28 Şubat 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 28 Şubat 2013 Perşembe Saat 09:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dewleta Tirk 'çareseriyê' bombe dike - ANF

Dadgehê, li 22 kesên ji doza KCK'ê ya Rihayê tên darizandin 148 sal ceza birî - Dîha

Heyeta 5'emin Dadgeha Cezayên Giran a Amedê der barê 22 kesên ku ji doza KCK'ê ya Rihayê tên darizandin de 148 sal û 9 meh cezayê giran birîn. Heyetê dosyaya Parlamenterên BDP'ê yê Rihayê Îbrahim Ayhan û Endamê Meclîsa BDPê Mahmut Çelik ji dosayên din cuda kir.

Rûniştina doza KCK'ê ya Rihayê ku 28 siyasetmedarên kurd tên darizandin li 5'emîn Dadgeha Cezayên Giran a Amedê hat dîtin. Doza 28 kesên ku di navde parlamenterê BDP'ê ya Rihayê Îmrahîm Ayhan jî heye hat dîtin û biryar hat dayîn. Di rûniştinê de Parlamenterê BDP'ê Îbrahîm Ayhan ji ber raporê bû tevlê nebû lê Azîze Yagiz, Adîle Fidan, Mîkaîl Gozek amade bûn. Di rûniştinê de siyasetmedaran bi kurdî parastina xwe kir û bi riya tercûman werger hat kirin. Siyasetmedaran îfadeya ku Gulistan Encu li ser wan daye qebûl nekir û diyar kir ku îfade ne aydî Gulistan e û rasitya îfadeyê tune. Girtiyan xwestin serbest bên berdan.

Heyetê piştî navberê biryara der barê siyasetmedaran de da. Heyetê der barê 19 kesan de ji bo her kesekî 6 sal û 3 meh cezayê girtîgehê birî. Heyetê der barê Azîze Yagiz, Adile Fidan, Mikail Gozek de jî 10 sal ceza birî. 4 kesên serbest hatin berdan jî hatin beraet kirin.


Heyetê der barê parlamenterê BDP'ê yê Rihayê Îbrahîm Ayhan û Endamê Meclîsa BDP'ê Mahmut Çelîk de jî biryara cudakirina dosyayê da.


BDP: Gelinen aşama tarihi bir dönemeçtir - Diha

BDP PM toplantısına ilişkin yayınlanan sonuç bildirgesinde Cumhuriyet tarihinde ilk defa devletin, bir Kürt liderle böylesine kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiği vurgulanarak, “Bugün gelinen aşama tarihi bir dönemeçtir” denildi.

BDP Genel Merkezi, 26-27 Şubat tarihleri arasında yapılan PM toplantısının sonuç bildirgesini yayınladı. “Bu süreç kendi ellerimizle yarattığımız bir kazanımdır” denilen sonuç bildirgesinde toplantıda, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmenin yanı sıra 8 Mart ve Newroz planlamasının görüşüldüğü kaydedildi. Görüşmede, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmenin aktarıldığının vurgulandığı bildirgede, “Bugün gelinen aşama tarihi bir dönemeçtir. Sayın Öcalan’ın başlattığı süreç, devlet yetkilileriyle beş aydır sürdürdüğü görüşme, BDP heyetiyle yaptığı görüşme ve ardından partimize, KCK’ye ve Avrupa’daki birimlere gönderdiği mektuplarla başlı başına tarihi öneme sahiptir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez devlet, bir Kürt liderle böyle kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmektedir. Böylesine önemli bir dönemeci yaşıyor olmamız, hiç kuşkusuz ki başta halkımız olmak üzere Kürt halkının özgürlüğü için mücadele eden herkesin ve yıllardır tek kişilik hücresinde olağanüstü bir direniş sergileyen Sayın Öcalan’ın sayesindedir. 14 yıldır Sayın Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü için bütün alanlarda hep birlikte yürüttüğümüz mücadele ve son olarak tüm politik tutsaklarımızın açlık grevi direnişi İmralı tecridini yıkmakla kalmamış, Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun çözümünün muhatabı olmasını sağlamıştır” denildi.

‘Öcalan’ın rolü tartışılmazdır’

Bu yüzyılın Kürtlerin yüzyılı olacağına işaret edilen bildirgede, Kürt halkının haklarını elde edeceği ve özgürleşeceği bir dönemi yaşayacağına vurgu yapıldı. Bildirgede, “Ortadoğu’nun yeniden şekillendiği bu dönemde, Kürtler artık çok önemli ve değiştirici, dönüştürücü bir aktördür. Kürtlerin bir bütün olarak özgürlüğe yürüyor olmasında Sayın Öcalan’ın rolü tartışılmazdır. Sayın Öcalan’ın bütün halkların eşit hukukundan, özgürlük ve demokrasiden yana stratejik yaklaşımı sadece Kürt halkı için değil, Türk halkı ve bütün Ortadoğu halkları için önemlidir. Nitekim Rojava’daki gelişmeler bunu kanıtlamaktadır. Etnik ve mezhepsel zenginliğin halklar çatışmasına dönüştürüldüğü Suriye’de Suriye Kürtleri, yan yana yaşadığı halklarla birlikte devlet eksenli olmayan, özgürlük ve eşitlik temelinde statü sağlayan gelecek için adım atmış, bütün hakların geleceğine ışık tutacak bir imkan yaratmıştır” vurgusu yapıldı.

‘Görüşmeler çözümün kendisi değil başlangıcıdır’

Bildirgede, mücadelenin önemine vurgu yapılırken, demokrasi ve özgürlüğün kimse tarafından sunulmayacağı belirtildi. “İmralı’daki görüşmeler çözümün kendisi değil başlangıcıdır. Başlayan bir süreci ilerletmek, derinleştirmek, kendi kendimizi yöneteceğimiz, statümüzü kazanacağımız demokratik bir cumhuriyeti sağlamak, uzun, zor ve riskli bir görevdir” denilen bildirgede, ‘Partimiz bu görevinin bilincinde olarak çalışmalarına daha güçlü bir şekilde devam ederken, AKP’nin anti-demokratik politikalarına karşı eleştirilerini ve mücadelesini de sürdürecektir. AKP’nin icraatları ne yazık ki demokratikleşme ve çözüm iddiasına denk düşmemektedir. Gündeme getirilen 4. Yargı paketinin içi de bundan önceki paketler gibi neredeyse boştur. Partimiz böyle bir paketi kabul etmeyecektir. Cezaevlerinde sorunlar devam etmektedir. Alevilerin cemevlerinin ibadethane olması talebi bizzat Başbakan tarafından reddedilmekte, hala sokak ortasında panzerle cinayet işlenmektedir. MYK Üyemiz Nuri Duman’ın tutuklanması da AKP’nin partimize ve gençliğimize yaklaşımının bir sonucudur” denildi.

‘Rojava çalışmaları hızlanacak’

Kürt sorununun çözümünün gerçek bir demokratikleşme olmadan mümkün olmayacağına vurgu yapılan bildirgede, şunlar kaydedildi: “Demokratik bir cumhuriyet sadece Kürtlerin değil, bütün halkların ve ezilenlerin talebidir. Bu nedenle önümüzdeki süreç sadece partimizin değil demokrasiden yana olan tüm güçlerin mücadelesini zorunlu kılmaktadır. Demokratik bir rejimi garanti altına alacak olan da eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasadır. Merkeziyetçiliği ve hegemonyayı reddeden, bütün halkların, toplumsal grupların eşitlendiği, onların özgürlük mücadelelerinin önünün açıldığı, din ve vicdan özgürlüğünün sağlandığı, öz yönetimleri güçlendirecek, en güçlü ekonomik ve sosyal hakları sağlayacak, demokratik bir anayasa şarttır.Partimiz, anayasa çalışmalarına bu perspektifle yaklaşmaktadır ve bundan sonra da çalışmalarını bu yaklaşımla sürdürecektir. Partimizin bu kapsamlı çalışmasına tüm demokratik kamuoyunun destek vermesi son derece önemlidir. Olası hegamonik yaklaşımları ancak bu tutum önleyebilir. Bu değerlendirmeler ışığında, Parti Meclisimiz Rojava’daki halkların mücadelesinin yanında olduğunu bir kez daha ilan ederken, Rojava’yla dayanışma çalışmalarını da hızlandıracaktır. Partimiz, bugüne kadar özgürlük, barış ve çözüm mücadelesinin en önünde yer alan ve bu mücadeleyi kadınların özgürlüğü mücadelesiyle birleştiren kadınları 8 Mart vesilesiyle selamlamaktadır. Parti örgütlerimiz, yaklaşan Newroz’u dönemin ruhuna uygun geçirmek ve Türkiye’yi değiştirecek, dönüştürecek, demokratik bir yaşamı gerçekleştirebilecek en önemli gücün örgütlü halk gücü olduğunu meydanlarda göstermek için çalışmalarına bugünden başlayacaktır.”Dewleta Tirk 'çareseriyê' bombe dike - ANF
 
Di demek de ku hevdîtinên aşitiyê yên di navbera Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan û rayedarên Tirk de  berdewam dikin û hêviyê çareseriyê mezin dibin, Herêmên Parstinê yên Medyayê her roj tên bombebarankirin. Di encama êrîşên hewayî yên ku 2 mehên destpêkê yên sala 2013 pêk hatin de 13 gerîlayan jiyana xwe ji dest dan. Cîwarên sivîlan jî ziyan dîtin.

Sala 2012 bû sala herî dijwar a pevçûnan. Di vê salê de 320 operasyonên bejahî û 324 operasyonên hewayî pêk hatin. Ev operasyon di sala 2013 jî berdewam kir. Di encama operasyona leşkerî ya ku 31’ê berfanbara 2012 de li navçeya Licê ya Amedê pêk hat de tevî Endamê Konseya Leşkerî ya HPG’ê Ertem Karabulut, 10 gerîlayan jiyana xwe ji dest dan.

Piştî hefteyekê, ango 7’ê çileya 2013 li navçeya Çelê ya Colemêrgê 14 gerîlayan HPG’ê jiyana xwe ji dest dan.

Di vê demê Hevserokê KCD’ê Ahmet Turk û Parlementera BDP’ê ya Êlihê Ayla Akat Ata çûn Îmraliyê û rayedarên Tirk behsa “çareseriyê” kirin. Lê operasyonên leşkerî ne tenê li Bakûrê Kurdistanê pêk hatin, li dijî Başûrê Kurdistanê jî dijwar bûn.

LI 4 HERÊMÊN CÛDA 7 GERÎLAYAN JIYANA XWE JI DEST DAN

Balafirên şer ên artêşa Tirk gundên Zergele û Enzê yê Qendîlê, herêmê Avaşîn û Basya yên Zagrosê, gundên Şêranê û Zewkê yên Garê û gundê Sîda yê Zapê bombebaran kirin.

Di encama operasyonên berfireh û dijwar de gerîlayên HPG’ê yê bi navê; Selam Şadır (Afat Întîqam), Cebrail Olmez (Dijwar Colemêrg), Erdal Şalo (Koçer Zozan), Lokman Goktaş (Zana Qoser), Muhammed Elver (Zerdeşt Tolhildan), Şaxawan Miradî (Erdal Ciwan), Ozkan Buzak (Brusk Dorşin) jiyana xwe ji dest dan.

Di encama êrîşan de herêmên sivîlan ziyanek mezin girtin. Li gundê Silê jî 6 xanî bi temanî hilweşiyan.

CARA YEKEMÎN TÊ BIKARANÎN

Li gorî çavkaniyên fermî yên dewleta Tirk, di bombebaranê de cara yekemîn “bombeyên Beton Delîcî (yên betonê kûn dikin) hatin bikaranîn.

Roja 25’ê sibatê Serokwezîrê Tirk Recep Tayyip Erdogan behsa “vekişîna gerîlayan” ji Bakûrê Kurdistan û Tirkiyeyê dikir, lê di heman rojê de li Gevera Colemêrg, hêmera Besta ya Şirnexê, navçeya Şemzînan a Colemêrgê, li Mûş, Pasûr û Farqîna Amedê operasyonên leşkerî hebûn.

GERÎLAYAN HER ROJ TÊN BOMBEBARANKIRIN

Li aliyekê li Bakûrê Kurdistanê amadekariya operasyonên berfireh tê kirin, li aliyeke din jî hema bêje her roj Herêmên Parastinê yên Medyayê yên di bin kontrola gerîlayan de tên bombebarakirin. Bîlançoya meha sibatê ya ku ji aliyê Navenda Çapemenî-Ragihandina HPG’ê hatiye aşkerekirin wiha ye:

3 SIBAT: Di 3’ê sibatê de saet di 01.15’an de qadên Xeregol û Şehîd Kerwan ku di nava sînorê herêma Zapê ya girêdayê Herêmên Parastinê yên Medyayê ye ji aliyê artêşa tirk a dagirkerve bê navber bi obus û topên hawanê tên bomberankirin.

8 SIBAT: Di 8’ê Sibatê de di navbera saet 16.00-17.00 li Herêmên Parastinê yên Medyayê Medyayê di nava sînorên herêma Qendîlê ve ye, li dijî Gundê Zergelê ji aliyê artêşa dagirker a tirk ve bi balefirên şer êrîşeke hewayî hatiye lidarxistin. di encama îrîşa hewayî de gelek zirar gehştiye zevî û baxçeyên gundîyan, û Navenda Ciwanan ya ji aliyê gundiyan ve hatiye sazkirin hatiye hedef girtin.

9-10 SIBAT: di navbera saet 23.00-01.00 li Herêmên Parastinê yên Medyayê di nava sînorên herêma Zapê, li dijî herêma Şikefta Birîndara û Kuro Jaro ji aliyê artêşa dagirker a tirk bi balefirên şer êrîşeke hewayî hatiye lidarxistin.

13 SIBAT: Di navbera saet 17.00-18.00 li Herêmên Parastinê yên Medyayê di nava sînorên herêma Heftenînê de, li dijî herêma Gundê Şeraniş û Keşan û Geliyê Şehîd Ayhan ji aliyê artêşa dagirker a tirk bi balefirên şer êrîşeke hewayî hatiye lidarxistin.

18 SIBAT: Saet 17.30 00 li Herêmên Parastinê yên Medyayê di nava sînorên herêma Zap'ê de, li dijî herêma Çiyayê Reş ji aliyê artêşa dagirker a tirk bi hewan û obusan hatiye bombekirin.

20 SIBAT: Di 20’ê Sibatê de di navbera saet 20.00-21.00 li Herêmên Parastinê yên Medyayê Medyayê di nava sînorên herêma Qendîlê de ye, li dijî Gundê Lewcê û derdora wê ji aliyê artêşa dagirker a tirk ve bi balefirên şer êrîşeke hewayî hatiye lidarxistin.

22 SIBAT: Di roja 22’ê sibatê de bi tevhayiya rojê de li dijî Çiyayê Cudî ji aliyê artêşa dagirker a tirk bi bi hewan û obusan hatiye bombekirin.

Heman rojê, bi tevhayiya rojê bi navber, li dijî Herêmên Parastinê yên Medyayê di nava sînorên herêma Zap'ê de, herêma Cîloya Biçûk ji aliyê artêşa dagirker a tirk bi hewan û obusan hatiye bombekirin.

DI ÊRÎŞA 13 DEMJIMÊRAN BERDEWAM KIR DE 4 GERÎLAYAN JIYANA XWE JI DEST DAN

Êrîşa herî berfireh û dijwar a hewayî ya li ser herêmên gerîlayan roja 26’ê sibatê pêk hat. Navenda Çapemenî-Ragihandina HPG’ê ragihand ku herêmên Parastinê yên Medyayê sê caran hatin bomebarankirin.

Di encama bombebarana bi qasî 13 demjimêran li Qendîl û Zapê berdewam kir de 4 gerîlayan jiyana xwe ji dest dan.

‘GER OPERASYON BIDOMIN DÊ OPERASYONÊN GERÎLAYAN JÎ BIDOMIN

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan di hevpeynek dabû ANF’ê de diyar kir ku heta operasyonên artêşa Tirk berdewam bikin, dê operasyonên gerîlayan jî berdewam bikin.

Kalkan ku got: “Ger operasyonên leşkerî bidomin, dê operasyonên gerîlayan jî bidomin” diyar kir: "Lê yên ku dixwazin şer raweste divê helwesta xwe ya li hemberî vê yekê nîşan bidin; divê projeyeke çareseriyê hebe. Ez vê nabêjim bila hema bi projeya çareseriyê ve bên û çareserî bi agirbestê re bê, lê divê meylek a çareseriyê hebe, nêzîkatiyek a çareseriyê hebe.”Ötüken büyük provokasyon hazırlığında - ANF
 
Türkiye’nin yeni gladio örgütlenmesi Ötüken büyük provokasyon hazırlığında. ANF'ye ulaşan belgeye göre kamuoyunun çözüm süreci olarak adlandırdığı süreçten rahatsız örgüt, Newroz’da uygulamaya konmak üzere büyük bir eylem hazırlığı yapıyor. Örgüt üyelerinin görüşmelerinde geçen “Sinop’ta dediğimiz gibi oldu” ifadeleri HDK’ye saldırının adresini ortaya koyuyor.

Kamuoyunun “barış” veya “çözüm” süreci olarak adlandırdığı ve henüz başlangıç aşamasında olan sürece karşı büyük bir provokasyon hazırlığı yapılıyor.

AKP Hükümeti her ne kadar ergenekon ve balyoz operasyonları ile eski derin devleti bitirdiğini ve devlette tek başlılığı sağladığını söylese de, gelişmeler ve yaşanan somut olaylar, eskinin yerine yeni bir derin devletin inşa edildiği iddialarını güçlendiriyor. Bir farkla ki organizatörler ve isim değişiyor. Derinlerdeki yeni karanlık gücün ismi de artık telaffuz ediliyor: Ötüken!

Son süreçte gelişen bir çok olay, AKP’nin ve hükümet yetkililerinin açıklamalarına taban tabana zıt bir durumu ifade ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ve birçok bakan defalarca gözaltı, tutuklama ve yargılama süreçlerinden rahatsızlıklarını dile getirdiler. Mevcut uygulamaların kaygı verici boyutunu kısa bir süre önce, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu çok açık bir ifade ile dile getirdi. Hükümete yakınlığı artık sır olmayan Karakullukçu, "Şu memlekete baktığım zaman, affınıza sığınıyorum, işte polis, emniyet teşkilatımız savcı olmuş, bilirkişi de hâkim olmuş, mübaşir de yazı işleri müdürü olmuş, ondan sonra 'adalet' diye bağırıyoruz. Böyle bir şey olmaz" diyerek yargı içinde etkin olan başka bir odağın varlığına işaret etmişti.
Bu işte bir tuhaflık yok mu?
Hem iktidar hem de yüksek yargı organının başkanı, yargıdaki keyfiyetten ve denetim dışı uygulamalardan şikâyetçi. Demektir ki yargı içinde hala bir güç mücadelesi var. Hükümetle birlikte yargıda hâkimiyet mücadelesi veren bu güç kimdir? Kimin adına hareket ediyor? Gücünü nereden alıyor?

SÜREÇ İKİ TARAFLI MI ÇOK TARAFLI MI?

Bu soruların yanıtlanamaması yeni sürecin iki taraflı değil çok taraflı olduğuna işaret eder.
Türk devleti ile Kürt Halk Önderi Öcalan arasında yeni bir müzakere sürecinin başlaması, önceki deneyimlerden kaynaklanan soru işaretlerine ve bir kısım kaygıya rağmen, genel olarak olumlu bir yankı yarattı. Türk ve Kürt kamuoyu tüm olumsuzluklara rağmen iyimser bir beklenti içine girdi.

Tam da böyle bir süreçte Sinop’ta, Samsun’da HDK heyetine, çok açık ve pervasız linç saldırıları geliştirildi. Saldırıyı gerçekleştirenler sayıca çok az olmalarına rağmen Sinop ve Samsun valileri ve Emniyet müdürleri bu saldırıyı engellemediler. Engellemek yerine, bu sonuçlarıyla ve görünür bir şekilde gerçekleşmesini sağladılar.  Ardından Hatay BDP kongresine yönelik benzer bir organizasyon gerçekleştirildi.
Bu olaylar çok hassas olunması gereken kritik bir süreçte gerçekleşti. Bu provokasyonlar hükümete rağmen mi yoksa hükümetin bilgisi dahilinde mi gerçekleşti? Sorunun muhatabı Türkiye İçişleri Bakanı ve Başbakan’dır.  Ve bu esaslı soru hala yanıtlanmamıştır.

SANCAKBEY-YARBAY-TEĞMEN GÖRÜŞMESİ: SİNOP’TA DEDİĞİMİZ GİBİ OLDU

Şimdi elimizde daha vahim bir belge var.
18.02.2013 tarihinde, saat 22.11 de yapılmış MSN görüşmesinin kayıtları.
Kullanılan nickler: Sancakbey, Yarbay, Teğmen…
Bu üç şahıs çok önemli ve ciddi konuları görüşüyorlar. Sancakbey rumuzlu şahsın diğer ikisinin amiri konumunda olduğu, kendisine “komutanım” diye hitap edilmesinden anlaşılıyor. Sancakbey kod isimli şahıs diğerlerine hitaben; “Sinop’ta dediğimiz gibi oldu, direnişimiz süper sayılmasa da iyi oldu” diyor. Yarbay rumuzlu şahıs, “sayenizde komutanım. Arkadaşların morali çok iyi. Sizden haber bekliyoruz” diye yanıt veriyor.
Teğmen kodunu kullanan araya giriyor: “Paketleri bugün gönderdim. Çarşambaya ellerinde olur. Problem yok” diyor.

‘BASINÇLI MI TESİRLİ Mİ?’

Konuşmalar şöyle sürüyor:
Sancakbey: “Yer konusunu hala kararlaştıramadık. İki seçenekten birini uygulayacağız. Siz her iki planı da hazır tutun. Merkezleri diye…Bakacağız”
Bu kez Yarbay soruyor: “Basınçlı mı? Tesirli mi?
Sancakbey: “Bugün veya yarına kayıtların elimizde olması lazım. Bakalım nasıl oluyormuş ona göre karar vereceğiz neresi olacağına. Pazar aynı yerde aynı saatte buluşalım.
Bu üçlü arasındaki konuşma en azından Sinop olayının örgütlü ve organize olduğunu, devamında da bazı eylem hazırlıkları yapıldığını gösteriyor. Paketlerle patlayıcı gönderildiği de açık.
Aynı gün saat 23.15’te bu kez Sancakbey denilen şahıs Alireis lakaplı başka bir kişi ile görüşme yapıyor. Alireis, Sancakbey’e hitaben; “önemli bir konu olmasa bu saatte rahatsız etmezdim. Paketler yola koyulmuş, iki güne anca varır, planı değiştirmeyi düşünüyor arkadaşlar. Daha tam bir sonuç yok ama neticeyi bildireceğiz size.”
Sancakbey kodunu kullanan şahıs: “Ne kadar çok kalabalıkta olursa o kadar çok ses getiririz. Avukat beyden haber bekliyorum. Alır almaz bilgilendireceğim size, muhtemelen görüş günü bilgi verilecek.”
Alireis kod, “Ama efendim bir sorun çıkmasın bu defa ciddi ve büyük bir olay bekliyoruz” diye yanıtlarken daha evvel başarılı olamamış bir deneme yapıldığı anlaşılıyor. Sancakbey “sorun sizde çıkmazsa bizde çıkmaz” diye yanıtlıyor.

NEWROZ’DA DİYARBAKIR’DA EYLEM HAZIRLIĞI

Bu konuşmalar aynı örgüt içinde iki ayrı birimin farklı ama birbirini tamamlayan faaliyetlerine işaret ediyor.
Bu örgüt 21 Mart’ta, yani Newroz’da uygulamaya koymak üzere büyük bir eylem hazırlığı yapıyor.  Tartışmalarında eylem hazırlığı yapan ekibin şu an Diyarbakır’da olduğu da belirtiliyor. Ayrıca, “merkezlerine bakacağız” derken kastedilen yerin Diyarbakır olduğu açık. Sancakbey denilen şahıs planlamanın hayata geçirilmesi için ekibin para ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
Alireis denilen şahıs paranın sorun olmayacağını, Turan isimli bir arkadaşlarının zaten Diyarbakır’da olduğunu, ona haber verileceğini ve ertesi sabah ödeme yapabileceğini belirtiyor.
Sancakbey ‘in, “iyi çocuk, sağlam ve inançlı” dediği Turan’ı iyi tanıdığı da anlaşılıyor. Ayrıca “Turan merkeze mi tayin oldu ilçelere mi?” diye soruyor. Anlıyoruz ki Turan elinin altında parası olan, etkili ve yetkili bir devlet görevlisi. Belki kaymakam belki emniyet müdürü belki de garnizon komutanı…

KIŞANAK VE BDP’LİLERİ İZLİYORLAR

Alireis , “bana krokiler ve giriş çıkış yolları mail geldi sana gönderecem” dedikten sonra bu kez muhatabına bir soru yöneltiyor: “G.K’nın ses kaydı geldi mi?”
G.K’nın BDP eş başkanı Gültan Kışanak olduğu açık.
Sancakbey ve ekibinin Gültan Kışanak ve arkadaşlarını izledikleri Sancakbey’in “G.K Ankara’ya geçecek diye bilgi aldım” demesinden anlaşılıyor.
Sancakbey denilen şahıs başlayan yeni süreçten rahatsız; “Bu süreç onların işine yaradı, ama yedirmeyiz onlara vatanı. Onlar için önemli olan davaları değil ne kaptıklarıdır” diyor.

Belli ki örgütlü ve organize bir grup. Sinop olayını gerçekleştirdikleri kesin. Muhtemelen Samsun ve Hatay olayını da yapan, içinde devlet görevlilerinin yer aldığı illegal bir yapılanma.

Bu yapılanma önümüzdeki günlerde büyük ve ses getirecek eylemlere hazırlanıyor. Bunun için ekiplerini oluşturuyor, dinleme ve izleme yapıyor.
İçinde resmi devlet görevlileri, valiler, kaymakamlar, gazeteciler, akademisyenler, subaylar, emniyet müdürleri ve sivillerin yer aldığı; adına “derin devlet”ve “ergenekon denilen eski gladio örgütlenmesi işlevini tamamladığı için bitirildi.
Fakat bu tarz yeni bir yapılanmanın inşa edildiği uzun süredir dillendiriliyordu. Kimilerinin yeşil gladio dediği bu yapının varlığını da ismini de biliyoruz. Yapılanması, örgütlenme tarzı ve Kürt düşmanlığı ile Ergenekon’un ikiz kardeşi…
Adı da ona yakışır türden: Ötüken!
Konuşulanlar ve yaşadıklarımız hükümetin bu konuyu ciddiye almadığı izlenimi yaratıyor. Aylardır BDP eşbaşkanlarını ve milletvekillerini hedef gösteren Başbakan ve bakanların çıkabilecek en küçük olayın sorumlusu, azmettiricileri olacaklarını söylemeye bile gerek yok.


‘Bersiva êrîşan wê were dayin’ – Yeni Özgür Politika

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Duran Kalkan diyar kir ku heta operasyonên artêşa Tirk berdewam bikin, dê operasyonên gerîlayan jî berdewam bikin.

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan têkildarî pêvajoyê û helwesta aliyê Kurd nerînên xwe ji Nûçe TV anîn ziman. Kalkan hişyariya “Bila her kes bizane, ger hikûmet çareseriyê pêş nexe, dê li hemberî vê yekê têkoşîn dijwatir bibe.”

Kalkan ku got: “Ger operasyonên leşkerî bidomin, dê operasyonên gerîlayan jî bidomin” diyar kir: “Lê yên ku dixwazin şer raweste divê helwesta xwe ya li hemberî vê yekê nîşan bidin; divê projeyeke çareseriyê hebe. Ez vê nabêjim bila hema bi projeya çareseriyê ve bên û çareserî bi agirbestê re bê, lê divê meylek a çareseriyê hebe, nêzîkatiyek a çareseriyê hebe.”
Dûran Kalkan bersiv da daxuyaniyên rayedarên Tirk ên bi awayê “bila PKK çek deyne û biçe” û got: “Kurd xwediyên vê derê ne. Ger kesek ku divê biçin hebin, ew in ên ku bi zorê hatine li vir bi cih bûne ne, kesên ku zextê dikin û ne ji vê herêmê ne, divê ew biçin.”
Kalkan têkildarê komkujiya Parîsê jî got: “Çima Komkujiya Parîsê nayê ronîkirin? Ka hikûmeta Sosyalîst li kû ye? Malbatan hesabê dipirsî. 50 roj derbas bûn. Ez bawer dikim ku dewleta Franseyê komkujiyê ronî kiriye û her tiştê dizane. Lê aşkere nake. Çima? Gelo li ser Sûriye bi Tirkiyeyê re bazariyek kirin? Dixwazim bipirsim! Bila aşkere bikin, ronî bikin. Li ser Sûriyeyê li hev kirin, Tirkiye dê li Sûriyeyê destekê bide Tirkiyeyê, gelo li hemberî vê yekê dest ji aşkerekirina komkujiya Parîsê berdan?”

Planên sûîkastê wê werin weşandin
Kalkan bal kişand ser nêzîkatiyên DYA’yê ya li hemberî gelê Kurd û diyar kir ku ji ber ku DYA di pirsgirêka kurd tu pêngavek neavêtiye loma  li Rojhilata Navîn asê maye. Kalkan bal kişand ser planên sûîqestê yên bi hevkariya DYA’yê yên li hemberî rêveberên PKK’ê û diyar kir “Li ser mirina me hesabê dikin. “
Kalkan da zanîn ku di destê wan de derbarê vê yekê de agahî hene û got: “Heva li ser dixebitin. Hin derdor hene. Yanî hewldana wan ne tenê ji bo Ewropayê ye. Li ser gerîlayan jî hene. Berê jî hebûn. Me sala 2007 hin encam aşkere kir. Dibe di rojên pêş de em vê yekê bidin çapemeniyê.”
Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan bal kişand ser hevdîtinê li Îmraliyê û diyar kir ku “Aşitiya bê Ocalan nabe, lê kesên ku şer bi rê ve dibin hene” û got: “Hêza afirandina aşitiyê ye. Bê Rêber Apo aşitî nabe, lê şer bi rê ve nabe, yên ku şer bi rê ve dibin hene. Ji ber wê jî ka kî çi PKK’ê daxwaza çareseriyê dikin, bila kerem bikin bên û guhdarî PKK’ê bikin, ka çi dibêje, me nêrîna xwe aşkere kiriye, deriyê me ji bo hevdîtinan vekirî ye.”

‘Divê şertû mercên Rêber Apo bên sererast kirin’
Kalkan got: “ Ger pêkanîna agirbestê girêdayî Rêber Apo be, Îmrali ji bo vê yekê navbeykariyê bike, wê demê ev derdikeve holê ku divê bikare rola xwe bileyize, ji ber wê jî divê zemîn û derfet ji bo vê yekê hebe. Di bin ewqas zext û tecrîdê de ye, nikare bi parêzerên xwe re jî hevdîtin pêk bîne” û wiha domand: “Divê Rêber Apo bikare bi me re bikeve têkiliyê, yanî em hev biînin, gobûêj bikin. Divê xwediyê van derfetan bin, da ku kar bimeşe, em vê yekê weke şexs naxwazin, em weke rêveberî jî naxwazin, şer ji aliyê artêşeke berfireh ve, ji aliyê gel ve tê meşandin, her roj mirov xwînê dirijînin û ewqas zorî hene. Ev mirovane vana vala vala nakin, ne bê armanc û bê zanebûn in, divê evane hemû bêne razîkirin. Tenê Rêber Apo dikare vana razî bike.”

Bendewariya bêyî çareserî
Kalkan da zanîn ku hikûmeta AKP’ê di nava civakê de bendewariyê diafirîne û got: “Gumanan diafirîne, dibêjin hema bila tu kes tiştek neke, her kes bi ya AKP’ê bike û bêje belê. Dibêjin bila ji wê zêdetir tu dengek din dernekeve, bila BDP nexebite. Ji bo Sînop û Samsûnê hin tişt hatin gotin, lê me li Hatayê jî dît. Wê demê konseptek heye. Nêzîkatiyeke organîzekirî heye. Ev yek tenê bi MHP’ê nayê îzahkirin. Ji vana hikûmet berpirs e. Divê mirov vê yekê baş bizane ka AKP dixwaze çi bike? Hema hefteyek piştî hevdîtina bi Rêber Apo re komkujiya Parîsê pêk hat. Sînop, Samsûn û Hatay hene. Êrîşên li dijî hevserokên BDP’ê û HDK’ê hene. Em nikarin vana ji nedîtî ve bên.”

 8’ê Adarê ya herî girseyî 
Dûran Kalkan bal kişand ser 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê û got: “Ez bawer dikim ku 8’ê Adarê ne tenê rojek e. Belê ji niha ve dest pê kir, her dem 8’ê adarê ye û dê şoreşa azadiya jinê pêk bê. Dê li her derê bi pêşengiya rêbertî û şehîdên me, bi zanebûna azadiyê çalakiyên xwe pêş bixin. Ev 8’ê Adara niha, 8’ê Adara herî şoreşger, herî azadîxwaz, herî têkoşer û bi girseyî ye. Dê di Newrozê de bigihe asta herî bilind. Daxwaz û baweriya me ev e. Li ser vî esasî ez ji niha ve 8’ê Adarê li hemû jinan pîroz dikim, bang li gelê Kurd ikim ku Newroza îsal bikin Newroza Azadiya Rêber Apo.”


Yeşil Ergenekon’dan provokasyon hazırlığı – Yeni Özgür Politika

Ötüken adı altında örgütlenen Yeşil Ergenekon, Newroz’da büyük bir provokasyona hazırlanıyor. Yazışmalardaki “Bu süreç onların işine yaradı, ama yedirmeyiz onlara vatanı” sözü gelişen süreçten rahatsız olduklarını gösteriyor.

Türkiye’nin yeni gladio örgütlenmesi Ötüken büyük provokasyon hazırlığında. ANF'ye ulaşan belgeye göre kamuoyunun çözüm süreci olarak adlandırdığı süreçten rahatsız örgüt, Newroz’da uygulamaya konmak üzere büyük bir eylem hazırlığı yapıyor. Örgüt üyelerinin görüşmelerinde geçen “Sinop’ta dediğimiz gibi oldu” ifadeleri HDK’ye saldırının adresini ortaya koyuyor.

Kamuoyunun “barış” veya “çözüm” süreci olarak adlandırdığı ve henüz başlangıç aşamasında olan sürece karşı büyük bir provokasyon hazırlığı yapılıyor. AKP Hükümeti her ne kadar Ergenekon ve Balyoz operasyonları ile eski derin devleti bitirdiğini ve devlette tek başlılığı sağladığını söylese de, gelişmeler ve yaşanan somut olaylar, eskinin yerine yeni bir derin devletin inşa edildiği iddialarını güçlendiriyor. Derinlerdeki yeni karanlık gücün ismi de artık telaffuz ediliyor: Ötüken!
Son süreçte gelişen bir çok olay, AKP’nin ve hükümet yetkililerinin açıklamalarına taban tabana zıt bir durumu ifade ediyor. Başbakan Erdoğan ve birçok bakan defalarca gözaltı, tutuklama ve yargılama süreçlerinden rahatsızlıklarını dile getirdiler. Mevcut uygulamaların kaygı verici boyutunu kısa bir süre önce Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu çok açık bir ifade ile dile getirdi. Hükümete yakınlığı artık sır olmayan Karakullukçu, "Şu memlekete baktığım zaman, affınıza sığınıyorum, işte polis, emniyet teşkilatımız savcı olmuş, bilirkişi de hâkim olmuş, mübaşir de yazı işleri müdürü olmuş, ondan sonra 'adalet' diye bağırıyoruz. Böyle bir şey olmaz" diyerek yargı içinde etkin olan başka bir odağın varlığına işaret etmişti.

Bu işte bir tuhaflık yok mu?
Hem iktidar hem de yüksek yargı organının başkanı, yargıdaki keyfiyetten ve denetim dışı uygulamalardan şikâyetçi. Demektir ki yargı içinde hala bir güç mücadelesi var. Hükümetle birlikte yargıda hâkimiyet mücadelesi veren bu güç kimdir? Kimin adına hareket ediyor? Gücünü nereden alıyor? Bu soruların yanıtlanamaması yeni sürecin iki taraflı değil çok taraflı olduğuna işaret eder.

Yanıt bekleyen soru
Türk devleti ile Kürt Halk Önderi Öcalan arasında yeni bir müzakere sürecinin başlaması, önceki deneyimlerden kaynaklanan soru işaretlerine ve bir kısım kaygıya rağmen, genel olarak olumlu bir yankı yarattı. Türk ve Kürt kamuoyu tüm olumsuzluklara rağmen iyimser bir beklenti içine girdi.
Tam da böyle bir süreçte Sinop’ta, Samsun’da HDK heyetine, çok açık ve pervasız linç saldırıları geliştirildi. Saldırıyı gerçekleştirenler sayıca çok az olmalarına rağmen Sinop ve Samsun valileri ve Emniyet müdürleri bu saldırıyı engellemediler. Engellemek yerine, bu sonuçlarıyla ve görünür bir şekilde gerçekleşmesini sağladılar.  Ardından Hatay BDP kongresine yönelik benzer bir organizasyon gerçekleştirildi.
Bu olaylar çok hassas olunması gereken kritik bir süreçte gerçekleşti. Bu provokasyonlar hükümete rağmen mi yoksa hükümetin bilgisi dahilinde mi gerçekleşti? Sorunun muhatabı Türkiye İçişleri Bakanı ve Başbakan’dır. Bu esaslı soru hala yanıtlanmamıştır.

Görüşme kayıtları
Şimdi elimizde daha vahim bir belge var.
18.02.2013 tarihinde, saat 22.11'de yapılmış MSN görüşmesinin kayıtları.
Kullanılan nickler: Sancakbey, Yarbay, Teğmen…
Bu üç şahıs çok önemli ve ciddi konuları görüşüyorlar. Sancakbey rumuzlu şahsın diğer ikisinin amiri konumunda olduğu, kendisine “komutanım” diye hitap edilmesinden anlaşılıyor. Sancakbey kod isimli şahıs diğerlerine hitaben; “Sinop’ta dediğimiz gibi oldu, direnişimiz süper sayılmasa da iyi oldu” diyor. Yarbay rumuzlu şahıs, “sayenizde komutanım. Arkadaşların morali çok iyi. Sizden haber bekliyoruz” diye yanıt veriyor.
Teğmen kodunu kullanan araya giriyor ve “Paketleri bugün gönderdim. Çarşambaya ellerinde olur. Problem yok” diyor.

'Basınçlı mı tesirli mi?'
Konuşmalar şöyle sürüyor:
Sancakbey: “Yer konusunu hala kararlaştıramadık. İki seçenekten birini uygulayacağız. Siz her iki planı da hazır tutun. Merkezleri diye…Bakacağız”
Bu kez Yarbay soruyor: “Basınçlı mı? Tesirli mi?"
Sancakbey: “Bugün veya yarına kayıtların elimizde olması lazım. Bakalım nasıl oluyormuş ona göre karar vereceğiz neresi olacağına. Pazar aynı yerde aynı saatte buluşalım."
Bu üçlü arasındaki konuşma en azından Sinop olayının örgütlü ve organize olduğunu, devamında da bazı eylem hazırlıkları yapıldığını gösteriyor. Paketlerle patlayıcı gönderildiği de açık.
Aynı gün saat 23.15’te bu kez Sancakbey denilen şahıs Alireis lakaplı başka bir kişi ile görüşme yapıyor. Türk Bakanlardan birinin çalışma arkadaşı olduğu anlaşılan Alireis, Sancakbey’e hitaben “önemli bir konu olmasa bu saatte rahatsız etmezdim. Paketler yola koyulmuş, iki güne anca varır, planı değiştirmeyi düşünüyor arkadaşlar. Daha tam bir sonuç yok ama neticeyi bildireceğiz size” diyor.
Sancakbey: “Ne kadar çok kalabalıkta olursa o kadar çok ses getiririz. Avukat beyden haber bekliyorum. Alır almaz bilgilendireceğim size, muhtemelen görüş günü bilgi verilecek.”
Alireis kod, “Ama efendim bir sorun çıkmasın bu defa ciddi ve büyük bir olay bekliyoruz” diye yanıtlarken daha evvel başarılı olamamış bir deneme yapıldığı anlaşılıyor. Sancakbey “sorun sizde çıkmazsa bizde çıkmaz” diye yanıtlıyor.

Newroz'da eylem hazırlığı
Bu konuşmalar aynı örgüt içinde iki ayrı birimin farklı ama birbirini tamamlayan faaliyetlerine işaret ediyor.
Bu örgüt 21 Mart’ta, yani Newroz’da uygulamaya koymak üzere büyük bir eylem hazırlığı yapıyor. Tartışmalarında eylem hazırlığı yapan ekibin şu an Amed'de olduğu da belirtiliyor. Ayrıca, “merkezlerine bakacağız” derken kastedilen yerin Amed olduğu açık. Sancakbey denilen şahıs planlamanın hayata geçirilmesi için ekibin para ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
Alireis denilen şahıs paranın sorun olmayacağını, Turan isimli bir arkadaşlarının zaten Amed'de olduğunu, ona haber verileceğini ve ertesi sabah ödeme yapabileceğini belirtiyor.
Sancakbey‘in, “iyi çocuk, sağlam ve inançlı” dediği Turan’ı iyi tanıdığı da anlaşılıyor. Ayrıca “Turan merkeze mi tayin oldu ilçelere mi?” diye soruyor. Anlıyoruz ki Turan elinin altında parası olan, etkili ve yetkili bir devlet görevlisi. Belki kaymakam belki emniyet müdürü belki de garnizon komutanı…

Kışanak ve BDP'lileri izliyorlar
Alireis, “bana krokiler ve giriş çıkış yolları mail geldi sana gönderecem” dedikten sonra bu kez muhatabına bir soru yöneltiyor: “G.K’nın ses kaydı geldi mi?”
G.K’nın BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak olduğu açık.
Sancakbey ve ekibinin Gültan Kışanak ve arkadaşlarını izledikleri Sancakbey’in “G.K Ankara’ya geçecek diye bilgi aldım” demesinden anlaşılıyor.
Sancakbey denilen şahıs başlayan yeni süreçten rahatsızlığını “Bu süreç onların işine yaradı, ama yedirmeyiz onlara vatanı. Onlar için önemli olan davaları değil ne kaptıklarıdır” şeklinde ifade ediyor.
Belli ki örgütlü ve organize bir grup. Sinop olayını gerçekleştirdikleri kesin. Muhtemelen Samsun ve Hatay olayını da yapan, içinde devlet görevlilerinin yer aldığı illegal bir yapılanma.
Bu yapılanma önümüzdeki günlerde büyük ve ses getirecek eylemlere hazırlanıyor. Bunun için ekiplerini oluşturuyor, dinleme ve izleme yapıyor.
İçinde resmi devlet görevlileri, valiler, kaymakamlar, gazeteciler, akademisyenler, subaylar, emniyet müdürleri ve sivillerin yer aldığı; adına “derin devlet”ve “Ergenekon" denilen eski gladio örgütlenmesi işlevini tamamladığı için bitirildi.
Fakat bu tarz yeni bir yapılanmanın inşa edildiği uzun süredir dillendiriliyordu. Kimilerinin yeşil gladio dediği bu yapının varlığını da ismini de biliyoruz. Yapılanması, örgütlenme tarzı ve Kürt düşmanlığı ile Ergenekon’un ikiz kardeşi…
Adı da ona yakışır türden: Ötüken!
Konuşulanlar ve yaşadıklarımız hükümetin bu konuyu ciddiye almadığı izlenimi yaratıyor. Aylardır BDP Eşbaşkanlarını ve milletvekillerini hedef gösteren Başbakan ve bakanların çıkabilecek en küçük olayın sorumlusu, azmettiricileri olacaklarını söylemeye bile gerek yok.


MEKTUPLAR KANDİL’DE – Özgür Gündem

DTK ve BDP Eşbaşkanları, PKK Lideri Öcalan’ın yazdığı mektupları Kandil’e ulaştırmak için dün Federe Kürdistan Bölgesi’ne gitti. DTK Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk ile BDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Kışanak Süleymaniye’ye geçti

MEKTUPLAR BUGÜN KANDİL’DE OLACAK

PKK Lideri Öcalan’ın, Kürt sorununun demokratik çözümü için hazırladığı mektupları Kandil’e ulaştırmak için DTK ve BDP eşbaşkanları dün akşam Federe Kürdistan’a geçti. Önder ve Tan da heyette yer alıyor. Heyetin bugün mektubu Kandil’e ulaştırması beklenirken, Pervin Buldan ise Avrupa’ya gitti.

HALKIMIZ HAZIRLIKLI OLMALIDIR

BDP MYK’sı sonrası açıklama yapan Demirtaş, halka çağrıda bulunarak, “Halkımız uyanık olmalıdır. 8 Mart ve Newroz hazırlıklarını tüm heyecanıyla sürdürmelidir” derken, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk de, “Sürecin kalıcı bir hale dönüşmesi için çabalarımızı derinleştireceğiz’’ dedi.


Öcalan’dan çözüm taslakları

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, çözüm taslaklarının bulunduğu 3 mektup önceki gün BDP’ye ulaşmıştı. BDP’nin, Avrupa ve Kandil’e dönük mektupları en kısa süre içerisinde adreslere ulaştıracağını açıklamasından sonra mektupları iletecek heyet belirlendi ve mektupları Kandil’e iletmek üzere, dün gece Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçiş yaptı.

Eşbaşkanlar da gitti

Mektupların Kandil’e nasıl ulaştırılacağına ilişkin tartışmalar sürerken, dün sürpriz bir şekilde mektupları iletecek heyet belirlendi.

BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk ile, PKK Lideri Öcalan’la son İmralı görüşmesini gerçekleştiren heyetten Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan, dün Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçtiler. DTK ve BDP Eşbaşkanları ile Altan Tan dün gece İstanbul’dan uçak ile Süleymaniye’ye geçerken, Sırrı Süreyya Önder ise karayoluyla geçiş yaptı. Öte yandan, İmralı heyetinde yer alan bir diğer isim olan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın ise, bugün Brüksel’e geçeceği öğrenildi.

Cevaplar Öcalan’a iletilecek

Mektuplar Kandil ve Avrupada’ki muhataplara ulaştırıldıktan sonra, cevapların da kısa süre içerisinde Öcalan’a iletileceği kaydediliyor.

Öte yandan, günlerdir  gündemde olan İmralı görüşmesi ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin önceki gün gerçekleşen BDP PM toplantısından sonra, dün de BDP MYK toplandı. Konuyla ilgili BDP MYK’si sonrasında BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş açıklama yaptı.

İsim tartışması olmadı

Demirtaş, toplantıda İmralı’ya gidecek yeni heyete ilişkin isim tartışması yapmadıklarını belirterek, “Bu saatten sonra bunu yapabilecek değiliz. Herhangi bir arkadaşımız da bu çalışmayı yapabilir. Bizim için fark etmez” dedi. Demirtaş, toplantının olağan bir toplantı olduğunun altını çizerek, “Sadece mektup gelişmesini ele almadık. Newroz ve 8 Mart gibi bütün planlamaları ele aldık” dedi. Demirtaş, gelen mektuba yönelik kendilerinin hazırlayacağı mektup için, daha erken olduğunu bunun üzerine çalışmaları gerektiğini söyledi.

İçeriği paylaşmadık

Demirtaş, basında çıkan haberlerle ilgili de kamuoyunu uyararak, “Daha önce de belirttiğimiz gibi kritik konularla ilgili parti organlarından açıklama yapılmadıkça halkımız hiçbir spekülatif bilgiye itibar etmemelidir” diye konuştu. Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektuplarının içeriğine ilişkin basında yer alan haberlerin kendileri tarafından paylaşılmadığını belirterek, “Yazılıp çizilenler sağlıklı bilgi değildir. Bu mektuplar bizim ve hükümetin elinde olduğuna göre hükümete yakın çevreler tarafından parça parça ve çoğu çarpıtılarak sızdırılıyor” dedi.

Halkın tutumu önemli

Halkın bu süreçteki tavrının belirleyici olacağını kaydeden Demirtaş, “Halkımız temkinli ve dikkatli olmalıdır” dedi. İmralı ile yapılan görüşmelerin sanki her şey oldu, çözüm gerçekleşti gibi algılanmamasını isteyen Demirtaş, süreci en ince detayına kadar dikkatle incelediklerini belirterek, şu uyarıyı yaptı: “Halkımız son derece uyanık olmalıdır. Örgütlülüğünü daha da güçlendirmeli, 8 Mart ve Newroz hazırlıklarını tüm heyecanıyla sürdürmelidir. Bu süreci rehavete kapılmadan hazırlıklı bir şekilde karşılamalıdır.”

Katkı sunmaya çalışacağız

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk de, “Bu sürecin kalıcı bir hale dönüşmesi için biz başından beri, elimizden geldiğince çabalarımızı derinleştireceğiz. Bu konuda katkı sunmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

Kartal: Önder Apo temsilcimizdir

Nûçe Tv’ye konuşan KONGRA-GEL Başkanı Remzi Kartal da, “Biz hareket olarak Önder Apo’nun halkımızın ve hareketin temsilcisi olduğunu ortaya koyduk. Önder Apo görüşmede bizim temsilcimizdir. Avrupa ayrı, halk ayrı, Kandil ayrı diye bir şey yoktur” dedi. Kürt sorununun çözümüne açık olduklarını; ancak tasfiyeyi kabul etmeyeceklerini söyleyen Remzi Kartal, AKP hükümetinin ve medyanın da diline dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. “Biz hareket olarak bu sürece ciddi yaklaşıyoruz, AKP’nin de ciddi yaklaşması gerekiyor” diyen Kartal, devletin de müzakere sürecinin ruhuna uygun olarak adım atması gerektiğini söyledi. Kartal askeri operasyonların da sürdüğüne dikkat çekti.
 
Başbakan Erdoğan dün Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen 5. Medeniyetler İttifakı Forumu’nda gazetecilere konuştu. “Newroz’dan önce ateşkes bekliyor musunuz?’’ sorusuna Erdoğan, “Bu süreç için tarih şöyledir veya böyledir demek mümkün değil, ama hükümet olarak en kısa zamanda böyle bir çözüm sürecinin başlaması beklentimizdir” dedi.


Dê têkosîn dijwar bibe – Azadiya Welat

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Duran Kalkan diyar kir ku heta operasyonên artêşa tirk bidomin, dê operasyonên gerîlayan jî bidomin. Kalkan êrîşên li hemberî şandeya BDP û HDK’ê pêk hat nirxand û da zanîn ku ev êrîş çavkaniya xwe ji hikûmetê digirin
Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Duran Kalkan roja sêşemê bersiv da pirsên ji Nûçe TV rojnamevan Erdal Er. Kalkan hişyariya “Bila her kes bizane, ger hikûmet çareseriyê pêş nexe, dê li hemberî vê yekê têkoşîn dijwatir bibe.”
Kalkan bal kişand ser operasyonên leşkerî û wiha got: “Ger operasyonên leşkerî bidomin, dê operasyonên gerîlayan jî bidomin. Lê yên ku dixwazin şer raweste divê helwesta xwe ya li hemberî vê yekê nîşan bidin; divê projeyeke çareseriyê hebe. Ez vê nabêjim bila hema bi projeya çareseriyê ve bên û çareserî bi agirbestê re bê, lê divê meylek a çareseriyê hebe, nêzîkatiyek a çareseriyê hebe.”
Duran Kalkan bersiv da daxuyaniyên rayedarên tirk ên bi awayê “Bila PKK çek deyne û biçe” û wiha nirxand: “Kurd xwediyên vê derê ne. Ger kesek ku divê biçin hebin, ew in ên ku bi zorê hatine li vir bi cih bûne ne, kesên ku zextê dikin û ne ji vê herêmê ne, divê ew biçin.”
Kalkan têkildarê komkujiya Parîsê jî wiha nêrînên xwe anî ziman: “Çima komkujiya Parîsê nayê ronîkirin? Ka hikûmeta sosyalîst li ku ye? Malbat hesabê dipirsî. 51 roj derbas bûn. Ez bawer dikim ku dewleta Fransayê komkujiyê ronî kiriye û her tiştê dizane. Lê aşkera nake. Çima? Gelo li ser Sûriyeyê bi Tirkiyeyê re bazariyek kirin? Dixwazim bipirsim! Bila aşkera bikin, ronî bikin. Li ser Sûriyeyê li hev kirin, Tirkiye dê li Sûriyeyê piştgiriyê bide Tirkiyeyê, gelo li hemberî vê yekê dest ji aşkerakirina komkujiya Parîsê berdan?”
Kalkan bal kişand ser hevdîtinê li Îmraliyê û diyar kir ku “Aştiya bê Ocalan nabe, lê kesên ku şer bi rê ve dibin hene” û wiha bi lêv kir: “Hêza afirandina aştiyê ye. Bê Rêber Apo aştî nabe, lê şer bi rê ve nabe, yên ku şer bi rê ve dibin hene. Ji ber wê jî ka kî çi PKK’ê daxwaza çareseriyê dikin, bila kerem bikin bên û guhdarî PKK’ê bikin, ka çi dibêje, me nêrîna xwe aşkera kiriye, deriyê me ji bo hevdîtinan vekirî ye.”
 
BENDEWARIYÊ DIAFIRÎNE
Kalkan da zanîn ku hikûmeta AKP’ê di nava civakê de bendewariyê diafirîne û wiha anî ziman: “AKP gumanan diafirîne û dibêjin hema bila tu kes tiştek neke, her kes bi ya AKP’ê bike û bêje belê. Dibêjin bila ji wê zêdetir tu dengek din dernekeve, bila BDP nexebite. Ji bo Sînop û Samsûnê hin tişt hatin gotin, lê me li Hatayê jî dît. Wê demê konseptek heye. Nêzîkatiyekî organîzekirî heye. Ev yek tenê bi MHP’ê nayê îzahkirin. Ji vana hikûmet berpirs e. Hema hefteyek piştî hevdîtina bi Rêber Apo re komkujiya Parîsê pêk hat. Êrîşên li dijî hevserokên BDP’ê û HDK’ê hene. Em nikarin vana ji nedîtî ve bên.”
 
‘8’Ê ADARA HERÎ GIRSEYÎ’
Duran Kalkan bal kişand ser 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê û wiha dawî li axaftina xwe anî: “Ez bawer dikim ku 8’ê Adarê ne tenê rojek e. Her dem 8’ê Adarê ye û dê şoreşa azadiya jinê pêk bê. Dê li her derê bi pêşengiya Rêbertî û Şehîdên me, bi zanebûna azadiyê çalakiyên xwe pêş bixin. Ev 8’ê Adara niha, 8’ê Adara herî şoreşger, herî azadîxwaz, herî têkoşer û bi girseyî ye. Dê di Newrozê de bigihîje asta herî bilind. Daxwaz û baweriya me ev e. Li ser vî esasî ez ji niha ve 8’ê Adarê li hemû jinan pîroz dikim, bang li gelê kurd dikim ku Newroza îsal bikin Newroza Azadiya Rêber Apo.”

Em ê  hêzên kujer aşkera bikin

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Duran Kalkan bal kişand ser nêzîkatiyên DYA’yê ya li hemberî gelê kurd û diyar kir ku ji ber ku DYA di pirsgirêka kurd tu pêngavek neavêtiye loma li Rojhilata Navîn asê maye. Kalkan bal kişand ser planên sûîqestê yên bi hevkariya DYA’yê yên li hemberî rêveberên PKK’ê û wiha got: “Li ser mirina me hesabê dikin.”
Kalkan da zanîn ku di destê wan de der barê vê yekê de agahî hene û wiha dirêjî da axaftina xwe: “Heval li ser dixebitin. Hin derdor hene. Yanî hewldana wan ne tenê ji bo Ewropayê ye. Li ser gerîlayan jî hene. Berê jî hebûn. Me sala 2007’an hin encam aşkera kir. Dibe di rojên pêş de em vê yekê bidin çapemeniyê.”

Divê şert û mercên Rêber Apo bên sererastkirin

Kalkan der barê agirbestê de  rola Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan wiha vegot: “Pêkanîna agirbestê girêdayî Rêber Apo be, Îmrali ji bo vê yekê navbeykariyê bike, wê demê ev derdikeve holê ku divê bikare rola xwe bileyize, ji ber wê jî divê zemîn û derfet ji bo vê yekê hebe. Di bin ewqas zext û tecrîdê de ye, nikare bi parêzerên xwe re jî hevdîtin pêk bîne. Divê Rêber Apo bikare bi me re bikeve têkiliyê, yanî em hev bînin, gotubêj bikin. Divê xwediyê van derfetan bin, da ku kar bimeşe, em vê yekê wekî şexs naxwazin, em wekî rêveberî jî naxwazin, şer ji aliyê artêşekî berfireh ve, ji aliyê gel ve tê meşandin, her roj mirov xwînê dirijînin û ewqas zorî hene. Ev mirovane vana vala vala nakin, ne bê armanc û bê zanebûn in, divê evane hemû bêne razîkirin. Tenê Rêber Apo dikare vana razî bike.”


Kalkan: Operasyon bidomin gerîla jî dê operasyonan bidomîne - ANHA

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan diyar kir ku heta operasyonên artêşa Tirk berdewam bikin, dê operasyonên gerîlayan jî berdewam bikin. Kalkan êrîşa li Deryaya Reş li hemberî şandeya BDP û HDK’ê pêk hat nirxand û da zanîn ku ev pirsgirêk çavkaniya xwe ji hukûmetê digirin.

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan roja sêşemê bersiv da pirsên ji Nûçe TV rojnamevan Erdal Er. Kalkan hişyariya “Bila her kes bizane, ger hukûmet çareseriyê pêş nexe, dê li hemberî vê yekê têkoşîn dijwatir bibe.”

Kalkan ku got: “Ger operasyonên leşkerî bidomin, dê operasyonên gerîlayan jî bidomin” diyar kir: "Lê yên ku dixwazin şer raweste divê helwesta xwe ya li hemberî vê yekê nîşan bidin; divê projeyeke çareseriyê hebe. Ez vê nabêjim bila hema bi projeya çareseriyê ve bên û çareserî bi agirbestê re bê, lê divê meylek a çareseriyê hebe, nêzîkatiyek a çareseriyê hebe.”

Dûran Kalkan bersiv da daxuyaniyên rayedarên Tirk ên bi awayê “bila PKK çek deyne û biçe” û got: “Kurd xwediyên vê derê ne. Ger kesek ku divê biçin hebin, ew in ên ku bi zorê hatine li vir bi cih bûne ne, kesên ku zextê dikin û ne ji vê herêmê ne, divê ew biçin.”

Kalkan têkildarê komkujiya Parîsê jî got: “Çima Komkujiya Parîsê nayê ronîkirin? Ka hukûmeta Sosyalîst li kû ye? Malbatan hesabê dipirsî. 50 roj derbas bûn. Ez bawer dikim ku dewleta Franseyê komkujiyê ronî kiriye û her tiştê dizane. Lê aşkere nake. Çima? Gelo li ser Sûriye bi Tirkiyeyê re bazariyek kirin? Dixwazim bipirsim! Bila aşkere bikin, ronî bikin. Li ser Sûriyeyê li hev kirin, Tirkiye dê li Sûriyeyê destekê bide Tirkiyeyê, gelo li hemberî vê yekê dest ji aşkerekirina komkujiya Parîsê berdan?”

PLANÊN SÛÎQESTÊ DIBE ROJÊN PÊŞ BIKEVE ÇAPEMENIYÊ

Kalkan bal kişand ser nêzîkatiyên DYA’yê ya li hemberî gelê Kurd û diyar kir ku ji ber ku DYA di pirsgirêka kurd tu pêngavek neavêtiye loma  li Rojhilata Navîn asê maye. Kalkan bal kişand ser planên sûîqestê yên bi hevkariya DYA’yê yên li hemberî rêveberên PKK’ê û diyar kir “Li ser mirina me hesabê dikin. “

Kalkan da zanîn ku di destê wan de derbarê vê yekê de agahî hene û got: “Heva li ser dixebitin. Hin derdor hene. Yanî hewldana wan ne tenê ji bo Ewropayê ye. Li ser gerîlayan jî hene. Berê jî hebûn. Me sala 2007 hin encam aşkere kir. Dibe di rojên pêş de em vê yekê bidin çapemeniyê.”

Endamê Konseya Rêveber a KCK’ê Dûran Kalkan bal kişand ser hevdîtinê li Îmraliyê û diyar kir ku “Aşitiya bê Ocalan nabe, lê kesên ku şer bi rê ve dibin hene” û got: “Hêza afirandina aşitiyê ye. Bê Rêber Apo aşitî nabe, lê şer bi rê ve nabe, yên ku şer bi rê ve dibin hene. Ji ber wê jî ka kî çi PKK’ê daxwaza çareseriyê dikin, bila kerem bikin bên û guhdarî PKK’ê bikin, ka çi dibêje, me nêrîna xwe aşkere kiriye, deriyê me ji bo hevdîtinan vekirî ye.”

DIVÊ ŞERT Û MERCÊN RÊBER APO BÊN SERERASTKIRIN

Kalkan got: “ Ger pêkanîna agirbestê girêdayî Rêber Apo be, Îmrali ji bo vê yekê navbeykariyê bike, wê demê ev derdikeve holê ku divê bikare rola xwe bileyize, ji ber wê jî divê zemîn û derfet ji bo vê yekê hebe. Di bin ewqas zext û tecrîdê de ye, nikare bi parêzerên xwe re jî hevdîtin pêk bîne” û wiha domand:

“Divê Rêber Apo bikare bi me re bikeve têkiliyê, yanî em hev biînin, gobûêj bikin. Divê xwediyê van derfetan bin, da ku kar bimeşe, em vê yekê weke şexs naxwazin, em weke rêveberî jî naxwazin, şer ji aliyê artêşeke berfireh ve, ji aliyê gel ve tê meşandin, her roj mirov xwînê dirijînin û ewqas zorî hene. Ev mirovane vana vala vala nakin, ne bê armanc û bê zanebûn in, divê evane hemû bêne razîkirin. Tenê Rêber Apo dikare vana razî bike.”

HUKÛMET BENDEWARIYÊ ÇÊDIKE LÊ ÇARESER NAKE

Kalkan da zanîn ku hukûmeta AKP’ê di nava civakê de bendewariyê diafirîne û got: “Gumanan diafirîne, dibêjin hema bila tu kes tiştek neke, her kes bi ya AKP’ê bike û bêje belê. Dibêjin bila ji wê zêdetir tu dengek din dernekeve, bila BDP nexebite. Ji bo Sînop û Samsûnê hin tişt hatin gotin, lê me li Hatayê jî dît. Wê demê konseptek heye. Nêzîkatiyeke organîzekirî heye. Ev yek tenê bi MHP’ê nayê îzahkirin. Ji vana hukûmet berpirs e. Divê mirov vê yekê baş bizane ka AKP dixwaze çi bike? Hema hefteyek piştî hevdîtina bi Rêber Apo re komkujiya Parîsê pêk hat. Sînop, Samsûn û Hatay hene. Êrîşên li dijî hevserokên BDP’ê û HDK’ê hene. Em nikarin vana ji nedîtî ve bên.”

 ‘DÊ BIBE 8’Ê ADARA HERÎ GIRSEYÎ’

Dûran Kalkan bal kişand ser 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê û got: “Ez bawer dikim ku 8’ê Adarê ne tenê rojek e. Belê ji niha ve dest pê kir, her dem 8’ê adarê ye û dê şoreşa azadiya jinê pêk bê. Dê li her derê bi pêşengiya rêbertî û şehîdên me, bi zanebûna azadiyê çalakiyên xwe pêş bixin. Ev 8’ê Adara niha, 8’ê Adara herî şoreşger, herî azadîxwaz, herî têkoşer û bi girseyî ye. Dê di Newrozê de bigihe asta herî bilind. Daxwaz û baweriya me ev e. Li ser vî esasî ez ji niha ve 8’ê Adarê li hemû jinan pîroz dikim, bang li gelê Kurd ikim ku Newroza îsal bikin Newroza Azadiya Rêber Apo.”


'Kürt kadınları bu süreçtede rol oynayacaktır' - JINHA

DTK Kadın Meclisi tarafından düzenlenen 1. DTK Kadın Buluşması Amed’de başladı. Sürece bakıldığında tarihi bir dönemden geçtiklerini belirten BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, “Süreç tarihi bir süreçtir ve çok önemlidir.  Her iki tarafta ciddi bir şekilde yaklaşmalıdır. Kadınlar açısından, kadınların söylemi, üslupları ve yaklaşımları, doğrusu eşitlik ve barış için olmalı. Her dönemde Kürt kadınları, rollerini oynamıştır, bu süreçte de bu rol oynanacaktır” dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Meclisi tarafından düzenlenen 1. DTK Kadın Buluşması Diyarbakır Konuk Evinde başladı.  Buluşmaya, EMEP, HDK Platformu, TUHAD-FED, DİKAD,SKM, Diyarbakır Barosu, Kardelen Kadın Derneği, Selis, EPİDEM, DİKASUM, Pir Sultan, Azadi İnisiyatifi, Nubuhar Mıhallemi Derneği, DTK Kadın Meclisi üyeleri, BDP Milletvekilleri Mülkiye Birtane, Emine Ayna ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin katıldı.

Kadınlar 4 oturumlu buluşmada son siyasat süreci, bölgede kadına yönelik şiddet ve cinayetleri, Ulusal Birlik ve Kadın Kongreleşmesini tartışacak. Kadınlar, tartışma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacak. AKadın buluşmasının açılış konuşması BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane tarafından yapıldı.

‘Özgürlük arayışı devam etmektedir’

Sürece bakıldığında tarihi bir dönemden geçildiğini belirten Mülkiye Birtane, "Süreç tarihi bir süreçtir ve çok önemlidir. Her iki tarafta ciddi bir şekilde yaklaşmalıdır. Kadınlar açısından, kadınların söylemi, üslupları ve yaklaşımları, doğrusu eşitlik ve barış için olmalı. Bu tarihte de böyle olmuştur. Bu coğrafyada 40 yıldır süren bir savaş var ve bu savaşta binlerce insanımız, gencimiz yaşamını yitirmişlerdir. Bunun adını da Kürt sorunu koymuşlar. Bu Kürt sorunu Kürtlerden kaynaklanmamıştır. Bir sebebi var… Hak ve özgürlükler inkar edilmiş, bunun üzerinde Kürtler haklarını ve özgürlüklerini talep etmişlerdir. Bunun adını da Kürt sorunu koymuşlar” şeklinde konuştu. Mülkiye ayrıca, hak ve özgürlükler ihlal edildiği yerde hak ve özgürlüklerin arayışı ve elde edilmesinin de meşru bir hak olduğuna vurgu yaptı.

‘Barış için verilen ısrarlı mücadele kazanmıştır’

40 yıllık bir savaşın ardından her kesimin barış sürecine dahil olduğuna dikkat çeken Mülkiye, “İmralı adasında elde ettiğimiz bilgilere göre 5 – 6 aydır devletle görüşme yapılmış ve görüşme düzeyine ulaşmıştır. Sayın Abdullah Öcalan 90’lı yıllardan bu güne kadar barış sürecinden bahsediyordu. Onlarca kez ateşkes için çabalar oldu. Fakat olumlu bir cevap gelmemişti. Bu dönemde de biz o kadar kayıp ve acı yaşadık. Sadece Kürt halkı değil, bütün Türkiye halkları bu acıları yaşadı. Bu gün eğer bu süreç başlatılmışsa biliyoruz ki barış için verilen ısrarlı mücadele kazanmıştır. Bu gün görüşmelerin bir tarafı, Kürt halkı adına ve Ortadoğu’daki tüm halkların adına Sayın Abdullah Öcalan’dır. Diğer taraf da devlet ve hükümettir” şeklinde konuştu.

‘Kürdistanlı kadınlar rolünü oynayacak’

Mülkiye konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir yol haritası var. Bu yol haritası için görüşler alınacak. Bunun içinde biz diyoruz ki herkes özellikle kadın, bu süreçteki tarihi rolünü oynamalıdır. Bunun üzerinde de DTK Kadın Meclisi bu toplantıyı gerçekleştiriyor. Kadınlar savaş sürecinde her yönüyle şiddet ve baskılara maruz kaldılar. En çok kadınlar acı çekti. Bu süreçte kadınların rolünü oynama hakkı vardır. Bunun için de biz diyoruz ki Kürdistanlı kadınların da katılımıyla biz bu gün geniş bir tartışma yapacağız ve biz de görüşlerimizi ilgili yerlere ulaştıracağız.”

‘Kadınlar toplumun öncülüğünü yapmaya devam edecek’

"Her dönemde Kürt kadınları, mücadeleci kadınlar rollerini oynamıştır, bu süreçte de bu rol oynanacaktır" ifadelerine yer veren Mülkiye, “Sabotajlar hiçbir zaman kadınları yollarından geri döndüremeyecektir. Biz sadece Türkiye için değil, Ortadoğu için diyoruz ki Rojava için, Güney Kürdistan için, Ortadoğu için, Doğu Kürdistan için Kürt kadınları her zaman toplumunun öncülüğünü yapmışlardır. Bundan sonra da hem kendi toplumunun hem de Ortadoğu kadının öncülüğünü yapacaktırlar” dedi.

Ortadoğu Kadın Konferansı hazırlıkları

Mayıs ayında da tarihi bir süreçten geçeceğiz, Kürt kadınları Ortadoğu kadın konferansının öncülüğünü yapacağının altını çizen Mülkiye, “2010 yılından bu yana da 2 Kürt Ulusal Kadın Konferansı yaptı. Barış için rollerini oynamak istediler. Bu sürecin  dili her zaman  hak ve özgürlükler üzerinedir. Bundan sonra da toplumun hak ve özgürlükleri, kadının hak ve özgürlükleri adına olacaktır. Kadınları özgür olmayan toplumların akılları ve toplumu hiçbir zaman özgür değildir” diyerek sözlerine son verdi.

Milletvekili Mülkiye Birtane’nin konuşmasından sonra tarihten bu güne kadın mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.  Kadın buluşması basına kapalı olarak devam ediyor.


'İmralı süreci çözümün başlangıcı' – Etkin Haber Ajansı

BDP PM, İmralı'daki görüşmelerin çözümün kendisi değil başlangıcı olduğunu belirtti, "Başlayan bir süreci ilerletmek, derinleştirmek, kendi kendimizi yöneteceğimiz, statümüzü kazanacağımız demokratik bir cumhuriyeti sağlamak, uzun, zor ve riskli bir görevdir" dedi.

BDP heyetinin Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşme, siyasal gelişmeler, 8 Mart ve Newroz gündemleriyle toplanan BDP Parti Meclisi'nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Heyetin, PKK Lideri Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmeye ilişkin bilgilerin aktarıldığı PM, sürece ilişkin şu tespitlerde bulundu: "Bugün gelinen aşama tarihi bir dönemeçtir. Sayın Öcalan'ın başlattığı süreç, devlet yetkilileriyle beş aydır sürdürdüğü görüşme, BDP Heyeti'yle yaptığı görüşme ve ardından partimize, KCK'ye ve Avrupa'daki birimlere gönderdiği mektuplarla başlı başına tarihi öneme sahiptir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez devlet, bir Kürt liderle böyle kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmektedir. Böylesine önemli bir dönemeci yaşıyor olmamız, hiç kuşkusuz ki başta halkımız olmak üzere Kürt halkının özgürlüğü için mücadele eden herkesin ve yıllardır tek kişilik hücresinde olağanüstü bir direniş sergileyen Sayın Öcalan'ın sayesindedir. 14 yıldır Sayın Öcalan'ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü için bütün alanlarda hep birlikte yürüttüğümüz mücadele ve son olarak tüm politik tutsaklarımızın açlık grevi direnişi İmralı tecridini yıkmakla kalmamış, Sayın Öcalan'ın Kürt sorununun çözümünün muhatabı olmasını sağlamıştır."

"Bu süreç kendi ellerimizle yarattığımız bir kazanımdır" denilen sonuç bildirgesinde, Öcalan'ın tutumunun sadece Kürt halkı için değil, Türk halkı ve bütün Ortadoğu halkları için de önemli olduğunun altı çizildi.

Sonuç bildirgesinde, "Rojava'daki gelişmeler bunu kanıtlamaktadır. Etnik ve mezhepsel zenginliğin halklar çatışmasına dönüştürüldüğü Suriye'de Suriye Kürtleri, yan yana yaşadığı halklarla birlikte devlet eksenli olmayan, özgürlük ve eşitlik temelinde statü sağlayan gelecek için adım atmış, bütün hakların geleceğine ışık tutacak bir imkan yaratmıştır" denildi.

İmralı'daki görüşmelerin çözümün kendisi değil başlangıcı olarak değerlendiren BDP, PM sonuç bildirgesinde şu değerlendirmelerde bulundu:
"Başlayan bir süreci ilerletmek, derinleştirmek, kendi kendimizi yöneteceğimiz, statümüzü kazanacağımız demokratik bir cumhuriyeti sağlamak, uzun, zor ve riskli bir görevdir. Partimiz bu görevinin bilincinde olarak çalışmalarına daha güçlü bir şekilde devam ederken, AKP'nin anti-demokratik politikalarına karşı eleştirilerini ve mücadelesini de sürdürecektir. AKP'nin icraatları ne yazık ki demokratikleşme ve çözüm iddiasına denk düşmemektedir. Gündeme getirilen 4. Yargı Paketi'nin içi de bundan önceki paketler gibi neredeyse boştur. Partimiz böyle bir paketi kabul etmeyecektir. Cezaevlerinde sorunlar devam etmektedir. Alevilerin cemevlerinin ibadethane olması talebi bizzat Başbakan tarafından reddedilmekte, hala sokak ortasında panzerle cinayet işlenmektedir. MYK Üyemiz Nuri Duman'ın tutuklanması da AKP'nin partimize ve gençliğimize yaklaşımının bir sonucudur."

BDP PM, Kürt sorununun çözümünün gerçek bir demokratikleşme gerçekleşmeden mümkün olmadığına dikkat çekti, "Demokratik bir cumhuriyet sadece Kürtlerin değil, bütün halkların ve ezilenlerin talebidir. Bu nedenle önümüzdeki süreç sadece partimizin değil demokrasiden yana olan tüm güçlerin mücadelesini zorunlu kılmaktadır" dedi.

Demokratik bir rejimi garanti altına alacak olanın eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa olduğuna dikkat çekilen bildirgede, "Merkeziyetçiliği ve hegemonyayı reddeden, bütün halkların, toplumsal grupların eşitlendiği, onların özgürlük mücadelelerinin önünün açıldığı, din ve vicdan özgürlüğünün sağlandığı, öz yönetimleri güçlendirecek, en güçlü ekonomik ve sosyal hakları sağlayacak, demokratik bir anayasa şarttır. Partimiz, anayasa çalışmalarına bu perspektifle yaklaşmaktadır ve bundan sonra da çalışmalarını bu yaklaşımla sürdürecektir. Partimizin bu kapsamlı çalışmasına tüm demokratik kamuoyunun destek vermesi son derece önemlidir. Olası hegamonik yaklaşımları ancak bu tutum önleyebilir" diye belirtildi.

Rojava halkının yanında olduğunu bir kez daha duyuran BDP PM, Rojava'yla dayanışma çalışmalarını hızlandıracağını kaydetti. 8 Mart'ı da selamlayan BDP, Newroz'la ilgili olarak da, "Parti örgütlerimiz, yaklaşan Newroz’u dönemin ruhuna uygun geçirmek ve Türkiye’yi değiştirecek, dönüştürecek, demokratik bir yaşamı gerçekleştirebilecek en önemli gücün örgütlü halk gücü olduğunu meydanlarda göstermek için çalışmalarına bugünden başlayacaktır" dedi.


Öcalan: Bu En Köklü Adım - Bianet

PKK Lideri Öcalan, BDP heyetiyle görüşmesinde eylem planı taslaklarının BDP, Kandil ve Avrupa'da görüşülüp tartışılmasını istedi, yol haritasının son halini Newroz’da kendisi ilan edecek.
 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve BDP Meclis Grup Başkan Vekili Pervin Buldan’ın PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 23 Şubat’ta yaptığı görüşmenin tutanakları Milliyet gazetesinde Namık Durukan imzasıyla yayınlandı.

Öcalan’ın “Tarihi önemde bir toplantıya başlıyoruz” diyerek açtığı görüşmede konuşulanların satırbaşları şöyle:
“Rejim değişikliği olacak”

* Özal’dan beri teşebbüs içerisindeyim, akim kaldı. Şimdi akamete uğramaması lazım.

Yeni diyalog sürecine yükleniyorum. Dostlarımızın ve halkımızın eski kalıp mücadeleleri bir kenara atmaları lazım. Eski yaşam alışkanlıkları topyekun bırakmak gerekir. Neden, çünkü bu bir rejim değişikliği olacak.

* Radikal demokrasi, tam demokrasi, Anadolu ve Mezopotamya’nın tam demokratikleşmesi, hazırlığım bu yönde. Şimdiye kadar olanlar ısınma hareketiydi. Bütün felsefi ve örgütsel birikimimi bu yönde, PKK’yi hazırlamak ve dönüştürmek için kullanıyorum. Bu en köklü adım.

* Onun için benimle oynanmayacağını özellikle AKP’ye anlatmalısınız. AKP’lilerle konuşun anlatın. Siz Meclis’tesiniz, size çok görev düşüyor. Anlamlı bir uzlaşmaya gidilseydi (Ecevit döneminde) ne Ergenekon ne AKP olurdu.
“Ha bizi vurmuşlar ha Sakine’yi”

* Ha bizi vurmuşlar ha Sakine’yi (Cansız) vurmuşlar. Çok karanlık bir olay. Sterk “MİT kaynaklı” demiş. Mümkün değil ama düşüneceksin. MİT de şaşırdı. Demek ki darbe hala devam ediyor.

* Hükümet kesin vesayetten kurtuldu mu, hesaplaşma tam olarak yapıldı mı? Tayyip’in (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan) hükümet mekaniği Kürt hareketine vurduğu kadar kendisine izin veriliyor, alan açılıyor vesayet kurumu, güç odakları tarafından.
“Bir teşekkür etmediler”

* Biz iktidarı AKP’ye altın tepside sunduk. Bize bir teşekkür etmedikleri gibi 2. Atatürk rolüne soyunup daha çok üstümüze geldiler, ezmeye çalıştılar. Benim demokratik kriterlerim var bunu anlattık, bir baktık ki AKP hegemonya kurmak istiyor, 1923-40-50 CHP yerine AKP...

* AKP’nin çıkışları yanlıştır. Son bir buçuk yılda büyük bir savaşa yüklendiler. Nihai tasfiye operasyonları yaptılar. Sayın Başbakanı buna inandıran ekip (2011’de) “PKK’yi bitireceğiz” dedi. 10 bin kişiyi (KCK) içeriye aldılar, Bu güç MİT’e de darbe planladı. Ben hemen devreye girdim, “Bu darbedir” dedim. Ergenekon’dan farkı yok.
“Sıra Başbakan’a gelmişti”

* Başbakan MİT’e darbe yapılınca sıranın kendisine geldiğini gördü, Başbakan vatana ihanet suçundan tutuklanacaktı. Genelkurmay Başkanının (İlker Başbuğ’u kastetti) tutuklanması da budur. O güce Cevat Öneş “darbe” dedi. Bu yüzden ben devreye girdim, yardımcı olayım dedim.

* KCK’ye her operasyon ayaklanma ve isyana davetiyedir/teşviktir. BDP ve benim temkinli yaklaşımım engelledi. İsyan etmem beklendi. İsyan etsek bir türlü, etmesek bir türlü.
“Darbe devam ediyor”

* Darbe şekil değiştirdi ama hala devam ediyor. Yeni darbe Brüksel ve ABD’de planlanıyor. Türk-Kürt ilişkilerini yeniden tanımlamam işlerine gelmiyor. Sanırım bu çıkışımız işe yarayacak. Benim üzerimde planları var.
“Tüm kaleler düşecekti”

* Bir darbe var, fakat derinliğini tam fark edemiyorum. MİT’i düşürseydiler. Türkiye’de tüm kaleler düşmüş olacaktı. (MİT Müsteşarı) Hakan Fidan tutuklansa, sonra sıra Başbakan’a gelecekti. Benim bu süreci canlandırmam, darbeyi engelleme sorumluluğu... Darbeyi önleyebileceğimi fark ettim ve süreci başlattım.

* Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Bu ilişkileri sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. Her üçü de Anadolu çıkışlıdır. Sözde bir hükümet var, sözde bir parlamento var.

* CHP ve MHP paralel devletin izdüşümleridir, basit aletleridir; AKP’ye de, medya ve işadamlarına da sızmışlar. Sadece MİT kalmış, hedeflenen bizim geliştirdiğimiz diyalogdur. MİT Müsteşarı düşürülmek isteniyor. Emre Uslu, Mehmet Baransu MİT’i hedef aldılar, arkalarında devasa bir güç var.
“Sakine barışı temsil ediyordu”

* Florida kontrgerilla merkezidir. Abdullah Çatlı iki kez gitti. Papa, Palme... Sakine bu tür grupların işidir. Yeni gladyo tam anlaşılamıyor. Çözüm adına yapılan her şeyi sabote ettiler. Sakine olayı bende düşük bir tereddüt uyandırdı. Net değil. Sakine Avrupa’da barışı temsil ediyordu. Hala aydınlatılamadı.
“Sorumluluk üstlenmem”

* Ben sorumluluk üstlenmem. Süreç başarısız olursa “Apo öldü” diyeceksiniz. Ben yokum. BDP ve PKK’nın beni kullanmasına izin vermem.

* Ergenekon’un bizden beklentisi 2002’den itibaren savaşı tırmandırmamızdı. Ben AKP’nin tam olarak oturması ve olgunlaşması için bilerek bekledim, sabrettim. AKP anlar dedik. AKP darbe ile uğraşırken başını belaya/derde sokmayalım dedik. Onlar darbelerle uğraştılar. 2007, 2009 hatta 2011’e kadar seçim hesapları, oy hesapları yaptılar. Ben geri çekildim. Benim çekilmem AKP’nin istismarından dolayıdır.
“Darbeyi sezdim, iletişime geçtim”

* Savcının... 7 Şubat MİT’e darbesi... Ben bir darbeyi sezdim. Cezaevi müdürüne “Hakan Bey’i (MİT Müsteşarı Hakan Fidan) yalnız bırakmamak gerekir” dedim. Sözlü, yazılı iletişime geçtim, beş ay önce tekrar kanal açıldı, diyalog başladı.
“Newroz’da ilan edeceğim”

* PKK bile beni anlamıyor. Beni bir ağabey ve baba gibi görüyor. Endişelerini paylaşıyorum. Benim dosyalarım (hazırladığı mektuplara vurarak) endişelerini giderecek bir çatışmasızlık öneriyor. Şimdi burada ne var?

Birinci Belge: Demokratik Barış Sürecine Felsefi Bakış: Bu toplam 10 maddeden oluşuyor.

İkinci Belge: Demokratik Çözüm Planı: Bu da toplam 10 maddeden oluşuyor. Buna kısa bir giriş de diyebiliriz.

Üçüncü Belge: Demokratik Barışın Eylem Planı: 3 aşamalıdır. Birinci aşama 7 madde, ikinci aşama 5 madde. Üçüncü aşama 7 madde.

Eylem Planı’na bir sayfalık ek yazdım. İkinci ek 4 sayfalık paralel devletle ilgili sorulara cevaplar. Değerlendirme 3 yaprak, 6 sayfa, Kürt Sorununda Barış ve Demokrasi Süreci Hakkında Kısa Değerlendirme.

Ben 3 aşama ve 10 ilke öneriyorum. Bu yazı üzerine cesurca tartışacaksınız. Bunu Kandil’e ve Avrupa’ya götüreceksiniz. Kendi aranızda iş bölümü (heyeti kastederek) yaparak, Kandil ve Avrupa’ya bu görüşmeyi anlatın.

Daha önce 3 hafta demiştim ama 2 hafta içerisinde gelirse, görüşlerimi revize ederim. Eş başkanlarla görüşürsem  iyi olur. Eğer eş başkanlara tavır devam ederse yine bu heyet gelir. Newroz’a bunu ilan etmek istiyorum. İlanı ben yapacağım.
“Hakikat komisyonu kurulacak”

* Komisyonlar kurulacak. Hakikat komisyonu da kurulacak. Akil adamlar denetiminde olacak. Çekilme o zaman olacak. Köylere geri dönüş olacak. Bunları yapmazlarsa geri çekilme olmaz. Çekildiğimiz alanda gerillayı daha da büyüteceğiz. Çekilirsek gerilla biter görüşüne katılmıyorum. Suriye var, İran var. Şu an Suriye’de 50 bin, Kandil’de 10 bin, İran’da 40 bin var.
“Hepimiz özgür olacağız.”

* Ne ev hapsi, ne de af bunlara gerek kalmayacak. Herkes, hepimiz özgür olacağız. Şunu bilin ki bu hamlem komployu boşa çıkaracaktır. Ben komployu aşıyorum. Başarılı olursam, Ne KCK tutuklusu kalır ne başkası. Bu olmazsa 50 bin kişiyle halk savaşı olacak. Ölen ölecek, ben karışmıyorum. Yalnız, herkes bilmeli ki, ‘Ne eskisi gibi yaşayacağız, ne de eskisi gibi savaşacağız’. Kendime güveniyorum. Şunu iyi bilin devlet de ben de vazgeçemeyiz. Tarihi bir barış ve demokratik yaşama geçiş.
“Başkanlık sistemini destekleriz”

* Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz.
“Yargı ve emniyeti ele geçirdiler”

* Kontrgerilla ABD merkezlidir. Yargı ve emniyeti ele geçirdiler. MİT askerlerden güçlü çıktı, savcı çağırdı gitmediler. Bana göre bir direniştir. Erdoğan bunların burnundan fitil fitil çıkarır. İnşallah diyelim.
“İslam’a sol jargonla bakmam”

* Kimse kusura bakmasın, ben İslam’a sol jargonla bakmam. Kürt halkının da dini inancı kuvvetlidir.
Anayasa’da vatandaşlık maddesi

* Vatandaşlık maddesini sana yazdırıyorum: “Özgür iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığını ifade eden her birey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.” Burada Türkiye Cumhuriyeti de olmayabilir sadece Türkiye’de olabilir. Ulus aidiyeti ile devlet aidiyetini karıştırmayın. Bunu CHP ve MHP dedirtiyor. Sizin Türk ulusçuluğu dediğiniz faşist bir örgütlenmedir. Alet olamayız.

* Hedefimiz ne? Kürt Türk ilişkilerinin özgür bir temelde anayasal bir ifadeye kavuşturmak istiyorum.
“Tek taraflı çekilme olmaz”

* Peki biz ileride ne yapacağız? Kürtler kendilerini özgürce ifade edecek ve yönetecektir. Şu anda yasa dayatırsak büyük alerji yaratır. İleride olabilir. Mesela AB yerel yönetim özerklik şartı ki buna şerhi kaldırırlarsa bu mesele önemli ölçüde çözülür.

* Çekilmeden çekilmeye fark var. Tek taraflı bir çekilme olmayacak. Çekilme parlamento kararı ile olacak. Başbakanın dediği çekilsinler onlara karışmayız demesiyle olmaz. TBMM onaylayacak, çekilme komisyonla olacak.


Turk û Tugluk nameya Ocalan dibin Qendîlê - Xendan

Nameya Serokê Partiya Karkerên Kurdistanê Abdulah Ocalan ku ji bo PKK`ê nivîsiye, herdu parlemanterên serbixwe Ehmed Turk û Aysel Tuglok duighînin Qendîlê.

Li gor nûçeyeke ajansa Doxan a nûçeyan belavkiriye ku, her yek li hevserokên Kongireya Civaka Demokratîk (parlemanterê serbixwe yê Mêrdînê Emed Turk û parlemantera serbixwe a Wanê, Aysel Tugluk nameya Ocalan ku ji bo PKK`ê nivîsiye dibin çiyayê Qendîlê.

Hêjayî gotinê ye Serokê PKK`ê piştî serdana dawî a parlemanterên BDP`ê a roja 23 sibatê, 3 name ji bo BDP`ê û rêxistina Ewrûpa û Qendîlê bi mebesta birêveçûna pêvajoya çareseriyê û rawestandina şer amadekiribûn.


Kürdistan bombardıman altında! - Rizgarî Online

Abdullah Öcalan’la TC MİT´i arasındaki görüşmeler nedeniyle kimilerinin “çözüm” beklentisine girdiği bugünlerde, Türk savaş uçakları Kürdistan´ın Kuzey ve Güney Bölgesine yoğun hava saldırıları düzenlenliyor. 2013’ün ilk iki ayında düzenlenen hava saldırılarında 11 HPG´li yaşamını yitirdi. Sivil yerleşim yerleri de zarar gördü. En şiddetli savaş yıllarından biri olarak değerlendirilen ve 320 kara operasyonu ile 324 hava saldırısının gerçekleştiği 2012 yılının ardından, 2013’e yine operasyon ve can kayıpları ile girildi.

31 Aralık 2012 tarihinde Amed’in Lîcê İlçesi kırsalında düzenlenen operasyonda aralarında HPG Askeri Konsey Üyesi Ertem Karabulut’un da bulunduğu 10 HPG savaşçısı yaşamını yitirdi.Bir hafta sonra ise, 7 Ocak’ta Colemêrg´in Çelê ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonlara eylemle karşılık veren HPG´lilerden 14’ü hayatını kaybetti.
ANF´nin haberine göre, “Tam da DTK Eşbakanı Ahmet Türk ve BDP Milletvekili Ayla Akat’ın İmralı’ya gittiği, Ankara’da yetkililerin ‘çözüm’den bahsetmeye başladığı bugünlerde operasyonlar, Kuzey Kürdistan’la sınırlı kalmadı. Medya Savunma Alanları’na hava saldırıları yoğunlaştı.

31 Aralık’ta Avaşin bölgesi obüs ve havan toplarıyla bombalanırken yılın ilk kapsamlı saldırısı 14 Ocak’ta gerçekleşti.

4 AYRI BÖLGE BOMBALANDI, 7 GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ

Kandil bölgesinde Zergele ve Enze köyleri, Zagros bölgesindeki Avaşin Basya vadisi, Gare bölgesindeki Şeranê ve Zewkê köyleri, Zap bölgesindeki Sîda köyü ve çevresi bombalandı.

Oldukça geniş bir hatta yayılan hava saldırısında; Selam Şadır (Afat İntikam), Cebrail Ölmez (Dijwar Colemêrg), Erdal Şalo (Koçer Zozan), Lokman Göktaş (Zana Koser), Muhammed Elver (Zerdeşt Tolhildan), Şaxwan Miradi (Erdal Ciwan), Özkan Buzak (Brusk Dorşin) adındaki 7 HPG gerillası yaşamını yitirdi.

Saldırıda siviller de zarar gördü. Silê köyünde bulunan 6 ev tamamen yerle bir edildi.

‘İLK KEZ BETON DELİCİ BOMBALAR’

Türk resmi kaynakları 8 saat süren bombardımanlarda ilk kez “beton delici bombaların” kullanıldığını açıklıyordu.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın gerillaların ‘geri çekilmesini’ daha fazla dillendirdiği Şubat ayıyla birlikte hem Kuzey’de operasyonlar, hem de gerilla alanlarına bombardımanlar yoğunluk kazandı.
Şubat ayına girişle Dersim, Mazıdağ, Lice-Genç-Muş üçgeni, Şırnak’ın Besta ve Cudi alanları, Diyarbakır’ın Lice, Hani, Silvan-Kulp İlçeleri kırsalı, Mardin, Bingöl’den ardı ardına operasyon haberleri geldi.

Bunlardan 14 Şubat’taki Lice-Genç-Muş üçgeni, 21ve 25 Şubat’ta Lice’de düzenlenen operasyonlar halkın canlı kalkan eylemleri nedeniyle durdu. Sınırdaki askeri yığınak ise, kapsamlı bir operasyon hazırlığı olarak yorumlandı.

Henüz başlangıç aşaması olarak nitelendirilen ‘süreç’le ilgili gelişmeler hız kazanırken, Türk savaş uçakları hemen her gün Medya Savunma Alanları’na bombardıman ya da taciz uçuşu için Diyarbakır’dan havalanır oldu.

MEDYA SAVUNMA ALANLARI’NA HER GÜN SALDIRI

Kandil, Zap, Gare, Metina, Haftanin gibi alanlarda sadece gerilla güçleri değil sivil halk da hedef alındı.
8 Şubat’ta Kandil’in Zergele Köyü ve çevresine dönük bombardımanda köylülere ait araziler zarar gördü. Köylülerin oluşturduğu gençlik merkezi yerle bir edildi.

13 Şubat’ta Haftanin’e bağlı Şeraniş ve Keşan Köyleri,

20 Şubat’ta Kandil’in Lewce Köyü ve çevresi, Metina’da ise Dergine Köyü ve çevresine tonlarca ağırlıktaki bombalar yağdırıldı.

13 SAAT SÜREN SALDIRIDA 4 GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ

Son günlerin en kapsamlı saldırısı ise 26 Şubat Salı günü gerçekleşti. HPG Basın İrtibat Merkezi, Medya Savunma Alanları’nın aynı gün içinde 3 kez bombalandığını duyurdu.

Zap, Kandil ve Gare alanlarının 13 saat boyunca bombalandığı saldırıda 4 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği bildirildi.

‘OPERASYONLAR SÜRERSE GERİLLANIN DA OPERASYONLARI SÜRER’

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan ANF’ye verdiği röportajında süreci sabote edecek hususların başında operasyonların geldiğine şu sözlerle dikkat çekiyordu:

“Eğer gerçekten Önder Apo’nun çabalarına olumlu karşılık verilir Kürt halkına adil davranılır çözümden yana eğilim gösterilir çözüm projeleri ortaya konulur ise o eğilim gelişir. Biz ona da açığız, onu da dikkate alıyoruz. Elbette saldırılar devam ederse Kürt halkının direnişi gerillanın direnişi sürer. Bundan hiç kimsenin kuşkusu ve tereddüdü olmasın. Hiç kimse bunu yeni bir görüşmüş gibi görmemeli, bu konuda her hangi bir muğlâklık olmamalı.Operasyonları sürerse gerillanın da operasyonları sürer. Biz ona göre de hazırlanıyoruz. Hiç kimse şunu sanmamalı; PKK bu direnişi sürdüremez, Kürtler direnemezler mücadele edemezler. Dolayısıyla vazgeçerler biz operasyonları sürdürürsek tehdit edersek korkuturuz ezeriz. İsteğimiz bu demiyorum ama, eğer hükümet çözüm üretmez, çözüm süreci gelişmez ise herkes bilsin ki karşılığı olarak mücadele şiddetlenecek.”


Mesud Tek; “İngiltere hükümeti Kürdlerin özgürlük mücedelesini desteklemelidir” – Dengê Azad
 
İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiltere Dış İşleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK Genel Sekreteri Mesud Tek, Kürdlerin parçalanması sürecinde önemli rol oynayan İngiltere’nin, şu anki süreçte Kürdlerin özgürlük ve demokrasi mücadelesini desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Mesud Tek, Burkay Aslan ve Kürdistanlı Partiler Platformu Sözcüsü İhsan Kadir’den oluşan heyet, 26 Şubat tarihinde, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda, İngiltere Dış İşleri Bakanlığı Araştırma Bölümü Türkiye, Kıbrıs ve Rum Masası Şefi Bayan Anne Mcness ile görüştü.

Mesud Tek görüşmede, PSK hakkında bilgi verdi, partisinin Türkiye’de demokrasi ve Kürd sorununa ilişkin görüşlerini dile getirdi. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürd sorununun çözümü arasındaki bağa vurgu yapan Tek, her zaman sorununun barışçıl ve diyaloğ yolu ile çözümünden yana olduklarını ve bu uğurda mücadele ettiklerini dile getirdi.

AK Parti hükümetinin, önceki hükümetlerden farklı olarak, AB sürecinin yardımıyla askeri vesayet sistemini gerilettiğini, demokratikleşme doğrultusunda adımlar attığını belirten Tek, parti olarak ileriye yönelik adımları desteklediklerini söyledi.

İmralı-MİT görüşmelerinin, Kürd sorununu çözmek amacıyla yürütülen müzakere değil, bir diyaloğ olduğunu belirten Tek, olumlu buldukları bu diyaloğun bir başlangıç olduğunu söyledi, sürecin sonuç vermesi için Türk hükümetinin bazı adımlar atması gerektiğini bildirdi. Yeni anayasa hazırlama sürecinin bu iş önemli bir zemin olduğunu belirten Tek, yeni anayasada Kürd ve öteki etnik azınlıkların varlığını tanıyıp haklarını güvence altına alan bir anayasanın kürd sorununun barışçıl ve diyalog yolu ile çözümünü kolaylaştıracağını söyledi. Kürd sorunun köklü çözümünün kendi kaderini tayin hakkının tanınmasıyla mümkün olduğunu dile getiren Tek, kendilerinin eşitlik temelinde oluşturulacak bir federasyonu savunduklarını anlattı.

İllegal örgütlenmeyi kendilerinin tercih etmediğini, buna zorlandıklarını söyleyen Tek, yeni anayasada kayıtsız şartsız örgütlenme hakkının tanınması, Kürd kimlikli parti ve örgütlerin kurulması önündeki yasal engellerin kaldırılması halinde bir dakika dahi illegalitede kalmak istemediklerini, legale çıkıp politika yapacaklarını belirtti.

AK Parti hükümetinin, öncellerinden farklı olarak Güney Kürdistan ile ilişkilerini ekonomik, siyasal ve diplomatik alanlarda geliştirdiğini söyleyen Tek, kendilerinin AK Parti hükümetinin bu doğrultudaki adımlarını desteklediklerini, daha da geliştirilecek ilişkilerin Kürd sorununu çözümünü olumlu yönde etkileyeceğini dile getirdi.

Başından itibaren Suriye halkının diktatörlük karşıtı özgürlük ve demokrasi mücadelesini desteklediklerini belirten Tek, Batılı devletlerin Kürdlerin, demokratik, liberal ve seküler güçlerin desteklemesı konusunda yeterli duyarlılığı göstermediklerini söyledi. Batılı devletlerin bu duyarsız tavrının sadece BAAS rejminin ömrünün uzamasına yardımcı olmadığını, aynı zamanda Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin desteğini alan bazı radikal islami gurupların giderek güçlenmesine de yol açtığını söyleyen Tek, Türkiye’nin Suriye’de de fakto oluşan Kürd özgürlüğünü kendisi için bir tehlike olarak görme politikasını bir yana bırakması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin diğer parçalardaki Kürdlerin özgürlüğünü kendisi için bir kabusa döndürmeden kabul etmesinin bölgede huzur ve güvenin sağlanmasına hizmet edeceğini dile getiren Tek, İngiltere’nin Kürdistanın bölünüp parçalanması sürecindeki rolüne vurgu yaptı. Demokrasinin beşiği olan İngiltere’nin Kürd halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini desteklemek yerine, sömürgeci devletleri desteklediklerini, bu desteğin Irak’ta olduğu gibi İngiliz savaş uçaklarının Kürdleri bombalaması biçimine büründüğünü belirten Tek, Kürdler olarak geçmişe takılıp kalmadıklarını ama İngiliz hükümetinden Kürdlerin özgürlük ve demokrasi mücadelesine destek beklediklerini, İngiltere’nin Kürd sorununu demokratik ve barışçı çözümü için, NATO ve AB den ortağı olan Türkiye’ye baskı yapmasını talep etti. İngiltere’de önemli bir Kürd kitlesinin bulunduğuna vurgu yapan Tek, onların geldikleri ülkenin adıyla değil, Kürd olarak tanımasını istedi.

Tek, görüşmede PSK programı, PSK tarihini anlatan bir metin ve partisinin önemli konulara ilişkin görüşlerini içeren bir dosyayı da Bayan Anne McNess’e sundu.


Serok Barzanî Hefteya Bihê Dest bi Danûstandinên Kongreya Niştîmanî Dike - Peyamner

 Serokê dîwana serokatîya herêma Kurdistanê ragihand, ku ji s erkirdeyên hêzên siyasîyên Iraqê ve amajeyên baş gihîjtine serkirdatîya siyasîya Kurdistanê û pêywîste sûd ji ewan amajaneyên han bo gihîjtin bi xalên hevbeş bo sazkirina kongreya niştîmanî bi serokatîya Mesûd Barzanî bihê wergirtin.

Fuad Husên serokê dîwana serokatîya herêma Kurdistanê ji rojnmaeya Şerqol Ewset re ragihandiye, ku Iraq bi rewşeke qeyranîya mezin û dijwar de derbas dibe, ew arîşeye jî girêdayî nîne bi peywendîyên du qolî û sê qolî, belku arîşeyeke giştî ye û peywendî bi prosesa siyasî ve heye. Fuad Husên ragihandiye, ku alîyê ewê prosesê jî arîşe di peywendîyên wan de hene û her ji ber ewê çendê ye ku hindek amajeyên baş ji hindek alîyan ve hene ku amade ne ji bo derbasbûn ji ewê qeyrana siyasî sazişê û tenazulê bikin.

Husên tekezî jî dike, ku bêyî asayîkirina tewawê rewşê, di dema niha de nikare basa kongreyeke berfireh bihê kirin ku gişt alîyên siyasî tê de beşdar bin.

Serokê dîwana serokatîya herêma Kurdistanê herwiha ragihandiye, ku di destpêka hefteya bihê de, serokê herêma Kurdistanê bo derxistina helwêsta alîyan û amadebûna wan bo tenazul û sazişê ji bo çareserîya qeyranê, dê li gel gişt alîyên beşdarbûyê prosesa siyasîya Iraqê kom bibe.

Li gor gotina Fuad Husên armanca kombûn û sanûstandinên Barzanî li gel alîyên siyasî baskirina ewan rêkar û acendayane ku dibe bibin bi bingehek bo gihîjtin bi kongreyeke niştîmanîya berfireh. Husên daye zanîn, ku bêyî rêkevtina tewaw derbarê acendayan û rêkaran de zû ye basa sazdana kongreyê bihê kirin.


Mektuplar yola çıktı - Milliyet

Öcalan’ın Kandil’e ve Avrupa’ya yazdığı mektupların akıbeti büyük merak konusu olurken, BDP?Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, mektupların muhataplarına verilmek üzere gönderildiğini söyledi

Abdullah Öcalan’ın BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına yolladığı, 20 sayfadan oluşan mektubun BDP tarafından muhataplarına gönderildiği açıklandı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, dün mektupların Kandil ve Avrupa’ya BDP kanalıyla gönderildiğini açıkladığı saatlerde, İmralı’da Öcalan’la görüşen 3 kişilik BDP heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Habur Sınır Kapısı’ndan
Kuzey Irak’a giriş yaptı.
Öcalan’ın 21 Mart Nevruz Bayramı’na kadar eylemsizlik kararı alınmasına ilişkin talimatını içerdiği öğrenilen mektuplarla ilgili olarak dün BDP yönetimi, parti genel merkezinde tam gün mesai yaptı. Demirtaş ve BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın başkanlığında yapılan toplantıda mektuplar MYK üyelerine gösterilmedi. Toplantıda, 21 Mart’taki Nevruz programı üzerinde yoğunlaşıldığı öğrenildi.
Toplantı sonrası Demirtaş, “Mektuplar, önümüzdeki saatlerde muhataplarına ulaşmış olacak. Mektuplar gitti” dedi.
Mektupların kimler tarafından ulaştırılacağına ilişkin soruya ise Demirtaş, “Biz, bize yardımcı olacak insanları bulduk, gönderdik” yanıtını verdi.

Teknik bir iş, esas değil
Demirtaş, mektupları ulaştıracak kişilerin milletvekili olup olmadığına ilişkin soruya, “Teknik bir işten söz ediyoruz. İşin esasını belirleyen bir şey değil” karşılığını verdi.
Önceki gün ve dün BDP parti yönetimi, genel merkezde toplanarak mektupların nasıl gönderileceğini tartıştı. Mektupların İmralı görüşmesinde yer alan milletvekillerinden önce parti kanalıyla gönderilmesi konusunda karar alındı. Bu kapsamda mektup BDP heyeti öncesinde Kuzey Irak’ın Süleymaniye kenti üzerinden Kandil’e gönderildi. Dün akşam saatlerinde ise Sırrı Süreyya Önder, beraberindeki 2 BDP yöneticisi ile birlikte Habur Sınır Kapısı üzerinden Kuzey Irak’a geçiş yaptı. Önder, dün akşam Erbil’e vardıktan sonra örgütün üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.
Önder’i önden Kuzey Irak’a gönderen BDP’yi yöneten kadro, ardından uçakla geceyarısı Erbil’e uçtu. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanları Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Van Milletvekili Aysel Tuğluk ve İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşen üç kişilik heyette yer alan Altan Tan, İstanbul üzerinden uçakla gece yarısı Erbil’e indi. BDP heyetinin Erbil’den Süleymaniye’ye geçeceği, burada Kandil’in gönderdiği temsilcilerle bir araya geleceği öğrenildi. Önder’in heyetten ayrı olarak karayoluyla Kuzey Irak’a gitmesinin üzerindeki sır perdesi de aralandı. Milliyet’in edindiği bilgiye göre Önder, uçak korkusu nedeniyle karayoluyla Erbil’e gitti.  BDP heyeti tarafından getirilen mektupların Kandil tarafından okunmasından sonra yine BDP heyeti aracılığıyla yanıtları göndereceği kaydedildi. Bölgenin bombalanması riskini dikkate alan Kandil yönetiminin BDP ve DTK heyeti ile Kandil’e yakın güvenli bölgede görüşebileceği ifade edildi.
Mektuplardan üçüncüsünün ise BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan tarafından Avrupa’ya götürüleceği öğrenildi.

Kandil 6 gündür toplantıda
PKK’nın üst kademesinin 6 gündür Kandil’de toplantı halinde olduğu ve Öcalan’ın hazırladığı ateşkes sürecini görüştüğü öğrenildi. Örgütün, BDP heyetine, “Öcalan’ın sözlerinin arkasındayız, barışa şans tanımaya hazırız” mesajı vereceği belirtiliyor. PKK’nın ne zaman ateşkes ilan edeceği de netleşti. BDP heyetine 21 Mart’ta kutlanacak Nevruz’da kesin ateşkes ilan edileceği de iletilecek. Öcalan’ın mektubunu okuyan Kandil yönetiminin Öcalan’a verilmesi için BDP ve DTK heyetine 18 maddelik “Silahsızlanma sürecinde gerçekleşmesi gereken istekler” hazırladığı öğrenildi. 

Eşbaşkanlar Süleymaniye’de
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 00.15’te hareket eden BDP ve DTK Eşbaşkanları ile Altan Tan’ı taşıyan THY uçağı, saat 03.30 sıralarında Süleymaniye’ye indi. Erbil’e varan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de heyete katılmak için dün gece Süleymaniye’ye geçti.


‘Yeni bir Türkiye inşa edelim’ dedi - Milliyet

Teke Tek programına konuk olan Tan, Öcalan’la yapılan görüşmede konuşulanları aktardı. Tan, Öcalan’ın ‘Kürtlerle Türklerin birbirine girmesini istemiyorum’ dediğini söyledi

Abdullah Öcalan’la geçen hafta sonu İmralı’da gerçekleştirilen görüşmede bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, önceki akşam Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın konuğu oldu. Tan, Öcalan’ın “Ben Kürtler’le Türkler’in birbirine girmesini istemiyorum. Yeni bir Türkiye’yi inşa edelim” dediğini aktardı.
Altan Tan, görüşmeye ve sürece dair şunları söyledi:
“Biz Öcalan’ın kaldığı yeri görmedik. İçeride yemeğimizi yedikten, çayımızı kahvemizi içip namazımızı kıldıktan sonra bizi bir odaya aldılar. Abdullah Öcalan ve MİT görevlisi odada hazır bulunuyordu. Dolayısıyla ne kadar mesafeden geldiler, nereden geldiler bilmiyorum. İnsanlar yaşlanıyor, sayın Abdullah Öcalan da öyle. Anormal bir sıkıntı ve şikayet yok. Her zaman olduğu gibi gözlerinden rahatsız. Sağ gözünden yaş geliyor. Ama ötesinde sağlığı sıhhati yerinde.”

‘Gündemi takip ediyor’
“Gündeme hakim buldum. Kürt medyasını gazeteler aracılığıyla takip ediyor. Ayrıyetten televizyondan açık oturumları ve bazı programları izlediği konuşma içerisindeki bazı yorumlardan anlaşılıyor. Sonra vakit kaybetmeden konuşmaya başladık. Yaklaşık 1 saat Türkiye, Ortadoğu ve dünya tahlili yaptık. ‘Ben Kürtler’le Türkler’in birbirine girmesini istemiyorum. Bu işin çözüme kavuşmasını istiyorum. Ama yeni bir paradigmayla bu işin çözülmesini istiyorum.Yeni bir Türkiye’yi inşa edelim.’ dedi. Bu dönemde her türlü riski alarak, çabayı göstererek, elini taşın altına koyacağını söyledi. Devletin ve kendisinin bu süreçten dönmesinin mümkün olmadığını. Ama bu konuda bazı endişe ve şüphelerinin olduğunu; çünkü AKP’nin kolaycılığa ve fırsatçılığa kaçtığını söyledi.”

‘İki taraf da endişeli’
“Türkler’de bir bölünme endişesi var: Acaba ülke bölünür mü? Kürtler’de de: ‘Acaba yine oyalanacak mıyız, haklarımız verilecek mi?’ Burada bizim yapmamız gereken bu güveni tesis etmektir. Ne yaptığmızı, projemizi kamuoyunun kabul etmesi lazım. Diyelim ki, hükümet Türkiye kamuoyunun kabul edemeyeceği bir şeylere ‘evet’ dedi. Bunun bir karşılığı olur. Onun için çözümün makul ve adil olması lazım.”


‘Kazanç da kayıp da birlikte’
“Diyelim ki başaramadık. İster hükümet bu konuda gevşek kaldı, siyasette bazı maniplasyonlar ve enfeksiyonlar oldu. Yapamazsak hepimiz için felaket olur. Kazanırsak birlikte kazanırız, kaybedersek birlikte kaybederiz. Yeni bir Türkiye, yeni bir Anayasa, yeni bir Türkiye ve yeni bir Ortadoğu. Yeni paradigmayla birlikte Türk siyasetinin, PKK’nın, Kürtler’in de bu yeni duruma göre konuşlandırmaları gerektiğinin altını çizdi.”

‘Şeffaflık istiyoruz’
“Biz bu işi şeffaf, doğrudan, kamuoyunu yanıltmamak için İmralı’yla, Kandil’le görüşmek istiyoruz. Şu anda bizim rolümüz bu. Biz hükümete kanunlarla ilgili mevzu varsa bizle görüşün, PKK ile bir mevzu varsa PKK ile görüşün dedik ama bizden destek istiyorsanız hepsine varız.”


Öcalan, süreçte önemli bir aktör' - Sabah

Başbakan Yardımcısı Arınç, çözüm sürecinde Öcalan'ın önemli bir aktör olduğunun kabul edilmesinin onu yüceltmek olmadığını söyledi. Arınç: Akılcı siyaset yapıyoruz. Başarırsak Türkiye bir karabasandan kurtulacak
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Çözüm süreciyle ilgili sorular üzerine Arınç zor bir dönemden geçildiğini kaydetti. Arınç, MİT'in Kandil ve Avrupa kanadıyla da görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya ise "Önüne koyduğumuz görev belli. Başarıya ulaşmak için bir istihbarat örgütü ne gerekiyorsa yapar" dedi. Arınç'ın açıklamaları şöyle:

BÜYÜK UMUT VAR: Türkiye'de terörün bitmesi, silahların susması, gözyaşlarının dinmesi noktasında toplumda büyük bir beklenti ve umut var. Ancak Öcalan'ın sözlerine ve telkinlerine karşı Kandil'in ne yapacağına bakmamız lazım. Avrupa kanadının ne söyleyeceğine, BDP tabanında nasıl karşılanacağına bakmamız lazım. Şu anda hepsinin Öcalan ne derse beraberiz şeklinde sözleri var. Şiddetli ve yoğunluklu olmayan lokal saldırılar var. Bu bize Öcalan'ın 'artık silah devri bitti' sözünün samimi olabileceğini gösteriyor. Hükümet halen sürecin önemli aktörü. Eğer bu merhaleler başarıyla katedilebilir ve sonucunda kesin olarak çözüm noktasına gelecek olursak, şüphesiz siyasi iktidarın da 'biz şöyle bir yol haritasıyla bu sorunu çözmeye kararlıyız' şeklinde biri açıklaması kesinlikle olacak.

PAZARLIK KONUSU OLAMAZ: Karşı taraf 'Biz size teslim ediyoruz' derse buna ancak seviniriz. Çünkü geçmişte de birtakım kişiler, gruplar, STK'lar irtibat kurarak bazı kişilerin Türkiye'ye kazandırılması noktasında rol oynamışlardır. Biz bunlara engel olmadık. CHP'den milletvekillerinin gidip Esad'ın elinden bir gazeteciyi alması konusuna sıcak baktığımız gibi. Öcalan'ın sözlerinin dinlenmesi durumunda bu kişilerin sağlığına dikkat edileceğine, ailelerine teslim edilmesinin gündeme gelebileceğine inanıyorum. Ancak bu bir pazarlık konusu değil.

ÖCALAN'I YÜCELTMİYORUZ: Geçmişte Türkiye'ye yaşattıkları, işledikleri suçlar, bunların hepsini bir tarafa koyalım. Bunları günde bin defa konuşmakla neticeye varamayız. O bir tarafta hüküm haline getirilmiş Türk milletinin gönlündeki, hafızasındaki bir kayıt. Ama bugün terörün bitirilmesini, silah bırakılmasını, Türkiye'nin terörden arındırılmasını şu veya bu şekilde gündemimize almışsak, bu sürecin içinde Öcalan'ın önemli bir aktör olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği bilmemiz onu yüceltmemiz anlamına gelmez. Bu aktörden Türkiye adına nasıl daha çok istifade edebiliriz, nasıl daha olumlu bir rol oynayabilir, etkisini örgüt üzerinde nasıl daha çok gösterebilir biz bunun peşindeyiz. Akılcı siyaset yapıyoruz. Başarabilirsek, Türkiye 30-40 yıllık bir karabasandan kurtulmuş olacak. Başaramazsak Türkiye terörün acısını, yanığını içinde hissetmiş olacak. Daha popüler olacakmış, şöhret kazanacakmış bunları bir kenara bırakacağız.

"HERKESİN TÜRK'ÜM DEMESİNİ KABUL EDEMEYİZ"
Yeni anayasa çalışmalarının mart sonu veya nisan sonunda da bitmesi gerektiğini kaydeden Arınç, "Anayasada vatandaşlık kavramının etnisiteye vurgu yapmadan, yeniden yazılması konusunda CHP'nin ve BDP'nin yumuşak tavır içinde olduğunu biliyorum. Biz de etnisiteye güçlü bir vurgu yapmayan yeni bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kavramının daha kuşatıcı olduğunu düşünüyoruz. MHP darbe anayasasındaki tarifin kalmasını istiyor. Türkçülükle Kürtçülükle bir yere varmak mümkün değil. Türkiye'de Türk kelimesi herkesi kapsamaktan çıkmışsa buna rağmen Türkçülüğe devam edemeyiz. Herkesin Türk olması, 'Ben Türküm' demesi, Türkçülük yapması gerektiğini kabul edemeyiz. Buna uygun bir anayasa yapmalıyız.


FT: 'İmralı'yla anlaşma olacak mı?' - BBC

"Öcalan, Türkiye'yi baştan sona değiştirebilecek görüşmelerde doğrudan Türkiye hükümetiyle müzakere masasında" diyen makale şöyle devam ediyor: "Abdullah Öcalan bu hafta 20 sayfalık barış için yol haritası mektubunu belli taraflara gönderdi. Buna göre kendisi hükümetin attığı adım ne olursa olsun Mart ayında Mart ayında PKK'nın ateşkes ilan etmesini ve yaz ortasına kadar kuvvetlerini çekmiş olmasını istiyor. PKK, ellerindeki Türk tutsakları serbest bırakıp Türkiye'nin de aynısını yapmasını umacak.
Konuştuğumuz bir üst düzey hükümet yetkilisi 'Türkiye Kürt meselesini çözecek olursa çok rahatlayacağız. Bunu çözüp Kürtlerin ve Türklerin birbirlerini etnik grup olarak değil de insan olarak görmesini sağlarsak ülkemiz çok gelişecek' diyor."
Makalenin devamında Dombey, Ortadoğu'da değişimlerin yaşandığı günlerde bu görüşmeler sonucunda bir anlaşmanın çıkmasının Ankara'nın bölgesel bir güç olma hedefine doğru atılmış büyük bir adım olacağını yazıyor.
"Her şey bu iki kişiye bağlı: Öcalan ve Erdoğan"
Yazar, hakkında "Değişime susadığı apaçık ortada" dediği PKK lideri Öcalan'ın, örgütünü "Marksizm, mezhepçilik ve Kürt milliyetçiliğini içeren şiddete başvurmuş bir grup" haline getirdiğini söylüyor.
Ama Dombey, PKK lideri Abdullah Öcalan'la yapılan görüşmelerin ardında Başbakan Erdoğan'ın siyasi hedeflerinin de olduğuna dikkat çekiyor.
Dombey'e göre Erdoğan, Suriye başkanı Esad'ın görevinden ayrılması için çaba sarf etmesinden dolayı bu ülke ve İran'la gerilimin tırmandığı bir dönemde bölgedeki Kürt halkını kendi safına çekmeye çalışıyor.
Ama Financial Times yazarı Dombey bu barış görüşmelerinde Erdoğan'ın kişisel hedeflerinin de olduğunu söylüyor. Makalenin bu kısmı şöyle: "Türkiye'de gelecek sene cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçilecek. Erdoğan bu görev için en favori isim.
Ülkenin askeri devrimden kalma anayasasının yeniden yazılması çabaları sürerken Erdoğan'ın basit bir hedefi var: kendisinin doğrudan koltuğuna oturabileceği bir Başkanlık sistemine geçilmesi.
Meclis'te bunun için destek yeterli olmadığından Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yeni bir taktik denemeye karar verdi. [BDP'le] anlaşıp meseleyi referanduma sunmak.
Öcalan, yandaşları ve PKK şimdi bu kararı vermek zorunda. Türk etnik kimliği ve Türk vatandaşlığı arasında fark yaratacak bir anayasa yakın. Ama bunun karşılığında Türkiye'de tüm güçler, Erdoğan'a özel hazırlanmış merkezi bir sistemde toplanabilir.
Başbakan'ın yandaşları bu sistemin daha verimli olacağına; muhalifleriyse onu bir sultana dönüştüreceğine inanıyor."
PKK'nın taleplerini doğrultusunda Türkiye'de 'terörizm' tanımının değiştirildiğini ve mahkemede Kürtçe ifade verilmesi hakkının tanındığını yazan Dombey, konuştukları üst düzey yetkilinin "PKK'nın silahlarını bırakması için koyduğu koşullar sağlandı - Türkiye'deki Kürtlerin durumunun tanınması, Kürtçenin kullanımı, yayıncılık, siyasi katılım ve temsil. Ama sosyal, siyasi, kültürel meseleler tartışılacaksa silahlar aradan çekilmeli." dediğini aktarıyor.
Financial Times, bununla hemfikir olmayanların da olduğunu; bu kişilerin, aralarında Kürt belediye başkanlarının da bulunduğu binlerce kişinin mahkum edilmesini, Kürtçe eğitimin sağlanmamış olmasını ve ufak partilerin meclise girmesini engelleyen %10'luk barajın hâlâ yürürlükte olmasını eleştirdiğini yazıyor.
Dombey'e göre bu süreçte çeşitli engellerin olacağı şimdiden belli. Yazar, ilk engelin görüş ayrılıkları olduğunu belirtiyor: "Türklerin yarısından çoğu PKK ile müzakere masasına oturulmasına karşı. (…) Kürtlerin çoğu da hâlâ İran, Irak ve Suriye'deki Kürtlerle birlikte Kürdistan'ın kurulmasının hayallerini kuruyor."
Yazar bir başka sorunun zamanlama olduğunu belirttiği bölümde, referandumun gelecek sene yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminden önceye alınabilmesi için "ülkenin en zor sorunu" olarak nitelediği Kürt meselesinin en geç bu yaza kadar çözülmesi gerektiğini belirtiyor.
Makale şöyle devam ediyor: "Öcalan'la bir anlaşmaya varsa bile Erdoğan tüm geleceğini referanduma bağlıyor olabilir.
Oldukça milliyetçi bir ülke olan Türkiye'de halk, sadece yeni bir Başkanlık sistemini değil, ülkenin çoğunun şeytana benzettiği bir adamla yapılan görüşmeler sonucunda genişletip Kürtlere tanınan hakları oylayacak."


Federal yapı gerekli - Milliyet

Avrupa Politika Merkezi tarafından düzenlenen bir panelde konuşan Haklar ve Özgürlükler Partisi Başkanı Kemal Burkay, “askeri vesayet ve Ergenekon yapısının” zayıfla
Avrupa Politika Merkezi tarafından düzenlenen bir panelde konuşan Haklar ve Özgürlükler Partisi Başkanı Kemal Burkay, “askeri vesayet ve Ergenekon yapısının” zayıflatılmasının İmralı sürecine katkıda bulunduğunu belirterek “Öcalan‘ın çevresindeki kuşatma kırıldı” dedi. Burkay, üniter devletin sorunları çözemediğini gerekli olanın federal yapı olduğunu söyledi.


Genel afla beyaz sayfa - Hürriyet

ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) Başkanı Prof.Dr. Aysel Çelikel, Türkiye’de yeni bir beyaz sayfa açılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Çelikel, “Yargının daha demokratik bir biçimde çalışması ve her şeyin yeniden başlaması için KCK dahil Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarında yargılanan, hüküm giyen ve mahkum olanlar için genel bir af çıkarılmalı. Bu bir yerde durmalı. Bir yere kadar intikam, kin, hırs ne varsa oldu. Artık bitmeli ve nokta koymalıyız. Toplumun vicdanının huzur bulması, yargıya inanması, çocuklarımıza kin ve intikamdan arındırılmış bir dünya bırakmak için mutlaka her şeye yeniden başlamamız gerekiyor” dedi. ÇYDD’nin 24’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenleyen Çelikel, hakim, savcı ve avukatların 50 yıl hocalığını yapan eski bir Adalet Bakanı olarak yargının bu gün içinde bulunduğu şartlar açısından üzüntülü olduğunu belirtti, şunları söyledi: “Bir ülkede yargı kararları ve kararların içeriği tartışılmıyor da yargının kendisi tartışılıyorsa o ülkede yargı bitmiş demektir, demokrasiden bahsedilemez. Çünkü demokrasinin bel kemiği yargıdır. Bu gün geldiğimiz bu noktada kolluk kuvvetlerinin, savcıların, hakimlerin ve siyasi iktidarın sorumluluğu vardır, töhmet altındadırlar. Milyonlarca sayfa tutan iddianameler, mütalaalar, yargı kararları, deliller, yargıçlar ve savcılar tarafından incelenecek ve adil bir karar verilecek. Bunun böyle olacağını düşünmek, biraz mantık dışı gibi görünüyor” dedi.


Sancar: Barış süreci provoke edilebilir - Milliyet

Açık Radyo’da dün Ömer Madra’nın konuğu olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, laikler, Ergenekon davası ve İşçi Partisi’nin tutumundan örnekler vererek toplumda barış sürecine ilişkin kaygıların provoke edilebileceği endişesinde olduğunu söyledi. Türklerdeki ve Kürtlerdeki kaygıların iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Sancar, Türkler’deki kaygıların esas olarak “beyaz Türk” diye tanımlanan “kentli, modern, laik sosyoloji ve Türk sayan” kesimde olduğunu belirtti. Sancar konuşmasına şöyle devam etti:

‘Hükümet tedbir almalı’
“Ergenekon gibi yapıları değil adını ne koyacağını bilemediğimiz bir sürü başka yapıyı da kastediyoruz, mesela Özel Harp’le ilgili son zamanlarda ortaya dökülen bilgilere baktığımızda neredeyse capcanlı on binlerce elemanı daha duran, faal olan bir yapı. Bunlar varken çeşitli provokasyon ihtimalleri ve bunların gerçekten hem Kürtlere karşı bir öfke ya da bir hınç duymaları ya da anti Kürt bir tutum içinde olmaları bir, ikincisi hükümete karşı da bu süreç dolayısıyla bir öfkeleri var. Şimdi bu ikisini bir arada görmek isteyeceklerdir, bu iki hesabı, o nedenle ellerinden geleni yapacaklardır. Hükümetin mutlaka güvenlik anlamında çok tedbir alması gerekiyor.”
Kürt sorunun çözümü noktasında anayasal değişikliklerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Sancar, “30 yıl sürmüş bir savaştan sonra savaşan tarafla devlet barış yapıyorsa ve bu barışın da -eğer başarılı olursa diyorum- altyapısını sağlamlaştırmak ya da oluşturmak anlamında belli düzenlemeler yapılıyorsa bu yeni bir cumhuriyet demektir, kabul edelim bunu. Yeni bir cumhuriyettir çünkü eski cumhuriyet bütün bunların inkarı üzerine kurulmuştur” şeklinde konuştu.


Fethullah Gülen’in gizli bağları - Cumhuriyet

MİT’in Meclis komisyonuna gönderdiği belgelerde CIA ve ülkücülerle ilişkileri yer alıyor.
MİT’in raporundan: Haluk Kırcı cezaevindeyken Fethullah Gülen’den parasal destek gördü. Kaçak olduğu dönemde Molla ve Dahhak takma isimlerini kullanan Gülen, Çiller’in para aklama işinde gizli ortağıydı.

‘Orta Asya ayağı’
Cumhuriyet'ten İlhan Taşçı'nın haberine göre MİT’ten Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen raporlarda halen ABD’de bulunan Fethullah Gülen için, “CIA’nın yan kuruluşu olan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın Ön ve Orta Asya ayağı olarak işlev görmektedir” denildi.

Kırcı’ya Gülen yardımı
MİT’ten Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen raporlarda 12 Eylül önce ve sonrasına ilişkin ilginç ilişkiler ağı yer aldı. Fethullah Gülen’in kaçak olduğu dönemde “Molla” ve “Dahhak” kod adlarını kullandığı bilgisine yer verilen raporda, Bahçelievler Katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı’nın cezaevinde Gülen’den parasal destek gördüğü vurgulandı. Kırcı’nın CIA ile bağlantılarına işaret edilirken Abdullah Çatlı’nın da Malatya katliamındaki yönlendirici rolü anlatıldı.

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na MİT tarafından birden fazla rapor ve bilgi notu ulaştırıldı. Raporlarda Türkiye’nin karanlık dönemine ışık tutacak nitelikte bilgiler de yer aldı. 3 Kasım 1996 tarihinde gerçekleşen,“polis-mafya-siyaset” üçgenindeki kirli ilişkilerin ortalığa saçıldığı Susurluk kazası “Olay giderek kendi boyutlarını aşmış, siyasi, sosyal, güvenlik ve psikolojik açıdan Türkiye gündemindeki en ağırlıklı konu haline gelmiştir” irdelemesiyle raporda anlatıldı.

Susurluk kazası sonrasında olayla igili olarak isimleri gündeme gelen, bağlantılı oldukları savlanan 59 kişi MİT tarafından mercek altına alınırken bunlardan 29’u hakkında “dosya bilgileri” ışığında raporlama yapıldı. Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın da 1978’de gerçekleştirilen Malatya katliamında “Ülkücü unsurları” yöneten isimler arasında olduğu vurgulandı.


Operasyon gerekçesi: Süreci korumak - Radikal

BDP heyetinin Kuzey Irak'a gidişi öncesinde TSK'nın bölgedeki PKK kamplarını bombalaması "Çözüm süreci sürerken TSK operasyonu ne anlama geliyor" tartışmasını başlattı
ANKARA – Ankara’daki yetkililer, operasyonun bazı askeri üslere saldırmaya hazırlanan PKK gruplarına yapıldığını, sözkonusu grupların süreci sabote etmek istediğine dair istihbarat alındığını ifade ettiler.

BAZI BÖLGELERDE PKK’LI GRUPLARIN TOPLANDIĞI TESPİT EDİLDİ
Edinilen bilgiye göre ABD tarafından kullanılan predatörlerden gelen anlık istihbarat görüntülerinde bazı bölgelerde PKK’lı grupların toplandığı tespit edildi. Bölgedeki insan istihbaratı kaynakları da bazı grupların sınır boylarındaki askeri üslere saldırı hazırlığı yaptığı bilgisini ilettiler.

AMAÇ SABOTAJ HAZIRLIKLARINI ÖNLEMEK
Ankara’da yapılan değerlendirmede, sözkonusu grupların Kandil’den bağımsız hareket ettiği görüşü hakim oldu. Üst düzey bir yetkili, “Bu sabahki operasyondan sonra herkes ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, çözüm sürecinde operasyon mu olur’ sorusunu sordu ama operasyonun asıl amacı süreci korumak. Sabotaj hazırlıklarını önlemek” yorumunu yaptı.


İran'la Nükleer Görüşmelere İstanbul'da Devam - Amerikanın Sesi

İran ve dünya güçleri, yaptıkları iki günlük ‘olumlu’ görüşmelerden önemli bir sonuç elde edilememesi üzerine müzakerelere devam kararı aldı.
Taraflar arasında uzmanlar düzeyinde önümüzdeki ay yapılacak görüşmelerin ev sahibi İstanbul olacak. Siyasi görüşmeler ise 5 Nisan'da yine Kazakistan'ın en büyük kenti Almati'de yapılacak.

İran’ın baş müzakerecisi Said Celili Almati’de yapılan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’yla yapılan görüşmelerde eskiye oranla daha gerçekçi beklentilerin ortaya konduğunu belirtti.
Dünya güçleri nükleer zenginleştirme faaliyetlerinin bir kısmını durdurması durumunda İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların gevşetmeyi önermişti.
Avrupa Birliği Dışişleri Sorumlusu Catherine Ashton İranlı müzakerecilerin yeni önerilere olumlu bakmalarını umduklarını söyledi.

Uluslararası Atom Enerji Dairesi, geçen hafta İran’ın ana uranyum zenginleştirme tesislerine gelişmiş santrifüjler taktığını açıklamıştı.
Birleşmiş Milletler’e bağlı daire tarafından yayınlanan raporda, Tahran’ın güneyindeki Natanz tesisine IR-2m santrifüjlerinden yerleştirildiği bildirildi. Tesise yüz yeni santrifüj takıldığı sanılıyor.

Yeni santrifüjlerin uranyum zenginleştirme sürecini kısaltabileceği, böylece İran’ın nükleer silah için gerekli düzeyde uranyuma sahip olmasını çabuklaştırabileceği bildiriliyor. İran’ın nükleer silah sahibi olabilmek için elindeki uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmesi yeterli. Bu da özellikle Batılı ülkelerin  en büyük kaygısı.
İran ise Batı’nın kaygılarının aksine nükleer programının hala sivil amaçlı olduğunda ısrar ediyor.


Slovenya'da hükümet düştü - BBC

Ekonomik kargaşa ve yolsuzluk iddialarıyla boğuşan Slovenya hükümeti çöktü.
Bazı ufak partilerin koalisyondan ayrılmasının ardından Parlamento oyçokluğuyla Başbakan Janez Jansa'nın hükümetini düşürdü.
Ülkenin yolsuzlukla savaşma birimleri Ocak ayında Jansa'nın vergilerinde düzensizlik olduğunu açıklamıştı. Başbakan ayrıca o sırada ülkenin yaşadığı finansal krizi hafifletecek kemer sıkma önlemlerini yürürlüğe koymakta zorlanıyordu.
Milletvekilleri oyçokluğuyla muhalefet lideri Alenka Bratusek'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.
Bratusek, 1991 yılında Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Slovenya'nın ilk kadın başbakanı olacak.
Bir yıl önce iktidara gelen Jansa'nın hükümeti, ülkenin ekonomik problemlerini zapt etmekte zorlanıyordu.
2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılan Slovenya, 2007 yılında da Euro para birime geçti. Ülkenin bankacılık sektörü küresel finansal krizden ve Euro bölgesi krizinden oldukça etkilenmişti.
'Yunanistan senaryosu işlemeyecek'
Şu anda derin bir durgunluktan geçen ülkede işsizlik %12 seviyesine yükselirken gayrisafi milli hasılanın da %2 oranında küçüleceği tahmin ediliyor.
Önümüzdeki aylarda 2 milyar Euroluk borç ödemesi gerektiğinden Slovenya'nın uluslararası toplumdan kurtarma paketi isteyeceği düşünülüyor.
Jansa'ya yolsuzluk iddiaları yöneltilirken halk da kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için sokaklara dökülmekteydi.
Geçmişte maliye bakanlığında çalışmış olan Bratusek ise kemer sıkma önlemlerini desteklemediğini; önceliğinin "büyüme ve istihdam" olduğunu söylüyor.
Bratusek ayrıca Yunanistan'a uygulanan türden bir kurtarma paketi istemediğinin altını çiziyor: "Açıklıkla söylüyorum. Slovenya'da Yunanistan senaryosu işlemeyecek."


Geçici hükümet atanabilir! - Milliyet

İtalya’daki genel seçimler ülkeyi siyasi belirsizliğe sürükledi. Seçimlerin sonuçlarını ve olası gelecek senaryolarını, Roma American Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölüm başkanı ve siyasi analist James Walston’la konuştuk

Sonuçların anketlerden farklı çıkmasının nedeni nedir?

Anketlerin gerçeği yansıtmamasının iki sebebi var. Biri, “utanç faktörü”. Bazen insanlar oy verdikleri partiyi söylemekten utanç duyabiliyorlar, bu özellikle Silvio Berlusconi ve partisi PdL için geçerli. Diğer sebepse kararsız seçmen sayısının çokluğu. Kararsızların birçoğu son 2-3 günde karar verdi. Bu da (Beş Yıldız Hareketi lideri komedyen) Beppe Grillo’nun neden beklenenden daha iyi bir sonuç aldığını açıklıyor. Grillo son 5-6 günde kararsızları kendi tarafına çekti.

 Demokratik Parti (PD) neden beklenenin altında oy aldı?

Luigi Bersani (PD lideri) ve tüm PD, kilit konulara değinmedi bile. Kemikleşmiş bir tabanı vardı, ancak onu koruyabildi. Yolsuzluk, politik harcamaları kısma, vergiler konusunda mesaj vermediler. Berlusconi vergiler konusunda, Grillo da bütün bu konularda vaatlerde bulundu. Görülüyor ki İtalyanlar için bunlar en önemli konulardı.

Yaşlandıkça saçı artıyor

 “Bitti” denilen Berlusconi’nin dirilmeyi başarmasının tek sırrı vergiler konusundaki vaatleri mi?

Birçok sebebi var. Birincisi İtalya’nın muhafazakar eğilimli bir ülke olması. Berlusconi’nin bir diğer avantajı sahip olduğu kaynaklar. Televizyonları çok iyi kullanıyor. Berlusconi, birçokları için “model” figürü çiziyor.  Üstelik sadece özel hayatı, yaşlandıkça saçlarının artması, kırışıklıklarının azalması ve daha fazla kız arkadaşı olması sayesinde değil. Vergiler konusundaki davranışlarıyla da birçok İtalyan’ın kalbini kazanıyor. Kampanyası çok iyi planlanmıştı. Kendisini Monti’den uzaklaştırmayı başardı. Bir sihirbaz gibi davrandı. Sihirbaz tavşanı şapkadan çıkardığında tavşanın aslında nereden geldiğini göremezsiniz. Berlusconi de bir yıl boyunca Monti’ye ve vergi artışlarına destek vermesine rağmen, seçmeni aslında hep Monti’ye karşı olduğuna ikna etti.

 Grillo’nun başarısını nasıl açıklayabiliriz?

Grillo’ya oy verenlerin ülkeyi yönetebileceğini düşündükleri için oy verdiğini sanmıyorum. Bu yolsuzluklara tepkiydi. Bence esas şaşırtıcı olan şu: İtalya’da her zaman protesto oyları görülür. Ancak bu tepki oylarının yüzde 25’e ulaşması hiç görülmemişti.

Yabancı görüldü

Monti’nin düşük oy alması şaşırtıcı mı?

Hayır. Monti politikaya girdiği anda kaybetti. Gücü, nötr ve bağımsız olmasından geliyordu. Siyasete girince tarafsız görüntüsünü kaybetti. Yabancılar tarafından açıkça desteklenmesi de İtalyanların Monti’yi yabancı olarak görmesine yol açtı. Oysa Avrupa’da neredeyse her ülkede Almanlar hakkında kötü şeyler söylemek seçmen nezdinde işe yarıyor.

 Bundan sonrası için olası senaryolar nelerdir?

Seçenekler şunlar: PD ve PdL arasında bir büyük koalisyon kurulması, geçici hükümet formülü ya da azınlık hükümeti. Fakat büyük koalisyon ihtimali siyasi, şahsi ve ideolojik olarak pek akla yatkın görünmüyor.

 Bu formül yeniden seçime gidilmesine yol açabilir değil mi?

Evet. Son seçenek ise partilerin “Denemeyelim bile” diyerek geçici hükümet formülüne yol vermesi. Bazıları bu durumda geçici hükümetin yine Monti’ye verilebileceğini söylüyor. Ben buna ihtimal vermiyorum. Eski başbakan Giuliano Amato’nun da adı geçiyor. Tabii bu görev Bersani’ye de verilebilir ama bu durumda geçici hükümetin görev süresi çok net bir şekilde belirlenir. Örneğin “Geçici hükümet yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar görevde kalacak” denilir. Yeni cumhurbaşkanı seçildiğinde de parlamentoyu fesheder.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 
 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA