Kürdistan Halk İnisiyatifi'nden 15 Ağustos Çağrısı
Duyurular / 13 Ağustos 2013 Salı Saat 07:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Ağustos Atılımı'nın yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, Kürt halkını bir hafta boyunca alanlarda olmaya çağırdı. Halkın “Önder Apo’nun özgürlüğü ve Rojava devrimini sahiplenme” şiarıyla alanlara çıkarak serhildanı büyütmesini istedi.

15 Ağustos Atılımı'nın yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, Kürt halkını bir hafta boyunca alanlarda olmaya çağırdı. Halkın  “Önder Apo’nun özgürlüğü ve Rojava devrimini sahiplenme” şiarıyla alanlara çıkarak serhildanı büyütmesini istedi.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, 15 Ağustos Atılımı ve Rojava’daki çete saldırılarıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Kürt halkı için büyük fırsatların ama aynı zamanda büyük risklerin olduğu devrimsel bir tarihi eşikten geçildiğini ifade eden Halk İnisiyatifi, “Kürdistan halkı için bu tarihi aşama, eğer iyi değerlendirilirse varlığını koruma ve özgürlüğünü sağlama, eğer değerlendirilmezse sömürgeciliğin lanetli uygulamaları olan soykırımcı, talancı ve tecavüzcü tarihin tekerrürü anlamına gelecektir. Bu nedenle, stratejik ve kader tayin edici bir süreçtir” dedi.

Böylesi bir süreçte 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümünün karşılandığının altının çizildiği açıklamada 15 Ağustos’un sadece sömürgeciliğe sıkılan bir kurşun olmanın ötesinde bu sömürgeci uygulamalarla iradesiz, öz yönetimsiz, dilsiz ve anavatansız bırakılan Kürdü de değiştirdiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, “15 Ağustos hayal bile edilemeyen, ismi bile yasaklanan “Kürdistan’ı, günümüzde adım adım özgürleştirme ruhu ve pratiğidir” denildi.

Rojava’daki halk direnişi ve çetelerin İslamiyet adı altında yaptığı saldırı ve katliamlara da değinen Halk İnisiyatifi açıklamasında, “Zulme başkaldırma kendini yönetme İslam hukukunun gereğidir. Bugün Rojava’da gerçek bir demokratik devrim gerçekleşiyor. Bütün emperyalist ve sömürgeci güçler bu ana sütü gibi helal devrimi kendine cihatçı diyen el kaideci çetelerle bastırmak ve kuşatmaya almak istemektedirler. Bu çetelerin Allah adına yaptığı katliamlar sadece sömürgeci emperyal güçlerin menfaatinedir” ifadeleri yer aldı.

Halk İnisiyatifi Sêmalka sınır kapısının da hala kapalı olmasına tepki göstererek, “ulusal kongrenin gerçekleşeceği ve ulusal birliğin geliştirmek istendiği böyle stratejik bir süreçte bu uygulamalar Kürt ulusunun düşmanlarına hizmet etmektedir. Ulusal birliğe zarar vermektedir” açıklamasında bulundu.

 Halk İnisiyatifi son olarak Kürdistan halkının diriliş bayramını kutladı. 15 Ağustos haftasında Kürt halkının “Önder Apo’nun özgürlüğü ve Rojava devrimini sahiplenme” şiarıyla alanlara çıkarak serhildanı büyütmesini istedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 
 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.