The Guardian'da 'Öcalan'a Özgürlük' İlanı
Dış Basından / 16 Şubat 2013 Cumartesi Saat 08:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın önde gelen yayın organlarından The Guardian’ın bugünkü sayısında Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük talebiyle bir ilan yayınlandı.

Öcalan’a Özgürlük–Kürdistan’a Barış Uluslararası İnisiyatifi imzacıları The Guardian gazetesine ilan verdi. İlana imza atanlar arasında Antonia Negri, Bask siyasi hareketinin hapisteki lideri Arnaldo Otegi, Naom Chomsky, Immanuel Wallerstein gibi isimler yer alıyor.


Dünyanın önde gelen yayın organlarından The Guardian’ın bugünkü sayısında Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük talebiyle bir ilan yayınlandı. “Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’a Barış Uluslar arası İnisiyatif imzacılarının ilan metninde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün, Kürt sorununa askeri yaklaşım mantığının kırılması ve barışçıl görüşmelere dönülmesi konusunda hayati önemde olduğu vurgulandı.

15 Şubat 1999’da Öcalan’ın uluslararası hukuk kurallarının çiğnenerek kaçırıldığının hatırlatıldığı ilanda 14 yıl sonra Kürt sorununun her zamankinden daha fazla gündemde olduğu vurgulandı. İlanda Kürt sorununun Ortadoğu’nun temel çözülmemiş sorunlarından olduğu kaydedilirken bugüne kadar 40 binden fazla kişinin öldüğü ve milyonlarca insanın ise mülteci konumuna düştüğü belirtildi.

Geçmiş örneklerde barış süreçlerinin toplumlarını ikna kabiliyeti yüksek Nelson Mandela, Gerry Adams, José Ramos-Horta and Aung San Suu Kyi gibi kişilerce geliştirildiğinin görüldüğünün ifade edildiği metinde Abdullah Öcalan’ın da bu kategoriye girdiği kaydedildi. Metinde Kürt özgürlük hareketinin askeri çözümden siyasi çözüme kesin bir şekilde kaymasında Abdullah Öcalan’ın etkisinin belirleyici olduğu da vurgulandı.

Kürtlerin ağırlıklı çoğunluğunun Öcalan’ın arkasında olduğunun da belirtildiği metinde Türk-Kürt çatışmasının çözümü konusunda Öcalan’ın vazgeçilmez olduğu kaydedildi. Metinde son olarak Öcalan’ın bu rolünü cezaevinden oynayamayacağı ve şu anda tüm dış dünya ile irtibatının kesik olduğu ifade edilerek Öcalan’ın özgürlüğünün çözüm için hayati önemde olduğunun altı çizildi.

İlana imza atan isimler arasında; günümüzün önde gelen düşünürlerinden Antonio Negri, David Graeber, Noam Chomsky, Immanuel Wallerstein, BM eski Genel Sekreter Yardımcısı Hans-Kristof von Sponeck, Bask siyasi hareketinin hapisteki lideri Arnaldo Otegi yer alıyor.

Aralarında Abdulla Peşêw, Şêrko Bêkes ve Vedat Türkali'nin de bulunduğu çok sayıda sanatçı da ilana imza attı.

The Guardian gazetesi İngiltere’nin en saygın yayın organları arasında yer alıyor. Gazete İngiltere ve dünyada 205 bin tiraja sahip.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA