WP, PKK’ye Karşı ‘Göçebe Gölge’ Operasyonunu Yazdı
Teknoloji / 25 Temmuz 2013 Perşembe Saat 09:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikan Washington Post gazetesi, ABD’nin Türk devleti ile 2011 yılında yaptığı gizli anlaşma çerçevesinde insansız hava araçları ile Güney Kürdistan’da PKK’ye karşı yürüttüğü ‘Göçebe Gölge’ adlı operasyonu yazdı. Gazete operasyon için, "uzun süredir devam eden bölgesel bir çatışmayı bastırma girişimi" ifadesini kullanıldı.

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD’nin Türk devleti ile 2011 yılında yaptığı gizli anlaşma çerçevesinde insansız hava araçları ile Güney Kürdistan’da PKK’ye karşı yürüttüğü ‘Göçebe Gölge’ adlı operasyonu yazdı. Gazete operasyon için, "uzun süredir devam eden bölgesel bir çatışmayı bastırma girişimi" ifadesini kullanıldı.‘ABD’nin insansız hava araçlarıyla askeri gözetimi, ilan edilen savaş bölgelerinin ötesinde sıcak noktalara genişliyor’ başlıklı CraigWhitlock tarafından kaleme alınan makalenin başında HPG gerillaları tarafından düşürülen bir predatörün enkazına yer verildi.

Olayın kısa bir an için dikkatleri ABD’nin gizli askeri gözetleme programı ‘Göçebe Gölge Operasyonu’na çektiği belirtilerek, Kasım 2011’den bu yana ABD Hava Kuvvetlerinin, PKK’yi kastederek, ‘uzun kaynayan bölgesel çatışmayı’ bastırmak için’ İncirlik Hava Üssü’nden predatörlerle uçuşlar yaptığı hatırlatıldı.

ORTAK SESSİZLİK

Türkiye-ABD antlaşması çerçevesinde yürütülen ‘gizli’ operasyon hakkında iki tarafın da sessiz kalmayı tercih ettikleri kaydedilirken, Pentagon yetkililerinin ‘Göçebe Gölge Operasyonu’ hakkındaki söyleşi taleplerini geri çevirdiğine vurgu yapıldı.
Makalenin devamında, İncirlikteki 4 predatörün nasıl kontrol edildiği hakkında da bilgi veriliyor. Buna göre; ‘Göçebe Gölge operasyonu’nda kullanılan predatörler ABD'nin Missouri eyaletinden yönetiliyor. Predatörler, Türk yetkililerle yapılan anlaşma çerçevesinde Türk hava sahasındayken kameralarını kapatıp 5 saati bulan bir uçuşla Irak (Güney Kürdistan) hava sahasına geçtikten sonra açıyor.

İSTİHBARİ BİLGİLER MİSSOURİ’DEKİ MERKEZE GÖNDERİLİYOR

Irak hükümetinin izin verdiği predatörler, gerilla bölgelerine girdikten sonra genellikle her seferinde en fazla 12 saat boyunca ‘kutu’ olarak bilinen dikdörtgen şeklinde bir hava yolu çizerek video ve diğer istihbaratları Missouri’deki merkeze gönderiyor.
Missouri'deki analistler ise ellerindeki görüntüyü, 15-20 dakika gecikme ile Ankara'daki Amerikan-Türk ortak çalışma merkezine gönderiyor. Eski bir hava kuvvetleri subayı, bu gecikmenin, tespit edilen PKK hedeflerine Türklerin topçu veya hava saldırısı düzenlemeye karar vermeleri durumunda predatörün geri çekilmesine yeterli zaman sağladığını söylüyor.

ROBOSKİ KATLİAMINA YER VERİLDİ

Başından itibaren bazı ABD’li yetkililerin ‘berbat kazalar’ konusunda endişelerini dile getirdikleri belirtilen makalenin devamında, Roboski katliamı hatırlatıldı.

Makalede The Wall StreeetJournal gazetesindeki bilgiye de yer verildi. Makalede, RoboskiKatliamı’nın ABD Predatörlerinin keşfi ile Türk ordusunu uyarması ardından gerçekleştiğine dikkat çekilirken, “Daha yakından bakmayı sorma yerine Türk yetkililer predatörün geri çekilmesini istedi ve kısa süre sonra da saldırıyı başlattı” dendi.

TÜRKİYE SİLAHLI PREDATÖR İSTEDİ

Olayın Ankara ve Washington'daki yetkililer arasında gerginliği şiddetlendirdiği belirtilirken, Türk yetkililerinin uzun zaman Obama yönetiminden operasyonda daha fazla saat uçuş yapılması ile uçuşların silahlı predatörlerle yapılmasını istediği, ancak ABD’li yetkililer ile senatörlerin buna karşı çıktıkları kaydedildi.


"Türkler, istihbarat verilerini istiyor ancak onu nasıl kullanacakları konusunda Amerikalılarla temas etmekte gönülsüz" denilen makalede, ismi açıklanmayan eski bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisinin, "İstihbarat ile operasyonu nasıl daha iyi birleştirebilecekleri konusunda Türklere yardımcı olmak için pek çok girişimimiz oldu" sözlerine yer verildi.

Buna karşılık, Amerikalı yetkililerin ‘Göçebe Gölge Operasyonu’nu bir bütün olarak başarılı gördükleri belirtilirken, söz konusu operasyon sayesinde PKK’nin saldırılarının engellendiği, Türk yetkililerine daha sınırlı ‘hassas’ operasyonlar yürütme imkanı verdiği ileri sürüldü. 

Makalenin sonunda ABD’li yetkilinin, “Bu Türkler tarafından sınır ötesi operasyon önlenmesinde son derece etkili oldu" sözlerine yer verildi. - ANF


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.