DTK'den Öcalan'ın Sağlığı İçin Çağrı
Duyurular / 07 Temmuz 2013 Pazar Saat 08:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTK Sağlık Meclisi, Kürt Halk Lideri Abdullah Öcalan'ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman doktorlar heyetini oluşturmaya hazır olduklarını...

DTK Sağlık Meclisi, Kürt Halk Lideri Abdullah Öcalan'ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman doktorlar heyetini oluşturmaya hazır olduklarını belirterek, başta ilgili bakanlık olmak üzere hükümet ve tüm kamuoyuna Öcalan'ın sağlığı noktasında duyarlı olma çağrısında bulundu.


DTK Sağlık Meclisi, Kürt Halk Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, inkâr ve imha politikalarından kaynaklı Kürt sorununun barışçıl demokratik yollarla çözülmesi için başlatılan barış ve müzakere sürecinin mimarı Kürt Halk Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlığı ve güvenliği, barış ve müzakere sürecinin devam etmesi ve başarıya ulaşmasında Türkiye halkları için hayati önemde olduğu belirtildi. Açıklamada, uzun süredir ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan Öcalan'ın tecrit koşullarından kaynaklı sağlık durumunun kötüye giderek, ciddi bir hal almaya başladığı en son yapılan aile görüşmesi sonrasında kamuoyu ile paylaşıldığına yer verilerek, şunlar kaydedildi:

"Tıbbı-etik değerler ve evrensel hukuk normları tutuklu ve hükümlülerin sağlığından ve diğer haklarından hükümet ve devletleri sorumlu kılmaktadır. Cezaevi ve uzun süreli ağırlaştırılmış tecrit koşullarında tutulan sayın Öcalan'ın sağlık durumunun kötüleşerek ciddi boyutlara ulaştığı ve uzman doktorlardan oluşan bağımsız bir heyet tarafından muayene edilmek istediği ifade edilmiştir. Ancak hükümet ve ilgili bakanlık tarafından bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamış olması ve pratik adım atılmaması kaygı uyandırmıştır. Kürt halk önderi sayın Öcalan'ın Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümü ve barış-müzakere sürecindeki rolü nedeniyle sağlığı tüm kamuoyu tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Demokratik Toplum Kongresi Sağlık Meclisi olarak sayın Öcalan'ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman doktorlar heyetini oluşturmaya hazır olduğumuzu belirtir, başta ilgili bakanlık olmak üzere hükümet ve tüm kamuoyunu sayın Öcalan'ın sağlığı noktasında duyarlı olmaya çağırıyoruz."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.