Demokratik Çözüm Yürüyüşü
Makaleler / 10 Mayıs 2013 Cuma Saat 17:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gerillaların demokratik çözüm yürüyüşü başladı. İlk grupların bir hafta içinde Türkiye sınırlarını aşacağı söyleniyor. Bunlar doğal olarak sınıra yakın olan gerilla birlikleridir.


 
Gerillaların demokratik çözüm yürüyüşü başladı. İlk grupların bir hafta içinde Türkiye sınırlarını aşacağı söyleniyor. Bunlar doğal olarak sınıra yakın olan gerilla birlikleridir. Uzaklık düşünülürse bu demokratik çözüm yürüyüşü sonbahara kadar sürecektir. Bu geri çekilme Kürt Halk Önderinin Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözüm inisiyatifinin bir parçasıdır. Türkiye’nin demokratik adımlar atmama gerekçesinin ortadan kaldırılmasıdır.
Bu geri çekilmenin anlamını ve değerini herkes bilmelidir. Başta da Türk devleti ve siyasi partiler bu çekilmeye değer vermelidirler. Bu çekilmeyi küçümsemek bir gaflettir. 30 yıldır süren çatışma ortamının sürmesini istemektir. En başta da Türkiye halklarına bir ihaneti ifade etmektedir. CHP’nin ve bazı çevrelerin çekilmeleri yetmez, silahlarını da bıraksınlar demeleri bu anlama gelmektedir.
Şimdiye kadar silahlı güçlerini Türkiye sınırları dışına çıkarsınlar ki samimi olduklarını görelim, silahlar susar ve geri çekilme olursa demokratikleşme olur diyenler bu süreci sahiplendiklerini göstermelidirler. Dün böyle derken şimdi bu yetmez silah bıraksınlar demek samimiyetsizliktir, kötü niyetli olmaktır.
PKK silahlı güçlerini çekerse devlet ve hükümet de demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için adım atar diyenler harekete geçmelidir. Şimdiye kadar Türkiye’de en fazla savunulan tez buydu. Sadece hükümet değil Fetullahçılar, CHP’liler, liberaller, aydınlar, yazarlar ve bazı Kürt partileri de böyle diyorlardı. Milli güvenlik Kurulunda alınan karar da buydu. Gerillalar geri çekildiğine göre bu çevrelerin bu süreci sahiplenip devletin Kürt sorununda, dolayısıyla Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda adım atması için çaba göstermelidirler. Sıranın devlette doğal olarak AKP’de olduğunu söylemelidirler.
Bu geri çekilme gerçekten tarihi bir hamledir. Zaten bu nedenle Kandile gazeteciler ordusu yığılmıştır. Geri çekilmeyi  de yoğun bir gazeteci topluluğu izleyecek. Çünkü Türk devleti doğru değerlendirirse Türkiye’de yeni bir çağ başlayacak. Türkiye'de başlayacak bir demokratikleşme tüm Ortadoğu’yu etkileyeceğinden bu sürece demokratikleşme çağı diyoruz. Türkiye'de ilk defa toplumun güç olacağı bir siyasi, sosyal ve kültürel yaşam ortaya çıkacaktır. Şimdiye kadar yürütülen özgürlük ve demokrasi mücadelesi gerçek formlarına kavuşacaktır. Sosyalistler başta olmak üzere tüm sol demokratların verdiği mücadele ve ödediği bedeller anlamlı hale gelecektir.
Aslında bu geri çekilmenin yaratacağı atmosfer en fazla da gerçek demokrasi isteyenlere imkan sağlayacaktır. Türkiye’de demokratik devrim yaratmak isteyenler altın değerinde fırsat bulacaklardır. Türkiye’nin nasıl demokratikleşeceği konusu en iyi bu dönemde toplumsal bir talep ve algı haline getirilebilir. İlk defa gerçek anlamda demokratikleşmenin ne olacağı ortaya konulabilir. Tüm toplumsal güçler harekete geçerek nasıl bir demokratik anayasa ve demokratikleşme istediklerini ortaya koyarlar. Zaten bu harekete geçiş ve talepler sonucu Türkiye’nin demokratikleşme çerçevesi ortaya çıkar. Siyasi güçler de bu yönlü adımlar atmak zorunda kalır. Bu nedenle gerillanın geri çekilmesiyle birlikte tüm demokrasi güçleri ve toplumsal kesimler nasıl bir anayasa istediklerini ortaya koymalıdırlar. Bu dönemde harekete geçmeyen ve Türkiye’nin demokratikleşmesinde aktif olmayan ve rol almayanlar siyasi alandan silinmeye mahkum olurlar.
Emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, Süryaniler, Ermeniler, Çerkezler, ekolojistler, belirli duyarlılıkları dile getiren tüm sivil toplum örgütleri bu süreçte aktif olmalıdırlar. Türkiye yeniden şekillenecektir. Bu şekillenmede herkes yerini almalıdır. Böylece Türkiye gerçek anlamda toplumun katıldığı bir demokratikleşme sürece yaşamalıdır. Demokrasinin gelişmesi, kapsamlılaşması ve derinleşmesi bu yönlü çaba ve müdahalelere bağlıdır.
Bu geri çekilme 1999 geri çekilmesi gibi değildir. Tam anlamıyla bir demokratikleşme ve demokratik çözüm yürüyüşüdür. Gerillalar otuz yıldır yürüttükleri demokrasi ve özgürlük mücadelesini şimdi bu yürüyüşle anlamlandırıyorlar. Böyle bir paradigmatik ve siyasi hamle yapıyorlar. Devlet ve topluma demokrasi konusunda yükümlülüklerini yerine getirme fırsatı tanıyorlar. Kuşkusuz devlet adım atacak ama bu adımı attıracak olan da demokratik toplum gücüdür.
Devletin adım atması işin bir yanıdır. Diğer bir yanı ise toplumun kendini örgütleyerek, örgütlü toplum olarak güç haline gelmesidir. Çünkü toplum örgütlü olmadan güç olamaz. Böyle bir güç olamayınca da demokratikleşme ciddi bir biçimde gelişemez. Dolayısıyla gerçek demokrasiyi sağlatacak ve sağlayacak olanlar örgütlü demokratik toplum güçleridir. Zaten demokratikleşme ve demokrasi böyle anlaşılırsa gerçek anlamına kavuşmuş olur.
Hüseyin Ali

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.