01 – 31 ARALIK 2013 KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 02 Ocak 2014 Perşembe Saat 09:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 555. gününde.

01.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 526. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın müzakere yürütebilmesi için koşullarının düzeltilmesi gerektiğini belirten BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "Kimse sayın Öcalan'dan boş bir havuzda yüzmesini beklemesin" dedi.

•    Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) Qamışlo’da ki PYD merkezinde bir araya gelerek Cenevre-2 toplantısı ve Geçici Yönetim konusunu değerlendirdi. Toplantıda Kürt Yüksek Konseyi’nin aktifleştirilmesi kararı alındı. 

•    Kadın birlikleri öncülüğünde büyük kazanımlar sağlandığını belirten Yekîtîya Star Dış İlişkiler Sorumlusu Helime Yusif, "Kadın iradesi güçlendi. Kadınlar bir inisiyatif oluşturdu, bu bir devrimdir. Bu inisiyatif orda anayasa niteliği taşıyan bir metin oluşturdu" dedi.

•    Türk Genelkurmay Başkanlığı, ''dur'' ihtarına uymayan 1 araca ateş açıldığı araçta bulunan 2 kişinin yaralandığını duyurdu. Arabadan sadece zeytinyağı çıktı.

•    İsveçli Milletvekili: “Müzakereler için Öcalan serbest bırakılmalı” dedi.

•    İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Amir Abdollahian: “Ankara ile Şam'ın ilişkilerini düzeltmesi için aracılık yapmaya hazırız” dedi.

•    Suriye’nin Halep kentinde rejim güçleri ve muhalifler arasında çatışmalar meydana geldi. Suriye ordusu, Şêx Meqsut Mahallesin’ de Ehrar Suriye, Eşrefiye Mahallesi’nde ise Liwai Bedir isimli gruplarla çatıştı. Çatışmalarda 32 sivil yaşamını yitirdi.

•    Türkiye ve Irak, Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatında Bağdat'tan onay alınması konusunda uzlaştı. Türkiye, Bağdat'ın onayı olmadan Federal Kürdistan Bölgesinden petrol ihraç edemeyecek.

•    Stockholm’de, Kolombiya Hükümeti ile FARC arasında sürdürülen barış görüşmelerinin tartışıldığı bir panelde konuşmacılar, sürecin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesi ve kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için yerli halklar ve sivil toplum örgütlerinin sürece katılması ve görüşmelerin şeffaf olması üzerinde görüş birliğine vardılar.

•    İngiltere’de Avam Kamarası’nda düzenlenen bir seminerde konuşan Norveçli terör uzmanı Dr. Thomas Hegghammer: “Suriye’den dönen cihatçıların Avrupa’da terör saldırısı düzenlemeleri kaçınılmaz, ama yakın bir zamanda böyle bir olay yaşanmayabilir” uyarısında bulundu.

•    Mısır’da 50 kişilik Anayasa Hazırlık Komisyonu, gelecek yıl referanduma gidecek yeni anayasa taslağı üzerinde uzlaşı sağladı.

•    Federal Kürdistan Yönetimi’ne bağlı Mayın İşleri Genel Müdürlüğü, mayınlı arazilerin ölçülmesi amacıyla, birkaç insansız hava aracı (İHA) almaya karar verdi.

02.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 527. gününde.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Yüksekova Haber’den Necip Çapraz’ın gündemdeki konularla ilgili sorularını cevapladı. Süreç ile ilgili soruları cevaplayan Bayık: “ AKP önümüze savaşın dışında bir yol koymamaktadır hükümetin üslubunda bir değişiklik yok. Türk devletine bahara kadar süre tanıdık” dedi. Barzani ile Erdoğan Rojava konusunda anlaştı mı? Sorusu üzerine “Barzani, AKP’nin seçim politikalarına hizmet etmemeli” dedi.

•    AKP’nin Kürtlere karşı kullandığı El Kaide, AKP’nin başına bela oldu. İddia edilenlere göre Türk istihbarat birimleri Suriye’de savaşan El Kaide bağlantılı örgütlerin Türkiye’de eylem yapma hazırlığı içinde olduğu bilgisine ulaştı. İstihbarat Suriye’deki 47 silahlı İslami örgütünü mercek altına aldı. Bu örgütler;El Nesir Tugayı, Fethellah Tugayı, Lailaheillallah Tugayı, El Zilzal Tugayı, Eli Bin Ebu Talib Taburu, Mergede Taburu, Diree El Cezire Taburu, El Adiyet Taburu, Mehemediye Devleti Askeri Taburu, El Ebrar Taburu, Şedade Taburu, Cund El Heremen Taburu, Cuhdullah Taburu, Ehrar El Tewaif Taburu, Sirrin Taburu, El Sunne Taburu, Mariee Taburu, Ayşe Taburu, Ehrar El Şam Taburu, Ehrar Ebu Rasen Taburu, Ehrar El Herb Taburu, Usame Bin Zeyd Taburu, El Qarie Taburu, Allahuekber Taburu, Devrimci Fedailer Taburu, El Zahiriye Şehitleri Taburu, İbn El Qeyn Taburu, El Taife El Mensura Taburu, El Muwahedin Taburu, Enwer El Heq Taburu, Ehrar El Şedadi Taburu, Serayen El Medine El Munawere Taburu.

•    İşsizlik yarışında Kürdistan kentleri yine ilk sıralarda.TÜİK verilerine göre; 2012 yılında işsizlik oranının en yüksek olduğu il yüzde 25 işsizlik oranıyla Batman. Batman'ı yüzde 20,9 ile Mardin ve yüzde 20 ile Siirt izledi.

•    Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları başkanı Navi Pillay, yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yakınındakilerin savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğine dair ellerinde kanıt olduğunu belirtti.

03.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 528. gününde.

•    Kürt örgütleri internet üzerinde Kürtler için bir alan kodu yaratılması amacıyla bu konuda yetkili olan ICANN adlı kuruluşa başvuracak. Geçmişte başvuran Katalanlar, Basklar ve diğer halklar kendi alan kodlarını almayı başarmıştı.

•    Lice'ye bağlı Abalı (Korxa), Birlik (Çemê Elik) ve Şenlik (Speni) köyleri kırsalında sivil ve silahlı bir grubun gezdiği bildirilirken, bu kişilerin Abalı Karakolu'ndan çıktığı iddia edildi.

•    TEV-DEM Diplomasi Merkezi’nden Hekem Xelo, Kürtlerin Lozan dönemindeki gibi dağınık olmadıklarını belirterek, Kürtlerin artık örgütsel bir yapıya kavuştuğunu, bu yüzden bağımsız bir komisyon ile Cenevre-2’ye katılmaları gerektiğini söyledi.

•    Türkiye Kürdistan’daki enerjinin alımı ve transiti konusunda Bağdat ile anlaştı. Nêçirvan Barzani ise Güney Kürdistan enerjisini uluslararası pazarlara ulaştırmakta kararlı olduklarını belirterek korkuya yer olmadığını söyledi. 

•    Federal Kürdistan Bölgesi'nin Süleymaniye kentinde güvenlik güçlerine yönelik olarak düzenlenen eş zamanlı iki saldırıda 2 güvenlik sorumlusu yaralandı.

•    Norveçli terör uzmanı Dr. Thomas Hegghammer, “Suriye’den dönen cihatçıların Avrupa’da terör saldırısı düzenlemeleri kaçınılmaz” uyarısında bulundu.

•    Türk Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Aralık ayı personel mevcutlarını açıkladı. Buna göre, Kasım ayı içinde bir generalin ordudan ayrıldığı ortaya çıktı. Aralık ayı mevcudunda Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli general sayısı bir eksikle 31 olarak yer aldı. Toplam general-amiral sayısı 344 olarak güncellenirken, toplam askeri personel sayısının ise 655 bin 952 olduğu açıklandı. 434 Bin 797 Erbaş ER Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 708 bin 54 kişinin görev aldığı, bunlardan 344'ünün general ve amiraller, 39 bin 244'ünün subay, 95 bin 707'sinin astsubay, 434 bin 797'sinin erbaş ve er olduğu bildirildi. 


04.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 529. gününde.

•    PKK Yürütme Komitesi, 4 Aralık 2007 tarihinde Gabar'da yaşamını yitiren HPG Komutanlarından Ramazan Aybi ile YJA Star Komutanlarından Selma Kaya (Gülbahar Gülhat) şahsında Kürt özgürlük Mücadelesinde Aralık ayında yaşamını yitiren bütün gerillaları andı.

•     Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Suriye'ye ilişkin Ocak ayında yapılacak olan uluslararası Cenevre-2 konferansına sadece bir heyet olarak katılmayı amaç edinmediklerini belirterek, Kürtlerin bu konferansta temel bir gündem haline getirilmesi ve demokratik bir Suriye'de Kürtlere ilişkin bir çözümü hedeflediklerini söyledi.

•    Coldhackers adlı Kürt hacker grubu PKK’nin 35. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle birçok Türk sitesini hacklediğini açıkladı.

•    Edirne F Tipi Cezaevi'ndeki 15 PKK'li tutsak hak ihlalleri, çıplak arama dayatması, keyfi uygulama ve baskılara karşı 1 Aralık'tan bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlattı.

•    Colemêrg’in Gever İlçesi'nde geçmiş yıllarda DYP, CHP ve AKP'ye destek veren ve fertleri bu partilerden milletvekili ve belediye başkanı olan Zeydan ailesi düzenlenen bir törenle BDP'ye katıldı.

•    AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar'ın 2009 yılında El-Kaide terör örgütüne dönük operasyonda gözaltına alındığı ve 2 ay cezaevinde kaldığı ortaya çıktı. El Kaide terör örgütü Rojava’da AKP devleti tarafından desteklenerek Kürtlere karşı savaştırılıyor.

•    Şırnak'ın Uludere ilçesi sınırları içinde bulunan Beyaz tepe ve Düğün dağları arasındaki Güney Kürdistan sınırındaki alana askerler tarafından tel örgü çekiliyor.

•    El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), YPG denetimindeki yerleşim yerlerini kuşatmaya alacakları tehdidinde bulundu.

•    Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen intihar saldırısında en az 4 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı. Batılı medyanın temel referansı olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise "bir hükümet binasında" düzenlenen intihar saldırısında 2 kişinin öldüğünü söyledi.2 Aralık günü bir rapor yayınlayan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 15 Mart 2011 ile 1 Aralık 2013 arasında, ülke genelinde 125 bin 835 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bunların çoğunluğunun her iki tarafın savaşçılarından olduğu belirtilirken, Baas ordusu saflarında ölenlerin sayısının silahlı grupların saflarında  ölenlerden iki kat daha fazla olduğu ifade edildi. Hayatını kaybedenlerin yüzde 35'inin sivil olduğu vurgulandı. Diğer bir ifadeyle, 3 bin 327'si çocuk ve 4 bin 454'ü kadın olmak üzere 44 bin 381 sivil bu savaşta yaşamlarını yitirdi. Savaşın gerçek bilançosunun muhtemelen daha yüksek olduğunu ifade eden Gözlemevi, yüzlerce sivilin de alıkonulduğunu kaydetti.

05.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 530. gününde.

•    BDP ve HDP Heyeti, hafta sonu Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşecek.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Roboski sınırına çekilen tel örgülere tepki göstererek "yeni bir Lozan tezgahı tutmaz" dedi. Roboski katliamının yıldönümünün yaklaştığı bu günlerde gerçekleşen uygulamaya karşı halkı da Roboski’ ye sınırlara yürümeye çağırdı.

•    Irak Şam İslam Devleti çetelerinin Munbic ilçesi ile Cerablus bölgesinde kaçırdığı Kürtlerin sayısı 50’ye ulaştı. Kaçırılanların içinde 7 çocuk da bulunuyor.

•    ANHA haber ajansının geçtiği habere göre son bir ay içinde Güney Kürdistan’a göç eden Rojavalı mültecilerden 14 bini daha evlerine geri döndü. Güney Kürdistan Bölgesel Hükümeti Sêmalka’dan geçişlere izin vermediği için Rojavalılar Dicle Suyunu kayıkla geçmek zorunda kalıyor.

•    Rojhılat Kürdistan’ının Sine kenti içinde bulunan Bicar ilçesinde inşa edilen Talwar barajı 18 tarihi kalıntıyı sular altında bırakacak.

•    Midyat'ta İlçe Jandarma Komutanı Albay Hilmi Kahraman'ın görev yaptığı 94-96 döneminde JİTEM tarafından kaçırılarak kaybedilen 4 köylü için Kerşafê köyünde 'Delil tespiti' için keşif yapıldı. Kurşun izlerine rastlanan keşifte tanık olarak dinlenen kaybedilen M. Emin Atuk’un eşi Fatma Atuk askerlerin köyü taramasından sonra “kamyonlarla ceset taşıyacaktık, siz nasıl kurtuldunuz” sözlerini aktardı.

•    İngiltere basını, Türkiye, İngiltere, ABD ve Katar yetkililerinin Ankara’da "İslamcı gruplarla", yüz yüze görüşmeler yürüttüğünü yazdı. Daily Telegraph’ın haberine göre Ankara’daki görüşmeleri, Türkiye ve Katar ayarladı.

•    Van'da iki yıl önce meydana gelen depremlerin ardından geçici olarak konteynır kentlere yerleştirilen ancak bu yıl içinde Van Valiliği tarafından elektrik ve suları kesilerek zorla konteynır kentlerden çıkarılan depremzedelerin açlık grevi direnişi 100 gününü tamamladı. Havaların soğuması ile birlikte zor günlerin kendilerini beklediğini söyleyen depremzedeler direnişlerini sonunu kadar sürdürmekte kararlı.

•    Rojava’nın Amudê kentinde bir aile yeni doğan üçüzlerine Paris’te Katledilen üç Kürt kadın devrimcinin isimlerini koydu.

•    Federal Kürdistan'ın Kerkük kentinde İstihbarat Müdürlüğü’ne El Kaide bağlantılı olduğu ileri sürülen silahlı bir saldırı düzenlendi. 9 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

•    Uzun bir süreden bu yana tedavi gören Güney Afrika'nın efsanevi lideri 95 yaşında yaşamını yitirdi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma kısa bir süre önce yaptığı açıklamayla Nelson Mandela'nın hayatını kaybettiğini duyurdu.

06.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 531. gününde.

•    Gever’de PKK saflarında şehit düşen gerillaların bulunduğu ‘Şehitliğe’ AKP polisini yaptığı saldırıyı kınamak amacıyla toplanan halk kalabalığına AKP polisi saldırdı. Saldırı sonucunda Reşit ve Veysel İşbilir adındaki yurtseverler AKP polisleri tarafından katledildi.

•    AB, Avrupa’dan Suriye’ye savaşmaya gidenler üzerine yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı. Rapora göre Avrupa’da 2000 kişi Suriye’ye muhaliflerin safında savaşmaya gitti.

•    YNK yöneticilerinden Mela Bextiyar: “ENKS’nin Suriye Muhalefeti ile Cenevre-2 toplantısına katılması kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

•    Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela yaşamını yitirdi.

•    Kongra-Gel Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda : “Halkımız ve Özgürlük Mücadelemiz O’nu asla unutmayacaktır” açıklamasında bulundu.

•    Zonguldak ve Ordu’da meydana gelen iş kazalarında 5 işçi yaşamını yitirdi.


07.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 532. gününde.

•    BDP ve HDP heyeti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı Adasına Gitti.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen Pervin Buldan görüşmelerin detaylarını açıkladı. Öcalan: “Gever’de yapılan bir provokasyondur daha büyük provokasyonlara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Veysel ve Reşit İşbilir’in ailelerine başsağlığı diliyorum. Süreç seçim oyunlarına alet edilmemeli. Çözüm sürecinin sağlıklı yürütülmesi için anayasal zemin oluşturulmalı, tarafların tanımlanarak yasal güvenceye kavuşturulması ve bir izleme kurulunun kurulması gerekiyor” dedi. Efsanevi lider Nelson Mandela içinde mesaj gönderen Öcalan “Mandela Afrika halklarını parlatan bir yıldızdı. Bizim gönülden bir birlikteliğimiz vardı, O yolumuzu aydınlatan bir yıldız olacaktır” mesajını gönderdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Veysel ve Reşit İşbilir’in AKP polisleri tarafından katledilmesiyle ilgili: “ AKP Kürtlere uygulanan katliamı normalleştiriyor. Roboski katliamı bile AKP devleti tarafından normal hale getirildi” açıklamasında bulunarak “bütün Kürdistanlıların katliama karşı sessiz kalmaması ” çağrısında bulundu.

•    AKP iktidarının yaşandığı 2003 ile 2013 yılları arasında Türkiye’de 388 kişi AKP polisleri tarafından katledildi.

•    Son bir ayda 20’si çocuk 39 Kürt, Türk polisleri tarafından tutuklandı.

•    Muş E Tipi kapalı cezaevinden 13 Kürt siyasi tutsak Van F Tipi kapalı cezaevine sürgün edildi.

•    Suriye Rejimine bağlı uçaklar Halep kentini bombaladı. Bombalama sonucunda 20 kişi yaşamını yitirdi.

•    BBC Suriye’de ki savaş üzerine yayınladığı raporda, Türk devleti ve AKP hükümetinin Kürtlere karşı savaşan çetelere destek verdiğine yer verdi.

•    ENKS Qamışlo’da yaptığı toplantının sonucunu açıkladı. Alınan kararlara göre ENKS kendi adıyla Cenevre-2 toplantısına katılma kararı aldı.


08.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 533. gününde.

•    Gever’de iki Kürd’ün AKP polisleri tarafından katledilişini protesto etmek amacıyla Kürdistan’ın birçok yerinde halk serhıldana kalktı. Amed, Rıha, Çewlêk, Wêranşer, Semsûr, Hezex, Cîzir, Dêrîk, Nîsebîn, Şemrex, Wan, Qers, Agirî, Gîyadîn, Bazid ve daha birçok il, ilçede halk serhıldana kalkarak katliamı protesto etti.

•    HPG gerillaları, Amed’ in Lice ilçesi kırsalında 2’si Astsubay, 2’si Uzman Çavuş olmak üzere 4 Türk askerini esir aldı.

•    Gever’de AKP polisleri tarafından katledilen Reşit ve Veysel İşbilir on binler tarafından toprağa verildi.

•    Gever’de ki katliam Amed’ de kepenk kapatılarak ve yürüyüş eylemi düzenleyerek protesto edildi. Türk polisleri kitleye saldırdı.

•    BDP, HDP ve KNK heyetleri Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın cenaze törenine katılacak.

•    HDP ( Halkların Demokratik Partisi) 59 merkezde yerel seçimlere katılacak.

•    İstanbul’da bir kadın daha katledildi. Amed’ de ise 13 yaşında bir kız çocuğu intihar etti.


09.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 534. gününde.

•    Pervin Buldan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin detaylarını açıkladı. Öcalan “Gever’de gerçekleşen katliam paralel devletin işidir. Halkımız provokasyonlara karşı uyanık olmalı kendini korumalıdır. Halkın üzerine eğer bir saldırı gelirse halkın kendini koruma hakkı her zaman meşrudur. Seçimler önemli, müzakereler ve seçim paralel yürümelidir ” açıklamalarında bulundu.

•    KJB katledilen Reşit ve Veysel İşbilir’i anarak, katliamı kınadı. KJB halkı meydanlara çağırarak katliama büyük bir cevap verilmesi gerektiğini dile getirdi.

•    Gever’de ki AKP katliamı bu günde Kürdistan’ın birçok yerinde protesto edildi.

•    Gever’ deki katliamın üstünü örtmeye çalışan AKP polisi ve medyası, arşiv görüntülerini yayınlayarak katliama çatışma süsü verdiği ortaya çıktı.

•    HPG gerillaları tarafından esir alınan 4 Türk askeri serbest bırakıldı.

•    Irak’ta yapılan bombalı saldırılar sonucunda 52 kişi hayatını kaybetti.

•    Suriye’nin İdlib kentinde DAİŞ çeteleri ve ÖSO güçleri arasında büyük çatışmalar yaşandı.

•    6 Mart 2009 tarihinde Ergenekon davasından tutuklanan ve İzmir Milletvekili olan Mustafa Balbay tahliye edildi.

•    Güney Kürdistan Federal Bölgesinde yapılan araştırmaya göre; Güney Kürdistan’dan 230 Kürt gencinin Rojava’da El-Kaide çete örgütü içerisinde YPG’ye karşı savaştığı ortaya çıktı.


10.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 535. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Afrika’nın Efsanevi Lideri Nelson Mandela’nın cenaze törenine çelenk gönderdi. 

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları müvekkilleri ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Savcılığına başvurdu.

•    YJA Star 6. Olağan konferansını gerçekleştirdi. YJA Star : “ Şuan da yaşanan bir kadın devrimidir. Yaşananlar kadın ordulaşmasının zirvesidir” açıklamalarında bulundu.

•    Gever’de ki direniş 4. gününde devam ediyor. Gever’de okullar tatil edilirken bir çok iş yeri ve basın kurumu AKP polisleri tarafından basıldı.

•    HPG: “Türk savaş uçakları Medya Savunma Alanlarında uçuş yaptı” açıklamasında bulundu.

•    Komalê Ciwan yaptığı açıklamada, Gever’de ki katliama karşı bütün Kürdistan gençlerini direnişe çağırdı.

•    Nelson Mandela’nın uğurlama törenine yüze yakın ülkeden temsilci katıldı. Törene BDP, HDP ve KNK heyetleri de katıldı. Heyet Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajını da iletti.

•    Wan’da zorla konteynırlardan çıkarılmak istenen Wanlı aileler 105 gündür açlık grevinde.

•    TBMM’de bütçe görüşmeleri öncesinde BDP’li Milletvekillerinin kullandığı Kürdistan kelimesi ‘anayasaya’ aykırı olduğu gerekçesiyle tutanaklardan ve bütçe görüşmeleri taslağından çıkarıldı. Türk Başbakan’ı Erdoğan Diyarbakır’da, Mesut Barzani ile görüşmesinde Kürdistan kelimesini kullanmış ancak herhangi bir yasakla karşılaşmamıştı.


11.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 536. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Güney Afrika lideri Nelson Mandela için düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından on binlerce insanın katıldığı törene mesaj gönderdi. Öcalan mesajında "Mandela, benim ve Kürt halkının, dünyanın tüm meydanlarında ve dağlarında zalim iktidarlara inat gülümseyen o büyük çoğunluğun, bizim büyük ailemizin bir parçası olarak yaşamaya devam edecektir" dedi

•    Irak Şam İslam Devleti, Girkê Legê’ye bağlı Cinêdiyê köyünde bulunan YPG kontrol noktasına  yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 3 YPG savaşçısı şehit oldu.

•    Irak Şam İslam Devleti ile YPG birlikleri arasında Girê Spî’nin (Til Ebyad) Kino köyünde yaşanan çatışmalarda IŞİD’in bir emirinin öldürüldüğü bildirildi.

•    Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri Halep'in Munbic ile Cerablus ilçelerinden sonra Bab bölgesinde bulunan Kürt köylerine saldırdı.

•    Girkê Legê’ye bağlı Cinêdiyê Dörtyol’unda El Kaideli grupların YPG kontrol noktalarına saldırı düzenlemesi ardından, YPG güçleri bir operasyon düzenleyerek saldırganlardan 4'ünü yakaladı.

•    Sömürgeci İslami İran rejimi, Urmiye’nin Şino ilçesi nüfusuna kayıtlı Behzad Xelili İğdiri adlı Kürdü idam etti.

•    Washington Suriyeli muhaliflere yardımı durdurduğunu açıkladı. Karar İslami Cephe’nin, Türkiye sınırındaki Bab el-Hava (Cilvegözü) sınır kapısının kontrolünü ve alanda Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) ait silah depolarını ele geçirmesinden sonra geldi.

•    Suriye'de iç savaşın bininci gününde 2,5 milyona yakın insan ülkesi dışında, 7 milyona yakın insan da ülke içinde mülteci durumuna geldi.


12.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 536. gününde.

•    Foreıgn Policy gazetesine konuşan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık: “ Türkiye Rojava’da çetelere destek vererek barış sürecini sabote ediyor” açıklamasında bulundu.

•    Hewlêr’de PKK ile KDP arasında toplantı yapıldı. Toplantı sonucunda açıklama yapan KCK Eşbaşkanlığı: “Rojava devrimini ulusal birlik ruhu ile canlandırmalıyız. Rojava konusunda PKK ve KDP arasında mutabakat sağlandı.  Desteya Bılınd’ı canlandırmak tarihi sorumluluktur. Herkes üzerine düşen sorumluluğu olumlu tarzda yapmalıdır. Sayın Barzani’nin ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıyı destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

•    Gever’de Türk polisleri tarafından katledilen Bêmal Tokçu binlerce kişinin katılımı ile büyük bir törenle toprağa verildi.

•    İHD yayınladığı raporunda, 10 ay içinde 219 kadının akrabaları tarafından katledildiğini açıkladı.

•    Çetelerin Halep’te ki Kürt mahallelerine baskısı sürüyor. Çok sayıda Kürt’ün çeteler tarafından kaçırıldığı iddia edildi.

•    ABD aldığı bir kararla, ÖSO’ya verdiği desteği kestiğini açıkladı.

•    AP( Avrupa Parlamentosu), Türkiye hakkındaki yayınladığı yıllık raporunda; “ Türkiye ile PKK arasında gerçekleşen müzakereleri kuvvetle destekliyoruz” açıklamasına yer verdi.

•    Oda TV davasından tutuklu bulunan Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’e tahliye kararı çıktı. Ancak Hanefi Avcı’nın Devrimci Karargah, Yalçın Küçük’ ün ise Ergenekon davasından tutuklulukları olduğu için tahliye edilmediler.

•    Bangladeş’te, Cemaati İslami lideri Abdulkadir Molla’ya verilen idam cezası onandı. Molla idam edildi!


13.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 537. gününde.

•    Efşin Derwazi adlı Kürt genci sömürgeci İslami İran rejimi tarafından idam edildi.

•    PKK ile KDP arasında gerçekleşen toplantıyı değerlendiren PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, toplantıyı olumlu ve yerinde olduğunu dile getirdi.

•    Çeteler Suriye’nin Ezaz kentine bağlı Kürt köylerini bastı. Kürt köylerini talan eden çeteler 170 Kürt’ü de kaçırdı.

•    İspanya’da yaşayan Katalanlar bağımsızlık için referanduma gitme kararı aldı. İspanya hükümeti ise Katalanların referanduma gitmesine karşı.

•    BM Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; Suriye’de 5 bölgede kimyasal silah kullanıldığını tespit etti. Tespit edilen yerleri açıklayan BM, Kürtlerin yaşadığı Halep’in Şêx Meqsuk mahallesinde kullanılan kimyasal silahlardan bahsetmeyerek, Türk devletinin desteğiyle çeteler tarafından kimyasal silahlarla yapılan katliamı aklamayı başardı.

•    İran Parlamentosunda buluna Kürt parlamenterler istifa etti. Gerekçe olarak, İran parlamentosunun Kürdistan eyaletine çok düşük bir miktarda bütçe ayırması gösterilse de, nedeninin İran rejiminin Kürtlere uyguladığı idam politikaları olduğu tahmin ediliyor.


14.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 538. gününde.

•    KCK Eşbaşkanlığı, AKP devletinin Gever’de gerçekleştirdiği katliamlar hakkında açıklamada bulundu. KCK Eşbaşkanlığı: “Türk devleti Gever’de ki katliamlarla çatışmasızlık sürecini tehlikeye sokmuştur ve sürece aykırı davranıyor.  Halk eylemlerle katliamlara karşılık vermelidir. Türk devletinin yaptığı katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Bu tür durumlar misilleme hakkını meydana getirmektedir” açıklamalarında bulundu.

•    Kop katliamının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen katiller hala cezalandırılmadı. Halk yürüyüşlerle katliamı protesto ederken, katillerin sömürgeci AKP devleti tarafından korunmasına tepki gösterdi.

•    Kürt Özgürlük çalışmalarında yer alan ve Ali Dayı olarak da bilinen Şemsettin Kara Almanya’da yaşamını yitirdi.

•    Efrin ve Halep karayolunu kesen çeteler, Kürtleri arabalarından indirerek işkence yapıyor.

•    Irak-Şam İslam Devleti çeteleri Halep’e bağlı Kürt köylerini basarak 200 Kürt’ü kaçırdı.


15.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 539. gününde.

•    Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimcinin davasına bakan avukat Comte: “ Katliam hakkında yapılan bütün araştırma ve incelemeler Türkiye’yi işaret ediyor” açıklamalarında bulundu.

•    Akil insanlar heyetinde yer alan Öztürk Türkdoğan: “Hükümet Kürt sorununun çözümünde ve sürecin ilerlemesi için adımlar atmalıdır” açıklamalarında bulundu.

•    Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela doğduğu köyde toprağa verildi.

•    AKP devletinin Wan depreminde dükkanları yıkılan esnaftan iki yıldır vergi aldığı ortaya çıktı. Esnaflar ise ‘dükkânların depremde yıkıldığını ancak devletin hala vergi almaya devam ettiğini’ açıkladılar.


16.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 540. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kandil ve Avrupa’ya gönderilmek üzere yazdığı mektuplar muhataplarına gönderildi.

•    ENRK ve ENKS heyetleri Güney Kürdistan’da Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin ev sahipliğinde bir araya geldi.

•    Tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye talepleri reddedildi. Aynı mahkemeler bir hafta önce Ergenekon tutuklusu CHP milletvekili Mustafa Balbay’ı serbest bırakmıştı.

•    Tutuklu Kürt milletvekillerinin serbest bırakılmamasını değerlendiren BDP : “ Alınan karar hukuki değil siyasidir. Bu karar sömürge hukukunun en bariz göstergesidir” açıklamasında bulundu.

•    HDP Milletvekilleri BDP Milletvekillerinin serbest bırakılmamasını protesto etmek için TBMM’de açlık grevi eylemine başlayacak.

•    Sömürgeci AKP devleti mahkemelerinin, Kürt milletvekilleri hakkında verdiği ‘tutukluluk hallerinin devamı’ kararına karşı Kürtler meydanlara inme kararı aldı.

•    ENRK’den oluşan bir heyet Hewlêr’de temaslarda bulunmak için Güney Kürdistan’a gitti.

•    YPG yayınladığı yönetmelikte YPG’ye katılım şartlarını da belirledi. Yönetmeliğe göre 18 yaşın altında olan kişilerin YPG güçlerine katılmaları yasak.

•    PYD Eşbaşkanı Salih Müslim öncülüğünde oluşan PYD heyeti Rusya’da Rusya Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

•    PYD Eşbaşkanı Asya Ebdella yaptığı açıklamada: “ Bütün Kürt partilerinin Rojava devrimine karşı olan tavırlarını netleştirmeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu.

•    Suriye İnsan Hakları Örgütü yaptığı açıklamada, Suriye Rejimi savaş uçaklarının Halep’te yaptığı bombardımanlarda, 26’sı çocuk olmak üzere 76 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişide yaralandı.

•    Halep’te çeteler tarafından kaçırılan Kürtlerin sayıları 300’e ulaştı.

•    Çeteler Grê Spî’ye bağlı Susik köyüne saldırdı. YPG güçleri saldırılara sert bir şekilde karşılık verdi. Çatışmalarda bir çete öldürüldü,  diğer çetelerde kaçmak zorunda kaldı.

•    Birleşmiş Milletler ilk defa yardım uçaklarını Rojava’nın Qamışlo kentine gönderdi.

•    AKP milletvekili Hakan Şükür partisinde istifa etti. İstifa nedeni olarak, AKP’nin dershaneleri kapatma kararı olarak gösterdi. Böylece AKP-Gülen geriliminin ne kadar derinleştiği bir daha ortaya çıktı.


17.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 541. gününde.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye edilmemesi hakkında açıklama yaptı. KCK Eşbaşkanlığı: “ Kürtlere uygulan sömürge hukukudur. Milletvekilleri ve diğer siyasi tutuklular AKP devleti tarafından rehin olarak tutuluyor. Kürdistan’da 90 yıldır sömürge hukuku işliyor. Başkaları için geçerli olan yasalar Kürtler için geçerli olmuyor. Bunların hesabı AKP devletinden sorulacaktır. Bunun sorumluluğunu başkalarına yıkmaya çalışan AKP bu durumun baş sorumlusudur. Eğer AKP’nin çözüm niyeti varsa hemen göstermelidir. Halkımız bu duruma sert bir şekilde tepki göstermezse bu böyle devam eder” açıklamalarında bulundu.

•    Tutuklu bulunan 6 BDP’li milletvekilinin, AKP mahkemeleri tarafından tahliye edilmemesine tepki gösteren HDP milletvekilleri, bu durumu protesto etmek için TBMM genel kurulunda açlık grevine başladı. Açlık grevine BDP milletvekilleri Demir Çelik ve Özdal Üçer’de katıldı. HDP yaptığı açıklamada : “ İstanbul’da başka Diyarbakır’da başka hukuk uygulanıyor” açıklamasında bulundu.

•    Tutuklu Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay’ın tahliye başvurusu da AKP mahkemeleri tarafından reddedildi.

•    Rojava meclisleri; ENRK ve ENKS Hewlêr’de Mesut Barzani’nin ev sahipliğinde bir araya gelip görüşmelere başladı. Alınan kararlara göre Kürtler Destaya Bılınd olarak Cenevre-2 toplantısına katılma kararı aldı.

•    Rojava Stratejik Araştırma Merkezinin yaptığı araştırmaya göre Rojava Kürdistanı’nda yaşayan insanların yüzde 83.8’inin Geçici Ortak Yönetimi kabul ettiğini açıkladı.

•    PYD Eşbaşkanı Salih Müslim öncülüğünde ki PYD heyeti Rusya’da çeşitli temaslarda bulundu. Salih Müslim Rusya Parlamentosunda konuştu.

•    Türkiye genelinde yolsuzluk operasyonu düzenlendi. Yapılan operasyonda, aralarında ünlü işadamı, AKP Belediye Başkanları, Halk Bankası Genel Müdürü ve AKP’nin 3 bakanının çocuklarının da bulunduğu 89 kişi gözaltına alındı. Gözaltı nedeni ‘ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet verme’. Operasyonun Gülen cemaati ve AKP arasında ortaya çıkan gerilimden dolayı, Gülen cemaati tarafından yapıldığı dile getiriliyor.

•    Ankara Gölbaşında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir askeri araç düştü, kaza sonucunda 4 Türk askeri öldü. Helikopter kazasının Türk İşadamlarına yapılan operasyon gününe denk gelmesi dikkat çekti.

•    Son üç günde Suriye rejim güçleri ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda en az 80 kişinin hayatının kaybettiği belirtiliyor.


18.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 542. Gününde.

•    AKP mahkemelerinin Kürt vekiller hakkında verdiği “ tutukluluk durumlarının devamına” kararı üzerine açıklama yapan KJB Koordinasyonu, verilen kararı kınadı.

•    HDP ve BDP milletvekilleri, BDP milletvekillerinin tahliye taleplerinin AKP mahkemeleri tarafından reddedilmesini protesto etmek için başlattıkları açlık grevi 2. gününde devam ediyor.

•    Suriye rejim güçleri Halep’te Kürtlerin bulunduğu mahalleleri bombaladı, 5 Kürt yaralandı.

•    Tutuklu bulunan Kürt vekiller, sömürgeci AKP mahkemelerinin, kendileri hakkında verdikleri karar üzerine açıklamada bulundular. Milletvekilleri yaptıkları açıklamada: “ Mücadelemiz sürecek, Kürt halkı bu kirli oyuna geçit vermeyecektir” açıklamalarında bulundu.

•    AKP, aralarında kendi bakanlarının çocuklarının da bulunduğu davayı yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 5 şube müdürünü görevden aldı.

•    Kürt sanatçı Eyşeşan 18 Aralık 1996 yılında hayatını kaybetti.


19.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 543. Gününde.

•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu ‘Çözüm Sürecine’ yönelik yaptığı değerlendirmelerde : “ Kürtlere farklı hukuk uygulanıyor. Kürt vekillerin serbest bırakılması lazım. Balbay’ın CHP’nin ABD’yi ziyaretinden hemen sonra bırakılması dikkat çekicidir. Paralel devlet ile AKP devleti çatışıyor” açılamalarında bulundu.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarının yargılandığı davanın 7. Duruşması görülmeye başlandı.

•    HDP ve BDP milletvekilleri, BDP milletvekillerinin tahliye taleplerinin AKP mahkemeleri tarafından reddedilmesini protesto etmek için başlattıkları açlık grevi 3. gününde devam ediyor.

•    Hewlêr’de ENKS ve ENRK arasında yapılan toplantıda alınan kararlara göre: Kürtler bir çatı altında Cenevre-2 toplantısına katılacak. Sêmalka kapısı her iki tarafa da açılacak. Rojava’da ki askeri güç sadece YPG olarak kalacak. YPG tarafından tutuklanan El Parti üyeleri serbest bırakılacak.

•    BDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş öncülüğünde oluşan, BDP heyeti YNK’nin daveti üzerine Süleymaniye’de YNK ile bir araya geldi.

•    Suriye rejim güçlerinin Halep’i bombalamasına karşı, YPG misilleme eylemi gerçekleştirdi. Yapılan eylemde 4 rejim askerinin öldürüldüğü açıklandı.

•    AKP Hükümeti yürütülen yolsuzluk operasyonlarının üstünü örtmek ve gerçeklerin ortaya çıkmaması için polis teşkilatına karşı operasyon düzenledi. İstanbul Emniyet Genel Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul, İzmir, Ankara illerinde toplam 43 emniyet şube müdürünü de görevden aldı.

•    Eski Türk Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in de aralarında bulundu 5 kişi 28 Şubat davasından tahliye edildi. Böylece 28 Şubat davasından tutuklu kimse kalmadı.

•    Türk Sömürgeci mahkemelerin Kürt vekilleri serbest bırakılmaması Kürtler tarafından meydanlarda protesto ediliyor. Kürtler iradelerine saygı gösterilmemesine tepki gösteriyor.

•    Kerbela’da Şii hacılara yönelik yapılan bombalı saldırıda 47 kişi öldü.

•    BM’nin Rojava’ya gönderdiği 400 tonluk yardım Qamışlo’ya ulaştı.

•    Dijle Üniversitesinde, sömürgeci AKP devleti tarafından yapılmak istenen polis karakoluna öğrenciler tepki gösterdi. Karakol yapımını protesto eden öğrencilere AKP polisleri saldırdı. 2 öğrenci yaralandı.


20.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 544. Gününde.

•    PKK ile KDP arasında Hewlêr’ de yapılan toplantının sonuçlarını değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu: “Mutabakat genel siyasi süreci de etkileyecektir. Cenevre’ye ortak gidiş için mutabakat sağlandı. Rojava’da partilerin uzlaşması gerekiyor. Türk devleti Rojava’da ki Kürt partilerinin bir araya gelmemesi için büyük çaba çerisindedir” açılamalarında bulundu.

•    KCK Halklar ve İnançlar Komitesi, soykırımcı Türk devleti tarafından gerçekleştirilen Maraş Katliamını kınayarak, sorumluların halen ortaya çıkarılmadığına dikkat çekti.

•    Batman siyasi soykırım davasında yargılanan 13 kişiye AKP mahkemeleri tarafından, toplam 81 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

•    AKP ile Gülen cemaati arasında kavga büyüyor. Gözaltına alınıp da mahkemeye sevk edilenlerden 8’i tutuklandı. AKP karşı operasyon hamlesinde 14 emniyet şube müdürünü daha görevden aldı.

•    Güney Kürdistan’dan bir heyet Amed’i ziyaret etti

•    Suriye rejim uçakları, Kürtlerin yaşadığı Halep’in Şêx Maqsut mahallesini bombaladı. Bombalama sonucunda 3 Kürt yaşamını yitirdi.

•    Süleymaniye kentini ziyaret eden BDP heyeti, KCK yetkilileriyle görüşmek için Kandil’e gitti.

•    Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığının, BDP milletvekilleri; Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkındaki tahliye talebini reddetti.

•    HDP ve BDP milletvekilleri, BDP milletvekillerinin tahliye taleplerinin AKP mahkemeleri tarafından reddedilmesini protesto etmek için başlattıkları açlık grevi 4. Gününde sona erdi.


21.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 545. Gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları 12 yıldan sonra yayınlandı. Sosyal medya da kimler tarafından yayınlandığı belli olmayan fotoğraflar Kürt halkında büyük heyecan yarattı.

•    Suriye rejim güçleri, Kürtlerin yaşadığı Halep’in Şêx Maqsut mahallesine savaş uçaklarıyla saldırdı. Saldırı sonucunda 4 Kürt ağır yaralandı. YPG güçleri saldırıya karşılık verdi.

•    Irak- Şam İslam devleti çeteleri Kobanê’ye bağlı Kürt köylerine saldırdı, 2 Kürt kaçırılırken 3 Arap’da yaralandı. Aynı zamanda Qamışlo’da Aşuri Örgütü yöneticisi ve 6 Kürt genci çeteler tarafından kaçırıldı.

•    Rojava heyeti Rusya’da Duma meclisinde Rus yetkililerle Cenevre-2 toplantısını tartıştı.

•    Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentine bombalı saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda 2’si sivil olmak üzere 5 kişi yaralandı. Kerkük’te ise çıkan çatışmalarda 16 asker yaşamını yitirdi.

•    AKP devleti ve Gülen Cemaati arasındaki kavga sonucunda 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 89 kişiden 24’ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında AKP İçişleri bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğulları ile İşadamı Reza Zerrab’da bulunuyor.

•    Gülen Cemaatinin AKP devletine yaptığı, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna AKP devleti sert karşılık verdi. AKP devleti 14 Emniyet şube müdürü olmak üzere toplam 104 polis ve TRT genel müdürü ile yardımcısını görevden aldı.

•    Sömürgeci İslami İran rejimi tutuklu bulunan 3 Kürt’ü daha idam etti.

•    BM Suriye sözcüsü El Exter İbrahimi, Cenevre-2 toplantısına katılacak olan tarafların belirlendiğini duyurdu.

•    Maraş katliamının 35 yıl dönümünde katliamı yerinde anmak isteyenler AKP güvenlik güçleri tarafından engellendi.


22.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 546. gününde.


•    YPG 2013 bilançosunu açıkladı. YPG 2 bin 923 çete üyesi ve 376 rejim askeri öldürülürken, 379 YPG ve YPJ üyesi şehit oldu.

•    Kuzey Kürdistan’ın bir çok bölgesinde Rojava’ya destek mitingleri düzenlendi. Nusaybin’de düzenlenen mitinge on binlerce kişi katılırken, kentte esnaf kepenk açmadı, halk sınıra yürüdü, sömürgeci AKP polisleri halka saldırdı. Cizir’de ise on binlerce kişi sınıra yürüyerek sınırdaki tel örgüleri söktü. Gever de dev bir miting düzenlendi.

•    Rojava’da Demokratik Özerklik çalışmaları devam ederken, Rojava’da ki Mühendisler ilk toplantılarını yaptı.

•    Sömürgeci İslami İran rejimi Doğu Kürdistan’ın Mako kentine bağlı köyleri çeşitli nedenler öne sürerek boşaltmak istiyor.

•    AKP-Gülen kavgası derinleşiyor. 25 polis müdürü daha görevden alındı. Aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü aldığı yeni kararla; basın mensuplarının Türkiye genelinde bütün emniyet müdürlüklerine girmesini yasaklandı. “Yolsuzluk ve Rüşvet” operasyonundan sonra AKP devleti, kolluk kuvvetleri yönetmeliğini de değiştirdi. Buna göre Şube müdürleri herhangi bir operasyon yapacaklarsa üstlerine bildirmek zorundalar. Böylece sadece emniyet müdürünün AKP ajanı olması bütün operasyonları engellemeye yetiyor.

•    Irak- Şam İslam Devleti çeteleri Efrin-Şam yolunun keserek 50 Kürt’ü kaçırdı.

•    Suriye rejim güçleri ile muhalifler arasında meydana gelen çatışmalarda 70 kişi öldü.23.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 547. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ailesi ve İmralı adasında bulunan diğer tutukluların aileleri İmralı adasına gitti.

•    YPG yaptığı açıklamada, Qamışlo kentinin Tıl Hamıs bölgesinde, kadın ve erkeklerden oluşan 120 Arap gencinin saflarına katıldığını duyurdu.

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in katılımıyla Semsûr’ un Kahta (Kolık) ilçesinde yerel seçim çalışmalarının startı verildi.

•    BDP Semsûr adayı Erdal Yavaş oldu.

•    Suriye rejim uçakları Halep’i bombaladı. Bombalama sonucunda 44 kişi öldü.

•    Suriye’nin Humus kentine bir ilkokula yapılan canlı bomda eyleminde 6’sı çocuk olmak üzere 22 kişi öldü.

•    Son 10 yılda Wan- Rojhılat Kürdistanı sınırında 120 Kürt, Türk askerleri ve İran askerleri tarafından öldürüldü.


24.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 548. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan görüşmenin detaylarını anlattı. Öcalan: “ Devlet heyeti ile görüşmelerim devam ediyor. Son görüşmemiz olumlu geçti” dediğini aktardı.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, BDP heyeti ile İmralı adasında çekilen fotoğrafları BDP heyeti tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

•    Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendiren PKK Merkez Komite Üyesi Duran Kalkan: “Türkiye toplumu ülkeyi kimin yönettiğini sorgulamalı. Kürt inkarı aşılmadan Türkiye’de demokrasi olmaz. Taşlar yerinden oynadı, AKP iktidarının sonuna geliyoruz. Bu krizden Demokratik Siyaset başarı ile çıkabilir” açıklamalarında bulundu.

•    BDP Kadın Belediye Başkan adaylarını açıkladı. Diyarbakır Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak oldu.

•    YPG: “ Serêkaniyê’ye saldıran çetelere karşılık verildi. 6 saldırgan öldürüldü.”

•    EGRK ve ENKS’nin Güney Kürdistan’da gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Toplantı sonucu alınan kararlara göre; Kürtler tek bir meclis çatısı altında Cenevre-2’ye katılım sağlayacak, Sêmalka kapısı insani yardım için açılacak, ağır suçları bulunmayan tutuklular serbest bırakılacak.

•    Kürtlerin tepki göstermesi sonucunda yapımı durdurulan Kuzey Kürdistan ve Rojava arasına örülen duvarın yapımına AKP devleti yeniden başladı.

•    AKP devleti ile Gülen devleti arasındaki kavga sonucunda, 5 Emniyet müdürü ve 21 şube müdürünün yerleri AKP devleti tarafından değiştirildi.


25.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 549. gününde.

•    Efrin’de çeteler bomba yüklü araçla kent garajına saldırdı. Meydana gelen patlamada 2’si çocuk ve 2’si kadın olmak üzere 17 kişi yaralandı.

•    AKP’lilerin rüşvet ve yolsuzluklarının, Gülen cemaati tarafından ortaya çıkarılmasından sonra, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar görevlerinden istifa etti. Erdoğan Bayraktan aynı zaman da milletvekilliğinden de istifa etti. Bayraktar istifası sonrasında yaptığı açıklamada: “ Altına imza attığım imar planı projelerinin çoğunu Başbakanın talimatıyla yaptım,  Başbakanın da istifa etmesi gerekiyor” diyerek Türk Başbakanı Erdoğan’ın yolsuzluk yaptığını itiraf etti.

•    Kürtlere yaptığı saldırılarıyla tanınan AKP’nin eski içişleri bakanı İdris Naim Şahin’de AKP’den istifa etti.

•    Mısır hükümeti Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütünü terör örgütü olarak ilan etti.


26.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 550. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları müvekkilleri ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet savcılığına başvurdu. Başvuru Türk savcılar tarafından reddedildi.

•    Sömürgeci AKP devleti tarafından gerçekleştirilen Roboski katliamının yıl dönümü nedeniyle, Kürdistan’ın birçok yerinde protesto yürüyüşleri düzenlendi.

•    BDP Kürdistan kentlerinde 111 Belediye Eş Başkan adayını açıkladı.

•    Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı oldu.

•    BDP Rıha Belediye Eş Başkan adayı Osman Baydemir oldu.

•    Goran Hareketi, Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde kongresini yaptı.

•    Federal Kürdistan Bölgesinin Zaxo kentinde 2 PÇDK üyesi KDP asayiş güçleri tarafından, herhangi bir neden belirtilmeden tutuklandı.

•    Bağdat’ta Hristiyanlara yönelik bombalı saldırıda 34 Hristiyan yaşamını yitirdi.

•    AKP devleti ve Gülen cemaati arasındaki savaş derinleşiyor. İstanbul Cumhuriyet Savcısının, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun devamı olarak 2. bir operasyon başlatacaktı ancak AKP bir operasyonla savcıyı görevden aldı. Cumhuriyet savcısı operasyon için Emniyet Genel Müdürlüğüne talimat verdiği halde, Emniyet Müdürlüğü emri yerine getirmeyerek operasyonu gerçekleştirmedi.


27.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 551. gününde.

•    Roboski katliamını değerlendiren KCK Eşbaşkanı Besê Hozat: “Katliamın failleri bellidir, yeni katliamların engellenmesi için Kürtlerin kendi öz savunma güçlerini oluşturmaları gerekmektedir” açıklamalarında bulundu.

•    KJB Koordinasyonu, yaptığı açıklama ile Roboski katliamını kınayarak, sorumluların açığa çıkarılması için çağrıda bulundu.

•    YPG güçleri gerçekleştirdiği operasyonda Tıl Bırak bölgesini ve Tıl Hamis ile Tıl Koçer arasında kalan onlarca köyü çetelerden temizledi.

•    Roboski katliamının 2. Yıldönümü dolayısıyla, Kürdistan’ın Serhat bölgesinde Kürtler meydanlara çıkarak katliamdan sorumlu AKP devletine seslendi. Kürtler Roboski aydınlatana kadar mücadelelerine ara vermeyecekleri mesajını verdi.

•    Siyasi soykırım operasyonları kapsamında Saray ve Qelqeli’de 8, Karsta 6’sı öğrenci 7, Siirt’te de 7 kişi olmak üzere 22 Kürt AKP polisleri tarafından gözaltına alındı.

•    Rojava Asayiş gücü 2013 bilançosunu açıkladı. Güçlerimize karşı 18 canlı bomba saldırısı gerçekleşti. 57 bombalı saldırgan etkisiz hale getirildi.

•    AKP devleti ile Gülen hareketi arasındaki kavga derinleşirken,  aralarında eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da bulunduğu 3 milletvekili daha AKP’den istifa etti.

•    AKP devleti ve Gülen Cemaati arasında yaşanan kavga TSK’ya sıçradı. TSK 42 subayı ihraç etti.

•    Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamada aralarında eski bakan Mıhemed Şetih’in de bulundu çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

•    Rusya yaptığı açıklamada Cenevre-2 toplantısının ertelenebileceğini duyurdu.

•    ABD, El Kaide ile daha iyi mücadele etmesi için Irak’a 75 füze vereceğini açıkladı.


28.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 552. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Roboski katliamının 2. Yıldönümünde bir mesaj gönderdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yaptığı açıklamada Roboski katliamının yıl dönümünde yaşamını kaybedenleri anarken, katliamı gerçekleştirenleri kınayarak, suçluların ortaya çıkarılması için mücadelelerinin soluksuz bir şekilde devam edeceklerine vurgu yaptı.

•    Sömürgeci AKP Devleti tarafından gerçekleştirilen Roboski katliamının 2. yıl dönümünde, binlerce kişi katliamı kınamak için Roboski’ ye gitti. Roboski’ ye gidenler arasında BDP’nin bütün seçilmişleri bulunuyor. Türk savaş uçakları 34 Kürt gencini bombalarla katletmişti. 

•    Roboski katliamının 2. yıl dönümünde Kürdistanlılar, Kürdistan, Türkiye ve Avrupa kentlerinde meydanlara çıkarak katliamı kınadı.

•    Roboski katliamı anmasında kalp krizi geçiren 42 yaşındaki Miran Encü adlı Roboskili kadın yaşamını yitirdi.

•    Qestel Cındo ve Maarin’de YPG güçleri ile Irak-Şam İslam Devleti çeteleri arasında çıkan çatışmalarda 21 çete üyesi öldürüldü.

•    HDP Eş Genel Başkanına verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.


29.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 553. gününde.

•    2013 yılını değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları “ Paris katliamının paralel devlet tarafından katledilmiş olabileceğine” dikkat çekerek bunun kanıtlar nitelikte delilerinde olduğunu dile getirdiler.

•    KCK YK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Güney Kürdistan’da katledilen gazeteci Kawa Germiyani’nin ailesine, PKK adına baş sağlığı mesajı gönderdi.

•    Rojavalı Kürtlerin bulunduğu, KDP’nin denetimin de bulunan Domiz mülteci kampında yangın çıktı. Çıkan yangın sonucunda bir anne ile çocuğu yaşamlarını yitirdi.

•    Şırnak’ın Cizre ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 18’i çocuk olmak üzere 23 Kürt sömürgeci AKP polisleri tarafından gözaltına alındı.

•    BDP ve HDP heyeti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kandile gönderdiği mektuba verilen cevabı almak için Kandile gitti.

•    HDP Eşgenel Başkanı Sebahat Tuncel Yargıtay tarafından onanan 8 yıl 9 ay hapis cezası hakkında “ karar hukuki değil siyasidir” yorumunu yaptı.

•    YPG, başlattığı devrimci operasyon dâhilinde Qamışlo ve Hesekê arasında bulunan onlarca köy çetelerden temizlendi.

•    Bu günde onlarca kentte ve Avrupa’da on binlerce kişi Roboski katliamını kınadı.

•    Fransa Cumhurbaşkanı Françis Holland yaptığı açıklamada, Suriye’de artık Esad ile bir hükümetin olamayacağını dile getirdi.

•    Rojava’nın Cizir Kantonunun yönetimi belirlendi.

•    Rusya’nın Volgograd kentinde canlı bomba eyleminde 14 kişi öldü.


30.12.2013

•   Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 554. gününde.•    2013 yılını değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: “İki yıllık direniş 2013 yılındaki kazanımları ortaya çıkardı. AKP’nin dış politikası iflas etmiştir. AKP’nin krizden çıkmasının yolu Önder Apo ile müzakere yapmasıdır” açıklamalarında bulundu.

•    TEV-DEM Eşbaşkanı İlham Ehmed: “ Demokratik Özerklik müjdesini yakında halkımıza vereceğiz” dedi.

•    Şemzinan’ın Yeşilova köyünde, Türk askerleri köylülerin erzaklarına el koydu. Bu durumu protesto etmek ve erzaklarını geri almak için on gündür karakol önünde bekliyordu. Askerler bekleyen köylülere saldırdı, 3 kişi yaralandı.

•    YPG Devrimci operasyon dahilinde 17 köy ve 1 beldeyi çetelerden temizledi.

•    Güney Kürdistan’ın Musul kentinde meydana gelen bombalı eylemde 3’ü komutan olmak üzere 8 kişi yaşamını yitirdi.

•    Türk askerleri Rojava’nın Dırbêsıyê kenti sınırında bulunan sivillere ateş açtı, Sılêman Ehmed Yusıf adlı Kürt genci yaşamını yitirdi.

•    Dünya İslam Alimler Birliği başkanı Güney Kürdistanlı Dr. Elî Qeredaxi yaptığı açıklamada, Rojava’da savaşan çetelere katılmak için, Kürdistan’dan giden gençlerin günah işlediklerini ve bunların Kürtlere destek vermeleri gerektiğini dile getirdi. Qeredaxi, aynı zamanda “Rojava’nın cihada ihtiyacı yok” açıklamasında bulundu.

•    İsrail, Filistinli 26 mahkûmu daha serbest bıraktı.


31.12.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 555. gününde.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları müvekkilleri iler görüşmek için Bursa Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. Başvuru ‘resmi tatil’ gerekçe gösterilerek reddedildi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Kürt halkı ve dünyadaki mazlum halkların yeni yılını kutladı.

•    KCK Eş Başkanlığı 2013 yılı sonu yaptığı değerlendirmede: “AKP-Gülen çatışması devlet krizidir. AKP geçmiş günlerin özeleştirisini vermelidir” dedi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık ANF’ye yaptığı açıklamada, İran’ın Kürtlere karşı olan politikalarına yönelik sorulan soru üzerine : “ PJAK ve İran devletinin arasında olan ateşkesin yeni yılda da devam etmesini istiyoruz. İran’ın Kürtlerle sorununu konuşarak çözmesini hep istemişizdir. İdamlar ateşkesi sırat köprüsünden geçirmektedir” dedi. Bayık Avrupa’da yaşayan Kürtler için ise “Avrupa’daki halkımız bütün Kürt halkının avukatıdır” dedi. Bayık yeni yıl için ise “Halk ve Örgüt olarak 2014 yılına hazırlıklı giriyoruz. 2014 yılı demokrasi güçlerinin yılı olacaktır. 2014’te Önder Apo’nun özgürlüğüne daha çok yaklaştık” açıklamalarında bulundu.

•    Yeni yıl mesajı yayınlayan Kongra Gel, yeni yıl mesajında: “Demokratik Halk Devriminin zamanı gelmiştir” vurgusunu yaptı.

•    Suriye rejim güçleri, Hesekê’ de asayiş güçlerine saldırdı. Saldırı sonucunda 2 asayiş üyesi yaralandı.

•    AKP devleti tarafından katledilen, HPG Konsey üyesi Numan kod adlı Ethem Karabulut ve arkadaşları şehit düştükleri alanda binlerce kişi tarafından anıldı.

•    Rojava’nın Amudê kentinde toplanan Anayasa meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Anayasa meclisi aldığı kararla, ağır suçlara karışan ve Şehit kanına girenlerin dışında, genel af ilan etti.

•    PYD ve YNK yöneticileri Viyana’da bir araya geldi. Açıklama yapan YNK temsilcisi Sedi Pire, Rojava’da kurulan yönetimi desteklediklerini açıkladı.

•    YPG yaptığı açıklamada, 3 köyü çetelerden temizlediklerini aynı zamanda bomba yüklü 4 arabayı etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.

•    Sömürgeci AKP devleti polislerinin Aralık ayında Kürdistan’da yaptığı ev baskınları sonucunda 243 kişi gözaltına alındı, bunlardan 31 tutuklandı.

•    Tahliye talepleri AKP mahkemeleri tarafından reddedilen BDP milletvekillerinin avukatları, müvekkillerinin tahliye edilmeleri için Anayasa mahkemesine başvurdu.

•    Şam yönetimi Türk devletini BM’ye şikayet ederek “ Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiğini ve sınırlarını onlara açtığını” dile getirdi.

•    Irak parlamentosunda bulunan 44 Sünni parlamenter, Irak’ta bir milletvekilinin evinin basılması ve iki güvenlik görevlisi ile kardeşinin öldürülerek göz altına almasına tepki göstererek istifa etti.

•    AKP devleti ve Gülen cemaati arasındaki kavga büyüyor. AKP’li M. Ali Şahin “ Yargıtay’da görev yapan bir hakim, bir dosya hakkında karar vermek için dosyayı önce Pensilvanya’ya göndermiş” açıklamalarında bulundu.

•    AKP Burdur Milletvekili Hasan Hami Yıldırım patisinden istifa etti.

•    YSK ( Yüksek Seçim Kurulu), aldığı karar ile cezaevinde bulunan hükümlülerin seçimlerde artık oy kullanabileceğine karar verdi.

•    Türkiye’de uygulan askeri ücret 5+6 olarak belirlendi, yılın ilk yarısında işçi maaşı net 846 liraya yükseldi. Yılın ikinci yarısında ise işçi maaşı 891 lira olacak. Yapılan araştırmaya göre açlık sınırı da 1200 lira.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.