KJB'den Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e Tepki
Kadin / 23 Ağustos 2013 Cuma Saat 14:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KJB, "Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza, insanlığa karşı işlenen katliamları önleyin” diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e tepki göstererek “hem katledip, hem de kendi dışında suçlu arayan” bu zihniyete karşı mücadeleye çağırdı.

KJB, "Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza, insanlığa karşı işlenen katliamları önleyin” diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e tepki göstererek “hem katledip, hem de kendi dışında suçlu arayan” bu zihniyete karşı mücadeleye çağırdı.


KJB Koordinasyonu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza, insanlığa karşı işlenen katliamları önleyin” şeklindeki ifadelerine yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

“Son dönemlerde Ortadoğu’nun birçok ülkesinde kadın başta olmak üzere çocuklara, halklara dönük katliamlar devam etmektedir. Ortadoğu’da temel bir sorun olan toplumsal özgürlük ve eşitlik temelinde inşa edilmesi gereken demokratikleşme mücadelelerine ve taleplerine dönük gözü kara bir katliam ve şiddet politikaları devrede tutulmaktadır” diyerek başladığı açıklamasında KJB, Batı Kürdistan, Suriye ve Mısır’da yaşanan katliam ve şiddet olaylarının kabul edilemeyeceğini belirtti.

“Ancak kınamak ve kabul etmek yetmemekte, bu katliam ve şiddet politikalarının ve uygulayıcılarının kimler olduğunu da ortaya koymak, açığa çıkarmak ve hesap sormak gerekmektedir” diyen KJB, bunun kadar bu politikaların uygulayıcıları planlayıcıları ve destekleyicilerinin de teşhir edilmesi gerektiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kadına yönelik katliam ve şiddeti adeta öven, kadını insandan saymayan son açıklamasının bunun bir örneği olduğunu kaydeden KJB, sadece kadın örgütleri değil kendisine ‘insanım’ diyen herkesin bu zihniyet ve söyleme karşı çıkması gerektiğini belirten KJB açıklaması şöyle: 

“Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza, insanlığa karşı işlenen katliamları önleyin, diyen Görmez aslında sadece kendi fikrini değil, Ortadoğu’yu kan ve şiddet sarmalına çeviren erkek egemenlikli zihniyetin fikrini ortaya koymuştur. Görmez, kadını insandan saymadığını, kadına yönelik şiddeti kabul etmediğini itiraf etmiştir. Suriye’de yaşanan katliamları gerçekleştirenlerin zihniyetiyle aynılaştığını göstermiştir. Bu zihniyet, Rojava Kürdistan’da, Suriye’de yaşanan katliamların sorumlularının, insanları her türlü vahşi yöntemle katledenlerin beslendiği zihniyettir. Bu zihniyet ‘kadın da olsa, çocuk da olsa gereken yapılır’ diyen ve Roboski katliamının önünü açan bir ülkenin başbakanının beslendiği zihniyettir. Türk devletinin Suriye’de rejimle geçmiş ortaklığı, bugün ise Suriye’de ve Rojava Kürdistan’ında katliamlar yapan çetelere verdiği destek politikası da açıktır ki, bu zihniyetten beslenmektedir.

Bu zihniyeti ve sahiplerini kınamak ve mücadele etmek ise en temel insanlık görevi olmaktadır. Bu mücadeleyi sadece kadın hakları mücadelesi yürüten örgüt ve çevreler değil, ‘insanım’ diyen herkesin görevi olmaktadır. Çünkü Görmez’in dile getirdiği bu zihniyet kadınları her gün evde, sokakta, işyerlerinde kadını katletmekte, şiddet uygulamakta, yoksullaştırmaktadır. Bu zihniyet, kadına karşı şiddetin ve katliamların üstünü örterek aslında insanlığa karşı yapılan katliamların gerçek uygulayıcılarının ve yürütücülerinin görmezden gelinmesine çalışmaktadır. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in soyadı buna uygun olsa da, bugün başta özgürlük, demokrasi ve eşitlik mücadelesini yürüten kadınlar, tüm ezilen halklar ve toplumsal kesimler bu katliamları ‘görmez’den gelmeyecek, ‘göz’ yummayacaklardır. Katliamların asıl sahiplerini ortaya çıkaracak ve hesap soracaklardır. Erkek egemenlikli sistemin bu duayenlerini reddedeceklerdir. En temelde de kadının, halkların alternatif demokratik, özgür, eşit toplumsal sistemini inşa mücadelesini yükselterek gereken cevabı vereceklerdir.

Erkek egemenlikli sistemin kurnazca ‘hem katledip, hem de kendi dışında suçlu arama’ politikalarına karşı kadın hareketleri ve demokrasi güçlerini bu temelde bir kez daha ortak mücadeleyi güçlendirmeye çağırıyoruz. “ - ANFKürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info 


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.