Gençlik Konferansından Ulusal Kongre Çağrısı
Gençlik / 28 Mart 2013 Perşembe Saat 09:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3. Ulusal Gençlik Konferansı’nda Kürdistan Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi çağrısı yapıldı.

Kürdistan’ın dört parçası ile yurtdışından gençlik örgütleri temsilcilerinin katıldığı 3. Ulusal Gençlik Konferansı’nda Kürdistan Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi çağrısı yapıldı.

Federe Kürdistan Hükümeti yetkililerinin sınırda çıkardıkları engeller nedeniyle yarın gün geç başlayan konferans 3. Gününe girdi. Konferansın dün mesajlarla başlayan oturumları öğleden sonra Batı Kürdistan’daki gelişmelerin değerlendirilmesiyle devam etti. Konferans katılımcıları Batı Kürdistan’da elde edilen kazanımlar, kazanımların savunulması ile demokratik özerklik siteminin oluşturulması üzerinde durdu.

Gençler yaptıkları konuşmalarda, Batı Kürdistan’daki gelişmelerin Kürdistan’ın diğer parçalarını da doğrudan etkilediğine dikkat çekerek, hiç kimsenin Rojava’daki halk direnişini Kürdistan’daki diğer direnişlerden koparamayacağını söyledi. Kürt Yüksek Konseyi şemsiyesi altında sivil kurumlar ile YPG ve asayiş güçlerinin inşasını Bat Kürdistan halkının devriminin gelişiminin somut göstergeleri olarak nitelendirdi.  Gençler, Batı Kürdistan gençleri arasında birlik ile YPG ve asayiş güçlerine katılım çağrısında bulundular.

Rojava’daki bazı siyasi partilerin silahlı gruplar kurmalarını da eleştiren gençler, gençlerin parti savunmasından çıkarak, daha çok Kürt Yüksek Konseyi şemsiyesi altında halk savunması ile birliği için mücadele etmelerini istedi.

GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Batı Kürdistan’dan yaşanan göç etmelere de dikkat çeken gençler, bunun mutlak önüne geçilmesini istedi. Halka ve özellikle de gençlere ülkeyi terk etmemeleri çağrılarında bulundu. Yine fikirlerin tartışıldığı okulların kurulması, sanat ve kültür kurumlarının inşa edilmesinin önemine vurgu yapılarak, bunların ertelemeksizin yerine getirilmesi istendi.

Gençlerin üzerinde durdukları bir diğer konu ise devlet siteminden uzak durarak, kendi öz yönetimlerini inşa etmeleri oldu. Bu konuda demokratik konfederasyon için çaba sarf edilmesi istendi. Yine Rojava için Kürdistan’ın dört parçasındaki birlik ve dayanışmanın önemine vurgu yapılarak, Kürdistan Ulusal Kongresi’nin bir an önce gerçekleştirilmesi çağrısı yapıldı. Tartışmalara katılan gençlerin tümünün, Ulusal Kongre, genç ve kadınların Kürt halkının birliğindeki rolüne ilişkin ortak görüşler dile getirmesi dikkat çekti.

Gençler ayrıca Federal Kürdistan Hükümeti’nin konferans katılımcılarına çıkardığı engelleri de kınadı.

GENÇLİK KONFERANSINDA KADIN RENGİ

Kürdistan’ın dört parçası ile Avrupa’dan konferansa katılan genç kadınlar, reng ve sesleri ile konferansa damgalarını vurdular. Konferans katılımcılarının yüzde 40’ını oluşturan genç kadınlar tartışmalara güçlü katılım göstererek ayrıca konferans alanındaki savunmayı da üstlenmeleri dikkat çekti. Salonun bulunduğu alanın dört bir yanında güvenlik önlemleri alan asayiş üyesi genç kadınlar hareketlilikleriyle büyük örnek teşkil ettiler.  

Dört parça ile Avrupa’dan gelen delegeler kendilerini ifade ettikleri Kürtçe’nin değişik lehçeleriyle de konferansa renk kattılar. Yine konferans salonu dışında yapılan Sıçak tartışmalarda güçlü bağlar kuran gençler halayları ile de dikkat çektiler.

Konferans üçüncü gününde Kürt gençlerinin örgütlenme, birlik ve mücadeledeki rolleri üzerindeki tartışmalarla devam ediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.