01 – 10 Şubat 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 16 Şubat 2010 Salı Saat 09:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP’nin 1. olağanüstü kongresi Ankara’da gerçekleşti. Kongreye tekel işçileri ve Hewler’li bir gurup öğrenci katıldı.

01.02.10

             BDP’nin 1. olağanüstü kongresi Ankara’da gerçekleşti. Kongreye tekel işçileri ve Hewler’li bir gurup öğrenci katıldı.  Ahmet Türk, Osman Baydemir ve Aysel Tuğluk alkışlarla karşılandı. Kongreye birçok ülkenin büyükelçilik temsilcileri ve yabancı parlamenterler katıldı. Saadet Partisinden katılım gösterildi. BDP tüzük değişikliği yapıldı. Eş başkanlık sistemine geçildi. Başkanlık divanı oluşturuldu. MYK üstü bir yapı oluşturulacak. Eş başkanlık dönüşümlü olarak yapılacak. Yeni PM için 80 asıl üye seçildi. Kongrede konuşan eş başkanlar: anların ağlamaması için Öcalan ile görüşülmelidir. AKP derin devletin ta kendisi Türkiye’nin 8 yılını çaldı. Elimize vurulan kelepçeleri çıkartıp AKP zihniyetine takacağız.”

             PKK meclis üyesi Viyan Soran’ın yaşamını yitirişinin 5. yıldönümü dolayısıyla PKK yürütme konseyi bir mesaj yayınladı. “Viyan yoldaşın yazdığı mektuplar bir devrimcinin manifestosudur” denildi.

             KCK yürütme konseyi üyesi Duran Kalkan: “AKP entrikası Kürtlere faşizan saldırılar olarak ortaya çıkmaktadır.”

             Uganda’ya giden TC meclis başkanı Mehmet Ali Şahin: seçim paketinin içinde seçim barajının yüzde yediye düşürülmesinin de bulunduğuna ilişkin sözleri tartışma yaratırken Türkiye’ye dönen Şahin sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

             ABD’nin Türkiye büyükelçiliği, Ergenekon operasyonlarıyla ilgilerinin olduğuna yönelik haberlerin saçma olduğunu açıkladı.

             Türk İş’in TC başbakanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Tekel işçilerine yönelik bir uzlaşma çıkmadı.

             Seymour Hersh: “Obama yönetimi El Kaide’yi politik bir araç olarak kullanıyor. CIA teröre karşı mücadelenin ne zaman biteceğini bilmiyor. İsrail her an akıl dışı şeyler yapabilir.”

             Bağdat’ta Şiilere yönelik düzenlenen intihar saldırısında 54 kişi öldü. 126 kişi de yaralandı.

             İran, İslam devriminin 31. yıldönümünü kutluyor.

 

02.02.10

             PKK meclis üyesi Viyan Soran’ın yaşamını yitirişinin 5. yıldönümü dolayısıyla Viyana, Güneybatı Kürdistan ve Kerkük’te anma etkinlikleri düzenlendi. PÇDK  ve PJAK’ta birer mesaj yayınladı.

             İmralı’ya giden CPT görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptı. Görüşme hakkı ve ortak hakların titizlikle incelendiği açıklamasıyla yetindi.

             AKP’nin Muş valisi JİTEM elemanı korucu Turan Bilen’i korumaya aldı. 9 Şubat’ta görülecek davanın Muş dışına alınmasını istedi.

             TC ordusu Şırnak ve Hakkari kırsal alanlarına yönelik operasyon başlattığını açıkladı. Operasyonda savaş uçakları ve kobra helikopterleri de kullanılıyor.

             Tekel işçileri tekrar açlık grevine başladı. İşçi ve memur sendikaları 4 Şubat için genel grev kararı aldı. Meclis grup toplantısında  konuşan Tayip Erdoğan: “Elden genelenin fazlasını verdik. Eylem amacından saptı. Kullanılıyorsunuz. Teklif ettiğimiz ücretle çalışabilecek çok işsiz var. Sözleşmeyi imzalayıp evlerine dönsünler. Onlara bir ay süre tanıyoruz. Daha sonra gereken yasal işlemi yaparız. Burası yol geçen hanı değil” dedi.

             TC’nin Ankara Cumhuriyet savcılığı, BDP’nin olağanüstü kongresi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma gerekçesinde Eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ın sivil itaatsizlik çağrıları, Öcalan’ın muhatap alınması ve Öcalan posterleri nedeniyle soruşturma başlatıldığı açıklandı.

             AKP hükümeti, beş yılda bir değiştirilen 25 sayfadan milli güvenlik siyaset belgesinde değişikliğe gidileceği belirtildi. İrtica iç tehdit olmaktan çıkartılacak.

             Süleymaniye’de TC askerlerinin kafasına çuval geçiren ABD’li general Odierno ve İran dışişleri bakanı Muttaki Türkiye’ye gitti. Odierno, Ankara’da düzenlen Maxmur kampı ile ilgili düzenlenen zirveye katılacak. Maxmur kampının nasıl boşaltılacağı, nasıl getirileceği, nereye getirileceği konularının görüşüleceği ifade edildi.

             AİHM mahkemesi, çocuklarına Kürtçe isim koymak isteyen  ailelerin yaptığı  başvuruda TC devletini haklı buldu. Türkiye Kürtçe harfine izin vermeyerek ayrımcılık yapmadığı, Türkçede Kürtçe harf olmadığı nedeniyle Türk devletinin uygulamalarını haklı bulduğunu açıkladı. Aynı mahkeme kimlikte din hanesinin insan haklarına aykırı buldu ve ayrımcılık yapıldığını söyledi.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP hükümetine EMASYA’nın kaldırılması konusunda destek verdiğini belirtti.

             Genelkurmay eski başkanı Hilmi Özkök, Balyoz isimli plan seminerinin hazırlanması konusunda emir verdiğinin dönemin kara kuvvetleri komutanı Aytaç Yalman hazırladığını söyledi. Aytaç Yalman ise “plan seminerinin hazırlanmasında muhatap benim” dedi. Aytaç Yalman, şuan genelkurmay başkanı olan İlker Başbuğ’un o dönem kara kuvvetleri komutan yardımcısı olduğunu, konuyu yakından bildiğini açıkladı.

             İran seçimleri sonrasında muhaliflerin başlattığı gösterilere katılan 9 kişi yarın idam edilecek.

 

03.01.10

             Hava muhalefeti bahanesiyle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşme engellendi.

             MHP’li Osman Durmuş’un, alay ederek “Peygamber kabul edilen başbakanın eşinin GATA’ya alınmaması büyük bir hatadır” sözleri AKP ve MHP milletvekillerini karşı karşıya getirdi. Mecliste kavga çıktı. AKP ile MHP arasındaki gerginlik devam ediyor. Yaşanan kavgada dört kişi yaralandı.

             İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecat, “Uranyumun başka ülkeye gönderilebileceğini söyledi. ABD ise Basra körfezine savaş gemileri gönderdiği belirtildi.

             Türkiye’de bulunan İran dışişleri bakanı Muttaki, TC devletinin dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve enerji bakanıyla görüştü.

             TÜRK İŞ başkanı açlık grevine başlayan Tekel işçilerini ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, “sizin eyleminiz ideolojik olmadığı için yanınızdayız. İdeolojik olsaydı hükümete rağmen sizi desteklemezdik” mesajı verdi.

 

04.02.10

             KCK dün çözüm için dört maddelik bir deklerasyon yayınladı: 1. Karşılıklı silahların susması. 2. Önder Apo’nun ilk aşama için ev hapsine alınması. 3. Tutuklu Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması. 4. Kürt siyasetçilerinin muhatap alınıp demokratik çözüm sürecinin başlatılması.

             KCK çözüm için üç anahtar: “Demokratik ulus, demokratik vatan, demokratik cumhuriyettir” dedi.

             Siyasetçiler; fırsatın kaçmaması için müzakerelerin başlatılmasını istedi.

             Aydın ve yazarlar; “bu fırsat önemli ve kaçırılmamalı” dedi.

             İHD Amed şubesi: “Çatışmasızlık süreci çift taraflı olmalı” dedi.

             AP’de 6.Uluslararası Kürt konferansı düzenlendi.

             Sebahat Tuncel: “AKP Kürtlerin haklarını ne kadar asgariye indirebilir hesabındadır.”

             Kürt Halk Önderi Öcalan’ın mesajı avukatı tarafından AP  Kürt konferansında okundu.

             KNK 11 maddelik bir çözüm önerisini AP Kürt konferansına sundu

             AB sol grup başkanı Lothar Pisky: “Türkiye partiler mezarlığına döndü.”

             Emine Ayna: “Türkiye’de faşizm uygulanıyor.”

             İHD verilerine göre Batman’da iki bin çocuk sokakta çalışıyor.

             BDP PM toplandı, grup başkan vekilleri değişti.

             Yüz binlerce işçi Tekel işçilerini desteklemek için bir günlük genel greve gitti.

             EMASYA protokolü, TC içişleri bakanlığı ve genelkurmay başkanlığı arasında yapılan ortak imzası ile kaldırıldı. EMASYA protokolü 13 yıl boyunca Kürdistan’da uygulandı. Askerin müdahale yetkisi valinin isteğine bağlandı.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan, işçilere meydan okudu: “Tekel işçilerinin eylemi ideolojiktir. Onlara ay sonuna kadar süre tanıyoruz. C4’ü imzalamaz ise polis müdahale edecek.  Bunların hepsi işgaldir. Haksız ve ideolojik bir eylem

             Erdoğan: “MHP özür dilemeli. Özür dilemesi gereken bir parti varsa o da MHP dir.” Dedi.

             Adıyaman’da Medine adındaki bir geç kız namus gerekçesiyle diri diri toprağa gömüldü.

             İstanbul’da Nato toplantısı 28 üye savunma bakanının katılımıyla yapıldı.

             NATO zirvesi İTÜ’de bir grup öğrenci tarafından protesto edildi.

             İtalya başbakanı Berlusconi İsrail’i ziyaret etti.

             İsrail-Suriye arasındaki sözlü gerginlik sürüyor.

             Bolivya’da cunta dönemine ait gizli belgeler açıklanıyor.

             Nükleer krizler nedeniyle İran’a yeni yaptırımlar uygulanacak.

 

05.02.10

             KCK’nin yayınladığı 4 maddelik çözüm ve barış deklarasyonu aydınlardan ve birçok parti, örgüt ve çevreden destek görüyor.

             AP’de düzenlenen 6.Kürt konferansının sonuç bildirgesi yayınlandı. “Operasyonlar durdurulmalı, taraflarla diyaloga geçilmeli, Türkiye diyalog koşullarının zeminin yaratmalı. AB ve uluslar arası topluluklar maddelerin uygulanabilirliğini kolaylaştırmalı.”

             15 Şubat uluslar arası komplosu Maxmur’da binlerce kişi tarafından yapılan bir yürüyüşle kınandı. Amed, Van, Tatvan ve İzmir’de de seminerler düzenlendi.

             PKK meclis üyesi Viyan Soran’ın yaşamını yitirişinin yıl dönümü dolayısıyla Hewler’de yüzlerce kişinin katıldığı bir seminer yapıldı.

             KCK yürütme konseyi üyesi Cemil Bayık: “ABD hem Türkleri hem de Kürtleri kullanmak istiyor. Bunun önünde bir tek PKK’yi engel görüyor.  AKP üzerinden PKK’yi tasfiye etmeyi düşünüyorlar. 2010 yılı zor bir yıl olacak.”

             KCK yürütme konseyi üyesi Bozan Tekin: “ Türk devletinin tasfiye operasyonlarına sessiz kalmayacağız. Sınır ötesi operasyon için tezkere hazır bekletiliyor. Anayasa değiştirme söylemi seçim yatırımından başka bir şey değildir. Türkiye ve Kürt siyaseti için yapılacak en önemli şey ulusal konferansın gerçekleştirilmesidir. Türk devletinin beklentisi olan Kürt iç savaşı asla olmayacak.”

             Mardin’de yarın Mezopotamya 1. İnanç Çalıştay’ı yapılacak.

             TC devletinin ‘Mili Güvenlik Genel Sekreterliği’ne büyükelçi Serdar Kılıç getirildi.

             Ergenekon ile bağlantıları nedeniyle Eskişehir Jandarma alay komutanı Albay Recep Gençoğlu bir süre önce Erzurum özel savcılığının talimatı ile gözaltına alınmıştı. Serbest bırakılan Gençoğlu daha sonra savcının itirazı üzerine tutuklandı. Recep Gençoğlu’nun, Cizre’de işlediği cinayetler nedeniyle değil de İsmailağa tarikatıyla uğraşmış olması nedeniyle tutuklandığı belirtildi.

             TC Genelkurmay askeri mahkemesi Zir vadisinde çıkan mühimmat nedeniyle Yarbay Mustafa Dönmez hakkında 4 yıl hapis cezası ve  ordudan ihraç kararı verdi.

             TC genelkurmay başkanlığı orduya ait bütün alanlarda köstebeklere karşı üst düzey önlem alıyor. Yönetmelikler değiştiriliyor. Bilgisayarlardaki CD ve flash bellek girişleri iptal ediliyor. Gizli belgelere ulaşabilecekler sınırlandırılıyor. Telefon ve internete sınırlandırma getiriliyor.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan’ın eşinin GATA’ya alınmaması üzerine genelkurmay başkanı bir açıklama yaparak “keşke bu olay yaşanmasaydı. Bugün bu olayı savunamayız” dedi.

             Meclis başkan vekili Güldal Mumcu ve MHP grup başkan vekili Oktay Vural, meclisteki kavga görüntülerinin basına sızdırılmasından sorumlu tutuluyor. Meclis TV’den sorumlu Güldal Mumcu’nun “görüntüleri inceleyeceğiz” diyerek görüntü CD’lerini istediği belirtildi.

             NATO üyesi 28 ülkenin savunma bakanları İstanbul’da bir araya geldi. Afganistan’daki durum ele alındı. TC cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de toplantıya katıldı. NATO genel sekreteri Rasmussen, üye ülkelerden Afganistan konusunda daha fazla destek istedi.

             Amirallere suikast iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Davanın 7 Mayıs’ta yapılacağı açıklandı. İddianamenin Poyrazköy iddianamesiyle birleştirilmesi isteği kabul edilmedi.

             Irak’ın Kerbela kentinde Şii hacılara yönelik düzenlenen intihar saldırısında 31 kişi öldü.

             ABD’nin Stratejik araştırma kuruluşlarından Stratfor, Türkiye’nin 10 yıl içinde Ortadoğu’da hakim güç olacağını açıkladı.

 

06.02.10

             Siyasi soykırıma tabi tutulan BDP genel merkezine silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıdan bir süre önce binayı korumakla görevli iki polisin kaçtıkları belirtildi. BDP binasındaki güvenlik kameralarının saldırı sırasında çekilen görüntüleri de polis tarafından silindi. BDP eş başkanı Gülten Kışanak: “Kusursuz planlı bir saldırıdır. Hükümetten kınama bekliyoruz. Eğer hükümet tarafından bir kınama yapılmazsa biz bu saldırının faili olarak hükümeti ilan edeceğiz.

             9-28 Şubat tarihleri arasında her gün saat 20.00’de ışıklar, Kürt sorununda çözüm ve barış için sönecek.

             KCK Şehitler komitesi çeşitli tarihlerde yaşamını yitirmiş 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

             Diyarbakır valisinin Sarmaşık derneğinin kamu yararına çalışmadığı gerekçesiyle Amed belediyesinin fon aktarımını durdurması üzerine Sarmaşık derneğine yardım sunan 42 kuruluşun sayısı valinin tutumu sonrasında 53 çıktı.

             Amed’de “Kadın İstihdam süreci konferansı” düzenleniyor.

             Ceren Kadın derneği kurslarını tamamlayan 34 kadına diplomalarını verdi.

             KNK heyeti Güney Kürdistan’daki Girevewre, Hesenike ve Miserike kamplarını ziyaret etti. Ziyaret ardından Selahattin üniversitesinde düzenlenen bir seminere katıldılar.

             ABD savunma bakanı Robert Gates Ankara’ya gitti. Başbakan Erdoğan ile görüştü. TC devletinin Afganistan’daki asker sayısını arttırması ve çatışmalı bölgelerde aktif yer alması karşılığında PKK’ye karşı anlık istihbarat desteği vereceklerini, Türkiye’nin istediği prodatörler konusunda da uzlaşma sağlandığını belirtti. Ayrıca Türkiye ile Türkiye’de füze kalkanı konusunda görüşmelerin sürdüğünü, Füzeler Karadeniz’de dolaşacak gemilere konuşlandırılacak. Türkiye’ye ise iki tane radar yerleştirilecek. Gates, “amacımız PKK’nin etkisiz hale getirilmesi. Bunun için yeni yöntemler arıyoruz. Amacımız herkesi öldürmek değil demokratik açılıma destek vermektir.” dedi.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan MHP’nin kalesi olarak bilinen Osmaniye’ye gitti. Burada yaptığı konuşmada, “kirli tahrikler meclisi terörize ediyorlar. İktidar ortağı oldular ülkeyi felç ettiler” dedi.

             Pof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, “Avrupa Birliği, Türkiye’yi oyalıyorsa Türk Birliği kurulmalı. Türkiye’nin AB macerasında kaybedeceği yeni bir 50 yılı yoktur” dedi.

             TC başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i kabulünde, “Türkiye'nin terörle mücadelede kullanmak üzere ABD'den istediği ekipman konusunda somut adımlar atılmasına karar verildi” dedi.

             ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin onaylanması için Türkiye ve Ermenistan ile birlikte çalışmaya ABD'nin çok güçlü bir bağlılığının olduğunu söyledi. Temaslarının ardından Münih kentinde düzenlenen uluslararası güvenlik konferansına katılmak üzere Almanya'ya hareket eden Steinberg, Ahmet Davutoğlu ve Aliyev ile bir araya gelecek.

             Avrupa 46. güvenlik konferansı düzenleniyor. Konferansta Avrupa ordusunun kurulmasına ilişkin tartışmalar yapıldı.

 

07.02.10

             Adana’nın birçok mahallesinde 15 Şubat uluslar arası komplosuna yönelik protesto gösterileri yapıldı. Gösterilere saldıran polise Kürt gençleri Molotof ve taşlarla cevap verdi.

             HPG ana karargah komutanı Nurettin Sofi: “ silahların devreden çıkması için öncelikle imha zihniyetinin aşılması gerekiyor. Siyasetçilerin tutuklandığı bir ortamda silah bırak dayatması çelişkidir.”

             Mezopotamya 1. İnanç Çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede,  devlet merkezli inanç tanımlarına karşı çıkıldı. Tek tipleştirici asimilasyon politikalarına karşı tüm inançlara çağrıda bulunuldu. Diyanet işleri gibi yapılar lağvedilmesi gerektiği ifade edildi.

             BDP’nin il ve ilçe kongreleri başladı.

             Gever ve Şemzinan’da AKP’nin meclis üyeleri korucu çıktı.

             Avrupa’da 5. Kürdistan gazileri konferansı gerçekleştirildi.

             Cizre’de bir kadın daha intihar etti. Son altı ay içerisinde Cizre’de 5 kadın intihar etti.

             Askeri kışla olarak kullanılan Botan Kürt beyliğinin merkezi Bırca Belek boşaltılarak halka açılıcak.

             TC genelkurmay başkanı İlker Başbuğ: “Herkesi öldürerek terörü bitiremeyiz. Topluma dönebilecekler ile iflah olmayacakları birbirinden ayırmalıyız.”

             ABD savunma bakanı Robert Gates: “İran’ın nükleer silah bulundurması başka İsrail’in nükleer silah bulundurması başka. Türkiye bizim için önemli çünkü İran ile konuşabiliyor.”

             TC cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan’a gitti. Ziyarete iş adamları ve Sinan Çetin gibi sinema yönetmenleri ve sanatçılarda katıldı.

             AKP hükümetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Hayati Yazıcı: “Tekel işçilerinin eyleminde PKK’lısa dahil fitne-fesat soktu. Tekel işçilerine destek verdi. İşte biz bundan dolayı Tekel işçilerinin yaptıklarını ideolojik olarak değerlendirdik.”

             TC başbakanı Tayip Erdoğan: ''Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadeleden asla vazgeçmeyecektir. Hatta bu noktada en küçük bir hız kesmeye dahi müsaade etmeyeceğiz'' dedi.

             İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos, “Türkiye 1982 Anayasası'nı değiştirmeden AB'ye üye olamaz.”

             Haaretz gazetesi, Ortadoğu'da Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Irak'ı içeren yeni bir eksenin oluşturulmakta olduğunu öne sürdü.

             İran nükleer programı çerçevesinde nükleer yakıt üretimine başlayacağını açıkladı.

             Dünyada yılda üç milyon kız çocuğunun sünnet edildiği belirtiliyor.

             Hindistan 3 bin kilometre menzilli nükleer kapasiteye sahip bir füzenin denemesini gerçekleştirdi.

             Nükleer silahlar, füze kalkanı ve silahlanma tüm zamanları geride bırakan bir şekilde artarken, Rus yönetimi uzun süredir üzerinde çalışılan ve 2020 yılına kadar geçerli olacak yeni askeri doktrinini açıkladı. Moskova’nın yeni askeri stratejisinde "temel tehdit NATO ve ABD'nin füze kalkanı projesi."

             Irak Parlamentosuna Kürdistan İttifakı Listesi üzerinden üye olan Dr. Mahmut Osman, Iraklı tarafların tutum ve davranışlarının çok tuhaf olduğunu söyledi. Osman, ABD ve İran’ın Irak’ın içişlerine müdahalesinin çok anlaşılır olduğunu belirtti.

 

08.02.10

             Kürdistan’daki TC devletinin katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Şırnak’ın Uludere ilçesi Ruboski mevkiinde Hece Uslu’nun içinde bulunduğu minibüse TC askerleri ateş açtı. 51 kurşunun isabet ettiği minibüste bulunan Hecer Uslu yaşamını yitirdi. Hecer Uslu’nun daha önce DTP konvoyuna katıldığı için askerler tarafından tehdit edildiği belirtildi.

             JİTEM elemanı korucu Turan Bilen’in Muş’un Kop ilçesinde gerçekleştirdiği 2 kişinin ölümüne neden olan terör saldırısının davası yarın görülecek. Muş valisi davanın başka bir yere taşınmasını istemişti.

             KCK yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan: “Sorunun barışçıl çözümünde ısrarlıyız. Bu bizim için bir stratejidir. Bu sorun şiddetle yok edilemez. Demokratik ulus demokratik vatan demokratik cumhuriyet Türkiye için de gereklidir.  Hükümetin açılım dediği uydulaştırma ve teslim almadır. Herkesin elini taşın altına koyması sorumluluk ve risk alması gerekir. AP yapılan konferansı önemsiyoruz . Ancak sadece çağrıda bulunmak yeterli değildir. Kürt özgürlük hareketini terörist ilan edersen savaşı desteklemiş olursun. Deklarasyona olumsuz cevap verilmesi savaş demektir. ABD katliam politikasına ortak olmaktan vazgeçmelidir.”

             Güney Kürdistan’ın Selehattin üniversitesinde Türkiye ve Maxmur’dan gelen öğrencilere sınavlarda soruları Kürtçeyi latin harfleriyle cevaplandırdıkları gerekçesiyle sıfır verildi. Latince yazmaları yasaklandı.

             Dünya klasiklerinden 13 eser Kürtçeye çevrilerek basımı yapıldı.

             Adli tıp, AKP ve Fetullah Gülen’i tasfiye planında yer alan imzanın Dursun Çiçek’e ait olduğunu bir kez daha belirtti.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 yılda bir değiştirilen Milli Güvenlik Siyaset Belgesine yönelik yaptığı değerlendirmede, “tehdit analizleri gerçekçi yapılmalı” diyerek “irtica”nın tehdit olarak gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

             Abdullah Gül’ün “Anayasa değişikliği için fırsat kaçtı. Komple bir değişiklik zor” sözlerine AKP sözcüleri ise, Anayasada küçük değişikliklerinin olabileceğini, bunun her zaman fırsat olduğunu belirttiler.

             TC genelkurmayına bağlı Özel Harp Dairesinin Kozmik odasında arama yapan AKP’nin özel yetkili hakimi Kadir Kayan, işleyişte olmamasına rağmen Kozmik odada yaptığı araştırmanın raporunu alt kademedeki bir savcıya teslim etti.

             AKP’nin ‘açılım’ projesi kapsamında gündeme getirilen Kürtçe Kuran Meali çalışması ‘ülkenin birliği ve bütünlüğüne hizmet edemeyeceği’ gerekçesiyle rafa kaldırıldı.

             TC ordusu içinde 'Karargah Evleri' yapılanmasını kuran Perinçek'in, "Askerin rotasını ben çiziyorum" dediği ortaya çıktı.

             Hewler’deki Sheraton Otel’de 4 Şubatta yapılan bir basın toplantısı ile Kürdistan Borsası resmen kurulduğu ilan adildi.

             Ukrayna’da 7 Ocak’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç kazandı.  Yanukoviç, 5 yıl önce Turuncu devrim ile görevden uzaklaştırılmıştı. Seçim sonuçları Ukrayna’nın Rusya eksenine girdiği yorumları yapıldı.

 

09.02.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları ve İmralı adasında bulunan 4 tutsağın aileleri görüşme gerçekleştirdi.

             Roj TV yayınları Avrupa dışından atılan sinyallerle engellenmek isteniyor.

             Asrın hukuk bürosu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit koşullarını anlatmak amacıyla halka yönelik paneller düzenliyor.

             15 Şubat uluslar arası komplosunun yıl dönümü dolayısıyla Bingöl, Dersim, Mardin ve Urfa’da eylemler yapıldı.

             Kürt sorunun çözümü için ışık söndürme eylemi bugün Kürdistan şehirlerinde başladı.

             BDP kongre sonrası ilk grup toplantısını gerçekleştirdi. BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada, “partimize yönelik saldırı planlı ve organizelidir. Mücadelemizden ilkelerimizden asla geri atmadık atmayacağız. AKP biat eden bir toplum yaratmak istiyor. AKP’nin en başarılı olduğu bir alandır” dedi.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan: “Sayın Bahçeli siz faşizmi benden daha iyi bilirsiniz. Hem teorisyeni hem pratisyenisiniz. Onu tıp dünyasına havale ediyorum” dedi. Devlet Bahçeli ise “MHP sıralarına bir metre yaklaşanlar ne olacağını görecekler. MHP sıralarına saldıranlar haçlı kalıntılarıdır” cevabını verdi.

             AKP hükümetinin dış işleri bakanı Ahmet Davutoğlu İran’a gidecek.

             Hrant Dink davasının dünkü duruşmasında katliam anını gören gizli bir tanığın mahkemeye getirilmediği, polisin tanığı mahkemeye getirmeyi unuttuğu belirtildi. Mahkeme ile polis arasındaki çekişme nedeniyle gizli tanık deşifre oldu.

             TC ordusunda bir intihar daha yaşandı. Güney deniz saha komutanlığında görevli deniz kurmay albay Berk Erdem intihar etti.

             Ergenekon soruşturması çerçevesinde Erzincan’da iki astsubay gözaltına alındı.

             İran atom enerjisi Uranyum zenginleştirme programını yüzde yirmi daha arttırdı. ABD, İngiltere ve AB ülkeleri İran’ın zenginleştirme programına tepki gösterdi. Nükleer silah elde edebilmek için uranyumun yüzde doksan zenginleştirilmesi gerekiyor.

             İtalya’da bir mafya lideri Berlusconi ile ilişkileri olduğunu, seçim sürecinde Berlusconi’ye destek verildiğini itiraf etti.

 

10.02.10

             BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin Tekel işçilerinin birliğini bozmak için eyleme yasa dışı örgütleri karıştırmak istediğini belirterek, “Hükümet acaba Kızılay’a hava operasyonu yapmayı mı düşünüyor? 28 Şubat Başbakan’a bir şeyler hatırlatıyor olmalı ki 28 Şubat’ta Tekel işçilerine darbe yapmayı planlıyor” dedi.

             TC devletinin Bakanı Hayati Yazıcı, ‘İşin içine şeytan karıştı’ sözleriyle Tekel işçilerinin PKK’lı olabileceğine ilişkin bir iması olamayacağını belirterek, “Ama öyle anlaşılmışsa onların hepsinden özür dilerim. Tekel işçilerine benim böyle bir şey söylemem mümkün değil” dedi.

             TC Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gelen "JİTEM yoktur" yazıları üzerine yargılamaya son verip dosyayı görevsizlik kararı veren Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 yıldır süren JİTEM davasına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, sanıkların kurduğu oluşum için, "Kişileri adalete teslim etmek yerine, faili meçhul biçimde öldürmeyi yöntem olarak benimsemiş, silahlı örgüt" ifadeleri kullanıldı.

             Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009 tarihinde JİTEM elemanı ve korucu tarafından halkın taranması ve iki kişinin ölümüne neden olayla ilgili başlatılan dava Muş valisinin güvenlik sorununu gerekçe göstermesi üzerine Samsuna alındı.

             İran İslam devriminin 31. kuruluş kutlamaları nedeniyle, İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur’un Swissotel’de verdiği resepsiyona na TC devletinden 4 bakan katıldı. Katılımcılar arasında Necmeddin Erbakan’da katıldı.

             AKP hükümetinin içişleri bakanı Beşir Atalay, BDP meclis grubunu ziyaret etti.

             AP’nin Türkiye raporunda, Kıbrıs’ta bulunan Türk askerlerinin çekilmesi istendi.

             TC Genelkurmayının Adli Müşavirliği'nin, bir hafta önce yaptığı itirazda Hâkim Kadir Kayan'ın kozmik odadaki aramasında tuttuğu tutanak ile el koyma kararı verilen belgelere itiraz ettiği belirtildi. Tutanaktaki bilgiler ve el konulan belgelerden bazılarının 'devlet sırrı' olduğunu gerekçe gösteren Genelkurmay'ın, bu sebeple söz konusu evrakların imhasını ve soruşturmaya esas alınmamasını talep ettiği öğrenildi.

 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA