KCK’nin Tarihi Açıklaması Dünya Basınında
Dış Basından / 29 Nisan 2013 Pazartesi Saat 10:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası haber ajansları, PKK'nin "çekilme" kararını "flaş" haber olarak okuyucularına duyurdu.

Uluslararası haber ajansları, PKK'nin "çekilme" kararını "flaş" haber olarak okuyucularına duyurdu.

PKK'nin Türkiye'den çekilme kararını açıkladığı basın toplantısı 50'den fazla Türk ve yabancı gazeteci tarafından takip edildi. Başta uluslararası haber ajansı Reuters olmak üzere dünyanın önde gelen birçok yayın kuruluşu PKK'nin "çekilme" kararını "flaş" haber olarak okuyucularına duyurdu.

REUTERS: Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'den çekilme kararını abonelerine "flaş" koduyla duyurdu. Haberde, on yıllardır silahlı mücadele veren PKK'lilerin 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye topraklarından çekeceği belirtildi. Haberde, açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın şu sözlerine yer verildi: "Çekilme planlandığı gibi peyderpey gruplar halinde ve mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde tamamlanacak. "

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC de, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın, Türkiye'den çekilmenin Mayıs ayı başında başlayacağını açıkladığını yazdı. Haberde, PKK adına yapılan açıklamanın Kuzey Irak'ta Kandil dağında bir basın toplantısıyla duyurulduğu belirtildi. "Çekilme" kararının Kürt Halk lideri Abdullah Öcalan'ın geçtiğimiz ay yaptığı çağrı sonrasında gerçekleştiği de ifade edildi. Haberde ayrıca, "çekilme" kararının açıklandığı basın toplantısını 50'den fazla Türk ve yabancı gazetecinin izlediği belirtildi. PKK ile 30 yıldır devam eden mücadelede 40 bin kişinin yaşamını yitirdiği de ifade edildi.

DIE PRESSE: Avustarya'ın önemli günlük gazetelerinden Die Presse de, PKK'nin Türkiye'den "çekilme" kararına internet sayfasında geniş yer verdi. "PKK, Türkiye'den çekiliyor" başlığıyla verilen haberde, PKK'nin 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den mümkün olan en kısa zaman diliminde çekileceği belirtildi. Haberde, PKK'nın "çekilme" kararının Türkiye'de sürdürülen barış görüşmeleri için yeni bir aşama olduğu da vurgulandı.

EL CEZİRE: Katar merkezli El Cezire televizyonu da PKK'nin çekilme kararını flaş haber olarak verdi. "PKK çekilme tarihi verdi" başlıklı haberde, "çekilme"nin Türkiye'den 8 Mayıs tarihinden itibaren başlayacağı belirtildi. Haberde KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın, "Çekilme sürecinde herhangi bir operasyon olursa, derhal çekilme sürecini sona erdirerek, kendimizi savunmaya başlarız" sözlerine de yer verildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.