AKP FİLMİ YENİDEN CANLANDIRILIYOR… AKP’nin PAKET OYUNU
Serbest Yazılar / 26 Eylül 2013 Perşembe Saat 12:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir yıla yakın bir süredir Kürt Sorunu’nun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için Kürt Özgürlük Hareketi’nin attığı adımlarla beraber genel kamuoyuna sorunun çözülmesi için çok önemli bir hava yansıtıldı.

Amed Dılxwaz 

AKP Devleti’nce, sorunun bu kadar ağırlaşması, bu zihniyetten kaynaklı değilmiş gibi bir yaklaşım sergilenmektedir. Kürt halkı ve Özgürlük Hareketi tarafından bu sürecin başarılı sonuçlanması için atılan bütün adımları herkes gördü. Ancak AKP Devleti bu tutum karşısında,  hiçbir şekilde pazarlık konusu yapılmayacak olan, kişinin doğuştan gelen hakkı olan anadili bile pazarlık konusu yapıp anayasada bununla ilgili herhangi bir maddenin olmayacağını söylüyor. 21. Yüzyılda hala anadilini konuşamayan toplumların olması, egemen güçlerin tekçi zihniyetinin korkunçluğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Kürt Özgürlük Hareketi bu süreçte üzerine düşen görevleri fazlasıyla yerine getirdi.  İşgalci Türk Hükümeti ise sürece karşı ne kadar samimi olduğunu, bu sürece karşı sergilediği tutumuyla gösterdi.

Sürecin başından beri, (son dönemde yazılan yazılar da bunu kanıtlıyor) Türk Hükümeti’nin sorunu çözmeye dönüm ciddi bir plana sahip olmadığını ortaya koymuştur.  Türk Devleti’nin sorunun çözümü için planı olmadığı için sorunun özünü boşaltmak için çeşitli özel savaş yöntemlerine başvurmaya devam ediyor. Bu sürecin başından beri son dönemde Bütün yazılan yazılarda var Türk hükümetin Kürt sorunun çözmeye dönük için ciddi bir plana sahip olmadığını ortaya çıkmıştır.  Bu şekilde Kürtleri kandıracağını sanıyor.

Bir yıldır yaratılan olumlu havaya rağmen en ufak ciddi bir adım atılmazken son dönemde sözde demokratikleşme paketi adı altında gündemi işgal etmektedir.

Bence burada işgalci Türk Devleti’nin iki önemli amacı yatıyor. Birincisi savaşsız bir ortamda seçimi atlatmak, ikincisi savaş döneminde bile yapılmayan çoğu baraj, kalekol  vs.’nin bu dönemde hızlı bir şekilde yapıp daha büyük savaşa hazırlanmaktadır.  Öte taraftan bir yandan  çözüm süreci deyip süreci uzatıp öbür taraftan hiçbir ahlak sınırı tanımadan,  Rojava’daki  Kürtlerin statü elde etmemeleri için El Kaide ile ittifak kuracak kadar gözü karamıştır.  Kürtlerle barışmak isteyen bir hükümet, Kürtleri yok etme temelinde El Kaide ile ittifak kurar mı?  Rojava’da El Nursa savaşmıyor.  Rojava’da savaşan Türk Devleti’nin ta kendisidir. Türk Devleti istemese El Nusra bir mermi bile sıkamaz.  İşgalci Türk Devleti’nin bu siyaseti yeni değil. Bu siyaset 92-93 Kuzey Kürdistan’da Kürtlerin Ulusal uyanışı yaşadığı dönemde, sayıları on binleri aşan en vâsi bir şekilde ‘hizbi kontra’ adı altında Kürt insanı katlettiler. Bugün Rojava’da El Nusra adı altında yine bu filmin yeniden canlandığını görüyoruz.

Yüz yılık bir sorunun çözümüne diyalog süreci ile başlanmış, bu süre içerisinde hala tartışmaları dil etrafında dönüyorsa sihirli paketten ya da Tayyip’in nitelendirdiği ‘sessiz devrim’ den ne çıkacak şimdiden tahmin etmek zor değil. Paketin sadece bir göz boyaması olduğu ortadadır.

Bence,  geride bıraktığımız dönem bize gösterdi ki bu paketten de anadil olmadığına göre, AKP sürpriz yapmayacaktır. Bunun için barış AKP’ye kalırsa mevcut konumdan daha ileriye gitmez. Olsa da göz boyası olacaktır.  Bunun için ben demokratik barış istiyorum diyen çevreler bu sürecin ilerlemesini istiyorlarsa, bütün imkanlarını seferber etmesi gerekir. Yoksa bu güzel hava ilerde çok kötü günlere dönebilir.

Amed Dılxwaz

 

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

 

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA