LE MONDE: 'EL KAİDELİLER GRUPLAR HALİNDE HATAY'A GELİYOR'
Dış Basından / 12 Ocak 2014 Pazar Saat 11:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız Le Monde gazetesi, bir yandan muhalifler karşısında gerileyen El Kaidelilerin sınırdan Akçakale'ye geçtiğini, diğer yandan her gün İstanbul'dan Hatay'a gruplar halinde yeni yabancı savaşçıların ulaştığını yazdı. El Kaide'ye katılmak için Hatay'a giden bir kişi, İHH aracılığı ile Suriye'ye bir ambulans içinde geçirilmeleri gerektiğin belirtiyor.

Fransız Le Monde gazetesi, bir yandan muhalifler karşısında gerileyen El Kaidelilerin sınırdan Akçakale'ye geçtiğini, diğer yandan her gün İstanbul'dan Hatay'a gruplar halinde yeni yabancı savaşçıların ulaştığını yazdı. El Kaide'ye katılmak için Hatay'a giden bir kişi, İHH aracılığı ile Suriye'ye bir ambulans içinde geçirilmeleri gerektiğin belirtiyor.

Guillaume Perrier imzalı Le Monde haberinde Suriyeli muhalif grupların peşinde olduğu "cihatçıların" Türkiye'ye sığındığı belirtiliyor. 

El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'nin 3 Ocak gününden beri Suriye'nin kuzeyinde ağır "düş kırıklıkları" yaşadığını yazan Le Monde, muhalif gruplar ile El Kaideli gruplar arasındaki çatışmalarda 10 gün içinde 500'ü aşkın kişinin öldüğünü belirtti.

EL KAİDELİLER TÜRKİYE'YE ÇEKİLİYOR

Halep'te üslerinde kovulan ve Rakka'da kuşatma altına alınan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerinin şimdi Türkiye'ye doğru gerilediğini yazan Le Monde, IŞİD'e arka cephe rolü oynayan El Dana köyünün de kuşatıldığına dikkat çekti.

Le Monde El Kaide'den başında olduğu tugayla birlikte ayrılan Yasim isimli kişinin ifadelerine yeriyor.  Yasin'in taburu Suudi Arabistan tarafından desteklenen Liwa el İslam saflarına katılmış. Deir Ezzor nüfusuna kayıtlı olan Yasin'in bir kaç haftadır Reyhanlı merkezindeki bir otelde kaldığını belirten gazete, bir daha çatışma hattına dönmek istemediğini ifade ediyor.  Yasin, "IŞİD'den ayrılmak mümkün değil. Din değiştirmek gibidir. Sonuç, ölümdür" diyor.  Yasin, IŞİD'in Hilafet oluşturmak için Suriye'ye geldiklerini söylüyor.

HER GÜN GRUPLAR HALİNDE HATAY'A GELİYORLAR

Gazete, bir yandan IŞİD üyeleri Türkiye'ye çekilirken diğer yandan yeni gönüllülerin de bölgeye gelmeye devam ettiğini belirterek, şunları ifade ediyor: "Hatay havaalanında bir görevli kesin konuşuyor. Her sana İstanbul yönünden küçük gruplar halinde yabancı savaşçılar geliyor.  Bu kişi 'Bazen üç veya dört, bazen daha fazla. Önceki gün, Almanya'dan 30 kişi geldi' diyor ve ekliyor: 'Türk makamları kolaylıklar bu gelişleri engelleyebilir.' Ama üç günden beridir, tüm sınır alanları Özgür Suriye Ordusu tarafından geri alındı ve Türkiye'den cepheye geçişler cihatçılar açısından daha karmaşık oldu. IŞİD Akçakale'nin güneyindeki Tel Abyad'dan püskürtüldü. Reyhanlı sınırındaki Bab El Hava'dan da."

Suriyeli mültecilerin kaldığı bazı otellerin El Kadeliler için Reyhanlı'da ikmal noktaları görevi gördüğünü belirten "Bunlardan biri olan, girişleri kadınları erkeklerden ayırmak için yeniden yapılan kırmızı bir binada bulunan bir grup Mısırlı ve Yemenli Çarşamba günü çıktılar.  Daha ötede, bir banka şubesine giren iki yabancı savaşçı ile karşılaşıyoruz" diye anlatıyor.

'İHH BİZİ AMBULANS İÇİNDE GEÇİRECEKTİ...'

Bu iki kişinin İngiliz olduğunu ve Reyhanlı'yı en kısa sürede terk etmek istediğini aktaran Le Monde, Londra'ya uçuş bileti almak için yakınları tarafından gönderilen parayı bankadan aldıklarını gözlemliyor.  En genç olanı, "kusursuz bir İngilizce" ile "Suriye'ye geçemedik. Geçişler şu sıralar çok zor" diyor ve ekliyor: "Türk insani organizasyonu IHH ile bağlantıdaydık. Bizi bir ambulans içinde Suriye'ye geçirmeleri gerekiyordu ama olmadı."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.