Komploya Hayır Öcalan’a Özgürlük
Gençlik / 07 Şubat 2013 Perşembe Saat 09:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mêrdîn, Şirnex, Wan, Sêrt ve Duhok’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat, seminer ve meşaleli yürüyüşlerle protesto edildi.

15 Şubat Komplosu’nun yaklaştığı şu günlerde Kürtler dört bir yanda sokaklarda. Mêrdîn, Şirnex, Sêrt, Wan ve Duhok’ta yapılan yürüyüşlerde, komplonun PKK Lideri Öcalan şahsında Kürt halkına karşı geliştirildiği belirtilerek, Öcalan’a özgürlük istendi. Amed’de ise 15 Şubat’ta yürüyüş var.

 Öcalan’a özgürlük talebi

Mêrdîn, Şirnex, Wan, Sêrt ve Duhok’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat, seminer ve meşaleli yürüyüşlerle protesto edildi. Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde önceki  akşam bir araya gelen yüzlerce kişi, 15 Şubat komplosunu protesto etmek için meşaleli yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe yüzlerce yurttaş da katıldı. BDP İlçe Başkanı Fettah Tekin, 15 Şubat’ı protesto etmek için meşaleli yürüyüşlerin tüm mahallelerde yapılacağını söyledi. BDP Derîk İlçe Örgütü üyeleri ise, komployu yaptıkları yürüyüşle protesto etti. BDP Nisêbîn İlçe Örgütü de, komployu protesto ederek, demokrasi ve barıştan yana olan herkesi bu komploya karşı tepkisini ortaya koymaya çağırdı.

Komplo Wan ve Şirnex’in Cizîr ilçesinde de yüzlerce kişinin katıldığı meşaleli yürüyüşlerle, protesto edildi. Yapılan açıklamalarda 15 Şubat komplosu kınanırken, Öcalan’a özgürlük istendi. Sêrt Barış Anneleri de yaptığı basın açıklamasıyla Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini kınadı.

Komplo Kürtlere karşı

15 Şubat komplosu Federe Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentinde ise düzenlenen bir seminerle protesto edildi. Tevgera Hemwelatiyê Azad û Yeksen tarafından düzenlenen seminere, çok sayıda kişi katıldı. Seminere konuşan Gazeteci-Yazar Rekevt İsmail, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası güçlerin devreye girerek, nasıl yakalandığını ve bu süreçte gladyonun nasıl rol oynadığını anlattı. İsmail, konuşmasında 15 Şubat ile sonuçlanan komplonun aslında Öcalan’a karşı değil, Kürt halkına karşı geliştirilen bir komplo olduğuna dikkat çekti.

Tevgera Hemwelatiyê Azad û Yeksen Meclisi Yürütme Üyesi Sedar Star ise konuşmasında, Öcalan’ın KCK sistemini geliştirerek, bu komplo sürecini boşa çıkardığını belirtti.

 7’den 70’e herkes Öcalan için alanlarda olmalı

BDP Amed İl Örgütü, PKK Lideri Öcalan’ın, Türkiye’ye getirilişinin 14’üncü yıldönümünü 15 Şubat’ta kadar yapılacak yürüyüşlerle protesto edeceklerini açıkladı. BDP Amed İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümüne ilişkin basın toplantısı düzenledi. BDP İl Eşbaşkanı Mehmet Emin Yılmaz, “15 Şubat uluslararası komplo, 14’üncü yılında Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın görkemli direnişi ile boşa çıkartılmıştır” dedi.
 
Amed tavrını gösterecek

İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise, “Artık tecridin kaldırılması değil Sayın Öcalan özgürleşmediği müddetçe de bu direnişe devam edeceğiz. Kürt sorununun bir an önce çözülmesi açısından adım atılması için 15 Şubat’ta bir kez daha Amed halkı tavrını gösterecek. Çünkü Amed’den çıkacak en ufak bir kıvılcım bütün Kürdistan illerinde ciddi anlamda moral olacak ve ciddi anlamda da çözüme katkı sunacaktır. 7’den 70’e herkese diyoruz ki eğer bizler Öcalan’ın özgürleşmesini istiyorsak bir an önce Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesini istiyorsak, 15 Şubat günü hepimiz alanlarda olacağız” diye konuştu. Zümrüt, Amedlilerin 15 Şubat günü Bağlar ilçesi önünden Koşuyolu Parkı’na düzenlenecek yürüyüşe çağrdı. Amed’in birçok mahallesinde de yapılacak yürüyüşlerle de komplo protesto edilecek. – Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA