzde biri bile değil.

Esad’ın işkence fotoğrafları ne kadar kirli ise sizde o kadar kirlisiniz. Birbirinizden hiçbir farkınız yok. Esad ile aranızdaki öküz ölmeden birkaç yıl öncesine kadar can ciğer kardeştiniz. Esad o zaman da muhaliflere ve özellikle Kürtlere işkence yapıyordu. Siz de  “çocukta olsa kadında olsa” diyerek Kürtlere karşı katliam fermanları imzalıyordunuz. Ne çabuk unuttunuz Kürt karşıtlığındaki ortaklığınızı?

Her ikiniz de aynı kaynaktan beslenmiyor musunuz?

Kandan…acıdan…göz yaşından…

Esad ve Tayyip…

Aslında birbirinize çok yakışıyordunuz…birbirinize ne çok benziyordunuz!

Ama bir şey var ki katliamlarınız kadar acı verici. Katliamcıların-işkencecilerin-soykırımcıların geçmişi unutturmaya çalışmaları anlaşılır ama katliama-işkenceye-soykırıma uğrayanların geçmişlerini unutarak “Derin devlet, Paralel devlet yaptı” diyerek ‘Görünen-Orijinal’ devleti temiz göstermeye çalışmanın anlaşılır hiçbir izahı yoktur.

Derini…Görüneni…Paraleli…Orijinali…

Katliamları-işkenceleri-soykırımı kimin yaptığının, yaptırdığının bir önemi var mı?

Derin’in yaptığı Görüneni, Paralelin ki Orijinali temize çıkarmaz.

Esad’ın işkence fotoğrafları El Kaide’nin kelle kesen görüntülerini haklı göstermez.

İki devlet, iki fotoğraf…


Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): Esad  Tayyip  Erdogan  Turkiye  Suriye  Katliam  Fotograflar  Iskence  Istihbarat  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA