Tekleyen Erdoğandan, Tekrarlayan Erdoğana
Serbest Yazılar / 05 Temmuz 2013 Cuma Saat 06:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akil insanlar heyeti bölge bölge hazırladıkları raporları AKP hükümetine sundu. Sundular sunmalarına ama öyle görünüyor ki hazırladıkları raporlar bir işe yaramayacak gibi duruyor.

Akil insanlar heyeti bölge bölge hazırladıkları raporları AKP hükümetine sundu. Sundular sunmalarına ama öyle görünüyor ki hazırladıkları raporlar bir işe yaramayacak gibi duruyor.  Türk Başbakanı Erdoğan, Akil insanlarla yaptığı toplantıda; anadilde eğitimin gündemlerinde olmadığını, seçim barajının düşürülmeyeceğini, karakol ve baraj yapımlarının da devam edeceğini dile getirdi.

Erdoğan bunları dile getirerek Kürdistan üzerindeki inkârcı ve sömürgeci politikalarının devam edeceğini hattabunları daha ilerletmek için çabalarının olduğunu da söylemiş oldu.

Hâlbuki raporlarda halkın talepleri açık bir şekilde dile getirilmiş ve atılması gereken adımlar somut bir şekilde ortaya konmuştur. 

Madem akillerin sunduğu raporları dikkate almayacaksın, halkın talepleri karşısında “üç maymunu” oynayacaksın o halde niye bu komisyonları kurdun.

Akiller, her ne kadar yetersizlikleri olsa da, aralarında bazıları her ne kadar “anti PKK” propagandası yürütse de, belli bir emek harcadılar, yoruldular hatta bazı yerlerde çağın gericileri Kemalistler ve Milliyetçiler tarafından kovuldular, taşlandılar.
Erdoğan toplantıda, ikinci aşamaya geçmek için birinci aşamanın bitmesi gerektiğini ve PKK’nin sadece yüzde on beşinin sınır dışına çekildiğini dile getiriyor. Erdoğan’ın söylemlerine bakılırsa ikinci aşamaya ekim ayında geçilecek.

Erdoğan’a sormak istiyorum; sen Kuzey Kürdistan dağlarındaki gerilla sayısını nerden biliyorsun ki bu hesaplamaları yapıp sonuçlara varıyorsun. 

AKP hükümeti bu tür bahanelerle seçime yetişmek istiyor. AKP yerel seçimleri geride bırakmadan bir şeyler yapma niyetinde değil. Erdoğan’ın oyalama taktikleri bu günden sonra bir işe yaramaz. Ya verdiğin sözleri tutacaksın ya da yaptıklarının cevabını alırsın.

Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Sıra hükümette, bunu artık bütün dünya biliyor. Erdoğan bu gerçeklerden kaçamaz artık.

Daha kısa bir süre önce sürekli “tek”leyen Erdoğan, bugünlerde de tekrarlamanın ötesine bir türlü geçemiyor. Erdoğan bu tekrarlamaların ötesine geçmeden ve somut adımlar atmadan süreç daha çok uzar ve uzadıkça da provokasyonlara açık hale gelir.

Bilinmelidir ki süreç bozulsa da, barışla sonuçlansa da Kürt Özgürlük Hareketi altından kalkmasını bilir.

Şiyar Ardil

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA