BND İçinde Gizli Bir Örgüt!
Basından Seçmeler / 11 Şubat 2013 Pazartesi Saat 11:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’da haftalık yayınlanan “Der Spiegel” adlı derginin Websayfası “Spiegel Online” ciddi bir iddiayı gündeme getirdi.

Alman istihbaratı içinde silahlı gizli bir örgütün kurulduğu ortaya çıktı. Bu birimin hangi amaçla ne zaman ve kim tarafından kurulduğu ve ne çeşit operasyonlarda kullanıldığı ise merak konusu.


Almanya’da haftalık yayınlanan “Der Spiegel” adlı derginin Websayfası “Spiegel Online” ciddi bir iddiayı gündeme getirdi. Almanya’nın dış istihbarat örgütü olan Federal Haber Alma Servisi BND bünyesinde silahlı gizli bir örgütün varlığının ortaya çıkarıldığını yazan dergi, söz konusu birimin başta Wiesbaden’de bulunan CIA Dış temsilciliği olmak üzere birçok yabancı istihbarat örgütü ile irtibatlı hareket ettiğini yazdı. Haber 8 Şubat’ta derginin sitesinde yayınlandı.

Soruşturmayla ortaya çıktı

Spiegel Online haberini söz konusu birimde yer alan bir kişi hakkında Heidelberg Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmaya dayandırdı. Habere göre; Joachim S. isimli istihbaratçı, ‘Bağlantı yeri 61’ (Verbindungsstelle 61) isimli özel bir ekip kurdu. Bu ekip hakkında BND’den bir çok kesimin bile haberdar olmadığı da belirtiliyor. Haberde BND’de bünyesinde yapılan iç denetim sonucu böyle bir yapılanmanın olup olmadığı konusunda oruşturma başlatıldığı kaydediliyor.

Örgütten biri teşhir oldu

Haberde Joachim S.’nin birim içinde silahlı eğitim ve atış taliminden sorumlu olduğu belirtilirken, söz konusu kişinin Nazi sempatizanı olduğu belirtiliyor. Haberde isim verilmeden Joachim S.’nin avukatının açıklamalarına da yer verildi: “Müvekkilim Brandenburg Kapısı konulu tarihi bir fotoğraf serisinin birinde 1943’e ait bir fotoğrafta “Führer (Hitler) emir etti, biz takip ediyoruz” yazısının olması gerekçe gösterilerek, bir BND genarali tarafında ‘Nazi progandası yapmakla’ suçlanmıştı. Bunun sonucunda ise Joachim S. çok hızlı ve sert bir kararla BND’nin merkezi olan Pullach’a tayin edilmiştir.”

‘CIA ile irtibatlı’ deniyor

Avukatı müvekilinin hasta olduğu savunurken, BND içindeki bazı uzmanlar ise Joachim S.’nin Pullach’ta ‘Bağlantı yeri 61’ ile görevlendirildiğini belirtti. Uzmanlar Joachim S’nin ayrıca yabancı askeri birlikler ile ilişkinin yanısıra Wiesbaden’da onlara yakın bir yerde bulunan CIA Dış Şubesi’yle irtibatta kalma görevi üstlendiğini de açıkladı.

Gladio’nun parçası mı?

Söz konusu yapılanma Gladio örgütlenmesini akıllara getirdi. “Gladio” terimi 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıktı. “Gladio” Latince “Kısa Kılıç” anlamına gelmektedir. II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontr-gerilla (stay-behind) operasyonunun gayriresmi adı yani kod adıdır. “Gladio” sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. Türkiye’de kontrgerilla, Yunanistan’da B-8 ya da SheepSkin, Belçika’da SDRA-8, Hollanda’da NATO Command, Batı Almanya’da Gehlen Örgütü, Stay Behind ya da Sword, Avusturya’da Schwert, Fransa’da Rüzgar Gülü, İspanya’da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere’de ise Secret British Network olarak bilinir. Avrupa Parlamentosu örgütle ilgili; “Avrupa Topluluğu’na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile işbirliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır” demiştir.

Hangi operasyonları yaptı?

Şimdi BND içindeki bu silahlı gizli örgütün kim veya kimler tarafından kurulduğu, hangi amaca hizmet ettiği ve ne tür operasyonlar gerçekleştirdiği merak konusu. Zira 9 Ocak’ta Fransa’nın başkenti Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesinin ardından benzer bir saldırının Almanya’da da yapılacağı AKP’li Mehmet Ali Şahin tarafından dile getirilmişti. Söz konusu birimin son Paris saldırıyla ilişkili olup olmadığı ise cevaplanması gereken bir soru olarak gündeme geliyor. Zira Paris Katliamı’nın uluslararası ayağının içinde Gladio’nun da olabileceği Kürt hareketi tarafından dile getirilmişti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.