Gençlik Konferansında Öcalan’a Destek
Gençlik / 28 Mart 2013 Perşembe Saat 16:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulusal Gençlik Konferansı’nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta Amed Newroz’unda ilan ettiği yeni sürece destek verildi.

Batı Kürdistan’ın Girke Lege’ye bağlı Rimelan’da devam eden 3. Ulusal Gençlik Konferansı’nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta Amed Newroz’unda ilan ettiği yeni sürece destek verildi.

Rimelan’da 2 gün önce, Kürdistan’ın dört parçası ile Avrupa’dan 60 gençlik örgütü adına 260 delegenin katıldığı 3. Ulusal Gençlik Konferansı 3. gününde, savunma, eğitim, basın, ülkeye dönüşün de aralarında bulunduğu konuların tartışılması ile devam ediyor.

Konferansta, konferans sloganı tartışmalara neden oldu. Tartışmalar sonunda oylamaya gidildi. Yapılan oylama sonucunda konferansın ortak sloganını belirleyecek bir komisyonun oluşturulmasına karar verildi.

Bugünkü oturumlarda ayrıca, ‘Kürdistan üzerindeki saldırılar’, ‘Rojava öz savunma kuvveti YPG’, ‘Kürt dil kurumlarının açılması’, ‘Güvenlik ve ekonomik nedenlerden dolayı Kürdistan’dan göç eden gençler’, ‘Basın ve Ekonomik faaliyetlerin pratikleştirilmesi’, ‘Esad rejiminin yıkma’, ‘Rojava Kürdistan’ı Parlamento ve hükümetinin inşa edilmesi’ ve ‘Siyasi partilerde yer alan gençlerin rolü’ konuları da ele alınarak tartışıldı. Tartışmalar sonucu oylama ile önemli kararlara ulaşıldı.

Konferansta söz alan delegeler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu yeni sürece ilişkin de görüşlerini dile getirdi. Öcalan’ın başlatmış oldu sürecin önemine dikkat çeken delegeler, desteklerini beyan ettiler. Delegeler, sürecin gereklerini yerine getirmenin Kürdistanlı gençler için ahlaki bir sorumluluk olduğunu belirttiler.

Konferansta ayrıca, Almanya’nın başkenti Berlin’de tedavisi süren Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani’nin sağlığına kavuşması dileğinde bulunuldu.

Konferans devam ediyor.  

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA