'Öcalan'ın Düşünceleri Ders Olarak Okutulmalı'
Basından Seçmeler / 19 Nisan 2013 Cuma Saat 10:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süleymaniye'de düzenlenen “Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümünde Abdullah Öcalan’ın düşünce ve felsefesinin rolü” adıyla düzenlenen konferansın sonuç bildirgesi açıklandı.

Süleymaniye'de düzenlenen “Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümünde Abdullah Öcalan’ın düşünce ve felsefesinin rolü” adıyla düzenlenen konferansın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede Öcalan’ın bir düşünce insanı olarak görülerek düşüncesinin yaygınlaştırılması, Güney Kürdistan başta olmak üzere uluslarararası üniversitelerde Öcalan’ın felsefesi ve düşüncelerinin bir ders olarak okutulması çağrısında bulundu.

Güney Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümünde Abdullah Öcalan’ın düşünce ve felsefesinin rolü” adıyla  dün bir konferans düzenlendi.

Konferansta Özgür ve Eşit Yurttaş sözcüsü Serdar Star, yazar Rêkewt İsmail, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP Güney Kürdistan Temsilcisi Cemal Coşkun,  akademisyen Kamran Berwari, Goran Parlamenteri Adnan Osman, PJAK Dış ilişkiler sorumlusu Şemal Beşiri, PYD temsilcisi Dr. Ciwan,  birer sunum yaptı.Konferansa PÇDK, YNK ve Goran Hareketi’nden temsilcilerin yanısıra, aydın ve sanatçıların da yer aldığı 170 kişi katıldı.

ÖCALAN’IN MESAJI DİĞER PARÇALAR İÇİN DE PERSPEKTİF SUNUYOR

Yazar Rêkewt İsmail yaptığı sunumda, bölgede eski denge ve statükoların değiştiğini, yerine yenilerin inşa edildiği bir süreçte Kürtler için önemli fırsatlar doğduğunu söyledi. “Rojava devrimi yakındır. Yine Doğu Kürdistan’da da bir devrim hazırlığı var. Sayın Öcalan’ın Amed Newrozu’nda verdiği barış ve mücadele mesajı Kürdistan’ın diğer parçaları için de önemli perspektifler içeriyor. Ve etkiliyor.  Halkların kardeşliğini esas alan demokratik ulus çözümünü de içeriyor” diye konuştu.

Özgür ve Eşit Yurttaş sözcüsü Serdar Star ise, bölgede halkları karşı karşıya getiren ulus devlet anlayışının giderek çözüldüğünü belirterek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın konuyla ilgili değerlendirmelerine atıfta bulundu.  “Önder Apo’nun yürüttüğü mücadele ile Kürt halkı üzerindeki imha ve inkar artık boşa çıkmıştır. Önder Apo, mücadelemiz hiçbir ulus, din, mezhebe karşı değil, çünkü biz sömürüye, ezilmişliğe, bilgisizliğe karşı mücadele ettik, diyerek halkların birbirine kırdırılmasını esas alan diktatörlüklere ve emperyalizme karşı halkların özgürlük mücadelesini savunmuştur” dedi.

SİYASETTE FELSEFEDE DİPLOMASİDE KÜRT DEVRİMİ YAŞANIYOR

Akademisyen Dr. Kamran Berwari de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kapitalist moderniteye karşı demokratik moderniteyi temsil ettiğini söyledi. Berwari, “Kürt halkının temel sorunu tarihsel hafızanın zayıf olmasıdır. Herşeyi erken unutuyor. Kürtler tarih boyunca birçok dine ve felsefeye beşiklik etmiştir.  Bunların unutulmaması lazım. Sayın Öcalan da günümüzde demokratik modernitenin öncüsüdür.  Kürt halkına irade verdi. Bilinç verdi. Kürt halkı öyle bir düzeye ulaştı ki artık her alanda siyasetçisi de diplomatı da bir gerilla gibi çalışmalarını yürütüyor. Sorumlu ve özgür bireyler yaratıldı. En önemlisi de artık başkalarına dayanmadan kendi öz gücüne dayanarak, halkına güvenerek mücadelesini yürütüyor.  Artık Kürt devrimi diplomaside, siyasette, askeri, fikri ve felsefi alanda bütünlüklü olduğundan başarılıdır.  Ve hiçbir zaman da yenilmeyecektir” diye konuştu.

ÖCALAN MARKSİZMİN YETERSİZLİKLERİNİ İYİ TAHLİL ETTİ

BDP Güney Kürdistan Temsilcisi Cemal Coşkun ise Marksizm’in toplumu kaosa sürükleyen kapitalizmi aşamadığını söyledi. “Devlet-iktidar yorumları yetersiz olduğundan kapitalizmin ömrünü 200 yıl daha da uzattı.  Böylesi bir süreçte Sayın Öcalan bunları iyi tahlil etti.  Demokratik-ekolojik-cinsiyet özgürlükçü yeni bir paradigma geliştirdi” dedi.

PJAK Dış İlişkiler Sorumlusu Şimal Beşiri de, köklü tarihsel değişimlerin yaşandığı bir süreçte böylesi bir konferansın yapılmasının önemli olduğunu söyledi. 

Siyasetçi Newroz Ceren de, Ortadoğu’da yaşanan krizden en fazla kadınların etkilendiğini ve krizden çözüm yolunun da kadın özgürlük ideolojisiyle mümkün olabileceğini söyledi.

KRİZİN ÇIKIŞ YOLU KADIN ÖZGÜRLÜK İDEOLOJİSİYLE MÜMKÜN

Ceren “Ortadoğu’da yaşan krizden en çok kadınlar etkileniyor. Kadınlar hem milliyetçi hem de siyasi İslam tarafından ezilmiş, ikincil planda görülmüştür. Arap baharı ile birlikte, kadınlar göçe maruz kalmış yerinden yurdundan edinmiştir.  Toplumsal sorunların temel çözümü Kadın özgürlük ideolojisiyle ve jineoloji bilimi ile mümkündür. Bu ideolojinin teorisyeni ve eylemcisi de Önder Apo’dur” diye konuştu.

ALTAN TAN: GARANTİMİZ BİRLİK VE İTTİFAKIMIZ

BDP Milletvekili Altan Tan ise İmralı’daki gözlemlerini aktardı. Ortadoğu’da değişimin temel dinamiğinin Kürtler, çözüm perspektifinin de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu perspektif olduğunu kaydeden Tan sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelinen aşamada Kürt sorununun çözümü artık olmazsa olmazdır. Devlet diyor ki PKK silah bıraksın. Kürtler bizimle ittifak yapsın.  Biz de anayasal değişim yaparak Kürtlere yasada yer verelim.  Kürt halkının bazı haklı kaygıları var.  Çünkü devlet yıllarca Kürtleri kandırmış. O zaman garantimiz nedir. Garantimiz birlik ve ittifakımızdır. Yani Kürtlerin birliğidir. Biz bölgesel özerklik istiyoruz. Valilerimizi kendimiz seçmek istiyoruz. Anayasanın demokratikleşmesi lazım. Kürt halkının haklarının teminat altına alınması lazım. Ancak bu şekilde silahlar bırakılır. Kürt sorununun çözümü bütün dini inançların etnik azınlıklarında çözümüdür.”

Konferansta yürütülen tartışmalar ardından bir sonuç bildirgesi açıklandı.

ÖCALAN BİR DÜŞÜNCE İNSANI OLARAK GÖRÜLMELİ

Öcalan'ın felsefesinin "Düşünce ve felsefesi, Siyasi yöntem ve Çözüm süreci" başlıkları altında tartışıldığının belirtildiği bildirgede şunlar kaydedildi:

-Konferans sonrasında ulaşılan sonuç Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın çok yönlü olduğudur. Özellikle mitoloji, felsefe, tarih, din, sosyoloji, psikoloji, kadın özgürlüğü, siyaset, sosyalizm, devlet, kişilik sorunu, toplum, devrim, demokrasi ve ekoloji gibi olguları yeniden tahlil etmiştir. Düşünce tarzında statik değil yaratıcı ve çok yönlüdür.

-Konferans bileşenleri kanserleşen toplumsal sorunların çözümünde Sayın Öcalan'ın düşüncelerinin iyi bir cevap olduğuna kanat getirdi. Aynı şekilde Öcalan'ın ulus, demokrasi, demokratik konfederalizm, demokratik özerklik, yurttaşlık tezlerinin Kürt sorunun çözümüne uygun oluğu kararına varıldı.

-Konferans Güney Kürdistanlı avukat ve hukukçulara Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele etme çağrısında bulunur. 

-Konferans Abdullah Öcalan'ın bir ‘düşünce insanı’ olarak görülüp, düşüncesinin yaygınlaşması için herkesin çaba içinde olması, Federe Kürdistan Eğitim Bakanlığı'nın ve uluslararası üniversitelerin Öcalan felsefesini bir ders olarak okutulması çağrısında bulunur.

- Konferans bileşimi, Akademisyen ve aydınların demokratik eğitim merkezlerini kurarak Öcalan'ın düşünce ve felsefesine önem vermesi gerektiği yönünde çağrı yapar. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.