PARELEL DEVLETİN ŞIRNAK İMAMLARI
Haberler / 24 Ocak 2014 Cuma Saat 08:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP devleti ile Fethullah Gülen paralel devleti arasında yaşanan kavga her gün yeni operasyonlar ve ardından gelen görevden almalarla devam ediyor. Emniyet Müdürleri, polisler, Milli Eğitim Müdürleri Türkiye illerinde görevlerinden alınırken, Gülen Cemaatinin Kürdistan’da ki paralel yapılanmasına her nedense dokunulmuyor.

AKP devleti ile Fethullah Gülen paralel devleti arasında yaşanan kavga her gün yeni operasyonlar ve ardından gelen görevden almalarla devam ediyor. Emniyet Müdürleri, polisler, Milli Eğitim Müdürleri Türkiye illerinde görevlerinden alınırken, Gülen Cemaatinin Kürdistan’da ki paralel yapılanmasına her nedense dokunulmuyor.

Yapılan Ergenekon operasyonlarında nasıl ki Fırat’ın doğusuna geçilmediyse, Gülen paralel devletine de şuan dokunulmuyor.
Gülen Cemaati’nin Kürdistan’da ki örgütlenmesi, yıllardır devlet kurumları üzerinden yapılmasına rağmen, hükümetten buna ses çıkaran olmadı. Kürdistan’ın neredeyse bütün il ve ilçelerinde olduğu gibi Şırnak’ta da, devlet kurumları içinde çete örgütlemesine giden Gülen Cemaati, AKP devletinin sunduğu bütün olanakları kullanarak özellikle eğitim kurumları üzerinden örgütleniyor.

Kürdistan’ da ki fakirliğin oluşturduğu durumu kullanarak topluma sızan Gülen Cemaati, Devlet ihalelerini de kendi himayesine alarak bu yolla da Kürdistan elit kesimini yanında tutmak istiyor.

İşbirlikçiler Yoluyla Topluma Sızıyorlar

Gülen Cemaatinin örgütlenme tarzı hemen hemen bilinen bir durum. Örgütlenme yapılacak olan yere devlet kurumları üzerinden veya işbirlikçi haline getirdikleri kişiler üzerinden gidiliyor.

Kürdistan’da yıllardır işbirlikçi, sadece kendisinin ve yakın çevresinin çıkarını, bütün Kürtlerin çıkarına tercih eden bir kesimin varlığı biliniyor.

Gülen Cemaati’nin Şırnak’ta örgütlemesine yardım eden Hacı Sebri Şaran’dır. Şaran, Şırnak’a gönderilen cemaat yetkililerini karşılayan ve onlara kalacak yer temin eden kişidir. Gülen Cemaati’nin dershane, ev, dernek için kiralaması veya satın alınması gereken arsa veya binaları temin ediyor. Yani Cemaatin Şırnak’ta topluma sızmasının temellerini ilk atan Hacı Sebri Şaran olarak tanınan şahıstır. Toplumun kendilerini asimile etmek için düşmanı ile işbirliği yapan kişileri kendi içinde barındırmadığı biliniyor.

İhaleler Cemaate Veriliyor

Örgütlenme ağının oluşturulması için; yer temininden sonra güçlü bir ekonomik ayağın oluşturulması gerekiyor. Bunu yapan da devletin sağladığı imkanlar sonucunda peşkeş çekilen ihaleler sağlıyor.

Şırnak’ta ihaleler yapılınca Şırnak’ın bütün zenginleri davet ediliyor. Cemaat bunları davet ederek, toplum içinde ayrım yapmadığını göstermeye çalışırken, zengin kesimi kendine bağlıyor. Bütün iş adamları davet edilmesine rağmen, ihaleler yine de cemaat kadrolarına veriliyor.

İş ihalelerinin kimlere verilmesi gerektiği belirlendikten sonra, onaylayan son kişi Davut Karataş’tır. Aynı zamanda, Şırnak Okuma Salonları Eğitim Koordinatörü olan Süleyman Toğrul’da, cemaatin Şırnak işlerinin yürütülmesinde önemli görevleri oluyor.

Cemaatin Şırnak İmamı: Davut Karataş

Davut Karataş Şırnak’ta Kardelen Anonim Şirketi Genel Müdürü’dür. Görünürde müdür ve Öğretmen olan Karataş, Fethullah Gülen cemaatinin Şırnak’ta ki bütün kurumlarından sorumludur. Şırnak’ta, Gülen cemaati adına yapılan bütün işler, Karataş’a sorulmadan yapılmaz.

Davut Karataş, Gülen Cemaatinin Şırnak’ta ki büyük abisi. Devlet ihalelerinin neredeyse tamamı Karataş’ın onayından geçer. Bütün devlet kurumlarında büyük saygınlığı olan Karataş’ın özellikle Şırnak Terör şubede yakın dostları bulunuyor.

Vakıfkent Mah. Uludere Cad. Sosyal Güvenlik Kurum Yanında faaliyet gösteren Fem Dershanesinin yönetiminde de bulunan Karataş, öğrencilerle de özel ilgileniyor. Asimilasyon yuvası olan Fem Dershanesine bu yıl alınan 400-500 arası öğrencinin neredeyse tamamı Güvenlik Müdürünün projesi dahilinde alındı. Bu öğrencilerin çoğu, fakir ailelerin çocuklarından oluşuyor. Görünüşte çok masumane bir yaklaşım olabilir ama Gülen cemaatine bağlı okulların Kürt çocuklarını ne kadar asimile ettiği ve Türklüğü aşıladığı, Kürt kızlarını cemaatlerine alarak daha sonra görücü usulü ile evlendirdiği veya ajanlaştırdığı bilinen bir durum.

Eğitim ve Yardımlaşma Dernekleri Adıyla Gelen Asimilasyon

Şırnak’ta faaliyet gösteren Eğitim ve Yardımlaşma dernekleri ve okuma salonlarının neredeyse tamamı AKP Valiliğince destekleniyor ve ekonomik olarak destekleniyorlar. İlçelerde bulunan bu kurumlarda aynı şekilde Kaymakamlıklar tarafından destekleniyor. Hatta bu kurumların bazıları görünürde Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı bir şekilde faaliyet gösteriyor gibi görünseler de, aslında tamamı Gülen Cemaatine bağlı.

Bunlardan öne çıkanlar bazıları; Şırnak Eğitimciler Derneği. Cumhuriyet Mah. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü altında faaliyet yürüten bu dernek, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı)’de Şube Müdürü olararak görev yapan Hikmet Polat tarafından yönetiliyor. Hikmet Polat görünürde devlet memuru olmasına rağmen, devletin bütün imkanlarını, cemaatin hizmetine sokmuş durumda.

Fem Dershanesinde çalışan öğretmenlerin yürüttüğü, Gazipaşa Mah. Ömer Kabak Meydanı Som Petrol Karşısında faaliyet yürüten, Özel Dicle Erkek Öğrenci Yurdu cemaatin en önemli kurumlarından biridir. 

Gülen Cemaatinin meşhur Işık Evleri farklı isimlerde kendini gösteriyor buralarda. Kız Öğrenci Yurdu olarak faaliyet gösteren bu yurtta, yine faaliyet yürütenler; Fem Dershanesi öğretmenleri. Gülen’in kadroları burada da karşımıza çıkıyorlar.Öğrenci sayısı 90 ile 100 arasında değişen, Kumçatı Beldesinde faaliyette olan ve yönetimini Nebihe Yardımcı’nın yürüttüğü Cemre Okuma Salonu, görünürde tamamıyla valiliğe bağlı.  Şefkat Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği adı altında açılan bu kurum da Gülen’in asimilasyon yuvalarıdır.

Şırnak Merkez’de Faaliyet Gösteren Cemaat Kurumları

FEM DERSHANESİ

ADRES: Vakıfkent Mah. Uludere Cad. Sosyal Güvenlik Kurum Yanı

YÖNETİM: Davut Karataş ve 22 öğretmen çalıştırmaktadır.

ÖĞRENCİ SAYISI: 400–500 ( Alınan öğrencileri güvenlik müdürünün projesi çerçevesinde alındı. %70 Uludere, Beytüşşebap ve köylerden parasız olarak alındı.

FİDAN EĞİTİMCİLER VE GİRİŞİMCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

ADRES: Cumhuriyet Mah. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü altı

YÖNETİM: İdris Demir

ÖĞRENCİ SAYISI: 40–50

ŞIRNAK EĞİMTİCİLER DERNEĞİ

ADRES:  Cumhuriyet Mah. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü altı

YÖNETİM: Hikmet Polat;( MEB şube müdürü ),Uğur Türkay, Enver Karaduman, Erdem Kacataş, Kerim Çaylak

ÖĞRENCİ SAYISI: 40–50

BUHARA GENÇLİK KÜRTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ADRES: Atatürk Mah. Siirt Yolu Üzeri

BAHAR KADIN EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ADRES: Cumhuriyet Mah. Sökmenler İş Merkezi

YÖNETİM: Mine Acar

ÖZEL DİCLE ERKEK ÖĞRENCİ YURDU

ADRES: Gazipaşa Mah. Ömer Kabak Meydanı Som Petrol Karşısı

YÖNETİM:  Tüm Fem öğretmenleri yürütmektedir.

ÖĞRENCİ SAYISI: 82

KIZ ÖĞRENCİ YURDU ( ışık evleri)  

ADRES: 1.Aydınlık Evler Mah. Acar İş Merkezi Zemin Altı

YÖNETİM: Tüm Fem öğretmenleri yürütmektedir

ÖĞRENCİ SAYISI:20–30

SEFİNE KÜLTÜR MERKEZİ ADRES: Külliye cami

CEMRE OKUMA SALONU

ADRES: Kumçatı Beldesi

YÖNETİM: Nebihe Yardımcı

ÖĞRENCİ SAYISI: 90–100

Bu dernek Şefkat Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği adı açılmış. Tümüyle valiliğe bağlıdır.

MEVLANA OKUMA SALONU (Özlenen Bahar Projesi Şırnak Valiliği)  ADRES: Kasrik Beldesi

YAĞMUR KOLEJİ 

ADRES: Gündoğdu Mah. 21.Cadde No:39 Endüstri Meslek Lisesi Yanı

YÖNETİM: Mahmut Umut

ÖĞRENCİ SAYISI: 200–250

Cemaatin Cizre Örgütlemesi

Cemaatin Cizre çalışmaları faili meçhul cinayetlerin olduğu 1993 yıllarına dayanır. Bu yıllarda devletin Ergenekoncu çeteleriyle Kürt avında olan Cemaat kadroları, Cizre’ye sonradan yerleşmiş dindar görünümlü aileler üzerinden, buraya yerleştiler. Örgütledikleri bazı imam ve İmam Hatip Okullarında görev yapan öğretmenlerle çevrelerini genişlettiler. Cizre’de kiraladıkları ilk ev Sabuncu ailesine aitti.

 Seçilen öğrenciler vasıtasıyla, seçkin öğrenciler ile irtibata geçiniliyordu. Aileler ile görüşülüp öğrencilerin söz de Türkiye’nin önde gelen( kendi okulları) okullarında okutulması için ikna ediliyordu. Bu şekilde öğrencileri Türkiye’nin büyük şehirlerindeki kendi okul, kolej ve yurtlarına gönderiyorlar.

Bu öğrenciler üzerinden toplumda psikolojik harekat uygulanıyor.  Bu öğrenciler üzerinden, öğrencilerin ancak kendi ev okullarında başarılı olabilecekleri propagandası yapılıyor.

Cizre’de de AKP devletinin sunduğu bütün olanakları kullanan cemaat, burada da devlet kurumları adı altında örgütleniyor.

Cizre’de Faaliyet Gösteren Cemaat Kurumları

ÖZEL NUHNEBİ ERKEK ÖĞRENCİ YURDU

ADRES: Ali Bey Mah. Bahçe Sokak Otogar Yanı

ÖĞRENCİ SAYISI:80–90

LEYLA HANIMKIZ ÖĞRENCİ YURDU ADRES: Dicle Mah. Garip Sokak Meteoroloji Yanı

ŞEFKAT OKUMA SALONU

ADRES: Dicle Mah.

ÖĞRENCİ SAYISI: 200

BEDİÜZZAMAN OKUMA SALONU

ADRES: Dicle Mah. Garip Sokak Meteoroloji yanı

ÖĞRENCİ SAYISI: 150

SELAHADDİN EYÜBİ OKUMA SALONU

ADRES:   Dörtyol

YÖNETİCİ: Üzeyir Yiğit

ÖĞRENCİ SAYISI: 250

İSMAİL EBUL İZ EĞİTİM KÜLTÜR SOSYAL VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ADRES:   3. Mardin Caddesi Şah Kısmı Karabaş Pasajı Üstü

YÖNETİCİ: Abdullah Durmaz 

FEM DERSHANESİ

ADRES:   İzzet Keser Cad. No: 33 Kürdi-Der Yanı

YÖNETİCİ: Fahri Koca  

CİZRE ÖZEL İSTKLAL KOLEJİ

ADRES: Konak Mah. Fen Lisesi Yanı

YÖNETİCİ: Fatih Açıkgöz

ÖĞRENCİ SAYISI: 415

Silopi’de Faaliyet Gösteren Cemaat Kurumları

Silopi’de, cemaatin ‘’IŞIK EVLERİ’’ faaliyet gösteriyor. Sayıları yediyi bulan bu evleri arttırmak için kiralık ev arayışındalar. Sayıları daha fazla olma ihtimalide bulunuyor. 

FEM DERSHANESİ

ADRES: Dicle Mah. Şehit Palmiye Sok. No: 12

YÖNETİCİ: Yılmaz Batur

ÖĞRENCİ SAYISI: 200

HEZEX (İdil)’te Faaliyet Gösteren Cemaat Kurumları

İDİL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ

ADRES: Yukarı Mah. Hükümet Cad. İdil/ŞIRNAK

YÖNETİCİ: Yasin Kurşun

ÖĞRENCİ SAYISI:

BERFİN OKUMA SALONU

YÖNETİCİ: Hasan Gürbüz

Toplam 242 öğrencisi olan okuma salonunun her nedense bütün öğrencileri “Korucu” çocuğu ve burada görev yapan cemaat kadrolarının da tamamı dışarıdan gelmektedir. Burada görev yapan cemaat kadrolarının MİT görevlileri oldukları iddia edilirken, öğrencilerinde ajanlaştırıldığı gelen bilgiler arasında.

ELKʒde Faaliyet Gösteren Cemaat Kurumları

Elkê’de resmi bir şekilde herhangi bir çalışmaları bulunmakla birlikte, “Belîtanqan Evi Projesi’’ adı altında Kaymakamlık tarafından açılan yerin Gülen Cemaatine ait olma olasılığı çok yüksek.

Özgür Botan / Şırnak

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER): isik  evleri  gulen  cemaat  sirnak  cizre  idil  silopi  yolsuzluk  asimilasyon  AKP  ihale  yurt  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.