15 - 31 Ağustos 2013 Kronolojisi
Kronoloji / 04 Eylül 2013 Çarşamba Saat 06:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde, “Öcalan’a Özgürlük’ talebiyle başlatılan nöbet eylemi 432. Gününe girdi.

15.08.2013   

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 416. Gününe girdi.

•    KCK Genel Başkanlık Üyesi Murat Karayılan: “Müzakereler gelişmezse tehlikeli bir süreç başlar. Türk Hükümeti Rojava’nın durumunu büyüttü. Bu Kürt halkının Rojava’daki egemenliğini bitirmeye dönük bir plandır. Türkiye bu politikayı yürütmezse savaş 2 günde biter.

•    PKK'nin 15 Ağustos 1984 yılında silahlı mücadeleyi başlattığı Eruh ve Şemdinli atılımı 29. yılına girdi. 15 Ağustos atılımı dolayısıyla Medya Savunma Alanları, Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

•    Rojava’da özerk bir yönetimin oluşturulması için proje hazırlıkları hızlandı. Projede Batı Kürdistan’ın geçici bir yönetim ve daha sonra da bütün birleşenlerini kapsayacak bir meclisin kurulması hedefleniyor. Özerk yönetim hazırlıklarında ikinci aşamaya geçtiklerini söyleyen PYD Eşbaşkanı Asya Ebdullah ise “Her kesimi çalışmalara katıyoruz” dedi.

•    Halk Savunma Merkezi Genel Komutanı Murat Karayılan: “15 Ağustos Atılımı'nın 29'uncu yıldönümünde, Önder Apo'nun, tüm halkımızın, dostlarımızın ve hareketimizin militan, savaşçı ve çalışan yapısının Diriliş Bayramı'nı kutluyorum. Bu tarihi hamleyi kanlarıyla sulayan, kahramanlık destanları yaratarak diriliş devrimine dönüştüren tüm aziz şehitlerimizi büyük komutan Egîd yoldaşın şahsında anıyor ve onlara verdiğimiz özgür Kürdistan'da anılarını yaşatma sözünü yineliyorum. 15 Ağustos atılım ruhunun halkımızı özgürlüğe taşıyarak şehitlerimizi ölümsüz kılacağını vurgulamak istiyorum.”

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Bağımsız Kürdistan’a değil, ulus devlete karşıyız.”

•    Başta Türkiye olmak üzere birçok güç tarafından bizzat desteklenen kanlı El Nusra çetelerinin kirli işleri sürüyor. Batı Kürdistan’ın Tirbesiyê kenti Asayiş güçlerinin düzenlediği narkotik operasyonu sırasında El Nusra Cephesi’nin bir komutanı uyuşturucu madde ile yakalandı.

•    Rojava'da çeteciler tarafından Kürtlere dönük geliştirilen saldırılara ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Murat Çekiç, silahlı muhalif grupların Rojava'da sivil Kürtleri esir aldığı ya da yargısız infaz edip öldürdüğü yönündeki haberlerden derin endişe duyduklarını söyledi.

•    ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf, Kürtler ile El Kaide bağlantılı gruplar arasındaki çatışmalardan “derin kaygı” duyduklarını belirterek, Halep ve diğer yerlerde yaşananları kınadı.
   
16.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 417. Gününe girdi.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, çözüm sürecine daha nitelikli tartışmalar yapabilmek ve görüş alışverişine bulunabilmek için, İmralı Adasında hükümlü bulunan 5 tutsağın yerine üst düzey 8 PKK’li tutsağın İmralı Adası’na gönderilmesini istedi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Türk Devleti’nin bahane yaratmayı bırakıp yola gelmesi gerekir. Rojava devrimine karşı çok yönlü saldırılar var.”

•    BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Halkın ihtiyaçlarını gözetmeden ve halkı muhatap almadan, kapalı kapılar ardında 'ben bilirim' yaklaşımıyla hazırlanacak bir paket, derde deva olmaz" dedi.

•    Rojava’da direniş sürerken, çeteler Serekaniye’ye saldırı gerçekleştirdi. Çete üyeleri yaralıları almaya giden Ambulansa saldırarak içerisindeki 2 hemşireyi katletti. Kobanê’de de onlarca çete üyesi ve üst düzey bir komutanları öldürüldü.

•    İşgalci Türk ordusu barış sürecine rağmen Muş’un Varto kırsalında askeri yığınak yaparken, Beytüşşebap’ta yol kontrollerini sıklaştırdığı belirtildi.

•    İkinci kez Türkiye’ye giden PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e Türk yetkililerince; “Emrivaki yapmayın, oldubittiye getirmeyin” söylemleri üzerine Salih Müslim’in; “Kesinlikle özerklik, bağımsızlık gibi bir gündemimiz yok. Suriye’nin bütünlüğü içinde Kürtlerin geleceğini konuşacağız.” Açıklamasında bulunduğu belirtildi.

•    AKP Devleti’nin sahte üyelik skandalı devam ediyor. BDP'li Patnos Belediye Başkanı Mahmut Yıldız ve BDP Patnos İlçe Örgütü yöneticileri, kendilerinden habersiz olarak AKP'ye üye yapıldı.

•    El Ekrad Komutanı Heci Ehmet 26 Temmuz’da Antep’te gerçekleştirilen toplantıdan sonra Kürtlere dönük büyük katliamların sergilendiğini belirterek dün meydana gelen çatışmalarda, MİT üyesi olduğu belirtilen 2 kişinin de öldürüldüğünü belirtti. Öte yandan, çetelere ait tankın Türk askerleri denetiminde saldırı gerçekleştirdiği belirtildi.

•    İşgalci AKP Devleti Genelkurmay’ı tarafından yapılan açıklamada;  Türkiye-Suriye Hudut bölgesinde 300 metrelik bir hat boyunca yaklaşık 1000 kişilik kaçakçı grubunun bulunduğu belirtildi.

•    Faşist ve ırkçı kesimlerce Aydın’da Kürtlere yönelik saldırılar gerçekleştirildi. Saldırılarda 10 kişi yaralandı.

•    Faşist Devlet terörünün kendileri için askerlik yapan Kürt gençlerine yönelik katliamları sürüyor. Güya şüpheli oysa bilinçli bir şekilde işlenen cinayetlere bir yenisi eklendi. Amed'in Lice ilçesindeki Tabantepe 48. Motorlu Piyade Tugayı 5. Komando Taburu Emniyet Destek Bölüğü Komutanlığı'nda zorunlu askerlik yapan Cihan Özmen katledilerek yine ‘şüpheli’ süsü verildi.

•    BM’nin Suriye Hükümetinin de kabul etmesi üzerine Kimyasal Silahları araştırmak için bir heyet oluşturacağı heyetin de her an Suriye’ye gidebileceği belirtildi.

•    Mısır’da karışıklık hat safhaya ulaşırken, binlerce kişi yaşamını yitirdi. Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı Türkiye’ye gitti.

•    ABD’nin Barzani’yi Rojava konusunda uyardığı ortaya çıktı. ABD Yönetimi, Barzani’ye: “Suriye’deki çatışmalara karışma.” Uyarısında bulundu.

•    İsrail gazetesi Jerisalem Post: “El Kaide, Suriye Kürtlerine karşı savaşıyor.”

•    Mısır’da askeri darbeyi kınamaktan kaçınan Amerikan yönetimi binlerce kişinin katledilmesinden sonra, Obama tarafından; “Ortaklık devam edemez.” Şeklinde bir açıklamada bulunuldu.

•    Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere, Mısır’daki katliama tepki olarak Kahire büyükelçilerini çağırdı. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Mısır’daki askeri yönetimin müdahalesini destekleyen açıklamalar yaptı.

•    Geçen hafta Lübnan sınırından 400 metre içeride dört İsrailli askeri yaralayan patlamayı Hizbullah üstlendi. Örgütün lideri Nasrallah “Toprağımıza giren bacağı kesmek hakkımızdır” açıklamasını yaptı.

•    Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile barış görüşmelerine devam etme kararını kınadı.

17.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 418. Gününe girdi.

•    KCK Eş Genel Başkanı Cemil Bayık: “Çok önemli, çok tarihi ve çok kritik bir süreçte bu bayramı kutluyoruz. 15 Ağustos ruhuyla yaklaşır ve sorumluluklarımızı zamanında yerine getirirsek tarihi bir sonuç alırız. 12 Eylül faşizmi orada yenilmiştir. PKK direnişçiliği, zorluklar ve koşullar ne olursa olsun mücadele edildiği taktirde sonuç alınacağını herkese göstermiştir. 12 Eylül rejimine vurulan ikinci darbedir. Kürt’ün uyanışı ve dirilişidir. ‘Varım, yok olmadım; herkes gibi kendi toprağımda kendi irademle, kültürümle, kendi rengimle yaşamak istiyorum’ haykırışının ilanıdır. Rojava’ya yaklaşım stratejiktir. Bir varlık yokluk, bir ulusal onur sorunudur. Kürt halkı ya Rojava somutunda tüm parçalarda kazanacak veya kaybedip yol olacaktır. Bu açıdan Ortadoğu’da ve özellikle Kürdistan merkezli savaş hem Kürtlerin hem de diğer Kürdistani halkların kaderini belirleyecektir. Kürdistan’da cereyan eden bir üçüncü dünya savaşıdır. Kürtlerin, bölgesel ve uluslararası egemen güçlerin kaderi bu savaştan çıkacak sonuca bağlıdır. Türk devleti ve AKP hükümetinin sorunu çözme yaklaşımı yoktur. 1 Eylül’e kadar somut adımlar atılmaz ve önerilen komisyonlar kurulmazsa süreç tıkanır.”

•    Rojava’ya yönelik saldırılar artarken, Serêkanîye’de bugün YPG güçleri ile Irak-Şam İslam Devleti / El Nusra Cephesi arasında yaşanan çatışmalarda, 34 çete üyesi öldü. Çatışmalarda 3 YPG savaşçı ile bir YPJ savaşçısı yaşamını yitirdi.

•    Rojava’da bir taraftan saldırılar sürüyor diğer taraftan devrim çalışmaları yapılıyor. YPG, Til Temir kentindeki altıncı taburunu "Şehîd Meter Ebd El-Henan Meter” adıyla kurdu. Törenle kuruluşu ilan edilen tabur üyelerinin çoğu Araplardan oluşuyor.

•    Rojava’daki saldırılarda Türkiye’nin rolü bir kez daha kanıtlandı. Geçtiğimiz ay Antep’te ÖSO komutanlarının gerçekleştirdiği toplantının ardından uygulamaya konulan plan, Halep çevresindeki Kürtleri kuşatmaya dönüştü. Saldırıların bölgedeki 117 Kürt köyünü hedef aldığına dikkat çeken El Ekrad Komutanı Hacı Ahmet, dün ve önceki gün Halep çevresinde yaşanan çatışmalarda, 2 MİT üyesinin öldürüldüğünü ve kimliklerini önümüzdeki günlerde duyuracaklarını açıkladı.

•    Rojava’da özerklik ve ardından hayata geçirilecek yeni yapılanmalar hakkında Rojava Halk Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Yusuf Heci, Suriye'yi parçalamadıklarını ancak hedeflerinde olan özerklik için 6 ay içinde seçimlere gideceklerini söyledi.

•    Sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile geri çekilen gerillaların sayısının %20 olduğunu iddia etti. Ayrıca sömürgeci Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anadil ile ilgili; “Ülkemizi bölecek konular üzerinde adım atamayız. Zamanlamayı iyi yapmazsanız güzelim ülkemize yazık edersiniz. Ama anadil ile eğitimin önünü açarsanız resmî dili zedelersiniz.” Gibi faşizan sözler kullandı.

•    YNK Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Berhem Salih, YNK ile KDP ittifakının büyük kazanımlara yol açtığını ancak YNK’nin artık KDP’nin bir ‘eklentisi’ olmaktan çıkması gerektiğini söyledi.

•    Rojava'da yaşanan saldırı ve katliamları gerçekleştiren çetelere destek sunan İHH yetkilileri, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir görüşme gerçekleştirerek, kendilerinin yanlış anlaşıldıklarını ve dezenformasyonlar nedeniyle haksız bir durumla karşı karşıya olduklarını iddia ettiler.

•    Lübnan'daki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, savaşmak için kendisi ve örgütün tamamının Suriye'ye gitmeye hazır olduğunu söyledi.


18.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 419. Gününe girdi.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştiren BDP heyeti İmralı Adasından döndü. Heyetin yaptığı açıklamaya göre, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Devlet heyetiyle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sürmektedir. Bizim açımızdan süreç bu yönüyle devam etmektedir. Bu aşamaya kadar benim konumuma araçsal bir değer biçilmesini anlamlandırdım, ancak bundan sonra benim konumumun araçsal olmaktan çıkıp stratejik bir konuma evrilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin iç sorunlarına da, bölgede Suriye başta olmak üzere yaşanan sorunlara da çözüm noktasında katkı sunabilmem için konumumun stratejik olarak ele alınması zorunludur. Hükümetin de demokratikleşme konusunda katılımcı bir yöntemle hazırlanacak demokratikleşme paketleriyle pratik adımlar atması, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için gereklidir diye düşünüyorum.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için kampanyalar sürüyor. ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 419. Gününe girdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, AKP Hükümeti’nin demokratik çözüm sürecine ciddiyetsiz yaklaştığını belirterek; “AKP demokrasi değil kandırma ve oyalama paketleri hazırlıyor.  Türkiye Rojava’da tasfiyeyi dayatıyor. Rojava’da bunu başarırsa Kuzey Kürdistan’a tasfiyeyi dayatacaktır.” dedi.

•    KCK Yürütme Konseyi:  "Kürdistan hükümetinin Rojava üzerinde bir ambargosu vardı. Bundan dolayı da Rojava halkı bu heyetin oraya gitmesini istemiyor. Heyetin gelmesinden önce bu ambargo sorununun çözülmesini istiyor. Bundan dolayı da Rojava'ya gidecek olan heyetin gidişi durduruldu. Mesele, sınırların açılması, ambargonun kaldırılması ve halkın ticaret yapılmasına izin verilmesidir. Bu bakımdan komitenin de yaklaşımı ambargonun kaldırılması ve heyetin bu temelde gidişinin bir anlamının olmasıdır." Dedi.

•    Güney Kürdistan’da gerçekleştirilecek Kürt Ulusal Kongresi hazırlık komitesi hazırlıklarını sürdürüyor. KCK Yürütme Konseyi Üyesi Ronahi Serhet: “Rojava’ya gidecek heyet engellendi. Topraklarımızın sömürülmemesi için Rojava’daki halkımızın direnişinden ve amacından vazgeçmemesi gerekir.”

•    ARGK komutanlarından Erdal kod adlı Engin Sincar, yaşamını yitirişinin yıldönümünde Medya Savunma Alanları, Kürdistan, Türkiye’nin birçok kentinde anıldı.

•    15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü kutlamaları, Medya Savunma Alanlarında büyük bir coşku ile HPG gerillalarınca gerçekleştirildi.

•    YPG,  El Kaide bağlantılı grupların Temmuz ortasında başlattığı saldırılar ardından yaşanan çatışmaların bir aylık bilançosunu açıkladı.  Buna göre 800’ü aşkın çete mensubu öldürülürken, 80’e yakın YPG savaşçısını hayatını kaybetti, 700 Kürt sivil kaçırıldı.

•    PÇDK Eş Başkanı Diyar Xerib:“Seçimler konusunda tüm parti, örgüt ve kurumları sorumlu davranmaya çağırıyoruz. PÇDK olarak seçim listesinin 113. sırasında seçime giriyoruz. PÇDK listesinin başında Eş başkan Necibe Ömer var. 38 Milletvekili adayımızdan 14’u kadın, 24’ü erkektir.  Nasıl ki, 1990’lardan sonra 12 yıl boyunca Saddam kontrol altına alındılarsa, şimdi de Esat’ı aynı şekilde kontrol altına almak istiyorlar. Böyle bir tampon bölgeyi de Rojava’da yaparak çalışmalarını buradan yürütüp, Esad’ı buradan kontrol altına almak istiyorlar. Kürtler bağımsız bir siyaset yürüttükleri için onlar için zemin değildi. Daha önce PYD ret ediliyordu, şimdi ret edilmiyor, görüşülüyor ama saldırılarla baskı altına alınıp, zayıflatılmak isteniyor. Kürt halkının özgür bir iradesinin olması ve kendi kendisini yönetmesini istemiyorlar. Türk devleti ve Amerika kendi amaçları için Kürtleri kullanmak istediler.” dedi.

•    DTK Eş Başkanı Ahmet Türk: “El-Nusra'nın saldırılarından korkmuyorum, Esad'ın da saldırılarından bir korkum yok. Ben Kürt siyasetinin karşı karşıya getirilmesinden korkuyorum." Dedi.

•    BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak: “Süreç size rağmen devam edecektir.”

•    HDP, seçim sürecine yönelik bir kongre düzenledi. Kongreye çok sayıda davetli katıldı.

•    Rojava’da çatışmalar sürerken, Serêkanîye’de onlarca çete üyesi öldürüldü. Rojava direnişine destek vermek için Süleymaniye’de bir yürüyüş gerçekleştirildi.  Öte yandan, Serêkaniyê’de Cuma günü yaşanan çatışmalarda ağır kayıplar veren Irak-Şam İslam Devleti / El Nusra Cephesi sabah saatlerinde tekrardan kente saldırı girişiminde bulundu. YPG güçlerinin karşılık vermesi üzerine ilerleyemeyen çete grupları çoğu Êzidî Kürtlerden oluşan Esediye köyüne saldırdı. Köylülerin saldırıya direnmesi sonucu çıkan çatışmada bir köylü yaşamını yitirdi. El Kaide terör örgütünün saldırıları bununla sınırlı değil. Musul’daki Kürtlerin El Kaide terör örgütü tarafından tehdit edildiği ortaya çıktı.

•    Danimarka mahkemesinin Roj TV, MMC, Nuçe TV’ye yönelik lisans durdurma kararının ardından, kanal yayınlarının yarın gece sona ereceği belirtildi.

•    Roboskîli aileler işgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakan Erdoğan’a; “Mısır’a gösterdiğin alakayı bize de göster” açıklamasında bulundu.

•    KDP’nin Rojava’da yürüttüğü kirli siyasetten biri olan Sêmalka sınır kapısının kapatılmasının bir sebebi de Rojava halkını kendisine muhtaç edip, Güney Kürdistan’a göç ettirmekti. Rojava’dan 20000 kişinin Güney Kürdistan’a göç ettiği belirtildi.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, yeni anayasa paketinde anadil ve genel affın yer almayacağını ileri sürdü.

•    Amed’de iki aile arasında çıkan çatışmada 8 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı. Êlih’te arazi kavgası nedeniyle çıkan çatışmada, 2 kişi yaşamını yitirdi, 20 kişi yaralandı.

•    ABD, Rojava’daki sivil katliamı kınayan bir açıklamada bulundu.

19.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 420. Gününe girdi.

•    HPG: “Yapılan tespitler tamamen saptırmadır. Güçlerimiz dönem görevini yerine getirmiştir. Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘verilen sözler tutulmadı, %20’si çekildi’ şeklindeki söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır.”

•    Mısır’daki darbeyi yapan Sisi’nin İsrail’den talimat aldığı iddia edildi.

•    Suriye’de çatışmalar sürerken, kanlı Esed rejimi tarafından Rojava’nın Dêrik bölgesi bombardıman yapıldı. Bombardımanda 1 kişi yaşamını yitirirken, 9 kişi yaralandı. El Nusra ile girilen çatışmalarda da çok sayıda çete üyesi öldürüldü. Kürt siyasi partileri Rojava’da yaşananlara ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

20.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştiren BDP heyetinden Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, değerlendirmede bulundu. Demirtaş; “Öcalan, birinci aşamaya ilişkin istenenleri yerine getirdiğini belirtiyor.”  Buna göre, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Avukatlarla görüşme gerçekleştirilmeli.” Açıklamasında bulundu. Öte yandan, Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan, ile görüşme gerçekleştirmek için 91 Güney Kürdistanlı Gazeteci İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu.

•    ‘Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin’ Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 421. Gününe girdi.

•    HPG: “Türk ordusu ve Türk Devleti imha amaçlı operasyonlarını durdurmak dışında hiçbir adım atmadı.”

•    Kürt Ulusal Kongresi’nin 15, 16, 17 Eylül tarihinde Hewlêr’de yapılacağı belirtildi.  Kongreye 600 delege ve 300 misafirin katılacağı belirtildi. Kongreye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve YNK lideri Celal Talabani’nin mesajları da okunacak.

•    Kürt Ulusal Kongresinden oluşan bir heyet, Rojava’da incelemelerde bulunmak üzere Rojava’ya gitti. Rojava heyeti ilk olarak dün Dêrik’te rejim helikopterleri tarafından bombalanan yerlerde temaslarda bulundu.

•    TEV-DEM: “Halkın göç ettirilmesi bu planın bir parçasıdır. Tüm Kürt halkı bu konuda duyarlı olmalıdır.”

•    Rojava’da çete üyelerinin saldırıları sürerken, Serekaniye ve Çilaxa’da onlarca çete üyesi öldürüldü.

•    Rojava devrimini selamlayan MLKP, "Bütün kalbimizle Rojova'daki ulusal demokratik devrimin ve halk yönetiminin yanındayız" diyerek Türkiye ve Kuzeyi Kürdistanlı tüm kesimleri sıkı dayanışma ve destek çağrısında bulundu. 

•     Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklar üzerindeki faşizan saldırıları sürerken, hasta tutsaklar için Mersin ve Urfa’da bir yürüyüş gerçekleştirildi.

•    Devlet terörünün Kürt halkı üzerindeki kirli politikaları artarak devam ediyor. Son zamanlarda sözde arazi kavgası nedeniyle çıkan olaylardan biri de Wan’ın Özalp ilçesinde meydana geldi. İlçede çıkan kavgada 1 kişi yaşamını yitirdi.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, ‘Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var.’ Dedi. Bunun üzerine İsrail; “Erdoğan’ın açıklamalarının üzerinde durmaya değmez.” Açıklamasında bulundu.

•    Çözüm süreci boyunca hiçbir somut adım atmayan AKP Devleti Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, “atılan adımlar görmezden geliniyor. Çözüm sürecini kararlılıkla ve sabırla yürütüyoruz.” Açıklamasında bulundu.

21.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit devam ederken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 422. Gününe girdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve hasta siyasi tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Colemerg, Sêrt, Êlih, Mersin ve Adana’da yürüyüşler düzenlendi.

•    Rojava’dan Güney Kürdistan’a göç eden Kürtler; “Burada bize zulüm uygulanıyor, biz vatanımıza dönmek istiyoruz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

•    Kürt Ulusal Kongresi’nden Rojava’ya giden heyet Rojava’da incelemelerde bulunurken, çete üyelerinin saldırısına uğradı. Buna karşılık YPG güçleri çete üyelerine karşılık verdi.
•    Rojava’ya destek amaçlı Kürt kadınlar tarafından 25-30 Ağustos tarihleri arasında bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

•    Kirli Devlet terörünün Kürt halkı üzerindeki oyunları sürerken, son bir ayda arazi kavgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 30’a ulaştı. Amed’de yine bir arazi kavgası nedeniyle çıkan çatışmada 3 kişi yaşamını yitirdi.

•    Amerika gazetesi The Huffington Post, Rojava’nın kadın gücü YPJ’nin kampını görüntüledi.

•    Rojava’ya girmek için türlü bahaneler arayan Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani Güney Kürdistan’a göç eden Kürtleri bahane ederek, Rojava’ya müdahalede bulunabileceklerini belirtti.

•    Suriye’de kanlı Esed rejiminin katliamları sürüyor. Muhalifler ölü sayısını 1100 kişi olarak açıklarken, Esed rejimi tarafından kimyasal kullanıldığı kanıtlandı.

•     BM Genel Sekreteri Oscar Fernandes, Cenevre Konferansı’nın hazırlıkları bitmek üzere olduğunu belirtti.

22.08.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “Rojava’daki göç ve Dêrik’teki saldırı planlıdır. Kürt Özgürlük Hareketi sorumluluklarını yerine getirmiştir. Hükümet adım atması gerekirken oyalama ve tasfiye çabalarına girmiştir.”

•    BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak: “Anadil ana sütü gibi helaldir. Kimse bu isteği engelleyemez.”

•    Akil İnsanlar heyeti üyesi Celalettin Can, Qendîl’e giderek KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ile bir görüşme gerçekleştirdi. Buna göre; Bayık: “Sürece olan inançsızlık arttı. Biz AKP’yi demokrasiye çekmek istiyoruz. Biz söylem ve karar sahibi bir hareketiz. Kimseye şantaj yapmaya ihtiyacımız yok. Sorunun savaşla eğil siyasetle çözülmesini istiyoruz. Silahlı mücadeleyi şu an üşünmüyoruz.”

•    DTK: “Ulusal birlik ruhu Rojava’da pekişmeli. Rojava’da Kürtsüzleştirme politikası boşa çıkartılmalı.”

•    9 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 kadın devrimci için, ‘Adalet İstiyoruz’ eylemleri devam ediyor.

•    Rojava Direnişi sürerken, Girê Spî’de YPG güçleri ve çete grupları arasına çıkan çatışmada 40 çete üyesi öldürüldü, 3 araç imha edildi.  AKP Devleti’nin çete üyeleri ile olan ilişkisi bir kez daha kanıtlandı. AKP Devleti ve çete üyelerinin üst düzey yöneticilerinin samimi görüntüleri ortaya çıktı.

•    Rojava’ya yardım amaçlı Kuzey Kürdistan’da yardım kampanyaları sürerken, sınır kapısının kapalı olmasından dolayı yardımlar yerine ulaştırılamadı.

•    AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. İstanbul’da 20 Kürt genci gözaltına alındı.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, Eylül ayından itibaren her hafta miting yaparak seçim yatırımı yapacak.

•    Rusya’da gerçekleştirilen bir toplantıda Rojava’nın durumu tartışıldı.

•    Suriye’de gerçekleşen savaşta şu ana kadar 1300 kişinin ölmesi üzerine BM acil toplandı. Rusya yaptığı açıklamada katliamın önceden planlanmış bir provakasyon olduğunu belirtti.

•    ABD istihbaratı, Suriye’de 10 bin yabancı militanın olduğunu iddia etti.

23.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi,  424. Gününe girdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Rojava halkına ülkeyi terk etmeyin çağrısı yaptı. KCK Yürütme Eş Başkanlığı: “Güney Kürdistan hükümetinin tavrı Rojava’ya saldıran çeteler ve onları saldırtan Türkiye’yi cesaretlendirmektedir. Hükümet adım atması gerekirken, oyalama ve tasfiye girişimi içine girmiştir.”

•    KCK Siyasi Komitesi: “Anadilde eğitimi ret etmek egemen zihniyetin ta kendisi olmaktadır. Kürt halkı, ‘her şey anadilde eğitim için’ deyip, ayağa kalkmalıdır.”

•    YPG iki günlük savaş bilançosunu açıkladı. Buna göre, Serêkanîye’de 49, Çelaxa’da 8 çete üyesi öldürülürken, 2 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

•    Rojava’ya yönelik ambargo sürerken, Süleymaniye’de Rojava’ya yarım amaçlı banka açıldı. Öte yanan Rojava üzerindeki ambargoyu kınayan bir açıklamada bulunuldu. Öte yandan PÇDK, 25 Ağustos’ta Sêmalka sınır kapısına dikkat çekmek amacıyla sınır kapısına doğru yürüyüş gerçekleştirecek.

•    Rojava’da bizzat politika yürüten Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani; “Rojava Kürtleri topraklarını terk etmesin.” Açıklamasında bulundu.

•    DÖKH İstanbul’a devlet terörünün Kürdistan’da öne çıkardığı fuhuş, asimilasyon, ajanlık politikalarını yürüyüşle protesto etti.

•    Akil insanlar heyetine bulunan Mithat Sancar ve Lale Mansur çözüm sürecinin tıkanmaması için hükümete adım atması çağrısında bulundu.

•    İşgalci ve Sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, sözde demokratikleşme paketini 1-2 hafta içerisinde açıklayacaklarını belirtti. Erdoğan; “Biz bu ülkede silah bırakılmadıkça asla operasyonlara son vermeyiz.  Benim askerim, polisim hazmedilemeyen bazı olaylara katlanarak operasyon yapmadık.”

•    Çözüm süreci boyunca hiçbir adım atmayan AKP Devleti bununla da sınırlı kalmayıp, PKK’yi karalama politikalarını arttırıyor. Başbakanın Baş Danışmanı Yalçın Akdoğan, “PKK, tehdit ederek süreci geriyor. Öcalan’ın özü çekilmenin bitmemesiyle havada kaldı.”

•    Faşist ve ırkçı MHP ‘Kürtler millet değil bir etnisite olduğunu ileri sürece kadar haddini aşan açıklamalarda bulundu.

•    Unisef, şu ana kadar 1 milyon çocuğun göç ettiği 7 yüz çocuğun da katledildiğini belirtti.

•    CHP, Wan’da yaptığı ‘Özgür ve demokratik bir Türkiye için’ toplantısında hazırladığı 17 maddeyi okudu.

•    MİT, Mursi’yi ‘ayaklanmalar var, önlem alın’ diye uyardığı iddia edildi.

•    Fransız Gazetesi Le Figaro: “Amerika Esad karşıtı operasyona başladı.”

•    ABD Başkanı Barac Obama: “Mısır ve Suriye konusunda önemli kararlar alacağız.”

24.08.2013   

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ailesi ile görüşmesi yine engellendi.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile başlayan gerillanın çözüm yürüyüşü sürüyor. Dersim ve Botan’dan bir grup daha Medya Savunma Alanlarına ulaştı.

•    YJA Koordinasyonu: “Rojava halkı toprakların tek etmemeli, göç eden halkı Rojava’ya dönmeye ve direnişlerini sürdürmeye çağırıyoruz.”

•    Rojava’da saldırılar sürerken, Çilaxa’nın Mızarta köyünde gerçekleşen 2 günde gerçekleşen saldırılarda 57 çete üyesi öldürüldü. Helep’te meydana gelen saldırılarda ise, 5 rejim askeri öldürüldü. Efrîn’de meydana gelen patlamada aynı aileden 4 kişi yaşamını yitirmişti. Asayiş Merkezi yaptığı açıklama, bu saldırının dış güçlerin yardımıyla Azadi örgütü tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

•    Rojava’da devrim çalışmaları da sürüyor. Kobanê’de saldırılara karşı ‘Şehid Viyan Taburu’ kuruldu. Efrîn’de de Nuri Dersimi fikir merkezi kuruldu. Rojava’ya yardım amaçlı Kuzeyden 40 kamyon yardımın Rojava’ya geçiş yaptığı belirtildi. Amed’in bağlar ilçesinde kurulan Jiyan semt pazarındaki kadın esnaflar Rojava için 2 kamyon yardım toplandı.

•    BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, son bir aydır Kürdistan’da gerçekleşen kavgalarda yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret ederek; “Bu kavgaları kabul etmeyeceğiz.” Açıklamasında bulundu.

•    Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde gerçekleştirilecek olan Kürt Ulusal Kongresi’nin hazırlık komitesi: “Rojava’daki saldırıları kınıyoruz. Hükümet 2. Aşamayı başlatmalıdır.” Açıklamasında bulundu.

•    AKP Devleti cuntacı zihniyetini sürdürüyor. Bolu T ve F tipi cezaevlerindeki PKK ve KCK’li tutsaklara baskı, işkence uygulandığı ortaya çıktı. Wanlı BDP’liler hasta tutsaklar için bir yürüyüş gerçekleştirdi.

•    TZP-KURDİ’nin 4. Konferansı Amed’de gerçekleştirilecek.

•    BDP Mersin Eş Başkanı Halis Ernarinci yaşamını yitirdi.

•    Kürt Ulusal Kongresinden bir heyet Güney Kürdistan’dan Rojava’ya giderek incelemelerde bulunmuştu. Heyetin Güney Kürdistan’a geri döndüğü belirtildi.

•    AKP Devleti barış sürecinde herhangi bir adım atmazken, 100 Türk ve Kürt akademisyen AKP Devleti’ne adım atması için çağrıda bulundu.

•    Barış düşmanı AKP Devleti barış sürecinde de karakol ve baraj yapımını arttırdı.  Şirnex’in Qileban ilçesi Taşdelen köyündeki halk yapımına başlanan baraj inşaatına yürüdü.

•    Faşizmde sınır tanımayan AKP Devleti Roboski’de katlettiği 34 Kürt vatandaşın katledilmesi ile ilgili ‘buna katliam demek maksadını aşar’ açıklamasında bulundu.

•    Lübnan’ın Trablusşam kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki saldırıda 42 kişi öldü, 352 kişi yaralandı.

25.08.2013   

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmezken, ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 425. Gününe girdi.

•    Rojhilat’da HRK savaşçılarına yönelik operasyon gerçekleştirildi. PJAK: “Gerçekleşen saldırılarda 7 rejim askeri öldürülürken, 2 HRK savaşçısı da yaşamını yitirdi.”

•    Rojava’daki direniş sürerken, Til Ebyed ve Girhok bölgelerine 19 çete üyesi öldürüldü.

•    Güney Kürdistan’a PÇDK tarafından, Rojava’ya destek amaçlı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

•    Reuters’in haberine göre, Türkiye üzerinden 400 ton cephane Suriye’ye geçiş yaptı.

•    Rojava’ya yönelik saldırılar Almanya’nın Helibronn kentinde de protesto edildi.

•    Türkiye’deki cezaevlerinde baskı, işkencede sınır tanınmıyor. Merdin, Bolu ve Silivri’de bulunan tutsaklar uğradıkları zulmü açıklayan bir mektup gönderdi.

•    Faşist Devlet terörünün Kürt halkı üzerindeki baskı ve zulmü devam ediyor. Wan’ın Şax ilçesinde özel hareket timleri tarafından ‘OHAL’ uygulamaları yapılıyor. Bölge halkı 90’lı yılları aratmayan uygulamalarda bulunulduğunu belirte. Halk özellikle arama noktalarına ve kontrollere büyük tepki gösterdi.

•    Faşist ve ırkçı kesimler tarafından toplu mezarlar için yapılan mezarlığa saldırı gerçekleştirildi.

•    İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’deki kimyasal silah saldırısını kınadı.

•    Suriye hükümeti BM’nin kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddialara ilişkin araştırma yapmasını kabul etti.

26.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 427. Gününe girdi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ kampanyası çerçevesinde Fransa’da imzalar toplandı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm sürecine destek amacıyla Gever’de PKK’li ve PAJK’lı tutuklu aileleri bir toplantı gerçekleştirdi.

•    Halk Savunma Merkezi: “AKP hükümeti süreci bozmak istiyor. Halk Savunma güçleri olarak savaş pozisyonu almaya ve etkili bir şekilde devreye girmeye hazırız. Amacımız gerçek bir çözümdür. Çözüme ciddi yaklaşmayan ve Önderliğimizi boşa çıkarmak isteyenler tarih önünde mahkûm olacak ve hak ettikleri cevabı alacaklardır.”

•    HPG: “Çekiliyoruz ama operasyonları durdurma dışında adım atılmamıştır. Çekilen güçler yaşlı ve hasta değil.”

•    Kürdistan Kurtuluş Güçleri HRK: “22 Temmuz’da İran ordusuyla girilen çatışmada 7 İran askeri öldü, 2 HRK savaşçısı da yaşamını yitirdi.”

•    Güney Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonundan bir heyet KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede bölgedeki gelişmeler, ulusal kongre ve Rojava ele alındı.

•    Amedliler 1 Eylül Dünya Barış Gününde Rojava Devrimini selamlamaya hazırlanıyor.

•    Êlih’te 29 Ağustos’ta DÖKH öncülüğünde Rojava’ya destek mitingi gerçekleştirilecek. Mêrdîn’in Nisêbin ilçesinde DÖKH öncülüğünde Rojava’ya destek amacıyla sınır kapısına yürüyüş gerçekleştirilecek. Almanya’da da YEK-KOM ve PYD tarafından birçok kentte Rojava devrimine sahip çıkma eylemleri gerçekleştirilecek.

•    Cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsaklar Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’ye gönderdikleri mektupta ulusal birliğin önemine dikkat çekti.

•    TZP-Kurdi Amed’de 4. Konferansını gerçekleştirdi. Dil Konferansı sonuç bildirgesi ile sona erdi. Sonuç Bildirgesinde, “TZP-KURDİ Anadilde eğitimi vazgeçilmez bir hak olarak görür. Anadilde eğitim için tüm Kürt kurum ve kuruluları ile bir tartıma yürütmeli. Kürt dili eğitiminde dil bilgisi dersleri dışında tarih edebiyat coğrafya ve kültür dersleri verilecek.” Şeklinde kararlar alındı.

•    Kurdi-Der Êlih şubesi ve BDP Êlih İl Örgütü anadilde eğitim talebiyle yürüyüş düzenleyecek.

•    Kürt imamları tarafından Rojava’daki katliam kınanırken, Melle Sait: “El Kaide ve El Nusra dinden çıkmıştır. Allah tüm Müslümanlara verdiği hakları Kürtlere de verdi.”

•    Rojava’ya yönelik saldırılar artarken, Girkê Lege’de Asayiş güçleri, bomba yüklü araç saldırısını önledi, 4 saldırgan öldürüldü.

•    Suriye’de Hama Valisi Enes Naim, bomba yüklü araçla düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.

•    Almanya’nın Berlin kentinde Rojava halkı ile dayanışma gecesine PYD Eş Başkanı Salih Müslim de katıldı.

•    Rusya’da Amerika’ya Uyarı: “Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin ağır sonuçları olur.”

•    Şam’da kimyasal silah saldırısı iddialarını incelemekle görevli, BM heyeti, incelemelerini tamamladı.

•    Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kimyasal silah iddialarının ‘politik amaçlı’ olduğunu belirtti. Ayrıca Esad, ABD’yi de askeri operasyon kapsamında uyardı.

•    İran Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın; “başından beri İran’ın yanında yer aldık. Tüm dünyayı karşımıza alarak. Ama İran bunu anlamadı.”  Şeklindeki sözlerine sert bir karşılık vererek Erdoğan’ı fırsatçılık yapmakla suçladı.

•    Reuters: “Türkiye üzerinden 400 ton silah, Suriye’deki muhaliflere gönderildi.”

27.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 428. Gününe girdi.

•    Kürt Halk Önderi ile görüşmek için başvuran avukatların görüşme talebi reddedildi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı imza kampanyası devam ederken, Rojava’nın Koçera Bölgesinden 11.580 imza toplatıldı.

•    KCK YK Eşbaşkanı Cemil Bayık : “AKP savaş hazırlığı yapıyor. Biz verdiğimiz sözü yerine getirip savaşı durdurduk. Eğer adım atılmazsa geri çekilmeyi durduracağız. AKP’nin çözüm projesi yok. AKP bizi oyalayarak seçimi kazanmak istiyor. 1 Eylül’de adım atılmazsa geri çekilme durur.”

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim: “Nusra meselesinde bizim kuşkularımız vardı, sürüyor. Kürtlerin kimyasal silah ele geçirdiği yalandır.

•    Rojava’da çatışmalar sürerken, Til Ebyed’de YPG ile çeteler arasındaki çatışmada 30 çete üyesi öldürüldü. Şêx Meqsûd’daki çatışmada 10 sivil öldürüldü 4 ev yıkıldı.

•    Bitlis’te şehit mezarlığına gerçekleştirilen saldırı, halk inisiyatifi tarafından kınandı. Halk İnisiyatifi: “Bu tür olaylar kabul edilemez.”

•    ABD Savunma Bakanlığı : “Suriye’ye müdahale etmek için hazırız.”

•    Suriye Dışişleri Bakanı: "Kimyasal silah kullanmadık.”

•    İngiltere ve ABD, Suriye’ye yönelik operasyonun 2 gün süreceği ve füzelerle yapılacağı belirtildi. Suriye’ye saldırıda incirlik kullanılabilir.

    28.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 429. Gününe girdi.

•    Güney Kürdistan’dan 85 din alimi Qendîl’e giderek, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bayık: “Eğer devrimci ve alimler beraber hareket ederse Kürtler kazanacak. Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’da savaş bitmez. Süreci seçimlere kurban etmeye çalışıyorlar. İmralı’da görüşmeler kağıda dökülmüyor. Bu günler, adım atmak için son günlerdir. Devlet, süreci tıkanma aşamasına getirdi.”

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık BBC Haber Ajansına bir röportaj verdi. Bayık: “PYD Suriye’de hem muhaliflere hem de rejime karşı direniyor, üçüncü çizgiyi temsil ediyor.”

•    Rojava’da YPG güçlerinin çete gruplarına yönelik gösterdiği direniş sürerken, Çilaxa’da 34 çete üyesi öldürüldü. Kobanê’de YPG komutanları ve parti temsilcileri bir toplantı gerçekleştirdi. Kürt kadınları da Rojava’daki direnişe destek vermek amaçlı DÖKH öncülüğünde yürüyüşlerini sürdürüyor.  Cizîr’de yüzlerce kişi, sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim: “Bazı ülkeler Suriye’yi rahat bırakırsa sorun çözülür. Asker müdahale Suriye’yi yerle bir eder. Şu anda silahlarımızı karaborsadan alıyoruz. PKK ile ideolojik açıdan kardeşiz. Fakat yardım almıyoruz. Bizim PKK’ye ihtiyacımız yok. Bizim kendi gücümüz var.”

•    BDP Mêrdîn İl Örgütü, 1 Eylül Dünya Barış gününü Bagok Dağı’nda kitlesel bir etkinlikle kutlayacak.

•    DÖKH, 30 Ağustos’a kadar Rojava Devrimini sahiplenmek amacıyla alanlarda olacak.

•    Qamişlo’da Devrimci Gençlik Örgütü, YPG’ye destek amacıyla Çilaxa’da uzun yürüyüş başlattı.

•    Mêrdîn’in Nusaybin ilçesinde, DÖKH öncülüğünde sınırın iki yakasında, binlerce kadın bir araya geldi. Nusaybin Qamişlo sınırındaki nöbet sabah sonlandırıldı.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu; Suriye’ye olası müdahale için, tüm aktörlerle diplomasi yürüttüklerini belirtti.

•     Çocuk katili AKP Devleti’nin Kürt çocukları üzerindeki katliam politikaları sürüyor. 4 ay önce Sinan Saltıkalp isimli Kürt genci faşist AKP Devleti polislerince darp edilmişti. 4 ay boyunca hastanede tedavi gören Saltıkalp, yaşamını yitirdi. Saltıkalp Cizir’de toprağa verildi.

•    Rojava’ya yönelik saldırılar bölge güçlerince arttırılırken, Türkiye’nin de desteklediği çete üyelerinin saldırıları yüzünden bütün hastaneler kapatıldı ve doktorlar da göç etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine, Heyva Sor tarafından gezgin bir hastane açıldı, hastanede 26 kişi çalışıyor.

•    Faşist AKP Devleti Başbakanı Anayasanın ilk üç maddesinden kesinlikle geri adım atmayacaklarını belirtti. AKP’nin ‘resmi dili Türkçedir’ önerisini geri çekerek CHP ve MHP’nin önerisine yani ‘dili Türkçedir.’ Şeklinde kalacağı belirtildi.

•    Rusya, Suriye’deki vatandaşlarını tahliyeye başladı.  Suriye’de 8 bin Rusyalı resmi olmayan rakamlara göre 20 bin Rus Suriyelilerle evli. İbrahimi: “Kimyasal madde kullanıldığı yönünde deliller var. Diğer taraftan, Suriye kimyasal silahları kendisinin kullanmadığını kullanılan silahların Türkiye’de üretildiğini iddia etti. 

•    Rojava Devrimi gerçekleştiği günden bu yana AKP Devleti’nin de devrime tahammülsüzlüğü artıyor. ÖSO’nun üst düzey yöneticileri İstanbul’da dün bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya önümüzdeki günlerde Esad yönetimine karşı askeri müdahale beklediklerini belirterek, ilk vurulacak hedefleri açıkladı. Hedeflerin içerisinde füze sistemlerinin de bulunduğu belirtildi.

•    Rusya ve İran, Suriye saldırısına karşı bir açıklamada bulundu: “BM, Şam’da kimyasal silah incelemelerinin sonuçlarını bekliyor.”

•    Bağdat’ta 6 Şii mahallesine düzenlenen bombalı saldırılarda 51 kişi yaşamını yitirdi, 160 kişi yaralandı.

•    Tunus’ta Ensar El Şeriat adlı örgüt, hükümet tarafından terör listesine alındı.

•    Belirtilenlere göre, Türk yetkilileri Suriye’ye olası bir müdahalede Serekaniye ilçesini askeri üs olarak kullanacak.

29.08.2013   

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 430. Gününe girdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayik: “Gülen Cemaati çözüme karşıdır.”

•    YPG: “Sefa köyü direnişinde YPG askeri meclis üyesi Çekjîn Efrîn ve YPG savaşçısı Keder Ehmed yaşamını yitirdi.”

•    Rojava’da kirli saldırılar sürüyor.  Yûsifiyê köyünde meydana gelen çatışmalarda 9 çete üyesi öldürüldü. Reqa’de ise El Nusra çeteleri tarafından 350 Kürt kaçırıldı. Çatışmalarda 10 çete üyesi de öldürüldü. Amûde-Heseke yolu üzeri YPG kontrol noktasına saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 6 sivil ve 1 YPG savaşçısı yaşamını yitirdi.

•    Rojava direnişi başladığı günden bu yana Türkiye’nin çete gruplarına bizzat destek sağladığı biliniyor. Çete gruplarının Türkiye’nin Hatay kentinde yerleştirildiği ortaya çıktı. Buna göre, Türk Devleti tarafından 300 çete üyesi İskenderun Oteline yerleştirildiler. İHD Şube Başkanı Midhad Can: “Riha ve Hatay sınırını geliş gidiş alanı haline getirmişler.”  Öte yandan Türk devletinin çete üyeleri ile kirli işbirliği de sürüyor. Jitem grupları ve çete üyeleri birleşip Kürtleri kaçırıyor.

•    PÇDK, Dihok ve Hewlêr’de seçim büroları açtı.

•    Devlet terörü, faili ‘meçhul’ adı altında binlerce Kürt’ü katletmişti.  2005 yılında Êlih’te faili meçhul bir şekilde katledilen Hasan İş katledildiği yerde anıldı.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti barış sürecini baltalamaya dönük girişimlerini arttırırken, bir yandan da süreci bozan taraf olarak görülmemeye çalışıyor. Kendilerinin sürece yönelik samimiyetsizliğini görmeyen,  İçişleri Bakanı Muammer Güler; “Süreci baltalayan altında kalır.” Şeklinde bir açıklamada bulundu.

•    YNK Lideri Celal Talabani’nin sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi.

•    BM, Suriye’ye giderek kimyasal silah konusunda incelemelerde bulunmuştu. Belirtilenlere göre, BM çalışmalarını tamamlamak üzere.

•    Suriye’de karışıklık sürerken, Rusya Akdeniz’de savaş gemilerini arttırıyor.

•     Suriye konusunda açıklama yapan Ayetullah Humeyni, ABD’nin Suriye’ye saldırması durumunda misilleme olarak İsrail’i vurabileceklerini belirtti.

•    ABD Başkanı Barac Obama: “Irak’taki hatalarımızı tekrarlamayacağız.  Suriye, kimyasal silah gibi uluslar arası bir normu ihlal etmiştir. Muhalefetin o çapta kimyasal silaha salip olduğuna inanmıyoruz.”

•    ABD, Suriye’de 1300 kişinin kimyasal silah ile katledilmesinin arkasında İran’ın olduğunu iddia etti.

•    Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin gelebilecek bir saldırıya karşı misilleme yapabileceği belirtildi. Esad: “Suriye kendini savunarak zaferi kazanacaktır.” İfadelerini kullanırken,  Daily Telegraph: “Suriye, Türkiye’nin güvenliğini tehdit edebilir.” Açıklamasında bulundu.

•    İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri: “Suriye’ye müdahale sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirir.”


•    Türkiye tarafında sınır illerinde kimyasal saldırıya karşı önlem için gaz maskesi gibi önlemler alındığı belirtildi.

30.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 431. Gününe girdi.

•    PKK: “AKP savaş hazırlığı içerisindedir. Rojava’yı Kürt’süz bırakmak istiyorlar. ”

•    PAJK: “Herkesin fiili olarak sürece katılması gerekir.”

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “MİT kaynaklarının açıklama yapması gerekir. Kandil dahil umutlar yüzde 90 azalmış durumda.”

•    1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Kürdistan’da büyük miting hazırlıkları sürüyor.”

•    Avrupa Kürt Kadın Hareketi TJKE, ‘Rojava Devrimi kadın devrimidir, devrime sahip çık’ şiarıyla kampanya başlatıyor.

•    Barış sürecine rağmen karakol yapımını arttıran AKP Devleti’ne yönelik Kürt halkı tarafından protesto gösterileri sürüyor. Colemerg’in Gever ilçesindeki Rahmo tepesinde kurulan seyyar karakolun kaldırılması için protesto yapmak isteyen halka, faşist AKP Devleti polisleri ve askerlerince saldırı gerçekleştirildi.

•    Kuzey Kürdistan’da, Rojava’ya destek amacıyla düzenlenen yardım kampanyaları devam ediyor.


•    Çağdaş Hukukçular Derneği, Suriye’ye müdahalenin suç olduğunu belirterek AKP Devleti’ni uyardı.

•    Kürdistan Halk İnisiyatifi, 1 Eylül mitingine katılım çağrısında bulundu.

•    Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklar üzerindeki baskıları sürüyor. Erzurum’da Kürt çocuk tutsaklara yönelik faşizan baskı ve işkence uygulandığı ortaya çıktı.

•    Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi Rojava’da incelemelerde bulunmak üzere Rojava’ya gitmişti. Hazırlık Komitesi hazırladığı raporunda; “Rojava üzerindeki ambargo kaldırılmalı. Rojava’nın boşaltılması Kürtlere yönelik düşmanlıktır.” Gibi ifadeler yer aldı.

•    Suriye’ye müdahaleye ilişkin İngiltere Parlamentosundan hayır kararı çıkmıştı. Bunun üzerine Fransa: “İngiltere önemli değil.” Açıklamasında bulundu.  

•     İran: “Müdahale Ortadoğu’nun tümünü istikrarsızlaştırır.”,  İranlı Komutan: “Suriye, Amerika’nın 2. Vietnamı’dır” açıklamalarında bulundu. Suriye’ye müdahaleye destek veren AKP Devleti’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise; Kimyasal saldırıdan Esad rejimi sorumludur.” Açıklamasında bulundu.

     31.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde, “Öcalan’a Özgürlük’ talebiyle başlatılan nöbet eylemi 432. Gününe girdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Genel Başkanlığı, 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, İktidar savaşlarının Ortadoğu’yu tam bir çıkmazla karşı karşıya bıraktığını belirtti. KCK: “Önder APO’nun başlattığı adil barış projesi ‘entegre strateji’ ile boşa çıkartılmak üzere. Demokrasi güçleri sürecin boşa çıkarılmasının önüne geçmeli. 1 Eylül’de AKP’nin oyalama politikalarına cevap vereceğiz.”

•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan; “Suriye’ye dönük askeri bir dış müdahale Suriye ile sınırlı kalmaz. Ortadoğu savaşı olur, Rojava’da Kürtler sorunları şiddetle savaşla değil demokratik siyasi mücadeleyle çözümü esas alacaklar.”

•    KJB: “Kürt kadınları demokratik mücadelenin öncüsüdür. AKP hükümeti sürece yönelik yaklaşımını açıkça ortaya koymuştur. Kürt halkı, 1 Eylül’de gücünü birleştirmeli.”

•    PKK ve PAJK’lı tutsaklar, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Rojava devrimini sahiplenme çağrısı yaptı.

•    YPG: “Biz Kürt Yüksek Konseyi’ne bağlı bir gücüz.”

•    1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle Amed’de büyük bir miting gerçekleştirilecek.  Amed’de gerçekleştirilecek mitinge bütün Kürdistan kentlerinden büyük katılım bekleniyor.

•    Kürt Kadın Hareketi, Cenevre’de BM binası önünde, ‘BM Rojava’yı gör’ şiarıyla eylem gerçekleştirdi.

•    BM’den temsilciler Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını incelemek üzere araştırma yapmak üzere Suriye’ye gitmişti. Heyetin dün akşam Şam’dan ayrıldığı belirtildi. Henüz BM raporunu açıklamadan ABD Suriye’nin kimyasal silah kullandığını belirtti.

•    Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi ENKS ile Rojava Kürtleri Halk Meclisi EGRK Rojava’da geçici yönetim oluşturma konusunda anlaşma sağladı.

•    Demokratik Çözüm Partisi PÇDK, 21 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri için Hewlêr, Duhok, Dîyana, Ranya’da seçim büroları açtı.

•    Faşist ve ırkçı AKP Devleti Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Suriye’ye müdahale ile ilgili; “Endişeli değiliz, hazırlıklarımız var.” Açıklamasında bulundu.

•    İngiliz parlamentosu, Suriye’ye müdahaleyi reddetti.

•    Fransa, Suriye’ye olası bir saldırıda yer alacaklarını belirtti.

•    Almanya, Suriye’ye saldırıda yer almayacağını açıkladı.

•    Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin; “Kimyasal iddiası deli saçması, eğer Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığına yönelik kanıt varsa, bunu BM’ne sunsunlar.” açıklamasında bulundu.

•    İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’ye müdahalenin tüm Ortadoğu’da istikrarsızlığa yol açacağını belirtti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.