Birlik Yolu Sêmalka’dan Geçer
Serbest Yazılar / 08 Ağustos 2013 Perşembe Saat 13:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Ulusal Kongresi için hazırlıklar devam ediyor. Kürtlerin yıllardır, yüz yıllardır hayalini kurduğu, umudunu beslediği ulusal birlik için ilk adımlar atılıyor. Kürt halkının bütün dünyada bir statü sahibi olması için büyük bir adım bu. Kürdistan’ın dört parçasından ve yeryüzündeki bütün Kürtlerden temsilciler, partiler, sivil toplum örgütleri bir araya gelip Kürdistan’ın ve Kürt halkının geleceği için önemli kararlar alacaklar...

Kürdistan Ulusal Kongresi için hazırlıklar devam ediyor. Kürtlerin yıllardır, yüz yıllardır hayalini kurduğu, umudunu beslediği ulusal birlik için ilk adımlar atılıyor. Kürt halkının bütün dünyada bir statü sahibi olması için büyük bir adım bu. Kürdistan’ın dört parçasından ve yeryüzündeki bütün Kürtlerden temsilciler, partiler, sivil toplum örgütleri bir araya gelip Kürdistan’ın ve Kürt halkının geleceği için önemli kararlar alacaklar.Ancak bu tarihi kongreye giderken dört parça Kürdistan’da hala büyük haksızlıklar ediliyor. Dünya sömürgeci güçleri eliyle her taraftan Kürtlere saldırılar hala devam ediyor. Kürtler dış sömürgeci güçlere karşı savaşmaya alışmış, direnişi yaşamlarının temeline koymuşlar. Direnerek yaşıyorlar yıllardır. Ama kongreye giderken bazı Kürt tarafların bu kirli saldırıların içinde yer alması birliğe olan inancı zedeliyor.

Bugün Rojava’da çok ciddi bir saldırı ve buna karşı çok büyük bir direniş var. Hem rejim hem muhalefet Rojava’ya göz dikmiş, sürekli vahşice saldırıyorlar. Özgür ordu rejimle uğraşmayı bırakmış sürekli Kürt bölgelerine saldırıyor. Aynı şekilde Esad’ın savaş uçakları, havanları Kürdistan bölgesini bombalıyor. Özellikle son dönemde Türkiye gibi sömürgeci güçlerin uşak devletleri ve bazı klasik, basit hedefleri olan işbirlikçi Kürt partilerinin yardımıyla ayakta duran sözde İslami bazı cepheler Kürtlere vahşice saldırıyorlar. İslam nedir bilmeyen piyonlar Kürtlere saldırsın diye kandırılıp Rojava’ya gönderiliyorlar. Çoluk çocuk demeden kadın erkek herkesi katlediyor, Kürt kadınlarına el uzatmak istiyorlar. Elbette buna karşı YPG öncülüğünde müthiş bir direniş gösteriliyor. Ancak bütün bunlara rağmen bazı Kürt partilerinin arkadan vurması anlaşılacak bir durum değil.

Bütün bu saldırıların yanında bir de Sêmalka kapısı sorunu var. Sêmalka kapısı Rojava ile Federal Kürdistan bölgesi arasındaki kapı ve çok uzun bir süredir kapalı. Sebebi hala açıklanmayan, aslında ne için olduğu gayet iyi bilinen kapalı kapı yüzünden Rojava’ya hiçbir insani yardım gönderilemiyor. En son açıklamalara göre artık hasta, yaralı olan halkın geçmesine bile izin verilmiyor. Bunun sorumlusu elbette hiç oralı olmayan Mesud Barzani ve partisi KDP’dir. Hatta öyle ki çok basit çıkarlar yüzünden Rojava’ya gönderilmek istenen ambulanslar uzun süre bekletilip gönderilmeyince Türkiye üzerinden Rojava’ya gönderilmek zorunda bırakıldı.

Elbette trajikomik olan bu durumun altında başka hesaplar var. Yoksa yıllardır Kürdün imha ve tasfiyesini hedefleyen, bunun için elinden gelen her şeyi yapan Türkiye bile ambulansların geçmesine izin verirken birlik için kongreye giden KDP neden izin vermesin? Yandaş medyası tarafından kongrenin temel isteyeni ve başlatanı olarak dillendiren KDP ambulans dahil bütün insani yardımların geçişine neden vermesin. Açıkça anlaşılıyor ki bu talimatları dışardan alıyor. Kürtlerin statü sahibi olmasını istemeyen, birlik içine girmesini istemeyen güçler belli ki KDP’ye talimat vermeye devam ediyorlar. Tabii KDP’nin de bazı çıkarları için bu talimatları kabul ettiği görülüyor.Aslında durum böyle ikenRojava’daki vahşice saldırılarda acaba KDP elivar mı diye düşünmeden edemiyor insan.KDP’nin bu fikirleri sonlandırması için, birlik için samimi olduğunu göstermesi için Sêmalka kapısını bir an önce açması gerekir. Zira birlik yolu Sêmalka’dan geçer.

Kürdistan Ulusal Kongresi, Kürdistan’ın kaderi için tarihi bir adım iken küçük çıkarlar için büyük oyunlara ortak olmak, para, petrol için kan döküpbirliği kurban etmek kabul edebilecek bir şey değil. Aslında bunu yapanlar da kısa süreli kazansalar da uzun sürede kaybedeceklerini biliyorlar. Yüzyılların hayali olan böyle tarihi bir kongreye giderken tarihi nitelikte bir suç işlemek kimseye kazandırmayacaktır.Mazlumun ahı yerde kalmayacak, tarih herkesin her şeyin hesabını görecektir.

Harun Yekbun

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA