01 - 28 Şubat Kronolojisi
Kronoloji / 12 Mart 2013 Salı Saat 20:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Son günlerde Türk basınında HPG gerillalarının Kuzey Kürdistan’dan geri çekileceği yönündeki iddialar

01.02.2013

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Son günlerde Türk basınında HPG gerillalarının Kuzey Kürdistan’dan geri çekileceği yönündeki iddialar, manipülasyona yönelik bilinçli birer psikolojik savaş faaliyetidir. Sürecin gelişmesi için Paris katliamının aydınlatılması gereklidir. Önderliğimizin, hareketimiz ve halkımız adına yaptığı görüşmelere ve hareketimizi temsil etmesine tümüyle katıldığımızı ifade ettiğimiz gibi, sürecin doğru ve sonuç alıcı bir biçimde ilerleyip gelişmesi için Önder Apo’nun yönetimimizle ve KCK sisteminin bileşenleri ile görüşme ve tartışma yapma olanaklarının yaratılmasının gerekli olduğunu belirtmiştik. Serêkaniye’de yaşananlar Türk sömürgeci devletinin bölge ve Suriye üzerindeki emelleri çerçevesinde planlanan bir saldırı ve çatışmadır. Gelinen aşamada bölge yönetiminin sivil bir meclise devredilmesi temelinde çatışmaların biran önce durdurulması, Kürt ve Arap halkları arasında çatışma değil, kardeşliğin geliştirilmesi gerekmektedir.   Irak Parlamentosu’nda ortaya çıkan bu iradenin çok anlamlı ve değerli olduğunu ifade ediyor ve bu gibi çabaların Ortadoğu halklarının demokrasi, özgürlük ve barış içinde bir arada yaşamaya en çok muhtaç olduğu böylesi bir dönemde gelişmiş olmasının, bu anlamlı girişimin önemini daha da arttırmış bulunduğunu belirtiyoruz.”

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "İmralı'da Sayın Öcalan ile görüşmeye gidecek ikinci heyet haberleri tümden gerçek dışıdır. Bize iletilmiş hiç bir bilgi yoktur." dedi.

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “KCK’den cezaevinde 10 bini aşkın tutuklu bulunuyor. Kürt sorunun konuşulduğu bu süreçte artık siyasi operasyonlara son verilmesi gerekir.” Dedi.

·         Yazar Vedat Türkali; "Kürt özgürlük hareketinin lideri Abdullah Öcalan'dır, bu nedenle İmralı ile görüşme büyük bir olayın parçasıdır. Ama hükümetin sinsi bir takı oyunları işin nereye varacağına dair bize kolay kolay güvence vermiyor."  Açıklamasında bulundu.

·         Faşist AKP Devleti’nin Batı Kürdistan üzerindeki oyunları derinleşiyor. Serêkaniyê’deki çatışmalarda YPG’lilere esir düşen El Faruk Taburu üyesi A.K.R. itiraflarda bulundu. Çete üyesi Türk devletinin ambulanslara içerisinde silahlı gruplara cephane ve erzak taşıdığını ve Türk askeri komutanlarının bu gruplara talimat verdiğini söyledi.

·         The Economist: “Bir zamanlar her şeye muktedir olan TSK, aciz durumda değilse, sindirildi” açıklamasında bulundu.

·          İngiliz The Times,  Suriye’nin olası bir füze saldırısına karşı Türkiye’ye yerleştirilen Patriot savunma sistemini ile ilgili; “Her anti-balistik füze sisteminin alt edilmesi kolaydır ve Esad’ın elinde, Patriot önleyicilerinden fazla sayıda füze var.” dedi.

·          Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylardan Milli İrade Birliği Başkanı ParuirAyrakyan'ın Erivan'da uğradığı silahlı saldırı sonucu vücuduna bir kurşun isabet ettiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

·         İsrail 5 yıl sonra yeniden Suriye’ye hava operasyonu gerçekleştirdi. Hizbullah’a silah taşıyan bir konvoyla biyolojik ve kimyasal silah üretilen bir tesis vuruldu. Rusya ve İran’dan büyük tepki geldi.

·         Suriye'nin ikinci büyük kenti ve 600 bin dolayında Kürt’ün yaşadığı Halep'teki Kürt mahallesi Eşrefiye'ye yapılan top atışları nedeniyle en az 14 kişi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

·         Batı Kürdistan'ın savunma ordusu Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) Genel Komutanı Sipan Hemo, Serêkaniyê'deki saldırılarla Türkiye'nin amacının Cizîrê bölgesini ele geçirmek olduğunu söylerken, bölgeye gönderilen binlerce silahlı çete mensubunun YPG karşısında başarısız kalarak sınır hattına sıkıştıklarını belirtti. Halkın bu grupların bölgeden çıkarılmasını kendilerinden istediğini kaydeden Hemo, çatışmaların durması için oluşturulan komiteden, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Kürt bölgelerine girişini yasaklamasını istedi.

·         Cuntacı  AKP Devleti iktidarının paralı asker uygulaması, 8 bin istifa ile çökünce Türk ordusu uzman çavuşlara olan ihtiyacını bir duyuru ile itiraf etti.  Emekli Uzman Erbaşlar Derneği (EMUZDER) Başkanı Esef Merdoğlu daha önce 8 bin uzman erbaşın istifa ettiğini,2010 yılında 67 bin olan uzman erbaş sayısının 35 binin altına düştüğünü belirtmişti. Buna göre; Bolu Komando Tugayı'nda 750 uzman erbaş vardı, 400'u istifa etti. Kayseri Komando Tugayı'nda 800 olan uzman erbaş sayısı, istifalar nedeniyle 400'e düştü. Siirt'te 700'den 300'e, Dersim’de 850 uzmandan 450'si istifa etti.

·         Faşist AKP Devleti Başbakanı Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve cuntabaşı Tayyip’in, Almanya’da yaşayan Kürtlere yönelik tehditlerine ilişkin Federal Meclis’e verilen soru önerisine Merkel hükümeti; “Elimizde Almanya‘da benzer saldırıların gerçekleşeceğine dair bir bilgi yoktur"  açıklamasını yaptı.

·         Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) Genel Merkezi'nde yetkililer ile bir görüşme gerçekleştiren, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Mazlum Dinç, görüşmede 18 aydan bu yana görüşemedikleri müvekkilleri konusundaki kaygılarını aktardıklarını ifade etti. CPT'nin Ocak ayında İmralı'da yaptığı incelemenin hemen öncesinde Öcalan'ın koşullarında kısmi iyileştirmeler yapılmasının, CPT heyetinin gelişi ile alakalı olabileceğini belirten Dinç, bu kaygıları paylaştıkları yetkililerin, yayınlayacakları raporla Hükümete Öcalan'ın koşulları hakkında tavsiyelerde bulunabileceğini açıkladı.

·         İnsan Hakları Özleme Örgütü (HRW) 2013 raporuna göre 1980'li ve 1990'lı yıllarda Türkiye'de polis, asker ve devlet yetkilileri tarafından mağdur olanlar için adaletin işlemediğine dikkat çekildi. HRW Türkiye Araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, "Eğer Türkiye Kürt sorununda bir ilerleme sağlamak istiyorsa önce hapisteki Kürt politikacı, gazeteci, sendikacı ve öğrencileri serbest bırakmalı" dedi.

02.02.2013

·         Halep'teki Kürt mahallesi Eşrefiye'ye perşembe günü yapılan top atışları sonucu hayatını kaybeden mahalle sakinlerinin sayısı 18'e çıktı. Bunlardan 4'ünün çocuk olduğu öğrenilirken, bir ailenin de tamamen yok olduğu bildirildi.

·         İsrail, Lübnan merkezli Hizbullah grubuna Rus yapımı SA-17 uçaksavar füzesi taşıdığı iddia edilen bir konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bir mektup gönderen Suriye, kendisini, topraklarını ve egemenliğini hedef alan saldırılara karşı savunma hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

·         El Kaide örgütünün sözcüsü  Abu Ghaiht Ankara’da başka bir kimlikle kaldığı otelde gözaltına alındı.

       03.02.2013

·         KCK; “Şehadetinin yedinci yılında, PKK Yeniden İnşa Komitesi, Kongra Gel Konsey Üyesi ve Kürdistan Özgür Kadın Hareketi’nin öncü militanlarından birisi olan Viyan yoldaşı saygı ve minnetle anıyor, anısına Kürdistan özgürlük mücadelesini daha da yükselterek cevap vereceğimizi belirtiyoruz. Kürdistan Halk Önderi Başkan Apo’ya karşı uluslararası komplonun gerçekleşmesinin 14. yıldönümüne sınırlı günler kalmıştır. Tüm Kürdistan halkını, kadınları, gençleri ve Kürdistan halkının dostlarını Önder Apo’nun ve Kürdistan halkının özgürlüğü için uluslararası komplocu güçleri daha güçlü protesto etmeye ve serhildanları yükseltip süreklileştirerek cevap vermeye çağırıyoruz.”

·         DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk; “1915’te Ermeniler, Süryaniler ve Ezidilere uygulanan politikalara Kürtlerin de dahil olduğunu söyleyerek, “Burada Kürtlerin de payı var. Dedelerimiz, bu halklara zulmetti. Torunları olarak özür diliyoruz. Bu özrü kabul etmek önemlidir” dedi

·          Irak Parlamentosu Goran hareketi milletvekili serdar Ebdullah, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlattıkları imza kampanyasına Irak’taki tüm çevrelerin katıldığını belirterek, “Irak halkı Öcalan’ın özgürlüğünü istiyor” dedi.

·         Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Ankara’da ABD Büyükelçiliği’ne yapılan intihar saldırısını fırsat bilerek gazetecilerin tutuklanmasını ‘terörizmle mücadele’ adı altında meşru göstermeye çalışan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

·          İsrail'in Suriye'ye yaptığı saldırıyı değerlendiren İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, “Suriye'nin cevabı, siyonist rejimi komaya sokacak." dedi.

·         Ankara'da ABD Büyükelçiliği’ne yönelik düzenlenen eylemi DHKP-C üstlendi. DHKP-C, “Bu eylem ezilen, sömürülen 6 milyar dünya halklarının hesabıdır” dedi.

        04.02.2013

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; ''Pratik politika değişikliği görmek istiyoruz. Biz bunu artık gözlerimizle görmek istiyoruz. Kulaklarımızla duymak yetmez.'' Dedi.

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak; “Barışın sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yeter ki karşımızda samimi, iki yüzlü olmayan bir muhatap görelim.” 

·          Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Ankara’nın bölgede uluslar arası yasaları hiçe sayarak gerilim yaratmaya çalıştığını iddia ederek, Türkiye ile sıcak bir çatışma çıkmasının ihtimal dışı olmadığını belirtti.  

·         Çözüm süreci olarak PKK’yi tasfiye kapsamında her türlü politikayı izleyen AKP Devleti’ne yakınlığıyla bilinen Taraf gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 10 gün içerisinde PKK’ya sınırötesine çekilme çağrısı yapmasının beklendiğini ileri sürdü. 

·          Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme yapmak için, BDP’nin faşist AKP Devleti’ne dört kişilik bir isim listesi sunduğu iddia edildi. Buna göre  BDP Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Eşbaşkan Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk'un isimleri yer alıyor. Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; "Samimi ve kararlıyız. Heyetimiz İmralı'ya gitmeye, süreci iletmeye hazır" dedi.  

·         Urfa'nın Viranşehir ilçesinde BDP Kadın Meclisi öncülüğünde, ‘Amara'dan doğan güneş, Rojava'yı özgürleştirecek’ şiarı ile düzenlenen kadın buluşmasına ırkçı AKP Devleti polisinin  yaptığı müdahaleye ilişkin BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak; “Bu açıkça bir provokasyondur. AKP hükümeti ve İçişleri Bakanlığı bunun hesabını verecek. Eğer saldırı emrini onlar vermişlerse, neden bize onay verdiler. İkiyüzlü davranmayacaklar. Yine eğer onların emri olmadan buradaki polisler ve kaymakamlık saldırı emrini vermişlerse İçişleri Bakanlığı onları görevden alarak, haklarında soruşturma açmalıdır" dedi.

·         ABD basınına göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaz aylarında, Suriyeli muhaliflerin komşu ülkeler eliyle silahlandırılması planı sundu. Ancak  Obama, ‘silahlar yanlış ellere geçer’, diyerek reddetti.

·          İşgalci AKP Devleti Milletvekili Cuma İçten; “22 bin PKK'lı öldürüldü,yani 22 bin çocuğum öldürüldü. Hepsi benim çocuğum" dedi.  

·         Amed’e Selahattin Eyyubi adıyla kentin ilk vakıf üniversitesi'nin kurulmasını öngören tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Amed İhtiyat, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından kurulacak üniversitede 'Yerel Diller Enstitüsü' de yer alacak. Bununla ilgili açıklama yapan  BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel;  Adı 'Kürtçe Enstitü' ya da 'Kürdoloji Enstitüsü' olsun. Bu enstitüde, hangi dillerde eğitim verilecek, bu belli değil. Kürtçe mi, Arapça mı, Türkçe mi olacak?” dedi.

05.02.2013

·         BDP EşGenelbaşkanı  Selahattin Demirtaş’ın, bugün Avrupa Parlamentosu ' nda " Türkiye ' de Kürt Sorunu " konulu özel oturuma katılacağı belirtildi.

·         BDP Grup Başkanvekili İdris Balûken: “Başbakan'a güvenmiyoruz. Hem olumlu atılan adımlar var diyor hem de Viranşehir'de Eşbaşkanımız Kışanak' öldürme kastıyla ateş ediliyor, Dersim'de askeri operasyonlara devam ediliyor. Politika aynı, uygulamalar aynı, kafa aynıyken iyi şeyler olacak demek farazidir.” Açıklamasında bulundu.

·         Federal Kürdistan’daki yerel yönetimin sözcüsü Safin Dizai, Kürt Sorunu’nun çözümü konusunda; “Barış sürecini destekliyoruz. Sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerekir. Çözüme katkıda bulunmak için herhangi bir destek gerekirse kesinlikle rolümüzü oynamaya çalışacağız.' dedi.  

·         Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım kapsamında Kürt basın kurumlarına yaptığı operasyonlar sonucu 32’si tutuklu 44 gazetecinin yargılandığı dava Silivri’de görülüyor.

·         Tiyatrocu Demet Akbağ, İmralı’da başlatılan sürece destek verdiğini belirtti.

·         Kerkük’te 33 kişinin ölmesinin ardından Bağdat’ta da Şii Başbakan Nuri El Maliki’ye bağlı militan güçlere düzenlenen intihar saldırısında 22 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

·         Irak Başbakanı Nuri El Maliki,  Türkiye’nin Irak, Suriye ve Mısır eksenini ortadan kaldırmaya ve İsrail’in çıkarlarını korumaya çalıştığını iddia etti.

·         Suriyeli muhalif oluşum Ulusal Koalisyon’un başkanı Moaz el Hatip, Beşar Esad’ı barış görüşmelerine başlama çağrısına olumlu yanıt vermeye çağırdı.

06.02.2013

·         1. Kürdistan Alevi Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Konferansta, Mezopotamya Aleviler Birliği’nin kurulması kararlaştırılırken, tüm inançların kendisini özgürce var edeceği sistem Demokratik Özerklik olduğu belirtildi.

·         Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 110 askeri pilotun istifa ettiği iddia edildi.

·         ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ash Carter, PKK’yi tasfiye politikaları çerçevesinde Türkiye ile işbirliği temelinde görüşmeler gerçekleştirmek için Türkiye’ye gitti. Carter daha sonra; “Terörizme karşı Türkiye ile yaptığımız işbirliğinden memnunuz.” Açıklamasında bulundu.  

·         İran İslam Devrimi’nden bu yana ilk kez bir Cumhurbaşkanı, ABD’yle kuvvetli bağları bulunan Mısır’ı ziyaret etti. Mısır’ın 1979’daki İran İslam Devriminden bu yana ilk kez bir İran Cumhurbaşkanını ağırladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, başkent Kahire’de Muhammed Mursi ile görüştü.

·          

07.02.2013

·         Barış düşmanı AKP Devleti’nin gerilla alanlarına dönük operasyonları devam ediyor. Dersîm'de hava destekli operasyonlar dördüncü gününe girerken, Dersîmli yurttaşlar ise operasyonlara büyük tepki gösterdi. Dersîmliler, "Bir yandan barış diyeceksin, bir yandan da dağlara bomba yağdıracaksın. Operasyonlar devletin ve hükümetin samimiyetsizliğini gösteriyor." Açıklamasında bulundu.

·            Sosyolog-yazar İsmail Beşikçi, "İttihatçılar, bu çalışmalarda şu sonuca vardı; Rumlar sürgün edilecektir. Ermeni nüfus tehcir adı altında çürütülecektir. Kürtler, Türklerle asimile edilecek; Aleviler de Müslümanlarla asimile edilecektir" dedi. Kürtlerin haklı mücadelesinin başarıya ulaşacağına inandığını belirten Beşikçi, devletin resmi ideolojiyle hesaplaşması gerektiğini söyledi.

·         AB Dönem Başkanlığı adına konuşan Lucinda Creighton; “Kürt Sorununa ancak barışçıl çerçevede ve sürdürülebilir bir çözümle bakılması gerekir. AB, Türkiye ve PKK arasındaki savaşı sona erdirmeye yönelik görüşmelere tam destek veriyor. Kürt Sorununun çözümü Türkiye’nin AB’ye üyeliği sürecine güçlü bir etki yaparak, AB reformlarını hızlandırır.”

·         BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan; “Başbakan istediği kadar açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın; BDP olarak netiz. İmralı'ya gidecek heyet eş başkanlarımızdan oluşmalıdır.” dedi.

·         BDP Grup Başkan vekili İdris Balûken;“Başbakan, BDP'nin yapacaklarıyla ilgili rolleri, sorumlulukları belirlemekten vazgeçsin, üzerine düşen demokratik adımları atma, iki yılda, politikalarla parti ve halkımızda yarattığı tahribatı giderme aracına gitsin. AKP'nin yetkili organlarının vereceği kararlara müdahale etmiyorsak, Başbakan da bu hakkı kendinde görmemeli. Yurt dışı gezisine katılanları biz belirlemiyoruz.” Açıklamasında bulundu.

·         İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin PKK’yi bitirme temelinde politikaları sürüyor. Belirtilenlere göre, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM’den geçti.

09.02.2013

·         Barış düşmanı AKP Devleti bir yandan barış görüşmeleri gerçekleştirirken diğer yandan Medya Savunma Alanlarını bombalamaya devam ediyor. Türk savaş uçakları bugün gerillanın denetimindeki alanlara kapsamlı bir saldırı düzenledi. Kandil'de köylerin alt yapısı bombalanırken, çok sayıda köy elektriksiz kaldı, bir gençlik merkezi yerle bir oldu. Ayrıca Qendîl’e bağlı  Zergêle köyünü bombalaması ardından saat 18.00 sularında bu kez de Duhok'a bağlı Meyrokê köyünü bombalamaya başladığı bildirildi.

·         YPG güçleri ve Suriye rejim güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Belirtilenlere göre Halep'te Suriye ordusunun saldırıları ardından YPG ve Asayiş güçlerinin, düzenledikleri kapsamlı bir operasyonla iki önemli noktayı ele geçirdiği, Suriye ordusunun ağır kayıplar verdiği açıklandı.

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Şimdiye kadar AKP hükümeti bizzat Başbakan ve bakanlar, medya üzerinden mesaj vermeyi tercih ettiler. Açık söylüyoruz, bu bir diyalog yolu değildir. Bu yaklaşımla diyalog kurmak ve buradan olumlu sonuç murat etmek mümkün değildir. Hem bu süreçte büyük katkılar bekleyip hem de doğrudan temas kurmamak çok büyük bir eksikliktir.”

·         1935 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü'nün Atatürk'e sunduğu gizli Kürt Raporu'nda, Kürtlerin Türkleştirilmesi gerektiği belirtilirken, ‘Erzincan Kürt merkezi olursa Kürdistan’ın kurulmasından korkarım.  Wan ve Erzincan’da acele olarak, Muş ovasında tedricen ve Elazığ ovasında kuvvetli Türk kitleleri vücuda getirmek zorundayız.’  şeklinde ifadelere yer veriliyor. Ayrıca Raporda Kürtleri Türkleştirmenin etkili bir yolu olarak, Türklerle Kürtlerin aynı okullarda okutulması isteniyor.

·         Federal Kürdistan Bölgesi Enerji Bakanı, Türkiye'ye yönelik kenti petrol boru hattını kurmakta ısrarlı olduklarını açıkladı. Merkezi Bağdat hükümeti ile petrol paylaşımı ve ülke yönetimi konusunda yaşanan kriz devam ederken, Federal Kürdistan Yönetimi kendi petrol boru hattını kurmakta kararlı olduklarını açıkladı.

·         AP Sosyalist Grubu, Türk devleti ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan arasında yürütülen görüşmelerin bir şans olduğunu belirterek, "taraflar bunu heba etmemeli, gerçek ve açık bir diyalog yürütülmeli" dedi. Sosyalist Grup, müzakerelerin hızlandırılması çağrısında da bulundu.

10.02.2013

·         6 Şubat günü, İran’ın Doğu ve Güney sınırları arasındaki bölgede yer alan Şahabettin bölgesinde sınır ticareti yapan Kürt gençlerinin İran askerleri tarafından katledildiği  bildirildi.

·         Halep'in Eşrefiye mahallesinde Suriye rejimi YPG güçleri karşısında ağır kayıplar verdi. En az 35 asker ve rejim milisi ölürken,  Halk Savunma Birlikleri (YPG) Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada "Halkımıza yönelik saldırılar cevapsız kalmayacak." dedi. Ayrıca TEV-DEM, demokratik ve özgür bir Suriye'nin silahlarla değil, siyasi ve barışçıl yollarla ancak mümkün olduğunu kaydetti.

·         Kürt Yüksek Konseyi (DBK) üyesi Aldar Xelil,  Suriye muhalefeti olan Devrim ve İç Barışı Koruma Ulusal Komitesi ile görüşmeler yaptıklarını ve olumlu geçtiğini söyledi. Xelil,  bu kez silahlı grupların Serêkeniyê'den çıkışını umduklarını söyledi.

·         BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: “Her gün isim tartışması yapıyorlar. Bunlarla sürecin ilerlemeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor. Yeni anayasa tartışmaları ile birlikte kalıcı barış adımları atılacaksa Allah vergisi dilimizi bile konuşamıyoruz. Ana dilde eğitim olmazsa olmazlarımızdandır. Bizim ana dilimiz, tarihimiz ve kültürümüzdür. Bir ana dilde dünyanın en güzel türküsü ve masalı anlatılır.”

·         Bir yandan Kürt sorununun çözümünden ve Öcalan ile görüşmelerden bahseden Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  bir kez daha Avrupa'daki Kürtleri ve faaliyetlerini hedef göstererek,  Kürt karşıtı açıklamalarda bulundu. Faşist Başbakan ayrıca AB ülkelerini PKK’yi karşı yeterli desteği vermemekle suçladı.

·         Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmut, hükümetin muhalefet temsilcileriyle ön koşulsuz diyaloğa hazır olduğunu açıkladı.

·         Faşist AKP Devleti Başbakanı Baş Danışmanı Yalçın Akdoğan, henüz birkaç hafta önce Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağır hakaretlerini unutup BDP’ye süreç konusunda tarihi bir çağrıda bulunan Akdoğan, “Çözüm isteyen herkesin bu süreçte sorumluluk ve fedakarlık duygusuyla hareket etmesi gerekir. Bu noktada sen-ben çekişmesine girmek, meseleyi kişiselleştirmek fayda değil zarar getirir. Nefisler geri planda tutulmalı, sonuca odaklanılmalı” dedi.

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Bizim çetrefilli, anlaşılması zor bir yolumuz yok. Dümdüz bir yolumuz var. O da demokratik cumhuriyet, özerk Kürdistan’dır. Artık 21’inci yüzyılda bir tek kişinin ağzından bir ülke yönetilemez. Bu yetkileri yerellere, bölgelere devredeceksiniz, demokratik bir sistemi kabul edeceksiniz. Biz Kürt halkı olarak kendi özerkliğimizi, dilimizi, tarihimizi özgürce yaşamak istiyoruz. Ama bu yetmiyor. Herkes kendi özerkliğini, özgürlüğünü yaşamalıdır.” Dedi.

·         BDP Amed Milletvekili Altan Tan; 'Eğer yeni bir Türkiye kurmak istiyorsanız BDP buna hazırdır. Sayın Başbakan'a elimizi uzatıyoruz." dedi.

·         Mali'nin kuzeyinde bulunan Gao şehrinde, Mali ordusu ve İslamcı militanlar arasında yoğun çatışmalar yaşandığı belirtildi.

11.02.2013

·         Kürt Yüksek Konseyi: “Baas güçlerinin Eşrefiye’deki hava saldırısında onlarca sivil yaşamını yitirmiştir. Çok sayıda Kürt de göç etmek zorunda kalmıştır. YPG saldırılara karşılık vermek durumunda kalmıştır. Eşrefiye saldırısı Kürtlerin varlığına yöneltilmiş bir saldırı olarak görüyoruz. Halkımız bu saldırılarla öz savunmasından geri adım atmayacaktır. YPG direnişini selamlıyoruz.” 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a karşı gerçekleştirilen komplonun 15. Yıldönümü öncesinde değerlendirmelerde bulunan HPG gerillaları, komplonun kapsamlı bir şekilde devam ettiğine dikkat çekerek, komplocu güçlere karşı direnişi yükselteceklerini söyledi.  Kürtlerin ulusal değerlerinin ve özgürlüklerinin ortadan kaldırılması için AKP hükümetinin çok yönlü savaştığını belirten HPG gerillaları, İmralı tecridi, gerilla üzerindeki imha operasyonları, siyasi soykırım operasyonları ve en son Paris katliamın her şeyi ortaya koyduğuna işaret etti.

·         Faşist ve ırkçı AKP Devleti Başbakan’ı Kayseri’de 275 milyon euroluk yatırımla 41 tesisin açılışını yaptı. Faşist Başbakan 2071 hedefi için hazırlıklar yaptıklarını belirtti.

·         28. Abant Platformu'nun sonuç bildirgesinde Kürt sorununun barışçıl çözümü yönündeki son girişiminin desteklenmesi, girişimin yeni anayasada eşit yurttaşlık garantisini de içermesi gerektiği belirtildi.

·         Kürdistan’da terör estiren, Kürt halkına yönelik baskı ve şiddet uygulayan faşist AKP Devleti polislerinin 5 yıldızlı otellere tatile gönderilerek ödüllendirildiği ortaya çıktı.

·         Amed’de 19 yaşındaki Şahin Öner isimli bir genç sömürgeci AKP Devleti polisleri tarafından vahşice katledildi.

·         Ortadoğu’ya yönelik her türlü kirli siyaseti yürüten ABD Başkanı Obama, İsrail’e bir heyet gönderdi. Heyetin amacının Ortadoğu’da İsrail, Türkiye ve Ürdün’ü içeren sözde barış ittifakı kurmak olduğu belirtildi.

·          YPG, Halep’in Eşrefiye semtinde Esad güçleriyle yaşanan çatışmalarda 35 askerin öldüğü, 70’inin yaralandığını belirtti. Ayrıca 23 sivilin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

·         BDP Amed Milletvekili Emine Ayna, "Sistem, Sayın Öcalan'a yönelik tecrit uygulayarak, başı gövdeden koparmak istedi. Ancak açlık grevleri sonucunda görüşmeler kısmi düzeyde de olsa gerçekleşti. Biz sonuç almak istiyorsak, topyekün yoğunlaşarak eylem halinde olmalıyız" dedi.

12.02.2013                                  

·         BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Paris Katliamı’yla ilgili Meclis’e soru önergesi sundu. Önergede, ‘PKK üst düzey yöneticilerine yönelik suikast halinde ödül verileceğini düzenleyen’  özel bir düzenleme bulunup bulunmadığı, Ömer Güney’e aynı biçimde ödül adı altında ödeme yapılıp yapılmadığı soruldu.   

·         Batı Kürdistan'ın Serêkaniyê kentine yönelik saldırıların ardından başlayan şiddetli çatışmalarda ağır kayıp veren silahlı çete grupları, bir araya geldikleri Türkiye sınırına yakın bir noktada yine birbirleriyle çatıştı. Serêkaniyê'deki çetelerin verdikleri ağır kayıplardan sonra kenti terk etmeye başladığı ileri sürüldü.

·         Haseke'ye bağlı Şeddad kentinde El Nusra Cephesi tarafından istihbarat şubesine yönelik düzenlenen intihar saldırılarında 14 istihbaratçı öldürüldüğü belirtildi.

·          Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada yeni bilançoya göre 12 kişi öldü, en az 28  kişi de yaralandı.

·         Asimilasyoncu AKP Devleti Başbakanı Tayyip, PKK’yi bitirme planları çerçevesinde “PKK’yi  bitirmek için ne gerekiyorsa yaparım. PKK’nin  bitmesi için zehir içeceksin deseler içerim. Siyasi hayatımın biteceğini de bilsem, öleceğimi de bilsem bu zehri içerim.” Şeklinde sözler kullandı.

·         ABD Senatosunun, insansız hava araçları programı kapsamında hedefleri ele alacak ve programın kapsamını sınırlayacak gizli bir suikast mahkemesi kurulması fikri üzerinde durduğu belirtildi.

·         Gazeteci Cengiz Çandar; “Bu görüşmeler çok kırılgan, buzda halay çekmeye benziyor. Şu anda ne olacağını bilmiyoruz, sadece izliyoruz. Herkesin kafası karışık. Ben Başbakan ile Öcalan’ın bile kafalarının karışık olmadığına inanmıyorum. Şu anda diyalog devam etmiyor ancak bu ilerde de devam etmeyeceği anlamına gelmez. Sanıyorum ki Öcalan, Paris’teki cinayetlerin arkasında ne olduğunu çözmeye çalışıyor.” açıklamalarında bulundu.

·          BDP, TBMM’ye verdiği önergede, şüpheli asker ölümlerinin açığa çıkarılması, sorumluların belirlenerek sivil mahkemeler önünde yargılanması, bu askerlerin ailelerinin dinlenerek taleplerinin dikkate alınması için Meclis Araştırması açılması talep edildi.

·         Vatikan'da 600 yıl sonra ilk istifa Papa 16. Benedict'ten geldi, Papa 28 Şubat'ta görevden ayrılacağını açıkladı.

13.02.2013

·          KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan; “Önder Apo, bizi temsil ediyor ve yeterlidir. Önder APO ile ilişki kurmamız için imkanların oluşturulması gerekir. Türk Devleti, Avrupa’da  Kürt halkı üzerinden savaş ve terör yürütebiliyorsa bu ABD ve Avrupa’nın  desteğiyle yürütüyor. Eğer onlar desteklemezse, Türk devleti bu şiddeti bırakacaktır. Çünkü yürütemeyecektir. Bugün hareketimiz her zamankinden daha güçlü. Önder Apo , nasıl ki komplodan önce Önderliğini ispatlamışsa , İmralı işkence sistemi altında geçen 14 yıl boyunca da Önderlik pozisyonunu yeniden ispatladı. Obama’nın alkışlaması yetmez, istihbaratı ve teknolojik desteğini durdursun.”

·         YPG; “Heleb’in Eşrefiye Mahallesinde rejim güçlerinden 45 kişi öldü, 22 asker ve polis tutuklandı.”

·         Sömürgeci AKP Devleti’nin sözde barış süreci dediği bu dönemde bile Medya Savunma Alanlarına dönük saldırılarını sürdürüyor. Belirtilenlere göre Qendîl, Zap, Basyan alanları Türk uçakları tarafından bombalandı.

·         Amed D tipi kapalı cezaevinde bulunan, tutuklu  BDP Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız, çocuk gelinler sorununun yaygınlaşmasında etkili olan toplumsal yapının açığa çıkarılması ve bir cinsel istismar olan sorunun çözüme kavuşabilmesi için konu hakkında Meclis Araştırması açılmasını istedi. TÜİK verilerine de dikkati çeken Sarıyıldız, bu verilerde ise çocuk gelin sayısının 181 bini aştığını bildirdi.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutukladığı, biri lösemi hastası diğeri epilepsi hastası iki çocuğu bulunan Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, serbest bırakıldı. Ancak, faşist AKP Devleti polisleri tarafından akşam saatlerinde evine tekrar baskın yapıldı.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin cezaevine 12 Eylül askeri darbesini aratmayan uygulamalarından dolayı, tutsaklar isyan etmeye devam ediyor. Colemerg  E tipi kapalı cezaevinde tutsaklar, cezaevinde uygulanan baskı ve işkenceden dolayı isyan etti.

·         Suriye'de başlayan savaşla birlikte ticaretin durduğu Nusaybin'de sınır kapısının tekrar açılmasını isteyen Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge; "Bugün bölgemizde bir savaş var. Hem burada hem de Rojava'da bir savaş var. Bir an önce kardeşlik, eşitlik ve onurlu bir barış sağlansın. Bunlar olmadan hiçbir sorunumuz da çözüme kavuşamaz." dedi.

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; “İsim krizi nedeniyle süreç ilerleyemiyor, şeklinde algı dayatmasını kabul etmiyoruz. BDP'nin resmi desteği isteniyorsa biz buna hazırız. Ama BDP'nin kurumsal yapısını dikkate almadan, dışarıdan bireysel görevlendirmeler ile yapılan anlayışla bu süreç yürütülmez. Ahmet Türk'ün tek kelimesinden süreç tıkandı diyenler, 19 yaşındaki genç panzer ile ezildi bu süreci tıkayacak mı?”

·         Almanya’da  tutuklu bulunan  PKK’li  Ali İhsan Kıtay 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

·         Suriye Demokrasi Forumu üyesi  Michel Kilo: “Biz Kürtlerin Suriye’deki Özerkliğini onaylıyoruz.”

·         PKK’yi tasfiye kapsamında hareket eden AKP Devleti MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, PKK’nin bir ay içinde silah bırakabileceğini iddia etti.

·         Almanya’da tedavisine devam edilen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği, Ankara’ya heyet gönderdi.  KYB’nin Talabani’den sonra ikinci adamı olan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkan Yardımcısı Kosret Resul Ali başkanlığındaki heyet AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşeceği belirtildi.

14.02.2013

·         KCK İnanç Komitesi Üyesi Serhat Varto;”Din ancak devlet tekelinden çıkarılmasıyla özgür yaşam imkanı bulabilir. Din-devlet ilişkisi olamaz, dini siyasetin dışında tutalım, denilir. Oysa, böyle değildir. Bu toplumlar, siyasete kendilerini yansıtmalıdırlar.”

·         15 Şubat komplosunu kınamak amacıyla cumartesi günü Strasbourg’da yapılacak yürüyüş ve mitingin hazırlıkları son aşamasına girdi. KON-KURD’a bağlı federasyonlar, tüm Kürdistanlıları eyleme katılmaya çağırdı.

·         BDP; "İmralı sürecini ilerletmek en temel görevimizdir.” Açıklamasında bulundu.

·         Faşist AKP Devleti tarafından, Amed’in Lîce, Çewlik’in Genç ilçesi ve Mûş üçgeni kırsalında bir operasyon başlattı.

·         Agos Gazetesi Editörü; “Emperyalistler, Türkiye yoluyla bazı hesaplar yapmak istediler. Öcalan’a karşı işbirlikçi, emperyalist güçler ihanet komplosunu geliştirmek istediler.”

15.03.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat’ta Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’nın birçok kentinde eylemsellikler yapılacak. 15 Şubat Uluslararası Komplo’nun 14. yılına ilişkin bir açıklama yayınlayan CDK, 16 Şubat’ta Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenecek yürüyüşe güçlü bir katılım çağrısı yaptı. “İmralı’da başlatılan yeni süreçte Sayın Öcalan’ın elini güçlendirelim, 16 Şubat’ta Strasbourg’u Öcalan’a özgürlük sloganlarıyla sarsalım, halkımızın ve ulusumuzun Başkan Apo ile büyük bir irade gücüne kavuştuğunu yapacağımız, görkemli Strasbourg yürüyüşüyle bir kez daha haykıralım.” dendi.

·         HDK Yürütme Kurulu üyeleri ve milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel, ‘Çözüm için müzakere, barış için eşitlik’ kampanyasını Karadeniz halkıyla buluşturmak istediklerini belirterek; "Karadeniz illerinde geniş halk toplantıları yapacağız, işçi direnişlerini, ekolojik saldırıya karşı suyunu toprağını savunan köylüleri, yerel yöneticileri ziyaret edeceğiz." dedi.

·          Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, dün Selahaddin kentindeki konutunda Kürdistan Bölgesi siyasi kesimleri ile bir araya geldi. Toplantıda Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin Almanya ve Kuzey İrlanda ziyaretleri ile Davos Ekonomi Forumuna katılması konusunun ele alındığı bildirildi.

16.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit 569. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 237. Gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “Tüm Kürdistan halkı ve dostlarını alanlarda uluslar arası komployu protestoya çağırıyoruz. Avrupa’da Kürtlere yönelik baskı var. Türk sömürgeciliği komployu tazelemek istiyor. AB ülkeleri artık zulme destek vermemeli. Asker operasyon yaparsa gerilla da eylem yapar. Şehitlerimizin anısına mücadeleyi yükseltelim.”

·         Avrupa’da on binlerce Kürdistanlı Strasbourg kentine akın ederek, 15 Şubat Uluslar arası komployu kınamak için yürüyüş gerçekleştirdi.

·         Uluslar arası komployu kınamak amaçlı Kuzey Kürdistan kentlerinde dünden bu yana kepenkler kapalı, öğrenciler okula gitmediği belirtildi.

·         AKP Devleti destekli silahlı çete üyeleri, Serêkanîye kentinde YPG’ye yönelik saldırıları, YPG güçlerince geri püskürtüldü. En az 10 çete üyesi öldürüldü.

·         G-20 zirvesi, Moskova’da gerçekleştirildi.

·         İran Devrim Muhafızları lideri, Suriye’de uğradığı suikast sonucu öldürüldü. İran saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu.

·         Faşist AKP Devleti’nin Rojava’ya yönelik Gizli Planlarının bulunduğu belge ele geçirildi. Belgede Suudi ve Türk din adamlarının görevleri, Türkiye’nin çetelere askeri desteğinin detayları, Navaf El Beşir’in görevi gibi konuların yer aldığı belirtildi.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklara yönelik baskı ve işkence uygulamaları artarak devam ediyor. Hasta tutsaklar ölüme mahkum edilirken, Şakran cezaevinde 4 tutsak çocuğun 20 gündür açlık grevinde olduğu belirtildi.

17.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit devam ederken, The Guardian’ın bugünkü sayısında Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük talebiyle bir ilan yayınlandı. “Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’a Barış Uluslar arası İnisiyatif imzacılarının ilan metninde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün, Kürt sorununa askeri yaklaşım mantığının kırılması ve barışçıl görüşmelere dönülmesi konusunda hayati önemde olduğu vurgulandı.

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “15 Şubat Komplosu, Kürt halkının geleceğine yönelik bir saldırıdır. Şimdi, iki eksen üzerinde çalışıyoruz. 2012 yılında başlattığımız hamleyi, 2013’te de sürdüreceğiz, ancak diyalog ve barışa da açığız. Mücadeleyle, sonuç almak istiyoruz. Zulme karşı geri adım atmadan sonuç almak istiyoruz. Fakat çözüm ve barışa da açığız. İmralı’da Önderliğimiz mesaj verirse, biz buna da hazırız. Şunu herkes bilsin ki, ne hareketimiz ne de Avrupa'daki halkımız bu saldırılarla geri adım atmaz. Paris'teki bu saldırı, uluslararası komplo çerçevesinde geliştirildi. Türk Gladiosu’nun eli var bu saldırıda. Uluslararası güçlerin desteği olmasaydı, Türk Gladiosu bu saldırıyı yapamazdı. Silahlı güçler olduğu sürece, operasyon sürecek diyor. Ben de diyorum operasyon olduğu sürece gerilla eylemi devam edecek.”

·         “Bir dilin varlığı dilin kendisini insana dair ve insana ait her alanda yaşatabilmesi ve insanın her alandaki sorunlarına ve düşüncelerine dair kendisini var etmesi ile mümkündür" diyen Felsefeciler Derneği Diyarbakır Şubesi, Kürtçe'nin felsefe alanında kullanımı ve bunun yaygınlaştırılması amacıyla Kürtçe felsefe atölyesi başlatıyor. Felsefeciler Derneği Diyarbakır Şubesi yaptığı yazılı açıklama ile, Kürtçe'nin felsefe alanında kullanımı ve bunun yaygınlaştırılması amacıyla Kürtçe felsefe atölyesi başlattığını duyurdu. 

·         İşgalci AKP Devleti Başbakanı Tayyip, Mêrdîn’e gitti. Ancak kendisini dinlemeye gidenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmedi. Bunun üzerine faşist Başbakan’ın öfkelenerek, ‘ Sefalet’ dediği belirtildi.

·          Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, BM Genel Sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi Başkanı'na gönderdiği mektuplarda, Türkiye hükümetinin Suriye krizinde yıkıcı rol oynadığını belirtti. Suriye Sanayi Odaları Birliği Başkanı Mühendis Faris el-Şehabi ise, AKP Devletine korsanlık, hırsızlık ve terör eylemlerine desteğinden dolayı davalar açacağını bildirdi.

·          NASA önümüzdeki 10 yıl içinde Güneş Sistemi içinde yaşam bulunması en muhtemel yer olan Jüpiter’in uydusu Europa’da incelemelerde bulunmak için bir uydu gönderecek.  

18.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 571. Gününde devam ederken, Kürt Halk Önderi’nin kardeşi Mehmet Öcalan ve İmralı’da bulunan diğer tutsaklar yakınlarının görüşme için İmralı adasına gittiği belirtildi. Mehmet Öcalan: “İmralı’ya bir heyetin gitmesi gerekir. Herkes sorumlu davranmalıdır.”

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “Serhildana kalkan halkı takdir ediyorum. Eylemler 99’daki gibi ulusal bir karakter kazandı. PKK Ortadoğu denkleminde güçlü bir aktördür. Uluslar arası komplo tümüyle yenilmiştir. AB ve ABD komplo sürecine son vermelidir. Kürt halkı kurucu bir üyedir. MHP, PKK’ye karşı mücadele dairesi görünümündedir. Önümüzdeki dönem planlamaları yapıldı. AKP çok boyutlu entegre stratejisi uyguluyor. 2013 yılı büyük hamle yılı olarak planlanmıştır. Hareketimiz Önderliğimizin hareketidir. Önderlikle bir bütündür. Önderlik devreye girmeden bahsedildiği gibi bir sürecin kolay kolay gelişmesi zor, hatta mümkünatı da yoktur. Önderliğimizin özgürleşmesinin zamanı gelmiştir. Köklü ve kalıcı barışın zamanı gelmiştir.”

·         Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 239. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Barış Uluslar arası İnisiyatifi imzacıları The Guardian’a tam sayfa ilan verdi.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen 15 Şubat Uluslar arası komplo suna tepkiler devam ediyor. Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’nın birçok kentinde değişik eylemler gerçekleştirildi.

·         Rojava ile dayanışma kapsamında dayanışma koordinasyonu Amed’de basın açıklaması gerçekleştirdi.

·         Faşist AKP Devleti tarafından Gever-Şemzinan sınır hattına yoğun askeri sevkiyat yapıldığı belirtildi.

·         HDK’nin,  Karadeniz’in gezisi sırasında BDP milletvekillerine yönelik, cuntabaşı AKP Devleti polislerinin gözetiminde ırkçı kesimler faşizan saldırılar gerçekleştirdi.

·         Türk ordusu Kuzey-Güney sınırına yoğun askeri sevkiyat yaptığı öğrenildi. Öte yandan Medya Savunma Alanlarına dönük hava saldırıları da devam ediyor.

·         BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi: “Suriye rejimi ile muhalifler görüşebilir. Görüşmelere BM aracılık yapabilir.” Açıklamasında bulundu.

·         Cuntabaşı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklara dönük 12 Eylül uygulamalarını aratmayan işkence uygulamaları artarak devam ediyor. Belirtilenlere göre Şakran cezaevinde 4 çocuğun,  cezaevi yönetiminin artan yoğun ırkçı uygulamalarından ötürü 22 gündür açlık grevinde olduğu belirtildi. Öte yandan Cezaevi ve Sağlık Raporu, son 3 yılda 268 hasta tutsağın yaşamını yitirdiğini belirtti.

·         DÖKH, 8 Mart eylemselliklerini Paris’te katledilen 3 kadın devrimciye adadı.

·         Pakistan’ın Keta kentinde Şiilere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 80 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı.

·         Çağdaş Hukukçular Derneği (CHD) avukatları, DHKP-C davasından tutuklu avukat arkadaşları için oturma eylemi yapmak istedi. Ancak faşist AKP Devleti polisleri tarafından sert müdahaleye uğradı.

·         Bağdat’ta 9 ayrı yerde meydana gelen patlamada 28 kişi yaşamını yitirdi.

19.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 572. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük için başlatılan imza kampanyası devam ediyor.  Hamburg’da yüzlerce imza toplandığı belirtildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat Uluslar arası komplosuna karşı serhilanlar da devam ediyor.

·          Kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşme gerçekleştiren Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Paris’teki katliamı yapanlar ile beni İmralı’ya getirenler aynıdır. Paris suikastı projesini kimin yaptığı ortaya çıkarılmadan süreç ilerlemez. Ben kuş ile Qendîl’e mesaj gönderemem. Heyetin gelmesi gerekir. Sorun çözülecekse Qendîl ve Avrupa’dakiler de görüşlerini açıklamalı. Benim koşullarım belli. Halkımızın Rojava’daki başarısını selamlıyorum. Halkımız Rojava’daki zaferi büyük zorluklarla elde etti.”

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “Önderliğimiz her iki taraf için yol haritası sunabilir.”

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Sinop’ta ırkçılar Karadeniz halkına hakaret etmiştir.” BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: “Sinop’taki saldırı örgütlü bir saldırıdır. Özel Harp Dairesinin provokasyonlarına benziyor.”

·          İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nin 26 ilde yaptığı 1000 kişiyle yapılan anket bir anket sonucuna göre kendisini Türk olarak tanımlayanlar %54 olduğu ortaya çıktı.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin tutuklama operasyonları devam ediyor. DHKP-C operasyonunda 28 ilde yapılan operasyonda 167 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Gözaltına alınanlar arasında KESK üyesi öğretmenlerin de bulunduğu belirtildi. Operasyonlar İstanbul’da protesto edildi.

·         HDK’nin başlattığı, aralarında BDP’li milletvekillerinin de bulunduğu Karadeniz gezisinin ikinci kenti Samsun’da da çirkin ırkçı saldırılardan dolayı Karadeniz turu iptal edilmek zorunda kalındı. Saldırılar daha sonra Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde protesto edildi. Ayrıca İHD sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: “Özel Harp Koalisyonu ile karşı karşıya kaldık.” Açıklamasında bulundu.

·         Türkiye’de 2002-2012 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarında toplam 43.000 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

·         Tek vatan, tek millet sözlerinin sahibi AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “Biz artık bütün milliyetçilikleri ayaklar altına aldık.” Şeklinde sözler kullandı.

20.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 573. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı imza kampanyası devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 241. Gününe girdi.

·         KCK Eğitim ve Dil Komitesi: “Toplumsallaşma anadile dayanır. Anadil insan için çok önemlidir. İnsan her şeyini anadiline göre yapar. Kürtçenin demokratik ulusun bir dili olabilmesi için, sömürgecilerin sömürge sistemlerine araç haline getirmesine izin vermeyeceğiz.”

·         9 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 kadın devrimci anısına Mersin’de mevlit okundu. Frankfurt ve Dortmund’da da faillerin bulunması istendi. Katliamın gerçekleştiği Paris’te her Çarşamba günü yapılan eylem bugün de devam etti.

·         Fransa ve Türkiye’nin Kürt karşıtlığı temelinde 10 maddelik bir anlaşma gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Öte yandan Uzmanlar, Türkiye’de yaşananların Fransa’da da yaşanabileceğini belirtti.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeye gitmek için BDP’nin, Adalet Bakanlığına başvuru yaptığı isim listesi arasında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP Amed Milletvekili Altan Tan olduğu belirtildi. Heyetin Cumartesi günü adaya gideceği belirtildi.

·         TSK için kimyasal, biyolojik saldırılara karşı koruyacak yerli üretim elbise üretildi. Kıyafetin ayrıca zararlı gaz altında bir ay boyunca kullanılabileceği belirtildi. Toplamda ise 162 bin takım kıyafetin verildiği açıklandı.

·         21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde etkinlikler düzenlendi.

·         Yunanistan’da bugün kemer sıkma önlemlerine karşı yılın ilk grevi yapıldı.

·         Tunus Başbakanı Hammadi Cibali yeni bir hükümet kurma girişiminin sonuçsuz kalması üzerine istifa etti.

·         Sömürgeci AKP Devleti tarafından Rojava’daki Kürtlerin Demokratik Özerklik kapsamında kazandığı haklarına karşı örgütlendirilen Özgür Suriye Ordusu isimli silahlı çete üyeleri YPG ile girdiği çatışma sonucunda ağır kayıplar vermişti. ÖSO, daha sonra yaptığı açıklamada PYD ile 11 maddelik anlaşma yaptıklarına dair haberleri yalanladı.

·         Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Rusya’nın en büyük beşinci petrol üretim şirketi gazpromneft ile anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

·         Hamas Lideri Halid Meşal’in Türkiye’ye giderek, gizlice Türk Başbakanı Erdoğan ile görüştüğü ortaya çıktı.

·         Fransa, Mali’deki birliklerin geri çekileceğini duyurdu.

·         İran ve Suriye arasında imzalanan 1 milyon dolarlık ekonomik yardım anlaşması onaylandı.

21.02.2013

·          Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 574. Gününe girerken, AKP Devleti’nin sürece olan samimiyetsizliği avukatların yaptıkları başvuru sonucu verilen ‘gemi bozuk’ bahanesiyle reddedilmesiyle tekrar ortaya çıktı.  Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 242. Gününde devam ediyor. Öte yandan Öcalan’a Özgürlük eylemleri kapsamında Kürt gençlerinin başlattığı imza kampanyası da devam ediyor.

·         HPG Ana Karargah Komutanı Nurettin Sofi: “HPG halkımızı savunmaya devam edecektir. İmralı direnişi yolumuzu aydınlattı. Kayseri eylemi 2012’nin mesajı oldu. Genelkurmay karakolu ziyaret edemedi. Her türlü gelişmeye karşı hazırlıklıyız. Bu yıl için hazırlığımız var ve bu konuda umudumuz devam edecektir.”

·         Barış düşmanı AKP Devleti sözde barış sürecinde süreci sabote etme çabaları sürüyor. HPG: “Medya Savunma Alanlarından Qendîl, Metina, Xakûrke’de sivil alanları bombalamaya devam ediyor.” Öte yandan Colemerg’in Çelê ilçesinde askeri üs bölgesinden de gerilla alanlarına top atışları yapıldı. Lîce’de ise başlatılan askeri operasyonlara karşı halkın canlı kalkan direnişi karşısında geri püskürtüldü.

·         21 Şubat anadil günü Türkiye ve Kürdistan’da etkinliklerle kutlanmaya devam ediliyor.

·         Faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip, “Kürt Sorunu yok, Kürtlerin sorunu var.” Dedi.

·         Suriye’nin Şam kentinde Baas genel merkezi yakınlarında meydana gelen saldırıda en az 53 kişi öldü.

22.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 575. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 243. Gününde devam ediyor.

·         Paris’te faşist AKP Devleti tarafından katledilen 3 kadın devrimci için Paris’te 40. Gün anması yapılacağı belirtildi.

·         Faşist AKP Devleti’nin Kürdistan’ı tasfiye amaçlı operasyonları devam ediyor. Medya Savunma Alanlarında özellikle sivil yerleşim yerlerine yoğun bombardıman yapıldığı belirtildi.

·         HPG Askeri Konseyi Üyesi Fazil Botan: “Zap direnişinde asıl hedef Güney’e yönelikti. Düşman elindeki tüm tekniği kullandı, ancak bir türlü ilerleyemedi. Zap direnişi düşmanı kırdı. Düşman geri çekilecek zamanı bile bulamıyordu. Zap’ta verilen emekler boşuna gitmedi. Zafer Kürt tarihine altın harflerle nakşedilmiştir. TC ordusu, gerillaya karşı kaybettiğini itiraf etmiştir.”

·         Batı Kürdistan’da faşist AKP Devleti güdümünde bulunan silahlı çete grupları Halep’e yönelik saldırılarını arttırdı. Kürtlere yönelik gasp, talan, işkence, baskı uygulayan çete grupları son olarak Til Hasil köyünde YPG güçlerine saldırı gerçekleştirdi.

·         Rojava ile dayanışma kapsamında yardımlar devam ediyor. Avrupa’da yaşayan Kürtler, Rojava halkı için yardım kampanyası gerçekleştirdi.

·         Cuntabaşı Tayyip; “Cem evleri ibadethane değildir. Hz. Ali ile alakaları yok.” Açıklamasında bulunurken, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; “ Aleviler eğer cem evleri benim ibadethanem diyorsa bunu kabul etmek zorundasın.” Sözleriyle karşılık verdi. Tekçi konuşmalarıyla tanınan faşist Başbakan Tayyip,  daha önce de tek dil, tek din, tek millet sözlerini defalarca kullanmıştı.

·         Faşist CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ben başbakan olsam İmralı’ya heyet göndermezdim. Anayasa’da Türk milletinin yer almasını istiyoruz.” Şeklinde ırkçı sözler kullandı.

·         Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye gideceği belirtildi.

·          Kadın cinayetlerine her gün yenileri ekleniyor. Güney Afrikalı atlet Pistorius kız arkadaşını bilinçli bir şekilde katletti. Ancak atlet 113 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

23.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit devam ederken, Kürt Halk Önderi ile görüşmek için BDP milletvekilleri Pervin Buldan, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder’in bugün İmralı’ya gittiği belirtildi.

·         Kürt Halk Önderi ile görüşmeye giden BDP Milletvekilleri İmralı adası dönüşünde açıklama yaptı. BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmede: “Basına emeklerine duyduğum saygıdan dolayı, selamlarımı iletiyorum. Bu görüşme tarihi bir adımdır. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar çok dikkatli olmalıdır. Devletin elinde tutsaklar var, PKK’nin elinde de tutsaklar var. Umarım, en kısa sürede ailelerine kavuşurlar.” Açıklamasında bulundu.

·         Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’ye gitti. Merkel: “Türkiye’nin AB üyeliği şüpheli fakat görüşmeler devam ediyor.”

·         NATO’nun onayıyla Almanya’dan getirilen Patriotların Türkiye’deki yıllık maliyetlerinin 15 milyon dolar olduğu belirtildi.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin DHKP-C operasyonuyla gözaltına aldığı 168 kişiden 59’u tutuklandı.

·         Mêrdîn’in Kerboran ilçesinde yapılan kazılarda 1995 yılında gözaltında kaybedilen Mehmet Emin Aslan’a ait kemiklerin bulunduğu ortaya çıktı.

·         Türkiye’nin ilk sismik gemisi Barbaros Hayrettin Paşa adlı geminin faaliyete girdiği belirtildi. Araştırma gemisinin petrol ve doğalgaz araştıracağı belirtildi.

·         Koyu Türk milletçiliği yapan ırkçı AKP Devleti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür; “Ben Türk Değil Arnavut’um.” Sözlerini kullandı. Bunun üzerine cuntabaşı Tayyip, Mehmet Akif Ersoy’un da Arnavut olduğunu ancak İstiklal Marşı’nı yazdığını örnek verdi.

24.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 577. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 245. Gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: “22 Şubat’ta Cudî dağı ile Zap bombalandı. Türk savaş uçakları sivil yerleşim alanlarını bombalamaya devam ediyor.”

·         BDP Amed Milletvekili Altan Tan; Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

·         Irkçı AKP Devleti’nin askerlik yapan Kürt gençlerine yönelik faşizan uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Agirî Mekanize 12. Tugay Komutanlığı’nda Türk –Kürt tartışması sonucu 9 askere 40 kişi saldırı gerçekleştirdi. Saldırıya uğrayan 9 asker İHD’ye başvurdu.

·         Fransa-Türkiye arasında imzalanan anti Kürt anlaşmasına yönelik tepkiler büyüyor.

·         Paris’te katledilen 3 kadın devrimci için Kürdistan’da 40. Gün anması yapıldı.

·         AKP Devleti tarafından desteklenen silahlı çete üyelerinin Rojava’ya ilişkin saldırıları devam ediyor. Rejim güçleri ve silahlı gruplar arasında yoğun çatışmalar yaşandığı belirtildi.

·         Amed’de 73 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek katledilen Şahin Öner’in olayıyla ilgili vali Mustafa Toprak’ın istifasını istedi.

·         Kürdistan Stratejik Araştırma Merkezi Qamişlo’da toplantı gerçekleştirdi.

25.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 578. Gününe girdi. Öte yandan Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 246. Gününde devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük imza kampanyası kapsamında Ermenistan’ın Elegez bölgesinde 11 bin imza toplandı.

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu; “15 Şubat komplosu ile Paris katliamı arasındaki bağ nedir? Komplocu güçler katliamdan sorumludur. Fransa ile Türkiye büyük ihtimalle Suriye üzerinde anlaştılar. Türkiye’nin müttefikleri katliama göz yumdu. Fransa aydınlatmazsa sorumluluk altında kalır.

·         Kürt Sorunu’nun çözümü adı altında imha ve tasfiye politikalarını sürdüren işgalci AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “PKK başka ülkeye gittiğinde süreç başlar.  Kuzey Suriye gibi bir oluşuma izin vermeyiz. Kerkük’e özel statü tanınsın.” Şeklinde sözler kullandı. Ayrıca cezaevindeki yüzlerce tutsak gazeteciyi de görmezden gelip, tutuklu gazeteci sayısının parmak sayısını geçmediğini iddia etti.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu kınamak amaçlı bedenini ateşe veren YPG savaşçısı Ferhat Mahmut yaşamını yitirdi.

·         Fransa Türkiye anti Kürt anlaşması parlamento komisyonunda incelendiği belirtildi. Fransa Komünist Partisi’nin de içinde olduğu bazı kurumların anlaşmanın iptal edilmesi için girişimde bulunduğu belirtildi.

·         Faşist AKP Devleti’nin sözde barış sürecine olan samimiyetsizliği devam ediyor. Medya Savunma Alanlarına yönelik bombardımanlar devam ederken, sınıra askeri sevkiyatın da devam ettiği belirtildi. Lîce’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonları engellemek amacıyla halkın operasyon bölgesine gittiği belirtildi.

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Sayın Öcalan’ın hazırladığı taslak yakında bizlere ulaştırılacak. Erdoğan’ın çağrısını değil, Öcalan’ın çağrısını esas alacağız. AKP çözümde samimi değil, bugüne kadar çözüm konusunda net bir duruş sergilememiştir.”

·          BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Öcalan özgür olmadan hiçbirimiz kendimizi özgür kabul edemeyiz. Kürt halkı tekçi zihniyetten kendisini kurtarmışsa, bu Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan sayesinde olmuştur. Öcalan, barış ve özgürlüğü için mücadele ediyor.”

·         DTK Kadın Meclisi’nin, ‘Kürt Kadın Meclisi’ adı altında 27 Şubat’ta toplanacağı belirtildi.

·         PKK’yi tasfiye amaçlı faşist AKP Devleti ve Almanya arasında yapılan anlaşmalar yapıldığı ortaya çıkmıştı. Kısa süre önce Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’de yaptığı konuşmasında; PKK’lilerin başka isimle faaliyet gösterdiğini, PKK ile mücadele kapsamında Türkiye’ye her türlü desteği vereceğini belirtti.

·         Suriye’de çatışmalar sürerken, Şam yönetimi açıklama yaptı: “Eline silah alanlar dahil, isteyen herkesle görüşürüz.”

·         Suriyeli İstihbarat Bakanı; “Suriye’de olan bütün olaylarda Türkiye’nin parmağı var, delilleri BM’ye sunacağız.” Açıklamasında bulundu.

26.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 579. Gününe girdi. Öte yandan Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 247. Gününde devam ediyor.

·         Suriye’nin Halep kentinde Suriye rejimi Kürtlerin yaşadığı Şêx Maqsud mahallesine top saldırısında düzenledi. Saldırıda 5 Kürt yaşamını yitirdi.

·         HPG; Faşist AKP devletini askeri ordusunun Lice kırsalında askeri operasyon başlattığını ve başlatılan operasyonların devam ettiğini belirtti. Sömürgeci AKP devletinin Farqîn, Pasur ve Lîcê bölgesinde yeni bir operasyonun başlatıldığını ve savaş uçakları ile bombardıman yaptığını söyledi.HPG; yine AKP ordusunun Çewlîk’te yeni operasyon başlattığını ve operasyona bölgedeki askerlerin yanı sıra özel hareket timlerinin de katıldığını belirtti.  Bunun yanı sıra Türk uçaklarının medya savunma alanlarına yönelik uçak saldırılarının devam ettiğini, Şeladizê kasabasının bombalandığını açıkladı. Gever, Şemzînan ve Şırnek’te sınır hattına yoğun askeri sevkiyat devam ederken HPG,  AKP devletinin kara operasyon hazırlığı içinde olduğunu belirtti. Lîcê ve Gever’de askeri araçlara karşı tepkiler yükseliyor. Zap alanında bombardımanlar devam ediyor.  

·         Lice halkı 3. Kez ölümleri engelledi. Liceliler operasyonları engellemek için halk tepelere çıktı.

·         Avusturya da demokratik güç birliği taypi erdoğarnı protesto mitingi yapacak. Viyana gidecek.

·         Ağrı 12.

·         Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal; “Öcalan’ın perspektifine uyacağız. Biz sürece ciddi yaklaşıyoruz. AKP’de ciddi yaklaşsın. Askeri operasyonlar hala devam ediyor.” dedi. 

·         Duran Kalkan;esir askerleri bırakılması süreç ile bağlantılıdır.

·         Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın el yazısı ile yazdığı 20 sayfadan oluşan mektupta 3 konu başlığı yer almaktadır. Mektuplar Kandil ve Avrupa’ya BDP tarafından ulaştıracak. Konuya ilişkin konuşan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk; “Gerekli ciddiyet gösterilirse bu sorunu çözeriz. Bu çözümün olması hükümetin yaklaşımına bağlıdır. Mektupların tek muhatabı BDP değildir.” dedi.

·         Sömürgeci AKP devletinin Başbakanı Tayip Erdoğan ;“Bu sorunu çözmek için baldıran zehri bile içmek gerekiyorsa biz o zehri içeriz, yeter ki bu sorun çözülsün.” Dedi. Erdoğan;  CHP yalpalamaktan başka bir şey yapmadı. Biz MHP’ye, CHP’ye rağmen bu kardeşliği sürdüreceğiz. BDP barış için bir çaba içerisine girmemiş bugüne kadar. Biz çözüm için bu yola baş koyduk. Erdoğan CHP’e başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Aygün ayman Güler ile birlikte git tuncelide söyle bakalım. O düşüncelerini kendi memleketinde dile getirsin.

·         2013 yılı itibarıyle 72 gazeteci hala tutsak. Demirtaş.

·          Mhp chp biz yok saymak için türkü inkar noktasındalar. Benim çocuklarım o tarih kitaplarını okurken kendi tarihini görüyor mu yok . dedi. 

·         ABD’li yetkililer sirin payzın sorularını yantlardı hükümet çok zor bir işi başarmıştır. Biz süreçe dahil değiliz biz davet edilmekdik aile işleri aile içinde çözülür. Müzakareler konusunda tecrübelerimiz var. Amerika için önemil unsur ırakın toprak bütünlüğüdür. Ankara ve erbilin birlikteliği bizi rahatsız etmiyor.

·         Sömürgeci AKP devletinin Kürdistan’a askeri yığınak yapmak için giden askeri araç Colemêrgîn Gever ilçesinde lise öğrencisi Mizgin Bingöl’e çarptı. Durumu ağır olan Bingöl hala yoğun bakıma kaldırıldı. Bingöl’ün arkadaşları bugün bu durumu protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte olaylar çıktı. Olaylar esansında faşist AKP hükümetinin askeri araçlarından havaya ateş açıldı.

·         Faşist Adanada 13 yaşındaki iki kuzen kuzenleriyle evlendirilidi. Kız çoçukalrı koruma altina alındı. ayşe acar Konya’da eşi tarafından katledildi. Boşanmak isteyen kadın öldürüldü. Çocuklarının gözü önünde öldürdü. 3 yıl önce kaybolan üniversite öğrenci ölü bulundu. Erkek arkaşı tarafından öldürülmüş. Sinemi sevgilisi Emrah kaya idi. Kıskançlık.    

·         İmralı süreci Türkiye barış meclisi mersin girişiminden açıklama yapıldı.

·         Buldan ; hayatımın en önemli yolculuğu ve görşmesini yaptım, her şeyi dakikası dakikasına yazdım. Sayın öcalanı çok heyecanlı ve umutlu gördüm. Morlliydgelişmeler hakimdi.

·         Mgk toplantısının dan terörle mücadelemiz devam edecek.

28.02.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit sürerken, avukatların görüşme talipleri ‘gemi bozuk’ yalanıyla yine reddedildi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi 249. Gününe girdi.

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Saldırıları yanıtsız bırakmayacağız. Bu süreçte AKP’nin saldırıları oldukça yoğunlaşmıştır. Kamuoyu AKP’nin kaç yüzü olduğunu görmelidir.  Hareket ve halk olarak kendimizi savunma hakkımız vardır. AKP, her şeyden önce hareketimize ve kamuoyuna karşı dürüst olmak zorundadır.”

·         BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ‘den oluşan heyetin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Qendîl için gönderdiği mektupları ulaştırmak üzere Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentine gittiği belirtildi. Kürt Halk Önderi’nin Avrupa için yazdığı mektubu ise BDP Milletvekili Pervin Buldan’ın götüreceği açıklandı.

·         YJA Koordinasyonu:  “Tüm kadınlar Paris’te katledilen 3 kadın devrimcinin anılarıyla buluşarak mücadeleyi yükseltmelidir. Başta Kürt kadınları olmak üzere mücadele veren tüm kadınlarımızı tüm eylemselliklere güçlü katılmaya çağırıyoruz.”

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; “Bir yandan mektup diğer yandan bombardıman olmaz.” DTK Eş Başkanı Ahmet Türk; “Bombalama çözüm umudunu kırıyor.”

·         Kürtler ve Suriye Konferansı’nın yarın Belçika Parlamentosu’nda başlayacağı belirtildi.

·         Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın Dışişleri Bakanları İtalya’da toplantı gerçekleştirdi. Toplantı’nın özellikle Rojava’ya dönük politikalar çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi.

·         Barış düşmanı AKP Devleti Başbakanı Tayyip sözde barış süreci dediği bu süreçte de gerillayı ve Kürt halkını tasfiye kapsamında sivil yerleşim alanları ve gerilla alanlarına yönelik bombardıman emirleri vermeyi sürdürüyor. Türk savaş uçakları tarafından Medya Savunma Alanlarına yönelik gerçekleştirilen bombardımanlarda 4 gerilla yaşamını yitirdi ayrıca çok sayıda sivil yerleşim alanı bombalandı. Öte yandan Besta ve Avyan kırsalına yönelik operasyonlar sürüyor.

·         BDP’nin 26-27 Şubat tarihleri arasında yapılan PM toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çözümünü destekliyoruz. Kürtlerin Ortadoğu’daki rolü çok önemlidir. İmralı’daki görüşmeler çözümün kendisi değil, başlangıcıdır. 4. Yargı paketi diğer paketler gibi neredeyse boştur. Partimiz bu paketi kabul etmeyecektir. Kürt Sorunu’nun çözümü gerçek bir demokratikleşme olmadan gerçekleşmez.”

·         Kürt kadınları ve demokrasiden yana olan bütün kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerini Paris’te katledilen aralarında PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kadın devrimciye adadı.

·         Faşist AKP Devleti Genelkurmay Başkanı Necdet Özel yeni tasfiye politikaları çerçevesinde Erzingan ve Meletî’ye giderek PKK’ye yönelik operasyon emirleri yağdırdı.

·         PKK’yi ve Kürt halkını bitirmeye yönelik Türkiye-ABD işbirliği çerçevesinde anlaşmalar yapılmıştı. Bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin  PKK’ye yönelik tasfiye amaçlı politikalarını arttırmak amacıyla 1-2 Mart tarihleri arasında Türkiye’ye gideceği belirtildi.  Kürtlerin Rojava’daki kazanımlarına karşı muhalif güçlere para ve silah desteği veren ABD’nin bu sefer de muhalif güçlere 60 milyon dolar yardım yaptığı belirtildi.

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA