Mart Ayı Gündemine Öcalan Damga Vurdu
Basından Seçmeler / 03 Nisan 2013 Çarşamba Saat 08:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MTM'nin yaptığı araştırma sonucunda, 12 bini aşkın haber ve yazıda geçen Newroz kutlamalarına, Abdullah Öcalan'ın mektubu damga vurdu.

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) hazırladığı rapora göre, Mart ayı içerisinde medyada en fazla yer alan konular arasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın mesajının okunduğu Diyarbakır Newroz'u, İmralı görüşme notlarının basında yer alması ve İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi oldu.

Mart ayı siyaset gündemine damga vuran kişi, olay ve konular belli oldu. Medya Takip Merkezi'nin (MTM) hazırladığı rapora göre, Mart ayında medyada en fazla yer alan konular,  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın tarihi mesajının okunduğu ve yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı 21 Mart Diyarbakır Newroz'u, İmralı görüşme notlarının sızdırılması ve İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi oldu. Diyarbakır'da 21 Mart'ta düzenlenen Newroz Kutlaması, ayın siyaset gündeminde ses getiren olaylarından biri oldu. MTM'nin gazeteler, dergiler, TV'ler ve internet medyası üzerinden yaptığı araştırma sonucunda, 12 bini aşkın haber ve yazıda geçen Newroz kutlamalarına, Abdullah Öcalan'ın mektubu damga vurdu.

Öcalan'ın İmralı'da BDP'lilerle yaptığı görüşmeye ait notların basında yer alması da ay boyunca medyaya en fazla konu olan olaylardan biri oldu. İsrail'in 2010 yılında Mavi Marmara Gemisi'ne yaptığı saldırı üzerine özür dilemesi, Mart ayı gündeminde öne çıkan bir diğer konu oldu.

AKP MEDYADA EN FAZLA YER ALAN PARTİ

Medya Takip Merkezi'nin her ay düzenli olarak hazırladığı ayın siyaset gündemi raporuna göre, Mart boyunca medyaya en fazla konu olan siyasi parti, AKP oldu. Bir önceki aya oranla medya yansımalarında yüzde 11'lik artış yaşanan AKP'nin haberleri arasında, AKP Genel Merkezi'ne yapılan silahlı saldırı öne çıktı.  Kürt Halk Önderi Öcalan ile yapılan görüşmelerle ilgili muhalefet partisinin eleştirilerini alan AKP, toplamda 153 bin 606 haber ve yazıda yer aldı.

CHP İKİNCİ OLDU

Ayın medyada öne çıkan ikinci siyasi partisi CHP oldu. 1 Mart Tezkeresi tutanaklarının yayınlanması için Meclis'e başvuran CHP, Öcalan görüşmeleri ile ilgili iktidarın kendilerine hiçbir bilgi vermediğini belirtti. Çözüm süreci ve yeni anayasa çalışmaları başta olmak üzere gündemdeki konuların ele alındığı olağanüstü bir toplantı ile bir araya gelen CHP Parti Meclisi, toplantının ardından yayımladığı 4 maddelik bildiride Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı süreçle ilgili açıklama yapmaya davet etti. CHP ay boyunca 95 bin 320 haber ve yazıya konu oldu.

BDP AYIN ÖNE ÇIKAN DİĞER PARTİSİ OLDU

Mart ayında medyada en çok yer alan bir diğer siyasi parti BDP oldu. İmralı süreci, İmralı'ya giden partili heyette kimlerin yer aldığı, görüşme notlarının medyada yayınlanması gibi konularla haberlerde adından söz ettiren Barış ve Demokrasi Partisi, medyaya bir önceki aya göre yüzde 9 oranında daha fazla yansıyarak, 64 bin 264 haber ve yazıda yer aldı.

MTM'nin aynı araştırmasına göre, ayın medyada en çok konuşulan siyasi ismi, Şubat ayında olduğu gibi Recep Tayyip Erdoğan oldu. Mart ayında medyada en çok yer alan ikinci siyasi isim ise Kemal Kılıçdaroğlu oldu.


MTM 'NİN DERLEMESİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ ŞÖYLE:

* 28 Şubat Postmodern Darbesi, 16. yılında yurt genelinde yapılan eylemlerle protesto edildi.

* Almanya'nın Stuttgart şehri yakınlığındaki Backnang kasabasında bir apartmanda çıkan yangın sonucu aynı aileden 8 Türkiye vatandaşının yaşamını yitirdiği bildirildi.

* Diyarbakır'da aralarında baro, esnaf odaları, İHD ve MAZLUMDER'in de bulunduğu 159 sivil toplum kuruluşu (STK), Kürt sorununun çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı.

* Kandil'e İmralı mektubunu götüren heyette yer alan DTK Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ile Altan Tan, Federal Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

* Küba'daki kanser tedavisinin ardından 18 Şubat'ta ülkesine dönen Venezula Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

*Türk Silahlı Kuvvetleri, HPG'nin silah bırakması için yürütülen çözüm sürecine yönelik geniş kapsamlı bir çalıştay düzenledi.

* Ahmet Davutoğlu, yakın zamanda Yeni Zelanda ile vizelerin kaldırılacağını bildirdi.

* Diyarbakır'ın Hani ilçesi Topçular Jandarma Karakolu'na, HPG tarafından roketli ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

* HPG'nin 19 ay elinde tuttuğu asker, polis ve kaymakamdan oluşan 8 kişi, BDP'li milletvekillerinin yanı sıra İHD ve MAZLUMDER yetkililerinin yer aldığı heyete teslim edildi.

* Papa 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasıyla boşalan makama Papa Francis geldi.

* Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi'ne eş zamanlı silahlı saldırı düzenlendi. DHKP-C'nin düzenlediği saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

* BDP Milletvekili Sebahat Tuncel 2011 yılında Silopi'deki Newroz kutlamalarında tokat attığı emniyet görevlisi Murat Çetiner'e 25 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. - Diha


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.