Öcalan Dünyanın En Etkili 100 İsmi Arasında
Dış Basından / 18 Nisan 2013 Perşembe Saat 14:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Time dergisi 2013 yılı ‘Dünyanın en etkili 100 kişisi’ listesini yayınladı. Dergi bu yılki listesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a da yer verdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Time dergisinin yayınladığı dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde yer aldı.

Time dergisi 2013 yılı ‘Dünyanın en etkili 100 kişisi’ listesini yayınladı. Dergi bu yılki listesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a da yer verdi.

Aralarında ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu, dünyanın çeşitli ülkelerinden, siyasetçilerden sanatçılara, aktivistlerden bilim adamlarında yer aldığı listenin ‘liderler’ bölümünde Abdullah Öcalan’ın ismi de yer aldı. Öcalan’ın portresini Sinn Fein lideri Gerry Adams kaleme aldı.

Adams Öcalan’la ilgili olarak şunları yazdı:

“Hayırlı Cuma Anlaşması olarak bilinen İrlanda barışı bu ay 15’inci yılını doldurdu. Bu zamanın neredeyse tamamında Kürdistan İşçi Partisi’nin kurucusu Abdullah Öcalan Türkiye’de hapisteydi. Buna karşın barışın sesi, hayatı boyunca savaştığı kişilere dostluk eli uzatmaya gönüllü bir lider haline geldi. Uzun zaman süregelen farklılıkları çözmek için alternatif yollar olduğuna düşmanları ikna etmek sabır ve diyaloga girme isteği ama en önemlisi liderlik gerektirir. Öcalan bu liderliği gösterdi. Hapiste olmasına rağmen, Kürt halkını demokrasiye, barışa ve hoşgörüye bağlayan bir yol haritası oluşturdu. “Silahları susturup fikirlerin ve siyasetin konuşması” için zamanın geldiğini savunuyor. Öcalan, “Kürt halkının mücadelesini yeni bir aşamaya getirecek bir “yeni başlangıç” istiyor. Bu siyasi aşamada “tüm halklar ve kültürler” için müzakere yoluyla eşit, özgür ve demokratik bir ülke yaratmak için çalışılacak. Kendisini liderliği ve vizyonu için tebrik ediyor, Türk hükümetine kendisini serbest bırakması için çağrıda bulunuyorum.”

ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.