16 - 31 Ağustos 2013 Kronolojisi
Kronoloji / 05 Ağustos 2013 Pazartesi Saat 07:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “Artık adım atılması lazım. 1 Eylül, son tarihtir. Eğer gerçekten Kürt sorununu çözme niyeti varsa, Önderlik bunun zeminini hazırladı.”

16.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmezken, avukatların görüşme talepleri yine reddedildi. Kürt Halk Önderi’nin sağlık durumuna ilişkin, açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Êlih’te 44 sivil toplum kuruluşu, bağımsız bir heyetin İmralı adasına gitmesi için, hükümete çağrıda bulundu.Öcalan’a Özgürlük imza kampanyası Avrupa’nın birçok kentinde devam ediyor. Belçika’da şu ana kadar, 50 bin imzanın toplandığı belirtildi.Almanya’nın birçok kentinde imza toplanırken gençler iki gün içinde, 500 imzanın toplandığı belirtildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna dikkat çekmek için, Şam ve Minbiç’de eylem gerçekleştirildi.

•    14 Temmuz Direnişine yönelik, anma etkinlikleri devam ederken, PKK ve PAJK’lı tutsaklar, bağımsız bir doktor heyetinin,  Kürt Halk Önderi’nin sağlığı için İmralı Adasına gitmesi gerektiğini belirtti.

•    Çete üyelerinin Rojava’daki saldırıları sürerken, El Nusra cephesine ait üyeler, YPJ güçlerine saldırdı. YPG güçlerinin müdahalesi sonucu, 6 çete üyesi öldürüldü. Bir YPG gerillasının da yaşamını yitirdiği belirtildi.Olayların El Kaide tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

•    19 Temmuz 2012’de Rojava’da Halkların Devrimi gerçekleşmişti. Rojava Devrimi 1. Yılını tamamlarken, devrimin 1. Yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Rojava’da devrime yönelik çalışmalar da sürüyor. Efrîn’de, Halk Belediyeler Birliği, 1. Konferanslarını gerçekleştirdi.

•    16 Temmuz 2011’de Iran tarafından 17 Kürt gerillası katledilmişti. Qendîl direnişinin 2. Yıldönümünde PJAK bir anma gerçekleştirdi. PJAK: “Qendîl direnişi, Kürt Halkının birliğini gösterdi.”

•    Faşist Devlet terörünün Kürt Özgürlük Gerillalarına yönelik vahşi uygulamalarının izleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Wan’ın Miksê ilçesinde bir toplu mezar bulundu. Mezarın, 1997’de yaşamını yitiren gerillaların cenazelerinin bulunduğu belirtildi.

•    AKP Devleti’nin Kürt çocukları üzerindeki katliam uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Amed’in Koşuyolu Parkı yakınlarında, yabancı bir cismin patlaması sonucu, 5 çocuk yaralandı.

•    Türk Devleti’nin Kürt gençlerine yönelik soykırım ve ajanlık politikaları sürerken, Riha’nın Pirsûs ilçesinde, Eli Kentirci isimli 18 yaşındaki gence, Türk polislerince zorla ajanlık dayatıldığı ortaya çıktı. Devlet terörünün Kürt gençlerine yönelik geliştirdiği, taciz, tecavüz, asimilasyon gibi oyunlara karşı, kadınlar tarafından eylemler gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Amed, Wan ve Colemerg’de kadınlar eylem gerçekleştirdi.

•    AKP Devleti polislerinin siyasi soykırım politikaları sürüyor. İstanbul ve İzmir’de onlarca kişi gözaltına alındı.

•    Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklara yönelik baskıları sürerken, İHD ve TUHAD-FED yaptıkları açıklamada, hasta tutsaklara yönelik duyarlılık çağrısında bulundu.

17.07.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “Erdoğan’ın kendisi süreci sabote edecek tutum içinde. Heyetin gitmemesi kuşkuları arttırıyor.” Öte yandan, 776 STÖ temsilcisi, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tetkik ve tedavisi teşekküllü bir hastanede yapılsın.” Açıklamasında bulundu.

•    KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Murat Karayılan: “14 Temmuz Direnişi, başarı ruhunu ortaya çıkarmıştır. Kongra-Gel’in 9. Kongresi, sistemimizi daha da güçlü kılmıştır. Önderliğimizin mektubunun amacı, sürecin önünü açmaktır. Rojava Devriminin yıldönümünü kutluyoruz.Rojava devrimini destekliyoruz.  Ulusal bir konferans, önümüzdeki gönlerde organize edilecektir.”

•    Rojava’da çete üyelerinin saldırıları karşısında YPG güçleri de büyük direniş gösteriyor. Serêkanîye’de YPG güçlerinin direnişi sürüyor. YPG: “Serêkanîye’de çete grupları, temizlendi. Çete üyelerinin birçok üyesi, Türkiye’ye kaçmış birçoğu da teslim olmuştur. Çete üyelerinden birçok kişi öldürülürken, 2 YPG gerillası da yaşamını yitirdi. YPG güçlerince sınır karakolları çepeçevre sarılarak, bunlara destek veren El Kaide’nin merkezi basıldı.” Açıklamasında bulunurken, öldürülen 3 kişinin üzerinden çıkan kimliklerden Türk oldukları ve El Qaîde’nin destek verdiği ortaya çıktı. Bunun dışında da birçok defa öldürülenlerin üzerinden çıkan kimliklerden Türk oldukları ortaya çıkmıştı.

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; “PKK sizin karakaşınız, kara gözünüz için çekilmiyor. Siyaset konuşabilsin, fikirler konuşabilsin diye bunu yapıyor.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı demokratik süreci sabote etme amaçlı birçok uygulamada bulunan AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “süreci sabote eden, millete hesap veremez.” Açıklamasında bulundu.

•    Almanya’nın Zenith dergisi, Kürtlerle ilgili 38 sayfa hazırladı. Kürdistan Haritasının yer aldığı kapağında; ‘bu ülke hala önlenebilir mi’ başlığı yer aldı.

•    7 yıl önce Amed’de gerilla cenazelerinde çıkan olaylarda Türk polislerince on kişi katledilmişti. Yaşamını yitirenlerden birinin AHİM’e başvurması ile sonucu, Türkiye mahkûm edildi.

•    Mısır’da geçici hükümet yemin ederek, görevine başladı. Müslüman Kardeşler, yeni yönetimi tanımadığını açıkladı.

•    AKP İktidarında kadın katliamlarına her geçen gün yenileri eklenirken, Uşak’ta 26 yaşındaki Hatice Balta isimli bir kadın,  eşi tarafından katledildi. Cüziye Dönendi isimli diğer bir kadın da,  Kocaeli’de eşi tarafından katledildi.

•    Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin görev süresi, 2 yıl daha uzatıldı.Buna göre, Barzani 2015’e kadar Başkanlık görevini sürdürecek.

18.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarının görüşme talepleri yine reddedildi. İki yıldan bu yana faşist AKP Devleti tarafından Kürt Halk Önderi ile görüşmeler engelleniyor. Kürt Halk Önderi’nin sağlığı ile ilgili, bağımsız bir doktor heyetinin gitmesine yönelik Türk Adalet Bakanlığı tarafından herhangi bir cevap gelmezken, Kürdistanlılar buna yönelik tepki göstermeye devam ediyor. ‘Öcalan’a Özgürlük’ imza kampanyaları sürerken, Amsterdam’da binlerce imza toplandı.

•    KCK Genel Başkanlık Konseyi, yayınladığı bir mesajla Rojava devrimini selamladı. KCK: “Rojava’da Önder Apo Devrimin alt yapısını oluşturdu. Rojava Devrimi, Özgürlük Hattıdır.Rojava Devrimi, Ortadoğu Devrimidir.Rojava saldırılarının arkasında Bölge güçleri var.

•    Rojava Devrimi sürerken, bölge güçlerinin Rojava Devrimine tahammülsüzlüğü nedeniyle saldırıları sürüyor. Çil Axa’da, çete üyelerinin saldırısı sonucu 6 YPG savaşçısı yaşamını yitirdi. YPG’nin direnişi sonucu, birçok çete üyesinin de öldürüldüğü belirtildi. Öte yandan, Til Temir’de çatışmaların sürdüğü açıklandı. Serêkanîye’de yaşamını yitiren iki YPG savaşçısı için, Dirbesîye’de cenaze töreni yapıldı.

•    Kuzey Kürdistan Halk İnisiyatifi yayınladığı bir mesaj ile Rojava Devrimi’nin 1. Yıldönümünde,  bütün Kürdistanlıları Rojava Devrimine sahip çıkmaya çağırdı.

•    KJB: “Sürecin yürümesi için Önderliğimizin şartlarının düzeltilmesi gerekir.Rojava Devrimi, kadınların öncülüğünde gerçekleşiyor.”

•    DTK: “Rojava Devrimini selamlıyoruz. Rojava Devrimi, kadın devrimidir.”

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin koruculuk sistemi çöküyor. Gever’de bir korucu başı ile beraber 50 kişi,BDP’ye katıldı.

•    Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklara yönelik işkence ve baskıları sürüyor. İzzet Turan isimli bir tutsağın ölüm sınırında olduğu belirtildi.

•    BM’den oluşan bir heyetin, kimyasal silah araştırması yapmak için, Suriye’ye gideceği belirtildi.

•    Avrupa’da Kürt gençleri, 16. Mazlum Doğan Festivali’ni gerçekleştirmek için, hazırlıklarını devam ettiriyor.

•    Sêrt’teki tecavüz skandalı ile ilgili YJA Koordinasyon Üyesi Eylem Deniz açıklamada bulundu. Deniz; “Devlet tecavüzcüleri koruyor.”

•    AKP Devleti’nin seçim barajını %7’ye düşüreceği iddia edildi.

•    İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Türk hükümetinin Mısır'daki Müslüman Kardeşler ile olan ortak yönlerinden dolayı hala bu grup ve Muhammed Mursi'yi desteklediğini ve bunun Türkiye'yi buhrana sokacağını öne sürdü.

19.07.2013

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Kürt Halk Önderi ile görüşme yapmak için İmralı Adasına gidecek. Heyetin İmralı’ya giden, 7. Heyet olduğu belirtildi. Kürt Halk Önderi’nin sağlığı ile ilgili endişeler sürerken, KCK, ‘hükümeti son kez uyarıyoruz’ şeklinde açıklamada bulunmuştu. Buna karşılık Adalet Bakanlığı, Kürt Halk Önderi’nin en son 16 Temmuz’da muayene edildiğini muayene sonunda da Kürt Halk Önderi’nin durumunun iyi olduğunu iddia etti.

•    KCK Eş Başkanlığı: “Barış ve çözüm süreci kritik bir noktaya ulaşmıştır. Bağımsız bir heyetin gönderilmemesi, sürecin sabote edilmesi anlamına geliyor. AKP Hükümetinin Rojava’ya yönelik politikaları, koruculuk sisteminin geliştirilmeye çalışılması gibi durumlar da süreci bozmaya dönük girişimlerdir. Hükümeti son kez uyarıyoruz. İmralı’ya bağımsız bir heyet gönderilmelidir.”

•    PKK Yürütme Komitesi: “Rojava Devrimi’nin 1. Yıldönümünü selamlıyoruz. PKK olarak, her şart altında, Kürdistan’ın her parçasında olduğu gibi, Rojava Devrimini de savunacağız.”

•    KONGRA-GEL Eş Başkanlığı da yayınladığı bir mesajla Rojava devriminin 1. Yıldönümünü kutluyoruz.

•    Bir yandan barış süreci için, Kürt Halk Önderi’nin çalışmaları sürerken, AKP Devleti süreci sabote amaçlı politikaları sürüyor. Colemerg, Merdin gibi yerlerde AKP Devleti operasyon başlattı.

•    BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan: “İmralı’ya doktorların gitmesi olumludur. Ancak, bağımsız bir doktor heyetinin de gitmesi gerekir.”

•    Özgür Basına yönelik uluslar arasıbaskılar sürerken, Kopenhag Mahkemesinin Kürt kanallarına yönelik verdiği karara göre,  10 milyon kron yani 2 milyon Euro’nun verilmemesi durumunda kanalların yayınları durdurulacak.

•    Faşist Devlet Zihniyetinin Kürt gençlerini zorla askere götürmesine yönelik uygulamasına karşı askerlik yapmak istemeyen geçlerin vicdani ret kararına tahammül edemeyen AKP Devleti, baskılarını arttırıyor. Buna ilişkin vicdani reddini açıklayan Onur Erden, tutuklandı.

•    1990’lı yıllarda Kürt köylerini zorla boşaltıp köyleri yakan, Kürt halkını açlığa mahkûm bırakan faşist Devlet terörü, şimdi bu durumu inkâr ediyor. Jandarma: “1990’lı yıllarda hiçbir köyü boşaltmadık.Vatandaş isteğiyle ayrıldı.” açıklamasına karşın, köylüler yaptıkları açıklamada, jandarmanın kendilerini zorla köyden çıkardıklarını belirtti.

•    Rojava’ya yönelik saldırılar sürerken, 5 YPG savaşçısının yaşamını yitirdiği belirtildi. Çok sayıda çete üyesinin de öldürüldüğü belirtildi. Öte yandan, Çilaxa’da Cehpet-il Nasra üyesi olan bir kişinin gerçekleştirmek istediği eylem, YPG güçlerince fark edilip engellendi. Rojava’ya yönelik uluslarası kirli anlaşmalar bir kez daha ispat edildi. Saldırganların üzerinden ABD, Mısır, Tunus, Bahreyn Türkiye’ye ait pasaportlar çıkarken, bunların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yaptığı ortaya çıktı.

•     Devrimci Karargâh Örgütü Üyesi olduğu iddia edilen Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’ya, 15 yıl hapis cezası verildi.

•    Irak’ın Diyana kentinde bir Sunni camiine yapılan bombalı saldırıda, 20 kişi yaşamını yitirdi.

•    Gezi Parkı olaylarında AKP Devleti polisi terör estirmişti. Ahmet Ş. İsmindeki polisin Ethem Sarısülük isimli eylemciyi katletmesinin ardından, mahkemenin Ş. İçin verdiği yargılamanın durdurulması kararını kaldırdığını belirtildi.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, kendisini protesto eden halkı tehdit ederek, “Tencere tavacılara dava açın. En büyük tuzak milletindir. O da sandıktadır.” Dedi.

•    AKP Devleti Anayasa Mahkemesinin10 yıllık tutukluluğu iptal etmesi sonrası, en uzun tutukluluk süresi, 6 yılla sınırlandırılıyor. Anayasa Mahkemesinin 10 yıllık tutukluluğu fazla bularak yasayı iptal etmesi ve yeni düzenlene için TBMM'ye bir yıl süre tanımasının ardından, en fazla tutukluluk süresinin, 6 yılla sınırlandırılacağı belirtildi. Bu konuda Meclis'in 1 Ekim'de açılacak yeni yasama döneminde, yasal düzenleme yapılması bekleniyor. Ceza Muhakemeleri Kanununda “Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Zorunlu hallerde ceza 3 yıla uzatılabilir” deniliyor. Böylelikle süre 5 yıl oluyor. Ancak  ''Devlet güvenliğine, anayasal düzene, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı suçlar” bakımından, tutukluluk süresi iki misli uygulanıyor ve süre de 10 yıla çıkabiliyor. Anayasa Mahkemesi 10 yılı uzun bularak iptal etmişti. Yasada yapılacak değişiklik için de TBMM'ye bir yıl süre vermişti. Anayasa Mahkemesi kararının ardından bazı hukukçular, tutuklulukta 5 yılını dolduran ve haklarında kesin hüküm verilmeyenlerin yeni bir yasal düzenleme yapılması beklenmeden tahliye edilebileceğini açıklamışlardı.

20.07.2013

•    YPG Askeri Meclisi yaptığı açıklamada, son saldırıların, Rojava’yı sömürmek amaçlı olduğunu belirtti. YPG: “YPG güçleri olarak, Kürt halkı için bütün varlığımızla savaşacağız.” Açıklamasında bulundu. Bölge güçlerinin Rojava üzerindeki oyunları sürerken, Çelaxa’da YPG güçlerinin büyük direnişi sonucu çete üyeleri bölgeden çıkartıldı.

•    Erdal kod adlı Engin Sincar isimli PKK gerillasının, yaşamını yitirişinin 10. Yıldönümünde anma hazırlıklarına başlandı.

•    AKP Devleti’nin sahtekârlık, dolandırıcılık, aldatma temelinde çalışmaları sürüyor. Muş’ta AKP Devleti belediyesinin sahtekârlık nedeniyle, 78 milyon borç altında olduğu belirtildi.

•    Alevi Kurumları: “Başbakan’ın görevi, Aleviliği tanımlamak değil, tanımaktır.” 

21.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın BDP’den oluşan heyet ile görüştüğü belirtildi. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın yer aldığı heyet açıklamada bulundu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, hükümetin adım atması için çağrıda bulunduğu belirtildi.  Kürt Halk Önderi’nin sağlık durumu için talep edilen bağımsız doktor heyetinin,AKP Devletince gönderilmemesine yönelik tepkiler ise sürüyor. Barış Anneleri: “Önderliğimizin sağlığı bizim sağlığımızdır.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Kendimi daha fazla ifade etme imkânlarımı yaratma konusunda hükümet somut adımlar atmalıdır. Eylül ayının başında, 2. Aşamaya dair mesafe kat edip, 3. Aşamaya geçme arzusundayım.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi Hewler’de yapılması planlanan Kongre ile ilgili çalışmalar sürerken, Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin bütün partilere katılım için mektup gönderdiği belirtildi. Barzani: “Ben Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Mam Celal adına bütün partileri konferans için Hewler’e bekliyorum.” Açıklamasında bulundu.

•    HPG: “Kontra birlikleri Bitlis’te gerilla elbiseleri ile dolaşıyor.”

•    Kopenhag Mahkemesinin Roj TV, Nuçe TV, MMC’ye yönelik verilen karara karşı Danimarka Mahkemesine açılan itiraz davası reddedildi. Buna göre, eğer 10 milyon kron verilmezse, kanalların yayınlarının yarın durdurulabileceği belirtildi.

•    Rojava’da bölge güçlerinin devrime tahammülsüzlüğü nedeniyle çatışmalar bitmek bilmiyor. Tel Ebyad’de El Kaide’ye bağlı El Nusra cephesi tarafından sivil Kürtler katledilirken, Çelaxa’da bugün de yoğun çatışmalar sürdü.Yaşamını yitiren 10 YPG gerillası, Dêrik’te gerçekleştirilen bir merasimle uğurlandı. YPG: “Cehhetil Nusra, sivillere yönelik saldırı gerçekleştiriyor, biz halkımızı koruyacağız.”

•    Rojava’da devrim çalışmaları sürerken, Qamişlo’da yüz Kürt genci, YPG’ye katıldı.

•    Girkê Lege’ye bağlı Çelaxa bölgesinde YPG, El Kaide’nin denetiminde bulunan 7 köyü ele geçirdi.

•    Irak’ın başkenti Bağdat’ta, 10 bombalı araç ile düzenlenen saldırılarda, en az 60 kişi yaşamını yitirdi, 160’tan fazla kişi yaralandı.

•    Amed’de, jitem davasında yargılanan ‘yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın gazete ilanı ile aranacağı belirtildi.

22.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, İmralı’da bir basın buluşması ile kamuoyuna doğrudan bilgilendirme imkanı olursa sürece daha fazla katkıda bulunabileceğini belirtti.  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Bu süre zarfında tarafların çözümü zora sokabilecek tutumlardan karşılıklı olarak kaçınmalarını bekliyorum.”

•     KCK Eş Başkanlığı: “Rojava, Kürtlerin onurudur. Türkiye, İslam maskeli çeteleri Kürtlerin üzerine sürdü. Türk Devleti’nin Kürtleri yok etme politikalarından vazgeçmelidir. Herkes bilmelidir ki, biz Rojava’daki Kürtlerin yanındayız.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile Hewlêr’de yapılması beklenen ulusal konferansın bir ay içerisinde yapılacağı belirtildi. Sabri Ok: “Kürtler için ortak bir stratejiye ihtiyaç var.” KCK Yürüte Konseyi Üyesi Ronahi Serhet: “Ortak Temsiliyet çok önemlidir. Hazırlık komitesi 21 kişiden oluşturuldu.”

•    KCK yetkilileri Sabri Ok, Ronahi Serhat ve birçok parti temsilcisi Ulusal Konferans için Hewlêr’de bir toplantı gerçekleştirdi.  Konferans için hazırlıkların yapıldığı toplantıda, önemli kararlar alındı.

•    Roj TV, MMC, Nuçe TV’nin kapatılmasına yönelik karara karşı itirazlar sürüyor. NÇM sanatçıları, yaptıkları bir açıklama ile özgür basın üzerindeki baskılar protesto edildi.

•    Rojava Devrimine tahammül edemeyen kirli güçlerin bu yöndeki oyunları sürüyor. El Ekrad: “Girê Spî’de temizleme operasyonu başlatıldı. Çeteler Türkiye’ye kaçıyor.” Öte yandan, YPG, yaşanan çatışmalara 32 silahlı çetenin öldürüldüğünü ve çok sayıda askeri mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

•    YPG’nin tutsak aldığı El Nusra üyeleri Türkiye üzerinden Suriye’ye geçip, Kürtlere karşı savaş açtıklarını belirtti.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile geri çekilme kararı alan HPG güçlerinin geri çekilme süreci devam ederken, İHD oluşturduğu 25 kişilik çekilmeyi izleme komisyonu da hazırlıklarını tamamladı. İHD: “PKK’lilerin geri çekilmesi konusunda hükümet yetkililerinin ‘Henüz yüzde 15’i çekildi’ şeklindeki beyanatlarının sağlıklı bir değerlendirme olmadığını söylemekte yarar var. İnceleme komisyonu üyelerinin yaptıkları araştırmalarda, bölgedeki alanlarda bulunan PKK’lıların büyük bölümünün geri çekilmeyi gerçekleştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.”

•    Rojava’da YPG güçlerine yönelik saldırılar sürerken, El Kaide’ye bağlı örgütler Serêkanîye’den sonra Tel Ebyad’a da saldırıya geçti. Çatışmalar önceki gece Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), YPG’nin kullandığı bir okula saldırması ile başladı. IŞİD’in tank da kullandığı çatışmada YPG, IŞİD’in Çeçen asıllı komutanı Ebu Musab’ı ele geçirdi. Bunun üzerine IŞİD yüzlerce Kürt sivili rehine alıp Ebu Musab bırakılmazsa öldürme tehdidi savurdu. Bunun üzerine 300 sivilin bırakılması karşılığında, YPG tarafından Ebu Musab teslim edildi.

•    Hewlêr’de gerçekleşecek olan Kürt Konferansının tarihinin belirlenmesi için, DTK BDP ve PYD yetkilileri Hewlêr’e gitti. Ulusal konferans heyeti içinde DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kadep Genel Başkanı, DDKD Genel Başkanı, Mezopotamya Aleviler Birliği, DÖKH temsilcileri ve Milletvekilleri yer aldı.

•    Rojava’da çete gruplarının vahşet uygulamaları sürüyor. Çete üyeleri,  çeteciler Muhammed İzzet adındaki Kürt gencinin kafasını keserek infaz etti.

•    Rojava’da Kürt kazanımlarına yönelik bir tahammülsüzlük de CHP’den geldi. CHP, BM’ye Rojava’da Özerk Kürt bölgesinin engellenmesi için çağrı yaptı.

•    Faşist ve ırkçı AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan, 48 madde için tekrar çağrıda bulundu.

•    ABD, Lübnan Hizbullahı’nı terör örgütleri listesine aldı.

•    AKP Devleti’nin tutuklama ve gözaltı operasyonları sürüyor. Hatay’da gezi eylemlerine katıldıkları iddia edilen 32 kişi gözaltına alındı.

•    Êlih’in Beşiri ilçesinde 15 yıl içerisinde meydana gelen bütün ölümlerin tek nedeni kanser olarak belirtildi.  Kanser nedeninin içme suyundan kaynaklı olabileceği belirtildi. Köylüler bu süre zarfında hiçbir yetkilinin bu konuda en ufak bir girişimde bulunmadığını belirtti.

•    Rojava’da karışıklık çıkarmak isteyen kirli güçlerin bu yöndeki çabaları sürüyor. Belirtilenlere göre çatışmalarda, 35 çete üyesi öldürülürken, 4 YPG gücü de yaşamını yitirdi. İki gün önce 100 savaşçı YPG saflarına katıldı. Cephet El Ekrad Komutanlarından Heci Ehmet: “Biz Suriye’de bütün halkları koruyoruz.” El Ekrad Cephesi Askeri Meclis Askeri Üyesi Selah Cepo: El Kaide çeteleri halkımıza saldırılarını durdurana kadar mücadele edeceğiz.”

•    Kerkük’te, sınırda nöbet tutan peşmergelere çetelerce saldırı gerçekleştirildi. 5 peşmerge yaşamını yitirdi.

24.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Kürdistan Ulusal Birlik Konferansı’na bir mesaj gönderdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “PKK’nin mücadelesi ulusal birlik mücadelesidir.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmezken,  ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin, Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi, 394. Gününe girdi.

•    KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Ronahi Serhet : “Kürtlerin Birliği Ortadoğu’ya demokrasi getirir.”

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürdistan Ulusal Konferans için Hewlêr’de bulunuyordu. Demirtaş: “Konferans, Kürtler arası birlik için önemlidir. Gazetecilerin, İmralı ziyareti için yasal engel yok. Rojava’daki1.5 milyon Kürt’e düşman diyemezsiniz. Çözüm süreci Suriye’deki Kürtlerden bağımsız değil.”

•    PDK Polit Büro Üyesi Dr. Kemal Kerküki: “Bütün Kürtler bir çatı altında toplanmalı.”

•    Önümüzdeki ay yapılması beklenen Kürdistan Ulusal Konferansı için konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk: “Kürtlerin birliği herkese kazandırır.” Açıklamasında bulundu.

•    Rojava’da çetelerle mücadele 9. Gününe girerken, çete vahşetini kınayan ilk ülke Rusya oldu. El Kaide’nin çete üyelerine ayda 5 bin dolar maaş verildiğini ve bu şekilde Kürtlere yönelttiklerini belirtti.Rusya: “Suriye’de 200 Kürt canlı kalkan yapıldı.”

•    Rojava Devrimi dünya basınında geniş yer aldı. Amerika’nın Sesi Gazetesi: “Suriyeli Kürtlerin kazanımları, Ankara’yı endişelendiriyor.”

•    Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları barış sürecinde de sürüyor. Adana’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

•    Mêrdîn’in Qoser ilçesinde özellikle son dönemlerde arttırılan uyuşturucu, fuhuş, asimilasyon gibi ahlaksız durumlara karşı protesto eylemlerini arttırdı.

•    Colemerg’in Gever ilçesinde 1995 yılında, Nezir Tekçi isimli Kürt’ün katledilmesi ile ilgili konuşan askerler akıl almaz açıklamalarda bulundu.  Buna göre, askerler, çobanlık yapan Nezir Tekçi’ye PKK militanlarının yerini göstermek için baskı yaptı. Tekçi’nin bu durumu kabul etmemesi üzerine askerlerce katledilip, üzerinde bomba patlatıldı. Cengiz Ekici isimli asker, Tekçi’nin gösterdiği mağaranın boş çıkması üzerine bu olayın gerçekleştirildiğini belirtti.

•    Rojava’da silahlı çete üyeleri karışıklık çıkarmaya devam ediyor. Çelaxa’da çeteler tarafından bir aracın bombalanması sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi. Serêkanîye’de çete üyelerinin YPG güçlerine saldırması sonucu çok sayıda çete üyesi öldürülürken, 4 YPG gücü de yaralandı. Öte yandan, çete üyelerinin Girê Spî’ye yönelik saldırıları artarken, sadece 22 Temmuz’da 35 çete üyesinin öldürüldüğü, onlarcasının da yaralandığı, Girkê Lege ile Til Koçer arasında, 25 çete üyesinin öldürüldüğü belirtildi. Çete üyelerinin Rojava’ya gönderilmesinde Gülen Cemaatinin parmağı olduğu ortaya çıktı.

•    Türk Devleti’nin Rojava’daki Kürt kazanımlarına karşı planları her geçen gün artarken,  El Kaide’nin Kürt gençlerini ayda 5 bin dolar vererek kandırdığını bu şekilde Kürtlerle çatıştırıldığı ortaya çıktı. İzmir’de 100 Kürt gencinin El Kaide’ye katıldığı belirtildi. Mesut Güçlü isimli kişinin de bunlardan biri olduğu açıklandı.

•    DTK tarafından, Rojava’daki olaylar ile ilgili araştırma yapmak amacıyla, 5 kişiden oluşan bir komisyon oluşturdu.

•    Rojava’daki Devrime tahammül edemeyen bölge güçlerinin politikalarına karşı, Kürdistan’da büyük tepkiler gelişirken, Halk İnisiyatifi, Amed halkının 26 Temmuz Cuma günü büyük bir yürüyüş gerçekleştireceğini belirtti.

•    Kerkük’te 2 camide meydana gelen patlamada 12 kişi yaşamını yitirdi.

25.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmezken, ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi, 395. Gününe girdi. Geçtiğimiz günlerde, İmralı Adası’na gidip Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Heyetinden BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan: “Kürt Halk Önderi’nin koşulları iyi değil.” Açıklamasında bulunurken, İstanbul Barış Anneleri, Kürt Halk Önderi’nin sağlığına dikkat çekmek için, açıklamada bulundu.

•    KCK Eş Başkanlığı: “Rojava’da, çok kirli bir savaş var.Türk Devleti bu çeteleri teşvik ediyor. Çete gruplarının arkasında Türk Devleti var. Kürt halkı hiçbir zaman zulm ve baskıya boyun eğmemiştir. Kürt soykırımına karşı,ortak tavır gösterilmeli.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile gerçekleştirilecek konferanslardan biri olan, Kürdistan Ulusal Konferansına ilişkin açılamalarda bulunuldu.KADEP Genel Başkanı Lütfü Baksi: “Bu birlik Kürtlerin tarihinde bir ilk.”

•    Rojava Devrimine tahammül edemeyen Türk Devleti, Kürtlerin kazanımlarına karşı her türlü politikayı denedi. Silahlı çete üyelerini bizzat İstanbul’da eğiterek Kürt bölgelerine gönderilerek, burada karışıklık çıkartan AKP Devleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bütün bunları inkâr ederek, Radikal grupların desteklendiği iddialarını reddetti. Ancak El Kaide üyeleri, Suriye’ye giden çete üyelerinin büyük bir bölümünün Türkiye üzerinden gönderildiğini açıkça söyledi. El Kaideliler, Türkiye sınırından geçtikten sonra, istihbaratçılar tarafından karşılandıklarını çete üyelerinin Türkiye’de tedavi edildiklerini belirtti. El Kaideliler, komutanları Ebu Omer liderliğinde, bin kadar Çeçen’in Rojava’ya geçiş yaptığını belirtti.

•    Rojava’da çete gruplarının YPG güçlerine saldırıları sürerken, Girê Spî bölgesinde çete gruplarının 3 köyden temizlendiği açıklanırken, son günlerde yaşanan çatışmalarda, 53 çete üyesi öldürüldü. Buna ilişkin açıklamada bulunan Rojava’daki siyasi parti ve STK’ler: “Çetelerin saldırısı direnişimizi kıramaz.” Kürdistan İslam Birliği: “Çete saldırılarının arkasında, bölge devletleri var.”

•    İngiliz Gazetesi The Gazetesi, Beşşar Esad’ın İsrail ile yeni bir Alevi devlet pazarlığı yaptığını iddia etti. Esad ayrıca, bu devletin kurulmasını tartışmak ve müdahale etmemesi için İsrail’e bir elçi gönderdi. Ayrıca, eski İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, bu duruma ters yanıt vermediğini ancak geçmişte yaşanmış bazı olayların aydınlatılması için bilgi istediğini belirtti.

•    Taksim Gezi Parkı olaylarında direnişte olan eylemcilere, faşist bir şekilde saldırıp birçok kişinin yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına sebep olan AKP Devleti’nin yaptırdığı ankete göre, ‘gezi olayları’ çözüm sürecine desteği arttırdı. Buna göre, sürece destek Kürtlerde %90’ı, Türklerde ise, %75’i geçti.

•    AKP’nin üzerinde çalıştığı demokratik paketi, basında yayınlandı. Buna göre, seçim kanununda değişiklik, siyasi partilerin hazine yardımı almaları kolaylaşacak, daraltılmış seçim sistemine geçilmesi, cem evlerinin vakıf haline getirilmesi, alevi dedelerine maaş bağlanması, kamuda anadilde eğitim verilmesinin önünü açacak yasal düzenlemenin önünün açılması, toplantı ve gösteri kanununun değiştirilmesi gibi maddeler pakette bulunuyor. Ancak, AKP Devleti Başbakanı Yardımcısı Bülent Erinç, barajın %10’da kalacağını belirtti.

•    Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutukladığı Kürt siyasetçilere yönelik cezaevlerinde baskı, işkence, zulmü bitmek bilmiyor. Wan F tipi cezaevinde tutuklu buluna Necman Öner, tedavi edilmediği için, felç oldu.

•    AKP Devleti’nin Kürtlere yönelik soykırım politikaları sürerken, taciz tecavüz olayları bitmek bilmezken, Riha’da C.B. isimli 65 yaşındaki bir kişi, 4 çocuğa cinsel saldırıda bulundu.

•    Suriye’de çatışmalar sürerken, 15 gün içerisinde, 2 bin kişiden fazla kişini yaşamını yitirdiği belirtildi.

26.07.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok: “15 Ekim’e kadar adım atılmazsa, ateşkes bozulacak. Kürtlerin birliği için, tarihi önemde bir zemin oluşmuştur. Koşullar artık birliğin zorunlu olmasını gerektiriyor.”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Avukatı Rêzan Sarıca: “İmralı’da tecride rağmen tarihi bir direniş görüldü.” Açıklamasında bulunurken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Weranşarlı barış anneleri, duyarlılık çağrısında bulundu.‘Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin’ başlattığı imza kampanyası devam ederken, Diyana ve Ranya yolu üzerinde gençler imza kampanyası başlattı.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile yapılması beklenen Kürdistan Ulusal Kongresi’nin Ağustos ortasında yapılması bekleniyor.

•    PYD Eş Başkanı Salih Muslim Türkiye’nin İstanbul kentine gitti.

•    Rojava’da Devrim ile ilgili çalışmalar sürerken, Qamişlo’da güvenlik toplantısı yapıldı.

•    Tunus’ta muhalif politikacı Muhammed İbrahim’in suikastle öldürülmesine tepkiler devam ediyor.

•    Rojava’daki saldırıları protesto eden Rojava ve Kuzey Kürdistan halkı, sınıra doğru yürüdü.

•    BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Suriye’deki çatışmalarda, şu ana kadar 100 binden fazla kişinin öldüğünü söyledi.

•    Güney Kürdistan’da yapılacak seçimler için çekilen kurada PÇDK 113. Sırada yer aldı. PÇDK’nin 14 kadın olmak üzere 38 adayla seçime gireceği belirtildi.

•    Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Esad’ın yakın bir gelecekte isyancılara karşı galip geleceğini belirtti. Zebari: “Irak’ta iç savaş tehlikesi yoktur.”
•    Suriye’nin başkenti Şam’da meydana gelen patlamada 7 kişi öldü 62 kişi yaralandı.

27.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı için Dêrik’te bir yürüyüş gerçekleştirildi.

•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok: “Kürt halkı Rojava’da başarılı bir siyaset yürütmüştür. Türk devleti burada olumsuz bir politika yürütüyor. Dünya alem biliyor ki, Türk Devleti bu tür güçleri eğitip Kürt halkının üzerine saldırtmaktadır. Ulusal bir kongre sürecinde sınır kapılarının kapatılması doğru bir tutum değildir. Rojava halkı için, güçlü bir destek verilmiyor. Nerede olursa olsun, Kürt halkı Rojava halkını gündeminde tutup, güçlü destek vermelidir.”

•    Mısır’da meydana gelen çatışmalarda, darbeciler sivil halkı taradı. 200’den fazla kişi yaşamını yitirdi, 4000’den fazla kişi de yaralandı.

•    Rojava’da bölge güçlerinin karışıklıkları bitmek bilmiyor. Serêkanîye ilçesinde, El Kaide’ye bağlı El Nusra çetesinin attığı bir havan topu Türkiye tarafına düşmesi sonucu Şükrü Kahraman isimli bir vatandaş yaşamını yitirdi. Öte yandan, çete üyelerinin YPG güçlerine saldırısı sürüyor. Dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda 10 çete üyesi öldürülürken, 2 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi. YPG güçleri çok sayıda askeri mühimmat ve arabaya da el koydu.  Çete üyelerinin saldırılarını arttırması sonucu, Rojava’da seferberlik ilan edildi.  El Kaide kanalları, El Kaide’nin Serêkanîye’deki sınır kapısının ellerine geçtiği yönünde yaydığı haberin ise manipülasyon olduğu ortaya çıktı.

•    İşgalci AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan, yaklaşan seçimler için hazırlıklarını sürdürüyor. Özelikle Kürdistan’da, buna yönelik özel çalışmalar yürüten Tayyip, Şirnex’in‘Şerafettin Elçi’ hava limanının açılışını yaptı. Çözüm sürecinde somut adım atmayan faşist Başbakan; ‘çözüm sürecinden vazgeçen asla biz olmayacağız.’ Açıklamasında bulunurken, 34 sivil vatandaşın katledildiği Roboskî ‘de ailelerle görüştü. Aileler Erdoğan’dan, yaşamını yitiren çocuklarının faillerinin yargılanmasını istedi.

•    Türkiye’ye giden PYD Eş Başkanı Salih Müslim, görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti. Müslim: “Geçici yönetimlerin oluşturulması fikrimizi sunduk. PYD’ye karşı Türkiye’nin tavrının değiştiğini gördük. Türkiye ile görüşmelerimiz devam edecek.”

•    Gazeteci Eyüp Can, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in Ankara’ya gitmesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın etkili olduğunu belirtti.

28.07.2013

•    Türkiye’ye giden PYD Eş Başkanı Salih Müslim: “Türk Hükümetinin Kürt halkının haklarını kabul edeceğine dair bize söz verdi.” 

•    Amed’in Bismil ilçesinde arazi kavgası nedeniyle çıkan çatışmada, 8 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı.

•    DTK Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı için Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen doktor heyetinin hazırladığı raporu kamuoyu ile paylamasını istedi.

•    Colemerg’de Geçitli köyünde mezarlık üzerine yapılmak istenen karakolun yapımına tepki gösteren köylüler basın açıklaması yaptı.

•    Somali’de Türk Büyükelçiliğine yapılansaldırıda 1 polis öldü.

•    Roboski katliamı ile ilgili açıklama yapan sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “Katliam emrini ben vermedim.” Dedi.

29.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 14 yıl aradan sonra, dayısı Süleyman Arslan ve 3 yıl sonra da kız kardeşi Fatma Öcalan ile açık görüş gerçekleştirdi. Fatma Öcalan ve Süleyman Arslan’ın çocuklarının gitmesine ise izin verilmedi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 399. gününe girdi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: “Mücadelemiz, Kürt Halkının birliği içindir.”

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Her partinin bir süre Ulusal Kongrenin başkanlığını yapması gerekir.”

•    KCK Genel Başkanlık Üyesi Mustafa Karasu: “Rojava, Kürtlerin bir nevi Filistin’idir. Rojava’da daha önce çetelerin bayrağı asılıydı, ses çıkarılmıyordu. Kürtlerin bayrağına neden bu kadar tepki gösteriliyor. Sabırlıyız ama sabrın da sınırı vardır.”

•    Roj TV, MMC, Nuçe TV’nin kapatılması ile ilgili verilen 10 milyon kronun 7 Ağustos’a kadar verilmemesi durumunda, kanalların kapatılacağı belirtildi.

•    Seçim Barajının düşürülmesi için, İstanbul’dan Ankara’ya 880 bin adım atarak yürüyen Aylin Kotil, BDP ve CHP ile görüştü.

•    ‘Roboski katliamının emrini ben vermedim’ diyen AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı bu sözlerinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Nezir Dalcı ve Hava Kuvvetleri Tümgeneral Komutanı Ziya Cemal Kadıoğlu istifa etti.

•    Rojava’da çetelerin YPG güçlerine ve Kürt halkına yönelik saldırıları artarken, öldürülen çete sayısında da büyük artış yaşanıyor. Çete üyelerine Çeçenistan, Filistin ve Afganlıların katılımı arttı. Helep’te de El Nusra Camiden çıkan Kürtlere yapılan saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirirken, onlarca çete üyesi öldürüldü. Türkiye’ye giden PYD Eş Başkanı Salih Müslim,Türk Yetkililerin, ‘El Nusra, sizin kadar bizim için de tehlikeli.’ Dediğini belirtti.

•    Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde Rojava direnişine destek amacıyla bir eylem gerçekleştirildi.

•    PYD Eş Başkanı Asya Abdullah : “Ambulansların engellenmesi ulusal çıkarlara aykırıdır.”

•    BDP Merkez Yönetimi toplantısı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

•    Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış: “Kürtlerin devlet hayali meşrudur. Bizim Suriye’deki Kürtlerle iyi geçinmemiz gerekir.” Açıklamasında bulundu.

•    Irak’ta meydana gelen patlamalarda, 48 kişi yaşamını yitirdi.

30.07.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dayısı Süleyman Arslan ve kız kardeşi Fatma Öcalan İmralı Adası’na giderek Kürt Halk Önderi ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Adım atılmazsa, çekilirim.”

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Devlet, çözüm için oyalama politikalarından vazgeçmeli ve gerekli adımları atmalıdır.”

•    Rojava’da kirli güçlerin karışıklıkları devam ediyor. Qamişlo kentinde, KYK diplomasi Komite Üyesi İsa Huso’ya suikast gerçekleştirildi. Huso, olay yerinde yaşamını yitirdi. DTK: “Huso suikastı karşısında Kürtler kenetlenmeli.”  YPG ise Rojava’da seferberlik ilan etti.Öte yandan çete üyelerinin YPG güçlerine saldırısı sürüyor. Til Ebyad’de bir köy çete üyelerinden temizlendi.

•    AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı olayları ile ilgili yeni gösteriler olacağına dair istihbarat aldıklarını iddia etti.

•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakan’ı Tayyip Erdoğan, Roboskî’de katledilen 34 kişi için, ‘bunlar canımızdan bir parçadır. Roboskî için bağımsız yargı hesabını soracak. Bingöl’de öldürülen 33 kişi de aynı acıyı vermiştir.” Açıklamasında bulundu.

•    AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, darbelere gerekçe olan 35. Madde değiştirilmesine yönelik kararı onadı.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı Demokratik süreç kapsamında Kürt Özgürlük Hareketi tarafından birçok adım atılmasına rağmen, AKP Devleti tarafından somut bir adımın atılmaması halk tarafından protesto edilmeye devam ediliyor. Amedliler, Ağustos ayı boyunca eylemde bulunacak.

•    AKP Devleti’nin  ‘daraltılmış bölge’ projesi için; BDP Amed Milletvekili Altan Tan; ‘Amaçları MHP ve BDP’yi devre dışı bırakmaktır. Başbakan, doğru düzgün bir anayasa getiremezse, Ortadoğu’daki diğer liderler gibi olacak.’ açıklamasında bulundu.

•    Federal Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye’ye gitti. Barzani’nin Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmenin 2 saat sürdüğü,  Rojava’nın durumu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı demokratik süreç gibi konuların konuşulduğu belirtildi.

31.07.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “Artık adım atılması lazım. 1 Eylül, son tarihtir. Eğer gerçekten Kürt sorununu çözme niyeti varsa, Önderlik bunun zeminini hazırladı.”

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “ İsa Hiso’nun katledilmesi ile Kürtlerin özgür yaşamı hedef alınmıştır. İso Huso şahsında Kürt halkının iradesi kırılmak istenmiştir. Saldırının arkasında, devlet, muhalefet ve bölge güçleri var. Sadece Rojava değil, tüm parçalar seferberliğe geçmelidir.”

•    29 yılını Kürt Özgürlük Mücadelesine veren Kürt Siyasetçisi İsa Huso, bir suikast sonucu katledilmişti. İsa Huso’nun cenazesi bugün binlerce kişinin katılımı ile toprağa verildi.

•    KONGRA-GEL Başkanlık Divanı: “İso Huso’ya yapılan saldırıyı sert bir şekilde kınıyoruz. Saldırgan güçler Kürt halkının iradesini hiçbir zaman kıramayacaktır.”

•    BDP, HDK, EMEP Kürt siyasetçisi İsa Huso’nun katledilmesini kınamak amaçlı açıklamada bulundu. EMEP: “Saldırı Kürt halkının iradesine karşı yapılmıştır.”

•    AKP Devleti iktidara geldiği günden beri, taciz tecavüz gibi saldırı politikaları arttı. Wan’daki kadınlar, Temmuz ayı boyunca AKP’nin bu tür politikalarına karşı eylemde bulundular.

•    Amed’de, BDP Gençlik Meclisi kuruldu.

•    Dün Hewlêr’de 14 sivil toplum örgütü Kongre ile ilgili toplantı gerçekleştirdi.

•    Rojava’da YPG güçlerine ve Kürtlere yönelik saldırılar 16.Gününe sürerken, El Kaide’ye bağlı El Nusra cephesinin bölgeyi işgal istemi devam ediyor. Sınır hattından Serêkanîye’ye 3 km uzaklıkta bulunan Til Xelef’te, Çete karargahınaYPG güçlerince yapılan saldırılarda, 18 çete üyesi öldürüldü.  Öte yandan, Kuzey Kürdistan’daki Kürtler, 5 Ağustos’ta Rojava’ya destek amaçlı, sınıra doğru yürüyüşe geçecek. Öte yandan, Qamişlo’da meydana gelen patlamada, bir asayiş üyesi Dijwar Cemal İsa yaşamını yitirdi. YPG güçleri bir tankı Kobanê bölgesine götürdü. Helep’te ise, Türkiye’ye bağlı gruplar, Kürtlere yönelik saldırılarını arttırdı. Cehpetil Ekret sözcüsü Salih Cimo, şu ana kadar 5 sivil Kürt’ün katledildiğini belirtti.

•    Devlet terörünün yıllardır Kürt gençlerine yönelik asimilasyon, uyuşturucu, fuhuş vb. gibi kirli uygulamalar gün geçtikçe hız kazandı. AKP Döneminde de yoğunlaşan bu kirli politikalara karşı, Kürdistan’da yürüyüşler yapılıyor. Bugün de Amed’in Hazro ilçesinde buna karşı yürüyüş gerçekleştirildi. Êlih’te de bu kapsamda yapılan yürüyüşe katılan 160 kişi hakkında soruşturma kararı alındı.

•    Güney Kürdistan ve Irak’ta meydana gelen patlamalarda, 9 kişi yaşamını yitirdi.

•    Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Kürtler, Cenevre konferansında temsil edilmeli.”

•    Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmayacağını belirtti.

•    Güney Kürdistan’da Kürt yazar Felekeddîn Kakeyî yaşamını yitirdi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoParveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.