KJB: Berfo Ana Yitik Bir Tarih, Kimlik ve Sesti
Kadin / 23 Şubat 2013 Cumartesi Saat 08:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kadın hareketi KJB, 105 yaşında hayatını kaybeden kayıp ailelerinin sembolü Berfo Ana için bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Kürt kadın hareketi KJB,  105 yaşında hayatını kaybeden kayıp ailelerinin sembolü Berfo Ana için bir başsağlığı mesajı yayınladı.  KJB, "Onda dile gelen yitik bir tarih, kimlik ve sesti" dedi.

KJB Koordinasyonu yayınladığı yazılı mesajda, Berfo Ana için başsağlığı dileğinde bulundu. KJB'nin mesajı şöyle: "Kürt kadınları başta olmak üzere tüm halkımızın, dostlarımızın 15 Şubat vesilesi ile ortaya koyduğu direnişi selamlıyoruz. Başta Rojava olmak üzere dört parça Kürdistan’da, yurtdışında  gelişen görkemli direniş eylemlilikleri Önder Apo’ya büyük ve güçlü bir bağlılığın ifadesidir. Uluslar arası komplocu güçlere, işbirlikçilerine ve tüm gerici güçlere bir kez daha Kürt halkının özgürlük mücadelesindeki ısrarının ve kararlılığının ifadesi olmuştur. Bu kararlılık büyük bir direniş gücü ve örgütlülüğüyle 8 Mart’a ve 21 Mart’a kadar görkeminden ve hızından hiç bir şey kaybetmeden devam edecektir. Sürecin öncü gücü olan kadın tüm alanları direnişin büyük görkemi ile donatarak, varlığını koruma ve özgürlüğünü gerçekleştirme mücadelesini tırmandıracaktır.

Tüm kamuoyunun yakından tanıdığı Berfo Ana’yı kaybettik. Yaşı kadar acıları da tarih kadar eski olan Berfo Ana’ya Allah’tan rahmet, ailesine  ve yakınlarına baş sağlılığı diliyoruz. Ömrünün kırk yılını faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, kayıp oğlunun mezarını bulmaya adayan Berfo Ana "Oğlumun kemikleri bulunmayana kadar ölmeyeceğim, bulunmadan ölürsem de beni gömmeyin” diyerek yüreği yaralı ve yaslı olan tüm anaların acılarının ifadesi olmuştur. Onda dile gelen yitik bir tarih, kimlik ve sesti. Berfo Ana çektiği tüm acılara, zorluklara ve uğradığı haksızlıklara boyun eğmemiş, ona bu acıları yaşatanlardan her zaman hesap sorma tutumu ve mücadelesi içinde olmuştur. Bu anlamda yiğit bir anadır. Yaşamıyla, duruşuyla bu toprakların insanı için yaşamın her şeyden önce direniş olduğunun ifadesi olmuştur.

Adı gibi kendisi de direngen olan Berfo Ana, AKP hükümetinin başta Başbakan olmak üzere etkili kurmayları görüşmüş, onun tüm bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. “ Anaların gözyaşları dinmeli” edebiyatını yapan Başbakan ve kurmayları Berfo Ana şahsında bir kez daha anaların acılarını derinleştirmiş ve süreklileştirmişlerdir. Amed meydanlarında panzerin ezmesi sonucu şehit düşen Şahin Önder örneğinde görüldüğü gibi savaşı tırmandırarak anaları daha fazla acılara boğmuştur. Berfo Ana’nın oğlunu öldüren zihniyet bu gün meydanlarda özgürlük, demokrasi, adalet diyenleri  vurmaya devam etmektedir.

Bu katliamcı, soykırımcı zihniyet aşılmadan ne acılar durabilir ne de gerçekten barış bu topraklara gelebilir. Kalıcı bir barışın olabilmesi için tüm haksızlıklara, zulme, ölümlere karşı şiddeti, durdurmak ve bunun için örgütlü mücadeleyi yükseltmek gerekir. Süreklileşen operasyonlar, devam eden hava saldırıları ile AKP hükümeti bir kez daha çözüm adı altında kendi çözümsüzlüğünü ortaya koymuştur. AKP sinsi ve kirli politikaları karşısında halkımızın Amed- Hani’de  ortaya koyduğu direnişi de saygı ile selamlıyor ve kutluyoruz. Halkımız tüm alanlarda canlı kalkan olarak onurunu ezmeye çalışan hem operasyon yapar imha ederim hem de çözüm geliştiririm diyen bu faşizan saldırıların önünü alabilmelidir. Aynı zamanda Sinop ve Samsun’da HDK grubuna dönük planlı, örgütlü ırkçı ve faşist saldırıyı kınıyoruz. Tüm bu saldırılara karşı halkların gerçek kardeşliği ve bağlılığı temelinde yükselteceğimiz demokratik ve özgürlükçü mücadele ile tüm bu saldırıları boşa çıkarabilir ve özgür geleceğimizi geliştirebiliriz.

Bu temelde başta Kürt kadınları olmak üzere tüm halkımızın ve dostlarının süreç karşısında duyarlı olmak kadar örgütlü mücadelelerini yükseltmeye çağırıyoruz." – ANF


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.