AKP’nin Yol Haritası!
Serbest Yazılar / 27 Şubat 2013 Çarşamba Saat 10:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki aya aşkındır TC başbakanı Erdoğan ve hükümetinin yanı sıra devlet yetkilileriyle birlikte Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’la bir diyalog sürecinin başlattığını kamuoyuna duyurmuştu.

İki aya aşkındır TC başbakanı Erdoğan ve hükümetinin yanı sıra devlet yetkilileriyle birlikte Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’la bir diyalog sürecinin başlattığını  kamuoyuna duyurmuştu. Erdoğan daha önce Kürt halk Önderine, Kürt halkına ve Kürt halkının özgürlük savaşçılarına karşı kin, nefret, imha ve inkâr sözleri her defasında  medyanın gündeminden düşmüyordu. Ne oldu da Erdoğan ve devleti dil değiştirip kin, nefret, imha ve inkâr sözleri yerine barışçıl sözler aldı. Öyle görünüyor ki AKP devletinin Ortadoğu’da kendini hakim kılarak Osmanlı politikasını tekrar faal hale getirerek  Erdoğan’ıda padişah yapmasıdır. Gördüler ki Ortadoğu’nun yeniden dizayn etme projesinde onların istediği şekilde planlar yürümüyor. Ortadoğu’da Kürtler temel hak ve  özgürlükleri elde edilmediği müddet sağlıklı bir dizayn projesinden bahsedilemez. AKP’nin Ortadoğu’da Osmanlıcılık misyonları ve iktidarları   tehlikede gördüklerinden dolayı dilini değiştirmek zorunda kaldığını görüyoruz. Geçmişe baktığımızda varlıkları savaşa bağlı olan Çiller-Güreş çetesi Kürt halkı ve onun öncüsü PKK’nin attığı tüm pozitif arayışlarını terörize ederek ‘kimseye bir çakıl taşı vermeyiz’ yaklaşımı ile  Kürdistan’da savaşı daha da tırmandırdıkların biliyoruz. AKP devleti de bunların yolundan giderek Kürdistan’daki savaşı ılımlı bir şekilde sürdürüyor. Halkın nabzına şerbet sürerek oyalama politikalarına devam ediyor. Çıkmaza giren AKP’nin kirli politikaları  gün yüzüne çıkınca halk karşısında güven ve inancı kaybetti. Bir yandan Kürt halkı Önderiyle diyalog süreci başlatıyor. Barıştan söz ediliyor. Bir yandan da PKK’nin ilk kuruluşunda yer alan Şakine Cansız ve Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’i  kontravari bir şekilde katlediyor. Buda Erdoğan’ın üçüncü ülkeleri gitsinler anlayışını göstermez mi? Bir yandan hükümetiyle birlikte kamuoyuna seslenerek çok hassas bir süreçteyiz herkes üstüne düşeni yapsın, provokasyonlara gelmeyin çağrıları yapılıyor. Kürt halkı Önderi, Hareketi ve Kürt halkı hassas bir süreçteyiz çağrılarına her ne kadar inanmamış olsa da bir şans daha vererek  sürece göre hareket ettiğini gösterdi. Bununla bir kez daha AKP devletinin kirli yüzünü ortaya çıkarmıştır. AKP  sistematik bir şekilde adım atıyormuş gibi yaparak Kürt halkını kandıracağını düşünüyorsa yanılıyordur.  Özgürlük savaşçılarının silahlarını bırakıp sınır dışına çıksınlar biz güvence veriyoruz. Anlayışı Kürtlere 1999 yılını hatırlatıyor. TC devleti dilinden düşürmediği  barış sözcüklerine kısa bir hatırlatma yapacak olursak daha iyi anlaşılır. Bu sorunun çözülmesi için ‘Zehir de olsa içerim’ diyen Erdoğan bu sözleriyle,  Kürtler farkında olmadan içeceği zehiri  Kürtlere içirtmektir. Erdoğan’ın nasıl bir yol haritası çizdiğini tahmin edebiliriz.  AKP’nin dünyayı Kürtlere zehir etmek için sadece Şubat  ayına ait olan yol haritasına bakalım.

AKP’NİN ŞUBAT  AYINA AİT OLAN YOL HARİTASI

Hava Saldırılarının Bilançosu Şöyle:

3 Şubat: Zap bölgesi sınırları içinde bulunan Şehit Kervan ve Xeregol alanlarına dönük obüs ve havan topu saldırısı gerçekleşti.

8 Şubat: Kandil’in Zergele Köyü ve çevresi savaş uçakları tarafından vuruldu. Saldırıda köylülere ait araziler zarar gördü. Köylülerin oluşturduğu gençlik merkezi de hedef alındı.

9-10 Şubat: 23.00-01.00 saatleri arasında Zap bölgesi sınırları içerisindeki Kura Jaro ve Şikefta Birîndara alanları savaş uçakları tarafından bombardımana tutuldu.

13 Şubat: Medya Savunma Alanları’na bağlı Haftanin bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şeraniş ve Keşan köyleri ile Şehit Ayhan vadisi savaş uçaklarıyla bombalandı.

18 Şubat: Saat 17.30 sularında başlayan obüs ve havan saldırısında Zap bölgesine bağlı Çiyaye Reş alanı bombalandı.

20 Şubat: Medya Savunma Alanları’na bağlı Kandil’de Lewce Köyü ve çevresi, Metina’da ise Dergine Köyü ve çevresi hedef alındı. Metina’daki bombardıman sırasında köylülere ait çok sayıda bağ ve bahçe zarar gördü.

26 Şubat : Güney Kürdistan'a bağlı Şeladize kasabasına yakın alanları bombaladı. Bombardıman devam ederken uçakların Zap, Gare, Avaşin üzerinde de alçak uçuş yapıyordu. Yerel saat 19.45'te bu kez Duhok'a bağlı Dereluk bölgesi bombalandı. Aynı gün akşam saat 23.30’da Kandil’deki Lewce ve Enzê köylerine bağlı alanları bombaladı.

22 Şubat: Şırnak’ın Cudi Dağı tüm gün boyunca obüs ve havan toplarıyla bombalandı. Aynı gün Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap bölgesi sınırları içerisinde bulunan Küçük Cilo alanı da obüs ve havan toplarıyla bombardımana tutuldu.

Kara ve Siyasi Operasyonları Şöyle:

* Şemdinli’deki askeri sınır hattındaki 2. Motorlu Piyade Taburu'na ve Rubarok (Derecik) beldesine çok sayıda zırhlı araç ile asker ve askeri mühimmat sevkiyatı yapılmaya devam ediliyor.

* Yüksekova 34. Hudut Tümen Komutanlığından da sınır karakollarına sevkiyat yapılıyor.

* Türkiye’den getirilen ‘paralı’ askerlerin de helikopterlerle sınır hattındaki karakollara indirildiği belirtiliyor.

* Silvan-Kulp ilçeleri arasındaki Badıka bölgesinde de askeri operasyon başlatıldı.

* Batman’ın Kozluk İlçesi ve çevresindeki bölgelerde Türk ordusu gizli birlikler halinde pusulama yapmakta.

* 21 Şubat’ta da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde de kapsamlı bir operasyon başlatılmış, operasyonu bölgenin geneline yaymış.

* Şırnak’ta Cudi ve Gabar dağlarında kapsamlı bir operasyonun başlatılmıl ve operasyonun hala devam ediyor.

* 26 Şubatta Karlıova ilçesine bağlı Karacehennem bölgesinin 3 gündür yoğun bombardıman altında olduğu Yiğitler (Saxnîs) köyü, Çatax ile Aynik (meşeli) mezraları, Yukarıderinçay (Xelîfan) ile Aşağıderinçay (Kurik) köyleri kırsalında operasyonun yoğunluk olduğu söylendi.

*  KCK adı altında Kürt siyasetçilerine yönelik siyasi operasyonların hala devam ediyor.  Savaş hazırlığı için olan Türk ordusu her gün Kürdistan askeri sevkiyat yapılıyor. Askeri birliklerden dolayı Kürt halkı istediği bir şekilde kendi topraklarında gezemiyor. Kürdistan’ın doğasını kimyasal ve ağır silahlarla katlediyor.  Ve bu süreçte 40’a yakın gerillanın şehit edilmesi, AKP’nin yol haritasını ve niyetini açık bir şekilde nasıl uyguladığının gösteriyor.

Reşit Dîlan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Ali Haydar Kimsori
Kürt yoksa sorun da yok
5) Böylece siyaseten oldurulmus olan Abdullah Ocalan fizikende ortadan kaldirilacak
6) Gerilla komutanlari yeni silahlarla, kimyasallarla katledilecek
7) Kurt halkida ayni Ermeni halkinin akibetine ugratilarak, 2023 yilina sorunsuz girilecek
TC-AKP'nin yol haritasi budur, baska seyler beklemek hayallerle mesgul olmaktir.
04 Mart 2013 Pazartesi Saat 18:05
Ali Haydar Kimsori
Kürt yoksa sorun da yok
Bu hedefi gerceklestirmek icin:
1) Gerilla Kuzey Kurdistandad cekilecek ve halk korumasiz kalacak
2) Bir bahaneyle, ateskes bozuldu diyerek korumasiz kalan halka yonelecekler.
3) Amed, Botan, Zagros, Agri, Mardin gibi asimilasyona direnen bolgelerde halkin bir kismi katliamlardan gecirilecek, geri kalani Guney Kurdistan'a surulecek
4) Batida ve diger Kurt bolgelerinda yasayan Kurtler zaten asimile olacak, onlardan tepki gelmez diye hesap edilecek
04 Mart 2013 Pazartesi Saat 18:01
Ali Haydar Kimsori
Kürt yoksa sorun da yok
TC'nin temeli, Kürtluk ve Alevilik gibi muhalif farkli kimliklerin yokedilmesi üzerine kurulmustur. Bu iki kimlik bu topraklardan silininene kadar TC bu isin pesini birakmaz. Onlarin Kürt çözümü "Kürt yoksa sorunda yok" çözümüdür ve her attiklari adim bu hedefe yoneliktir.

Tayyip, Ermenilerin 1914-1915 yillarinda yokedilmesiyle parallelik kurarak, 2014-2015 yillarinda Kurt halkini bitirerek, cumhiriyetin 100. yilina "Kürtsuz" olarak, ikinci M.Kemal gibi girmek istiyor.
04 Mart 2013 Pazartesi Saat 17:55
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA