07 Şubat 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 07 Şubat 2013 Perşembe Saat 08:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart etkinlikleri Paris'te katledilen 3 Kürt kadına adandı

Tîmê Xençer ji 4 kesan re peyama kuştinê şand Dîha

Li navçeya Nisêbînê ya Mêrdînê ji 4 welatiyan re li ser navê Tîma Xençer peyama kuştinê hat şandin. 4 kesên ku peyama kuştinê ji wan re hatin şandin serî li Dozgeriya Komarê ya Nisêbîne dan. Kekê bi navê Mesut Aslan û Azad Tahîroglu serî li dozgeriyê dan û diyar kirin ku ewlehiya wan tune.

Li navçeya Nisêbînê ya Mêrdînê şevêdin ji 4 welatiyan re li ser navê "Tîma Xençer" peyama kuştinê hat şandin. Tîmên Xençer şevê din peyama kuştinê ji Mesut Aslan, Azad Tahîroglu, Necdet Tarlak û Zinar Boga re peyama "Ji bo parastina yekîtiya welat, bilindkirina ala şen a li ezman û xwîna şehîdan li erdê nemîne me ji xwe re kuştina 1 Zinar Boga, 2 Necdet Tarlak, 3 Mesut Aslan û 4 Azad Tahîroglu wekî peyvirek dît. Bijî kesên dibêjin em tirkin" (Tîmê Xençer) "

Li ser peyama ku bi navê "Tîma Xençer" hat şandin welatiyê bi navê Mesut Aslan û Azad Tahîroglu, serî li Dozgeriya Komarê ya Nisêbînê dan. Piştî serlêdanê Mesut Aslan û Azad Tahîroglu diyar kir ku wan serî li dozgeriyê dan û gotin ewlehiya wan tune lê dozger jî bersîva "Ewlehiya me jî tune" daye wan.

Mesut Aslan anî ziman ku ji vê saetê û şûnde tiştek bi serê wî û 3 hevalên wî de bê "Tîma Xençer" ku peyam ji wan re şandiye berpirsiyar e. Aslan, da zanîn ku niha ewlehiya wan tune û xwest kes vê peyamê biçûk nebîne û li hemberî vê peyamê sersariyan nake. Aslan, anî ziman ku dê serî li ÎHD'ê bidin û bixwazin hemû cemawerî vê yekê zanibin.


Baluken: Kî dê biçe giravê dê partî biryara wê bide - Dîha

Serokwekîlê Koma BDP'ê Îdrîs Baluken bi tund bertek nîşanî daxuyaniyên Serokwezîr Recep Tayyîp Erdogan da. Baluken, diyar kir ku tu wekîlên BDP'ê peywira Erdogan diyar bike qebûl nakin û wiha got: “Kî dê biçe giravê, di nava heyetê de dê kî cih bigire, kî dê nexşe riyê amade bike biryarên van hemûyan dê BDP biryarê bide û pêvajoya wê pêk bîne. Divê Erdogan peywira xwe bi cih bîne."

BDP'ê bi tund bertek nîşanî daxuyaniyên Serokwezîr Erdogan ên di gera derveyî welat ên têkildarî heyeta dê biçe Girava Îmraliyê dayîn, da. Serokwekîlê Koma BDP'ê Îdrîs Baluken axaftina Erdogan ji DÎHA'yê re nirxand û anî ziman ku ji roja ewil heta niha BDP ji bo tevkariyê bide pêvajoyê bi awayekî erenî nêzîk bû û wiha axivî: "Me berê jî ji raya giştî re aşkera kiribû têkildarî mijdarê de rayedarên partiyên peywirdar in. Biryarên partî digire ji bo pêvajoyê dê bi bandor bin. Têkildarî heyeta duyemîn a biçe Îmraliyê di nava partiyê de jî hate nîqaşkirin. Li vir ji bo hevserokê biçin hate qebûlkirin."

‘Daxuyaniyên Erdogan nayên qebûlkirin'

Baluken, da zanîn ku bi ser hevdîtina ewil a bi Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan re hatî kirin mehek derbas bû û ev dem hate hebakirin. Baluken, bilêv kir ku di vê pêvajoyê de ne AKP'ê, ne Wezîrê Dadê û ne jî serokwezîratiyê tu têkilî bi wan re ne danî û wiha pê de çû: “Piranî li ser medyayê em ratî agahiyên dezenformasyonê hatin. Dîsa me dibînin ku serokwezîr bi riya çapemeniyê dixwaze mudaxeleyê li biryarên partiyê bike. Ev ji bo me nayê qebulkirin. Kî dê biçe giravê, di nava heyetê de dê kî cih bigire, kî dê nexşe riyê amade bike biryarên van hemûyan dê BDP biryarê bide û pêvajoya wê pêk bîne. Divê Erdogan peywira xwe bi cih bîne. Erdogan bi gavên siyasetê bi hêz bike û baweriyê pêk bîne peywirdar e. Derve hêj bi hezaran leşker operasyonan dikin. 2 roja berê li Wêranşarê li hemberî hevserok û wekîlên me şîdeta polîsan a ku wan bikuje pêk hat. Em dibînin ku di ziman û uslubê de tu guherîn tunene."

‘Heke me tevlî heyetên AKP'ê nebin bila ew jî tevlî nebin'

Baluken, destnîşan kir ku di pêvajoyekî wisa de divê gavên erenî bên avêtin lê di meclîsê de ji bo qirkirina karsazên kurd zagon tên sewqkirin. Baluken, anî ziman ku Erdogan van nabîne û tevlî BDP'ê bibe nayê qebûlkirin û wiha axivî: “Çawa ku em biryarên MYK'ê yên AKP'ê û an jî heyetên wan diyar nakin divê Erdogan jî di vê mijarê de berpirsiyar tevbiger."

‘Tu wekîlên me peywira serokwezîr diyar bike qebûl nakin'

Baluken, da zanîn ku tu wekîlên BDP’ê peywira Serokwezîr Erdogan diyar bike qebûl nakin û wiha got: “Hemû wekîlên me li gorî biryarên partî û hevserokên me tevdigerin. Heke bixwazin xebatên erenî derbikevin holê divê AKP û Serokwezîr di zagonan de sererastkirin û di makezagonê de sererastkirina pêk bînin. Ya dikeve ser milê BDP'ê çawa hate niha pêk anîn dê dîsa jî pêk bîne."


8 Mart etkinlikleri Paris'te katledilen 3 Kürt kadına adandı - Diha

DÖKH öncülüğünde yapılacak olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri için genelge yayınlayan BDP Kadın Meclisi, etkinliklerin Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiye adandığını vurgularken, etkinlikte, "Öcalan’a özgürlük, soykırıma son", "Rosa’lardan Sakine Cansız’a sözünüz sözümüz, yolunuz yolumuzdur" şiarlarının kullanılacağını açıkladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle batı illeri ile bölge illerinde en renkli eylemliliklere imza atan Kürt kadınları, bu yılki 8 Mart kutlamalarına ilişkin çalışmalarını şimdiden hızlandırdı. Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekilecek olan etkinliklerde, erkek egemen sistemin uygulamaları ve artarak devam eden kadın kırımına da dikkat çekilecek. DÖKH öncülüğünde yapılacak etkinliklerin örgütlü ve görkemli geçebilmesi için üst komisyon kuruldu. Komisyon etkinliklerle ilgili planlamasını hazırladı. BDP Kadın Meclisi de yapılacak etkinliklere ve planlamaya ilişkin il başkanlıkları, PM üyeleri ve kadın meclislerine yönelik genelge yayınladı.

1 Mart’tan 8 Mart’a kadar bir dizi etkinlik

DÖKH öncülüğünde yapılacak etkinlikler bölgede 1 Mart günü başlayıp 8 Mart günü sona erecek. Etkinlikler kapsamında ilk mitingler 1 Mart günü Batman ve Mersin’de yapılacak. Ardından, 2 Mart günü Siirt ve Urfa, 3 Mart’ta Maraş, Adıyaman, Antep ve Malatya illerinde etkinlikler yapılacak. Maraş’ta yapılacak etkinlikte Elbistan ilçesinde bulunan Fidan Doğan’ın mezarına kitlesel yürüyüş yapılacak. 3 Mart’ta ayrıca Diyarbakır’da büyük bir miting gerçekleştirilecek. 4 Mart’ta Van ve Doğubayazıt mitingleri ile devam edecek etkinlikler kapsamında, 5 Mart’ta Mardin ve Muş, 6 Mart’ta ise Yüksekova ve Şırnak mitingleri yapılacak. 6 Mart’ta ayrıca Bitlis’te de kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek.

Final mitingi Dersim’de yapılacak

7 Mart’ta Adana’da miting yapılması beklenirken, 8 günlük etkinliklerin finali ise 8 Mart günü Dersim’de yapılacak. Dersim’de yapılacak mitinge, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Urfa, Siirt, Batman, Bingöl, Elazığ, Muş, Bitlis ve Van illerinden katılım sağlanacak. Diğer bazı illerde ise illerin özgünlüğüne göre şölen ya da yürüyüşler düzenlenecek. İzmir, İstanbul ve Ankara gibi batı metropollerinde ise tarihler illerde platformlar ekseninde yapılan tartışmaların sonucu belirlenecek. Belirlenen günler haricinde 1 ve 8 Mart tarihleri arasında Paris katliamına atfen bütün illerde anma veya meşaleli yürüyüşler yapılacak.

Genelgede 8 Mart tarihçesine vurgu

BDP Kadın Meclisi tarafından yayınlanan genelgede, 8 Mart’ın tarihsel sürecine ve önemine vurgu yapılarak, “8 Mart 1857'de Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan kadın dokuma işçileri, düşük ücretleri ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve başlarlar. Grevi kırmak ve başka alanlara da yayılmasını engellemek için grevdeki kadınlara müdahale edilir ve dokuma işçileri fabrikaya kilitlenir. İşçilerin direnişi sırasında fabrikada yangın çıkar ve çoğu kadın işçi olmak üzere 129 kişi yanarak hayatını kaybeder. Clara Zetkin ABD’de yaşanan bu felaketi konferans gündemine getirir. 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen 2. Enternasyonal’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, 8 Mart’ın ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanması oy birliğiyle kabul edilir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 1977’de 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmasını kabul eder” denildi.

'21. yüzyıl Kürt kadınlarının yüzyılı'

Genelgede, binlerce yıldır eril zihniyetin kadın kırımına devam ettiğine işaret edilerek, tahakkümcü eril iktidar zihniyeti karşısında kadın mücadelesinin ise her geçen gün daha güçlü örgütlenerek yükselmekte olduğuna vurgu yapıldı. Kürt kadınların 21. yüzyılı kadın yüzyılı olarak tanımladığına işaret edilen genelgede, “Devletli zihniyet eliyle geliştirilen kadın kırımı her gün yeni kadın katliamlarını beraberinde getirirken kadın katliamlarıyla da toplumsal soykırım geliştirilip derinleştirilmeye çalışılmaktadır. ‘Önce kadınları vurun’ diyen zihniyet dünyada savaşları doğuran devletli zihniyetin kendisiyken, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz toplumsal şiddeti ve savaşları beslemektedir” vurgusu yapıldı.

‘Kürt kadınının direnişine tahammülsüzlük Paris’te kendini gösterdi’

Uluslararası güçlerin Kürt kadını şahsında gelişen muazzam direnişe ve tecrübeye olan tahammülsüzlüğünü Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i katlederek gösterdiğinin belirtildiği genelgede, “Bu cinayetler aydınlatılmadığı gibi uluslararası komplocu güçlerin bizlere yönelik tasfiye planlarının da bir parçası olduğunu belirtebiliriz” denildi.

‘Öcalan’a özgürlük soykırıma son’ şiarı

Genelgede, bu yıl yapılacak olan 8 Mart miting, eylem ve etkinliklerinin Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiye adandığına işaret edilerek, “Gerçekleştireceğimiz 8 Mart eylemlerini daha çok örgütlenme, daha çok direniş ve cins bilincinde daha da radikalleşme kararlılığıyla kutlayacağımızı belirtiyoruz. ‘Öcalan’a özgürlük, soykırıma son’, ‘güneşin yoldaşının direnişiyle özgürlük ateşini yükseltelim’, ‘örgütlenerek direneceğiz, direnerek kadın şiddetine son vereceğiz.’, ‘Rosa’lardan Sakine Cansız’a sözünüz sözümüz, yolunuz yolumuzdur’ temel şiarlarımız ve ana sloganlarımızdır” ifadesi kullanıldı.


Tutsak yakınları baskıların arttığı Tekirdağ Cezaevi'ne gidiyor - Diha

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutsaklara yönelik artan fiziki ve psikolojik işkence uygulamalarının katlanılmaz hale geldiğini ifade eden Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) Başkanı Avukat Sinan Zincir, durumun böyle devam etmesi halinde tutsakların açlık grevi eylemi başlatabileceğini belirtti. Cuma günü cezaevi önünde kitlesel açıklama yapacaklarını söyleyen Zincir, tüm duyarlı kesimleri yapacakları açıklamaya katılmaya çağırdı.

Sık sık işkence ve kötü muamele haberleri ile gündeme gelen Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutsaklara yönelik yapılan fiziki ve psikolojik uygulamaların arttığını belirten Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) Başkanı Avukat Sinan Zincir, cezaevinde yaşananlarına ilişkin DİHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Türkiye cezaevlerinde tutsaklara uygulanan fiziki ve psikolojik işkencelerle insanlık onurunun zedelendiği belirten Zincir, bu tür uygulamaların hemen hemen bütün cezaevlerinde uygulandığını; ancak Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde günlük rutin bir hale getirildiğine dikkat çekti. Zincir, Türkiye cezaevlerindeki PKK'li ve PAJK'lı tutsakların başlattığı ve 68'inci günün sonunda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mesajla bitirilen açlık grevi eylemlerinin ardından cezaevi yönetimlerinin adeta "intikam" alma mantığıyla Kürt tutsaklara yönelik baskılarını arttırdığına vurgu yaptı.

'Sürekli baskı hakim kılınıyor'

Tutsaklar üzerinde sürekli bir psikolojik baskının hakim kılındığını aktaran Zincir, cezaevindeki uygulamalara ilişkin şu bilgilendirmelerde bulundu: "Tutukluların iletişim ve bilgiye erişme hakkı engelleniyor. En çok 10 kitap hücrelerinde bulundurabilecekleri, bunun dışında kalan kitapları ise ailelerine göndermeleri yönünde dayatmalara maruz kalıyorlar. 3 kişilik F tipi koğuşlarında sadece tek kişiye yetecek kadar yiyecek veriliyor ve bu başlı başına bir işkencedir. Tutukluların iradelerini kırmaya çalışıp, iradeleriyle alay etmeye çalışıyorlar. Tutukluların aileleriyle yaptıkları haftalık telefon görüşmelerinde tekmil vererek, konuşma mecburiyetinde bırakılıyorlar. Aksi halde görüşmeler engelleniyor. Adalet Bakanlığı'nın genelgesine göre tutukluların haftalık 10 saat olan görüşleri, haftada bir saate indiriliyor. Haftada 2 defa su veriliyor. Tutuklular, kendi odalarında yürüyüşe çıktıklarında bile askeri bir nizam ile yürüyüş yapmak mecburiyetinde bırakılıyor. Avukat, aile görüşlerine gelirken aynı şekilde yürümek zorunda bırakılıyorlar. Hiç bir gerekçe gösterilmeden tutukluların odalarında arama yapılmaktadır. Kitaplarına, şiirlerine hatta edebi kitaplarına dahi el koymaktadırlar. Tutuklular buna karşı çıktığında ise darp ediliyorlar."

'Tutsaklar açlık grevi eylemi başlatabilir'

Gardiyanların haksız uygulamalarına ilişkin tutsakların İnfaz Hakimliği'ne başvuru yaptığını; ancak yapılan başvurulardan herhangi bir sonucun alınmadığını ifade eden Zincir, "Dilekçeler İnfaz Hakimliği'ne ulaştırılmıyor. Bu nedenle tutukluların bu hakları da engelleniyor" dedi. Cezaevindeki tutsaklar ile geçtiğimiz hafta görüştüğünü ve tutsakların maruz kaldıkları baskıların artık dayanılmayacak boyuta ulaştığını belirttiğini vurgulayan Zincir, "Tutuklular, 4 Şubat'tan beri aileleri ile yaptıkları telefon görüşmelerine çıkmama gibi bir eylem geliştirdiler. 11 ile 18 Şubat tarihleri arasında ortak görüşe çıkmayacaklarını belirttiler. Bu uygulamalar bu şekilde devam ettiği müddetçe çok olumsuz durumların gelişebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu. Tutsakların demokratik kitle örgütü ve vicdan sahibi tüm kesimlerden duyarlılık beklediğini dile getiren Zincir, tutsakların taleplerinin karşılanmaması durumunda ise açlık grevi eylemi başlatabileceğini belirtti. Zincir, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazeteleri başta olmak üzere muhalif gazetelerin de cezaevi girişlerinin engellendiğini ekledi.

'İnsan Hakları Komisyonu inceleme başlatsın'

Gün içerisinde tutsaklara hiç bir şekilde sıcak veya soğuk su verilmediğini; ancak saat 00.00'dan sabah saat 10.00'a kadar su verildiğine dikkat çeken Zincir, "Koğuş içerisinde demirbaş olarak bulunması gereken masa ve sandalyeler bile verilmiyor" diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde tutsakların 70'e yakın gardiyan tarafından saldırıya uğramalarının ardından cezaevi yönetimi ile görüştüklerini aktaran Zincir, cezaevi yönetiminin tutsaklara verdiği cevapta "Gardiyanlar şehit yakınıdır. Bir şey yapamayacağız" dediğini aktardı. AKP ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na seslenen Zincir, Meclis'ten bir heyetin derhal Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne giderek, inceleme başlatması talebinde bulundu.

Zincir, cezaevinde yaşananlara ilişkin TUAD öncülüğünde kitlesel biçimde Cuma günü saat 13.00'te cezaevi önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurarak, açıklamaya tüm duyarlı kesimleri davet etti.Ruhê dozgerê Tirk li Almanyayê digere! - ANF
 
Ji ber xala 129b ku li Almanyayê di çarçoveya zagonên li dijî terorê de ev demek e ketiye pratîkê, ji bilî darizandinên li Hamburg, Stuttgart û Dusseldorfê û îro li Berlînê li dijî siyasetmedarên Kurd dozekî dî jî hate vekirin. Lê belê di rûniştina yekemîn a siyasetmedarê Kurd Vezir T. de serdozger xwest, doz di dewsa Kurdî de bi zimanê Tirkî were wergerandin.

Doza Vezir T. îro serê sibê li Dadgeha Biland a Berlînê dest pê kir. Vezir T.'yê ku bi endametiya "rêxistinekî terorîst" tê sûçdarkirin, di meha Berfenbara 2011 de hatibû binçavkirin. Di rûniştina yekemîn a îro de nasnameya Vezir T. hate tesbîtkirin. Dema lijneya dadgehê got "Li Tirkiyeyê hatiye dinê", Vezir T. li dijî vê derket û got "Ez li Kurdistanê hatime dinê". Lê dadger vê bersiva balkêş da; "Ez nikarim têkevim polemikan û naxwazim vê mijarê nîqaş bikim."

DOZGER DI DEWSA KURDÎ DE WERGERA TIRKÎ XWEST!

Di darizandina li Eyaleta Sachsenê de dadgehê ji bo Vezir T. ku Almanî nizane, wergervanekî Tirk anîbû. Lê belê Vezir T. li dijî vê derketibû û wergervanekî Kurd xwestibû û ev yek ji aliyê dadgehê ve hatibû qebûlkirin. Îro balkêş bû ku serdozgerê federal carekî di wergervanekî Tirk xwest.

Serdozger dest nîşan kir ku Vezir T. 5 salan li Tirkiyeyê çûye dibistana seratayî û Tirkî baş dizane û ji bo vê jî xwest ku dosyaya dozê û îdianame di dewsa Kurdî de tercûmeyê Tirkî were kirin. Lê belê parêzerên Vezir T. li dijî vê yekê derketin û carekî dî ji bo wergêra Kurdî daxwaznameyek pêşkeşî dadgehê kirin.

Paşê serdozger îdianameyê xwend û îddia kir ku Vezir T. di navbera salên 2008 û 2009'an de li eyaletên Sachsen, Sahcsen-Anhalt, Thüringen ve Brandenburgê berpirsyarê PKK'yê bûye. Lê belê bi giştî îdianame ji dozên Hamburg, Stuttgart û Düsseldorfê ne cûdatir bû û hate îddiakirin ku PKK ji sala 1984'an ve li dijî dewleta Tirk şerê çekdarî dimeşîne û li gel daxwaza çareseriyê çalakiyên tundwerî jî li dar dixe.

NAVÊ SAKÎNE CANSIZ JÎ DI ÎDIANAMEYÊ DE DERBAS DIBE

Di îdianameyê de xala herî balkêş derbarê siyasetmedara Kurd Sakine Cansiz bû ku roja 9'ê Çilê li gel 2 hevalên xwe yên dî li Parîsê hatibû qetil kir. Serdozger îdia kir ku Cansiz di navbera salên 2007 û 2008'an de berpirsyara PKK'ê yê Almanyayê bûye û Vezir T. di van salan de ji Cansiz ferman wergirtiye.

Lê belê parêzerên Vezir T. Stephan Kuhn û Soenke Hilbrans li dijî van îdiayan derketin û diyar kirin ku dozên ku di çarçoveya 129b de li dijî siyasetmedarên Kurd hatine vekirin ne hiqûqî ne. Parêzaran dest nîşan kirin ku tevgara Kurd, ji bo gelê Kurd têkoşîna azadiyê dimeşîne û ji bo vê jî mirov nikare jê re bejê 'terorîst' e.

Dadgehê biryar da ku şefê Daîreya Sûçan a Federal (BKA)'yê were guhdarîkirin û ji bo vê jî dozê taloqê roja 13'ê Sibatê kir. Heman rojê li Hamburgê jî di doza siyasetmedarê Kurd Ali Îhsan Kitay de dê dadgeh biryara xwe aşkere bike.

DOZA SEREKE LI HAMBURGÊ YE!

Kitay 20 salan di girtîgehên li Tirkiye û Kurdistanê de ma û salekî zêdetir e jî li Almanyayê bêyî ku bê darizandin, di girtîgeha Damtorê de hate ragirtin. Kitay bi hinceta ji gulana 2007 û îlona 2008 ve rêveberê PKK'ê yê bakûrê Almanyayê tê darizandin. Doza Kitay, ji bo 5 aktîvistên Kurd ên li Almanyayê tê darizandin jî wekî doza sereke tê dîtin.

Almanya pîştî êrîşên 11'ê Îlonê, di çarçoveya qanûnên dijî terorê de, qanûna 129b amade kir. Ev qanûn rêxistinên biyanî yên çalakiyên tundiyê li dar xistin, dixe bin çavdêriyê û dişopîne. Sala 2010'an Dadgeha Federal a Almanyayê ragihand ku dozên PKK'ê jî dikevin nava vê madeyê. Lê belê derket holê ku sîstema dadê ya Alman derbarê bûyerên li Kurdistanê, tevgera Kurd û PKK'ê de qet tiştekî nizane.

Ji bilî doza Alî Îhsan Kitay bi heman awayî çend dozên dî jî li Almanyayê dimeşin. Li Stuttgartê ciwanên Kurd Ridvan Ozmen û Mehmet Akan tên darizandin. Herwiha meha borî Metîn Aydinê ku hezîrana 2011'an ji ber daxwaza rayedarên Alman li Swîsreyê hatibû girtin, radestê Almanyayê hatibû kirin.Komploya 15’ê Sibatêli Qamişlo û Cindirêsê hate şermezarkirin - ANF
 
Bi armanca protestokirina komployê û tecrîda li ser Rêberê Gelê Kurd Abdulah Ocalan, ji aliyê Komîteya Parastina Serok ve li navçeya Efrînê Cindrêsê meşek hate lidarxistin. Her wiha komplo li Qamişloyê jî hate protestokirin.

Bi hezaran Kurdistanî li ser rêya Efrîn Cindrêsê kombûn û li nava kolanên bajêr bi siloganan meşiyan. Piştî meşê li pêşiya Mala Gel mitîngek hate çêkirin.

Di axaftinê de tecrîd û komplo bi tundî hatin şermezarkirin.

Saziya Malbatên Şehîdan jî li taxa Xerbî ya bajarê Qamişlo civînek li dar xist û gelek kes tevlî civînê bûn.

Beşdaran hemû hêzên komploger bi tundî şermezar kirin û ji dewleta Tirk xwestin ku dawiyê li tenêhiştina Ocalan bîne û wî serbest bibe.Felçli Gülbahar intihar eylemcisi ilan edildi - ANF

Türk medyasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nü alarma  geçiren intihar eylemcileri olarak lanse edilen kişilerden biri olan Gülbahar Ünlü, yaklaşık 1,5 seneden bu yana felçli. Ünlü geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hafızasını kaybetmiş durumda.

Türk polisi tarafından basına servis edilen uydurma haberlerin en son halkası da felçli Gülbahar Ünlü’ye ilişkin. Türkiye’de cezaevinden tahliye edildikten sonar yurtdışına çıkan ve burada evlenerek yeni bir yaşam kuran Ünlü, 2011 yılının Kasım ayında ağır bir beyin kanaması geçirdi. Rahatsızlığı sonucunda vücudunun büyük bölümü felç olan Ünlü, hafıza kaybına uğradı ve konuşma yeteneğini de kaybetti.

Yakınlarıyla hemen hemen hiçbir iletişim kuramayan Ünlü, Türk medyası tarafından DHKP-C’nin intihar eylemcisi olarak lanse edildi. Sabah gazetesi başta olmak üzere birçok Türk basın yayın organında “Emniyet bu 14 kişiyi arıyor” başlığıyla geçtikleri haberde Ünlü’nün fotoğraflarına da yer verilirken aranan 14 intihar eylemcisinden biri oldukları iddia edildi.

Aralık ayında da Zaman gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde Ünlü yine hedef gösterilmiş ve intihar eylemcileri arasında adı sayılmıştı.

Halen Almanya’da ağır bir tedavi süreci içinde olan Ünlü’nün bu şekilde hedef gösterilmesine ailesi de tepki gösterdi.

GÜLBAHAR OLAYI İLK DEĞİL

Türk Emniyeti daha önce de benzeri şekillerde asılsız bir şekilde intihar eylemcisi olarak ilan ettiği kişilerin resimlerini dağıtmış daha sonra bu kişilerin hiçbir şekilde ne addedildikleri örgütle ne de herhangi bir eylem ile alakalı olmadıkları ortaya çıkmıştı.

Sultangazi’de geçtiğimiz Ekim ayında yaşanan intihar saldırısının ardından da benzer bir şekilde 9 kişinin fotoğraflarını dağıtan Emniyet’in intihar eylemcisi olamka suçları iki kişi ertesi gün Çağdaş Hukukçular Derneği’nde basın toplantısı düzenlemiş ve yaşananların polisin komplosu olarak nitelendirmişti.Ocak'ta kadın cinayetleri ve tecavüz arttı - ANF
 
Sosyalist Kadın Meclisleri, Ocak ayı içinde kadınların maruz kaldıkları erkek şiddetine ilişkin hazırladığı rapora göre bir ay içinde 13 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Aralık ayına göre kadına yönelik cinayetler ve tecavüz vakalarının arttığı görülüyor.

Sosyalist Kadın Meclisleri, Ocak ayı içinde kadınların maruz kaldıkları erkek şiddetine ilişkin hazırlanan raporunu açıkladı. Raporda, Meclis'te kabul edilen 6411 Sayılı Yasa'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylaması ardından binlerce kadın katilinin ve tecavüzcüsünün serbest bırakılmasının önünün açıldığı belirtildi. ,

Ocak ayında Türkiye genelinde kamuoyuna yansıyan bilgilere göre en az 13 kadın, erkekler tarafından öldürülürken, 5 kadının en yakınındaki erkek tarafından yaralandığı ve 7 kadının da tecavüze maruz kaldığı belirtildi. Raporda, erkek tarafından katledilen bazı kadınların ise bulundukları yerin Emniyet müdürlüklerinden koruma talep etmesine rağmen katledildikleri belirtildi.

Kadına yönelik şiddetin geçen yılın aynı dönemi ile bir ay öncesine göre arttığı görülüyor. Aralık ayında erkeler tarafında 12 kadın öldürüldü, bir kadın yaralandı, beş kadında tacize ve tecavüze uğradı.

2012 Ocak ayında ise 8 kadın katledildi, 2 kadın için cinayete teşebbüs edildi, 1 kadın intihar etti, 5 kadın yaralandı, 5 kadın tecavüze uğradı, 7 kadın ve çocuk cinsel tacize uğradı, 2 kadına işkence uygulandı.


'Muxetap Ocalan û KCK ye' – Yeni Özgür Politika

Hînkerê Zanîngeha Duhokê û endamê Kongreya Neteweyî ya Kurdistanê (KNK) Dr. Kamûran Berwarî têkîldarî hevdîtinên dewleta Tirk û Îmraliyê de axivî û da diyar kirin ku ji bo pirsgirêka Kurd çareser bibe pêwîste dewleta Tirk li gel Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan Koma Civakên Kurdistanê (KCK) jî muxatap bigre.

Berwarî da zanîn ku ji bo ev hevdîtine bi awayek baş û erênî bi encam bibin pêwîste beriya her tiştî dewleta Tirk dawî li operasyonên xwe yên siyasî û leşkerî bîne.

Berwarî der barê geşedanên dawî û pêvajoya hevdîtina bi Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan û helwesta Tirkiyeyê de nerînên xwe anîn ziman.

Hevditînên ku bi Îmralî re tên kirin hem ji aliyê dewletê ve hem jî ji aliyê PKK’ê ve tê piştrast kirin. Dewleta Tirk pêwîste di van hevdîtinan çawa tevbigere?
Em bi giştî weke Kongreya Neteweyî ya Kurdistanê KNK’ê aligirê diyalog û hevdîtinanîn. Em di xwazîn hevdîtin bên destpêkirin. Em daxwaz dikîn li her çar parçên Kurdistanê pirsgirêka Kurd bi riya diyalogê çareser bibe. Vekirina deriyê diyalogê bi birêz Abdullah Ocalan re gavek herî girînge. Em hêvîdarîn ku dewleta Tirkiye di çareseriya pirsgirêka Kurd de ji dil be û vê carê pêngavên ku têne avêten ne weke her carê bi armanca xapandina gelê Kurd be. Êrîşên dewletên herêmî û navnetewî yên li hember PKK’ê û gelê Kurd bi tu awayî nayê pejirandin. Bê gûman em hemû dizanîn li bakurê Kurdistanê şoreşeke siyasî, bîrdozî, çekdarî û netewî ya Kurdan heye. Navê şoreşê PKK’ye. Yê ku ev şoreşe dayî destpêkirin jî Birêz Abdullah Ocalan ne. Ji ber vêyekê jî di çareseriya pirsgirêka Kurd de divê PKK rasterast weke muxatap were naskirin. Yan jî hemû hêzên nûnertiya gelê Kurd dikin bitaybet ku serkêşiya wê Ocalan dike pêwîste muxatab werin girtin. Ji wana di serî de birêz Ocalan, KCK û hemû hêz, partî, rêxistinên Kurdan yên li welat û li derveyê welat ku aligiriyê ji şoreşa Ocalan dayî destpêkirin re dikin, ji bo çareseriya pirsgirêka Kurd weke muxatap were ditîn. Ji ber vê yekê nabe ku hevdîtin bên bisînorkirin û nabe ev hevditin ne li ser asta kes an jî li ser asta hinek aliyên ku dewlet jixwe re weke navnîşan diyar dike werin çêkirin. Di vir de muxatab ê di rêza yekê de cih digre û kilîta çareseriya pirsgirêka Kurde û nûnertiya giştî gelê Kurd dike birêz Abdullah Ocalane. Ji bo vê yekê jî dema ku dewlet bi Ocalan re dirûne pêwîste di kesayeta Ocalan de rêzê ji vîn, şoreş, bizav û tevgera azadîxwaz a Kurdan re bigre. 

Girêdayî çareseriya pirsgirêka Kurd hevdîtinên dewleta Tirk û Qendîlê pêwîste li ser çi bingehî were kirin?
Pirsgirêka bakurê Kurdistanê ne pırsgirêka hilgirtina çekan yan bê çek kirinê ye. Pirsgirêkek netewî, niştîmanî û gelekî ye. Ziman, çand, dîroka şaristaniyetekê hatiye dagirkirin. Pêngava yekemîn a ku dewleta Tirk bavêje û ji bo hevdîtinê bi Kurdan re bike pêwîste b itaybet Ocalan û PKK’ê muxatab bigre. PKK’ê ji 'lîsta terorê' derbixe û weke 'terorîst' binav neke. Pêngava duwemin jî pêwîste artêşa Tirkiyeyê xwe ji Kurdistanê vekişîne û Kurdistanê ji bo Kurdan bihêle. Operasyonên leşkerî rawestîne da ku gelê Kurd jî vê helwesta dewleta Tirk ya ji dil û pak bibîne û li ser wî bingehî di mijara çareseriya pirsgirêka Kurd de gelê Kurd bikaribe baweriya xwe bi helwesta dewleta Tirkiyeyê bîne. Pêngava sêyemîn pêwîste bernameyek bê diyarkirin û ji bo wê demek were eşkere kirin. Di demê ku were diyar kirin de daxwazên Kurdan li ber çavan werin girtin. Piştî vê yekê dewleta Tirk di destûra xwe de guhertinan pêkbîne û dema destûra Tirkiyeyê hate guhertin û di destûrê de mafên Kurdan hate naskirin bê gûman bê gûman wê riya diyalogê hesantir bibe. Eger dewleta Tirk ji bo hevdîtinan ji dil be, derfetê hevdîtinên bi Qendîl yan jî li welatên Ewropa û Tirkiyeyê bi nûnerên Kurdan re tê avakirin û her du alî dikarin li ser vî bingehî hevditinan bi pêş bixin. Lê belê helwesta dewleta Tirk û  desthilatdariya Erdogan a ji aliyekê ve behsa hevditinên çareseriyê û ji aliyê din ve jî politika tunekirinê, operasyonên siyasî û leşkerî nayê pejirandin. Ev helwest baweriya hevdîtinan jî bi mirovan re nahêle.

Li aliyekî anîna rojevê ya diyalog û hevdîtinan li aliyê din domandina operasyonên leşkerî û tevkujiya siyasî, çandî. Li gor baweriya we dewleta Tirk an AKP çaqasî ji dil tevdigere?
Wek ku mirov dibîne ku em jî ji nêz ve dizanin Tirkiye tu bername nîne ji bo çareserkirina pirsgirêka Kurd. Niyeta wan jî tuneye ku pirsgirêka Kurd çareser bike. Armanca dewleta Tirk a sereke ewe ku di bin navê danûstandinê û hevdîtinan de dixwaze bizava tevgera azadiyê  ya Kurdan tasfiye bike. Ev nêrîn, nêrînek şaşe. Ji ber ku gelê Kurd di pêvajoyên herî lewaz û bi tunebûnê re rû bi rû bû, yanî di salên 1980’yê de ku bizava azadixwaz a gelê Kurd di salên xwe yên destpêkê de bû jî tune nebû. Di komploya ku di 9’ê Cotmehê destpêkir û di 15’ê Sibat a 1999’an bi radestkirina Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan a ji bo dewleta Tirk jî tevgera Kurdan ya ji holê ranekir. Heman tişt bi operasyonên leşkerî li ser gerîlayên PKK’ê û operasyonên siyasî li ser tevgera siyasî ya Kurdan BDP’ê jî da meşandin dîsa tişta xwestin pêknehat û hêza berxwedana gel û gerîla bilidtir bû. Tiştê ku ji dewleta Tirk tê xwestin ewe ku bila hêzên xwe ji Kurdistanê vekêşîne, çekan bê deng bike û operasyonan neke. Ji ber ku çiqas operasyon hebin niqaşên ji bo çareseriyê bê wate û bê bandor dimînin. Çek danîn tiştekî rewa ye, bêdeng kirina çekan tiştekî xwezayî ye, ji berku her mirov dikare li Kurdistanê çekan bêdeng bike. Eger dewleta Tirk êrîşê ser Kurdan neke bê gûman deng ji çekên Kurdan jî nayê. Ji ber vê yekê divê dewleta Tirk bigehije wê baweriyê ku bêçek kirina PKK’ê şandina wan ya welatên cuda û di heman demê de operasyonên wê yên leşkerî di vê pêvajoya hevditinan de tê wateye ku dewleta Tirkiyeyê naxwaze pirsgirêka Kurd çareser bike.


Başka bir emriniz? – Yeni Özgür Politika

Türk Başbakan Erdoğan’ın “Dağdaki ile kucaklaşanı İmralı’ya göndermeyiz” sözlerine tepki gösteren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Başbakan süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli. Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız” dedi.

Başbakan Erdoğan, İmralı’ya gitmek için başvuran BDP heyeti ile ilgili olarak, ‘’Biz dağdaki ile kucaklaşanı bir defa İmralı’ya göndermeyiz’’ diyerek Şemdinli’de gerillaların yol kontrolü sırasında kucaklaşan BDP Eşbaşkanı ve Siirt Milletvekili Gültan Kışanak ve DTK Eşbaşkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk gibi isimlere Ada’ya gitme izni vermeyecekleri yönünde gönderme yapmış oldu. BDP ise dün bir kez daha bu konudaki tavrını kamuoyuyla paylaştı. BDP Grup Başkanvekili Buldan, Başbakan’ın BDP adına karar verme yetkisi olmadığını hatırlatarak, İmralı’ya gitmek için sadece Eşbaşkanların başvurduğunu ve bunun değişmeyeceğini söyledi.

Türk Başbakan Erdoğan, Çek Cumhuriyeti’ndeki temaslarının ardından Prag’da kaldığı otelde, kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “İmralı sürecinde gelişme var mı?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: “Başlattığımız süreci gelişen şartlara göre devam ettiriyoruz. Sürecin içinde MİT, devletin şu anda süreci yönetmekle görevlendirdiği birimidir. Ve İmralı’nın talebi üzerine de kendisinin belli yerlere mesajını ulaştırması bakımından kendinin güvenebileceği siyasi talepleri vardır. Ama bu siyasi talepte de bizim özellikle koyduğumuz bazı şerhler vardır. Nedir bu? Bir, biz dağdaki ile kucaklaşanı bir defa İmralı’ya göndermeyiz. İki, şu ana kadar verdikleri mesajla bu ülkenin hassasiyetlerine darbe vuranları bu noktada aracı olarak kabul edemeyiz. Çünkü onların, oradan aldıkları mesajı farklı şekilde götürme ihtimalleri olabilir. Adalet Bakanlığımız ve MİT tüm hassasiyetleri göz önünde bulunduruyor. Mesela illa eşbaşkanlar diye bir mecburiyet söz konusu olamaz. Adalet Bakanlığımız, müracaatları alıyor. karara bağlanıyor. Yani her isteyenin oraya gönderilmesi söz konusu olamaz. Kendi akrabaları, abisi, kardeşi, annesi, babası, eşi gidebilir tabii ki. Ama siyasilerin gidişi, izne tabi bir konudur. Uygun görülene izin verilir, görülmeyene de izin verilmez. Biz gerilim olmaması için olumlu yaklaşımın önemli olduğunu düşünüyoruz. Mesela (Paris’teki hadisenin akabinde) o gün 3 cenazeyi Diyarbakır’a getirmek zorunda değildik. Ama gerek ailelerin, gerek siyasilerin talebine, bir gerilim olmasın anlayışıyla olumlu yaklaştık. Herhangi bir eyleme fırsat vermeden mesele hallolsun istedik. Bu da başarıldı. Bunun takdir edilmesi gerekirken, biri orada yaptığı konuşmada, ‘Barışı isteyen Başbakan, Kürt kardeşlerimizi bombalıyor’ diyebiliyor! Biz Kürt kardeşlerimizi niye bombalayalım, biz teröristi bombalıyoruz. Dolayısıyla, bu tür konuşmalar karşısında, ister istemez hassasiyetimizi korumaya mecburuz.”

Buldan: BDP olarak netiz
Erdoğan’ın bu sözlerine yanıt BDP Grup Başkanvekillerinden geldi. Pervin Buldan ve İdris Baluken, konuyla ilgili dün Meclis’te basın toplantısı düzenledi. BDP olarak, barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettiklerini belirten Buldan, bugün de aynı düşüncede olduklarını söyledi. Buldan, bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacaklarını belirtti. ‘’Başbakan istediği kadar bu konuda açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın ama BDP olarak netiz; İmralı’ya gidecek heyetin eşbaşkanlarımızdan oluşmasını bir kez daha ifade ediyoruz’’ diye konuştu. Hiçbir genel başkanın, BDP milletvekillerine herhangi bir görev veremeyeceğini, Başbakan’ın kendi partisinin milletvekillerine görev verebileceğini vurgulayan Buldan, İmralı‘ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu söyledi.

Başka başvuru yok

Buldan, İmralı‘ya gidecek heyette BDP ve DTK’nin eşbaşkanlarının yer alması gerektiğini, bu konuda da başvuruların olduğunu, bunun dışında başka milletvekillerinin başvuru yapmadığını hatırlattı. Başvurularının Adalet Bakanlığı‘nda geçerli olduğunu; ancak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmediğini dile getiren Buldan, şunları söyledi: ‘’Başbakan, Hükümet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa, bazı arkadaşlarımızın üzerine çizgi çizmek istiyorsa, grup yönetimimiz, eşbaşkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan, AKP hükümeti ve Adalet Bakanı’na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen Ada’ya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eşbaşkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan’dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli. Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir.’’

Süreç böyle ilerlemez
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Başbakan’ın sınır ötesi mesajlarıyla, bu sürecin ilerlemeyeceğini söyledi.
Başbakan ve Hükümet’e düşenin, BDP ile ilgili karar organlarında neler yapılmasını tespit etmek değil, güven artırıcı politikaları hayata geçirmek olduğunu belirten Baluken, “Başbakan, BDP’nin yapacaklarıyla ilgili rolleri, sorumlulukları belirlemekten vazgeçsin, üzerine düşen demokratik adımları atma, yarattığı tahribatı giderme arayışına gitsin. AKP’nin yetkili organlarının vereceği kararlara müdahale etmiyorsak, Başbakan da bu hakkı kendinde görmemeli” dedi.


Başbakan'a Güney soruları – Yeni Özgür Politika

BDP, Paris'te 3 Kürt kadın siyasetçinin katil zanlısı olarak tutuklanan Ömer Güney'in ilişkileriyle ilgili Türk Başbakan Erdoğan'dan açıklama istedi.

Paris zanlısı Ömer Güney hakkında Türkiye'de de soruşturma açıldı. Türk vatandaşların yurtdışında karıştığı suçlara ilişkin TCK maddelerine göre, suçluların bulunduğu ülkede yargılansa dahi aynı şekilde kendi ülkesinde de yargı önüne çıkarılacağının altı çiziliyor. Savcılık, emniyet birimlerinden, Fransa’daki olaydan önce Türkiye’ye de geldiği ortaya çıkan Güney’in temasta olduğu kişilerin bağlantılarının araştırılmasını istedi.

BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ise Ömer Güney'e ilişkin Türk Başbakan Recep T. Erdoğan'ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Baluken, şu sorulara yanıt istedi:
- 3 Kürt kadın siyasetçiye yönelik saldırının gerçekleştiği olay yeri yakınında kamera görüntüleri var mıdır? Bu görüntüler Fransız makamları tarafından size iletilmiş midir?
- Ömer Güney adlı zanlı son 2 yıl içerisinde Türkiye'ye kaç defa giriş yapmıştır? Türkiye'de bulunduğu zaman zarfında ikamet adresleri nelerdir?
- Ağustos, 2012 tarihinde Ankara'da bulunduğuna dair iddialar olan Ömer Güney'in 10 gün boyunca Ankara'da ne görüşmeler yaptığı ve nerede kaldığına dair bilgiler mevcut mudur? Mevcutsa, bu bilgiler nelerdir?
- Ömer Güney adlı şahısın Türkiye'den çıkıp Fransa'ya yerleşme gerekçesi nedir? Fransa'da oturum iznini hangi gerekçeyle almıştır?
- Bir yıl önce askeri ve sivil bürokrat ile siyasetçilerin 'PKK üst yönetimini hedef alacağız' söylemlerinden bir yıl sonra Paris'te PKK'nin kurucularından Sakine Cansız'ın saldırıya uğraması arasında ilişki var mıdır?
- NATO Gladiosu adı verilen ve NATO üyesi ülkelerin tümünde örgütlenen yapının Türkiye ayağı kaç yılında oluşturulmuştur? Bu yapının gelişim seyri nedir? Bu yapı Türkiye içerisinde kaç saldırıda yer almıştır?
- Bazı basın kuruluşlarına 31.01.2013 tarihinde beyanatlarda bulunan Murat Şahin adlı şahıs MİT'e bağlı çalışmış mıdır? Çalışmışsa söz konusu kurumdaki pozisyonu nedir? Murat Şahin kamuoyunda 'Devrimci Karagah' adı ile bilinen operasyon sonrası tutuklanmış mıdır? Kaç gün tutuklu kalmıştır? Tutuklanma ve salıverilme gerekçeleri nelerdir?
- Devrimci Karargâh tutuklamasından sonra serbest bırakılan Murat Şahin, salıverildikten sonra İsviçre Zürih kentine görevlendirilmiş midir? Gönderilmişse, görev tanımı nedir?
- İsviçre Türk Elçiliğinde Mutlu isminde ya da kod adında biri çalışmış mıdır? Bu kişinin görev tanımı nedir?
- Murat Şahin'in ifadelerinde yer alan 'Teyze' kod adlı şahıs MİT'te görevli midir? Bu kişinin görev tanımı ve derecesi nedir? 'Paris Heval' kod adı ile anılan Ömer Güney'in 'Teyze' kod adlı MİT görevlisi ile ilişkisi nedir? Bu iki kişi son 3 yılda kaç defa, nerede görüşmüştürler?


DERHAL MÜZAKERE – Özgür Gündem

İmralı sürecine destek için Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen toplantıda, hükümete ‘sudan bahanelerle müzakere sürecinin uzatılmasına yol açma’ uyarısı yapılırken, Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesinin ve hemen müzakerelerin başlamasının önemine vurgu yapıldı

İMRALI SÜRECİYLE BİR EŞİK AŞILDI

Avrupa Parlamentosu’nda, Kürt Dostluk Grubu’nun girişimiyle, “Türkiye, Kürtler ve İmralı Süreci, Kürt Sorununa Barışçıl Çözüm İçin Siyasi Diyalog” başlıkları altında bir oturum düzenlendi. Oturumda konuşan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, “İmralı süreciyle Türkiye’nin önünü tıkayan bir tabu yıkıldı” dedi.

ARTIK ZAMAN KAYBEDİLMEMELİ

Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Flautre ise, “Sağlıklı görüşme için Öcalan’ın koşulları düzeltilmeli. Müzakere için zaman kaybedilmemeli” derken, Fransız Parlamenter Vergiat da, AB ülkelerine müzakereleri destekleme ve PKK’yi “terör” listesinden çıkarma çağrısında bulundu.

Müzakere için zaman kaybedilmesin

Fransa’nın Strasbourg kentinde, Avrupa Parlamentosu’nda (AP), Kürt Dostluk Grubu’nun girişimiyle “Türkiye, Kürtler ve İmralı Süreci Türkiye’de Kürt Sorununa Barışçıl Çözüm İçin Siyasi Diyalog” başlıkları atında bir oturum düzenlendi. Oturumda konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, parti olarak İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’la başlayan diyalog sürecini anlamlı ve önemli bulduklarını söyleyerek, “İmralı sürecinin başlamasıyla, ciddi bir psikolojik sınır aşılırken, gereksiz ve Türkiye’nin önünü tıkayan bir tabu ortadan kaldırıldı” dedi.

Güven ortamı sağlanmalı

AKP hükümetinin, “Entegre Stratejisi”ne değinen Demirtaş, Paris Katliamı ve hemen sonrasında Kandil’de PKK üst düzey komutanlarının gelişmiş teknolojiler vasıtasıyla hedef alınmasının Kandil ve büyük olasılık ile İmralı’da da ciddi soru işaretleri uyandırdığına dikkat çekerek, “Bunun yanı sıra iktidarın yaptığı açıklamalar bu güvensizlik ortamını daha da güvensiz kılıyor” dedi. Hükümetin sürekli Öcalan ile görüşmelere vurgu yaptığına dikkat çeken Demirtaş, “Ancak Sayın Öcalan’ın içinde bulunduğu koşulların sağlıklı görüşmeler ve müzakere yapabilmesi için uygun değil. Bu koşulların düzeltilerek, uygun hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

Siyasi tutsaklar bırakılmalı

Demirtaş, diyalog sürecinin başarılı olması için de ilk etapta yargı reformunun gerçekleşmesi, siyasi tutuklamalara son verilmesi, siyasi tutukluların serbest bırakılması ile basın özgürlüğü konusunda da önemli adımlar atılmasını beklediklerini söyledi. Demirtaş, sürecin başarılı olması için AB ve AP’nin de destek vermesi gerektiğini belirtti.

Avrupalı parlamenterler: Özgürlük şart

Liberal Grup parlamenteri Alexander Lambsdorff: Kürt meselesi artık herkes için olduğu gibi AB içinde her geçen gün daha da önem ve ağırlık kazanıyor. Ancak AKP hükümeti bir tarafta Sayın Öcalan ile görüşürken bir taraftan da KCK operasyonlarına devam ediyor. Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre: Kürt sorununda eski yaklaşım artık iflas etti. Sayın Öcalan sadece Türkiye’de değil Suriye Kürdistanı’nda da etkin. Bu iyi hesaplanmalı. Sağlıklı bir ortamda görüşmeler yapabilmesi için öncelikle Sayın Öcalan’ın çalışma koşullarının oluşturulması gerekiyor. Biz AKP hükümetinden bunu bekliyoruz. Ve müzakere için artık zaman kaybedilmemeli ve ön şartsız olmaması lazım.

Sosyalist Demokrat Grubu Üyesi Richard Howit: Biz Türkiye’yi bir AB üyesi olarak görmek istiyoruz ama Kürtlerin haklarının tanınması gerekiyor. KCK davaları artık bitmeli, Kürt dili eğitim dili olmalı, Kültürel ve siyasal haklar tanınmalı, BDP’nin sağlıklı siyaset yapabilmesinin ortamı sağlanarak seçim barajı kaldırılmalı. Ferdi ve sivil haklar sorunu aşılmalı.

Alman Parlamenter İsmail Ertuğ: Kürtlerin hakları tanınmalı ve güven ortamı yaratılarak sorun aşılmalı.

Sol Gruptan Fransız Parlamenter Marie Christine Vergiat: AB’nin bir tarafta Kürt meselesinin çözüme kavuşturulmasını isteyerek müzakerelere olumlu yaklaşması diğer tarafta bu meselenin tarafı olan PKK’yi “terör” listesinde tutması tutarsızlıktır.


Duhok, Kızıltepe ve Cizre'de 15 Şubat protestosu – Özgür Gündem

Federal Kürdistan Bölgesi'nin Duhok kenti, Mardin'in Kızıltepe ile Şırnak Cizre ilçelerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat meşaleli yürüyüş ve seminerle protesto edildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Turgut Özal Mahallesi'nde dün akşam bir araya gelen yüzlerce kişi 15 Şubat'ı protesto etmek için meşaleli yürüyüş düzenledi. Sık sık "Bijî Serok Apo", "PKK halktır, halk burada" ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde Atatürk Mahallesi'ne yürüyen gençlere BDP İlçe Başkanı Fettah Tekin, Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Salman, belediye meclis üyeleri ve yüzlerce yurttaş da katıldı. Yürüyüş güzergahında evleri bulunan yurttaşlar da balkonlarına ve pencerelerine çıkarak, slogan ve alkışlarla yürüyüşe destek verdi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümüne ilişkin açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Fettah Tekin, 15 Şubat'ı protesto etmek için meşaleli yürüyüşlerin tüm mahallelerde yapılacağını söyledi. Açıklamanın ardından sloganlarla eylem son buldu.

Duhok'ta 15 Şubat protestosu

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getiriliş tarihi olan 15 Şubat Duhok'ta da düzenlenen bir seminerle protesto edildi. Tevgera Hemwelatiyê Azad û Yeksen tarafından düzenlenen seminere çok sayıda kişi katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Rekevt İsmail, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası güçlerin devreye girerek nasıl yakalandığını ve bu süreçte Gladyo'nun nasıl rol oynadığını anlattı. İsmail, konuşmasında 15 Şubat ile sonuçlanan komplonun aslında PKK lideri Abdullah Öcalan'a karşı değil, Kürt halkına karşı geliştirilen bir komplo olduğuna dikkat çekti.

Seminerin bir diğer katılımcısı Tevgera Hemwelatiyê Azad û Yeksen meclisi yürütme üyesi Sedar Star ise, 15 Şubat 1999'dan bugüne kadar uluslararası güçlerin neyi amaçladığını ve neler olduğunu anlattı. Star konuşmasında, Öcalan'ın KCK sistemini geliştirerek bu komplo sürecini boşa çıkardığını belirtti.

Cizre'deki protestoda polis silah kullandı

Şırnak'ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi'nde bir araya gelen çok sayıda genç, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ı protesto etti. Mahallede bulunan mobese direğini ateşe veren gençler, sık sık "Bijî Serok Apo", "Kahrolsun 15 Şubat komplosu" sloganları attı. Mahalleye gelen polisler ile gençler arasında çatışma çıktı. Polisin kullandığı çok sayıda gaz bombası mahalleliye zor anlar yaşattı. Gençler polislerin gaz bombalarına taş ve molotoflarla karşılık verince bu kez polis otomatik silahlarla havaya ateş etti. Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.


Der barê ‘Roja Reş’ de nêrînên gel – Azadiya Welat
  
Di 14’e emîn salvegera Komploya Navnetewî ya 15’ê Sibatê de welatiyên li wargeha penaberan a Şehîd Rustem dimînin der barê Roja Reş de axivîn û Komploya Navneteweyî ya 15’ê Sibatê şermezar kirin û diyar kirin ku dê heta azadiya Rêberê xwe têbikoşin
Welatiyên Wargeha Şehîd Rustem 14’emîn salvegera 15’ê Sibatê şermezar kirin. Welatî û şagirtên Akademiya Ferhat Kurtay a wargehê hest û nêrînên xwe anîn ziman.
Endama Akademiyê Zahîde Pîranî hestên xwe der barê komployê de anî ziman û wiha got: “Di despêkê de em Komploya 15’ê Sibatê şermezar dikin. Dijminê gelê kurd gotin dema ku em Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan dîl bigirin, dê gelê kurd bi xwe tune bibe û dê xwe radestê me bike. Lê dema ku dijmin sekna gel li hemberî komployê dît, nikaribû xwe li hemberî hêza gelê kurd bigire.” Pîranî da zanîn ku bi taybet jina kurd hêzekî mezin li dijî vê kompoloyê da diyarkirin û li her qadê nerazîbûna xwe li hemberî dagirkeran û hêzên neteweyî daye diyarkirin û wiha pêde çû: “Di hemû aliyan de jinên kurd û gelê kurd amade bûn ku canê xwe ji bo Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan feda bikin. Dema ku dijmin dît êdî gelê kurd tune nabe û di her aliyî de xwe bi rêxistin kiriye. Bi vî awayî hemû planên dijmin vala hatin derxistin.”
 
GELÊ KURD AMADE YE
Hemze Demîr jî nêrînên xwe yên li ser komployê wiha anîn ziman: “15’ê Sibatê di dîroka gelê kurd de rojekê reş e. Em wekî gelê Wargeha Şehîd Rustem vê komploya rûreş şermezar dikin. Ev komplo di kesa yeta Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan de li hemberî gelê kurd hati ye meşandin. Ev komploya navnete weyî hê didome mînakên vê li paytexta Fransa Parîsê di kesayeta Heva la Sakîne Cansiz, Fîdan Dogan û Leyla Şaylemez de dîsa xwe dubare kir. Em wekî gelê wargehê li hemberî van komployan amade ne ku çi bikeve ser milê me em ê ji bo azadiya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan bikin.”
 
15’Ê SIBATÊ ROJEKE REŞ E
Şagirtê Akademiya Ferhat Kurtay Ehmet Orhan jî hestên xwe der barê Komploya Navneteweyî ya 15’ê Sibatê de wiha anî ziman: “15’ê Sibatê di dîroka cihanê de rûreşiya wan mirovên ku dibêjin em xwedayên cihanê ne û xwe desthilatdarên cîhanê dibînin e. Di bin vê desthilatdariya wan de dîroka gelê kurd bi destê wan hatiye reşkirin. Van hêzên dagirker xwe, wekî mirovên bi hiqûq dibinin. Lê dema ku mirov li dîroka cihanê temaşe bike bi destê wan û hiqûqa wan tu tişt nemaye ku neanîne serê gelê kurd. Ji bo wê jî meha sibatê, bo hemû gelê kurd û cîhanê mehekî reş û tarî ye.”
Orhan destnîşan kir ku dê wekî gelê Wargeha Şehîd Rustem di Roja Reş de bi rojî bin û komployê bi meşekê şermezar bikin û dê gelên di wargehê de parçeyên reş li ser malên xwe de daliqînin û wiha got: “Em ê heya dawiyê Komploya Navnete weyî şermezar bikin û heta em negihîjin azadiya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan em ê dest ji têkoşîna xwe bernedin.”
 
NIKARIN ME BITIRSÎNIN
Yek ji welatiyên wargehê a bi navê Gurbet Îzer jî der barê Roja Reş a 15’ê sibatê de axivî û wiha got: “Em 14’emîn salvegera Komploya Navneteweyî şermezar dikin û bi taybetî wan dewletên ku dest dane hev û Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan dîl girtîn şermezar û rûreş dikin.” Îzer diyar kir ku dewletên dagirker gotine qey ku Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan dîl bigirin dê gelê kurd bi xwe tune bibe û got ku gelê kurd hişyartir bûye û li hember dijmin şiyartir bûye û wiha pêde çû: “Em dikarin bêjin kurd bi destpêkirina vê komployê bi xwe hesiyan û bi destê hevdu girtin. Di vî warî de bi taybetî jinin kurd derketin pêş. Ji ber ku jinên kurd di her warî de derketin pêşiya dijmin û gotin hûn nikarin çavên me bitirsînin û roja me tarî bikin. Her ku dem derbas bû gelê kurd xwe bi rêxistin kir û mezin bû.
 
BIHARA GELÊ KURD
Endamê komeleya ciwanên wargehê Erdal Urek jî nêrînên xwe wiha anîn ziman û wiha got: “Em Komploya 15’ê Sibatê ya ku li ser Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan hat meşandin şermezar û lenet dikin. Di 15’ê Sibata 1999’an de ji aliyê dewletên emperyalîst ve bi komployekê radestî dewleta dagirker a tirk hat kirin. Li hemberî tevayî gelê kurd di kesayeta Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan de ev komplo hat kirin. Ji bo vê yekê em wekî ciwa nên Wargeha Şehîd Rustem vê komployê ji dil û can şermezar dikin.”
Urek da zanîn ku bo vê yekê divê bi taybet ciwanên kurd bizanin, di vê demê de di Rojhilata Navîn de gelek pêvajoyên nû hatine despêkirin. Ji wan pêvajoyên hesas ên ku derketine holê yek ji wan bihara ereban e û wiha pêde çû: “Di vê pêvajoyê de em wekî gelê kurd bi ruhê serhildanê vê bihara ereban bikin bihara gelê kurd û azadiya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan bi dest bixin. Di salvegera 15’ê Sibatê de bi ruhê fedayî xwedî li Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan derkevin. Divê em ciwanên kurd vê biharê bikin ya  azadiya Rêber Apo û bihara azadiya gelê Kurdistanê.” Ji endama komeleyên ciwan Sewra Yeman jî hestên xwe wiha anîn ziman û wiha got: “Em wekî ciwanên wargehê vê komployê şermezar dikin û bang li tevahî ciwanên kurd dikin ku bi her awayî tevli şermezarkirina komployê bibin.”


‘Em pêvajoyê bi wate û girîng dibînin’ – Azadiya Welat

Hevserokê Giştî yê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş li Parlementoya Ewropayê (PE) axivî û diyar kir ku ew pêvajoya nû ya diyalogan bi wate û girîng dibînin. Demirtaş destnîşan kir ku ji bo ev pêvajo bi ser bikeve divê reform bên kirin û dawî li girtinên siyasî bê
Li Parlamentoya Ewropayê ya ku li bajarê Strasbourga Franseyê ye, bi hewldana Koma Dostaniya Kurdan rûniştinek bi navê “Tirkiye, Kurd û Pêvajoya Îmraliyê, li Tirkiyeyê ji bo Çareseriya Aşitiyane ya Kurd Diyaloga Siyasî” rûniştinek pêk hat. Di rûniştinê de tevî Hevserokê Giştî yê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş, nunerên her çar komên PE’yê jî axivîn. Ji Tirkiyeyê jî rojnamevan beşdar bûn.
Hevseroka Komîsyona Parlementoya Têkel ya Ewropa-Tirkiyeyê parlementera Frensî Helene Flautre, li ser navê Koma Çepgir a Hevgirtî Serokê Koma Dostaniya Kurdan a YE’yê Parlementerê Alman Jurgen Klute, li ser navê Koma Soyaslîst Demokrat Richard Howit û ji Koma Lîberal jî Parlementerê Alman Alexaner Lamsdorff di dîwana rûniştinê de cih girtin û axaftinên kurt kirin û ji bo pozîsyona aliyê Kurdan were zanîn mafê axaftinê dan Hevserokê Giştî yê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş.
 
JI HOLÊ HAT RAKIRIN
Demîrtaş ku bersiv da pirsên parlementeran, got ku ew wekî partî pêvajoya hevdîtin û diyalogê ya ku li Îmraliyê hatiye destpêkirin bi wate û girîng dibînin. Demîrtaş got: “Ligel destpêkirina pêvajoya Îmraliyê, sînorekî mezin ê psîkolojîk hatiye derbaskirin û tabûyeke ku pêşiya Tirkiyeyê dixetimand ji holê hate rakirin.” Demîrtaş destnîşan kir ku ew bi israr dixwazin Ocalan tevli pêvajoyê bibe û daxuyand ku jixwe ew bi wê yekê bawer dikin ku pirsgirêk tenê dikarin bi diyalog û muzakereya di navbera her du aliyan de dest pê bike.
 
STRATEJIYA ENTEGREYÊ
Demîrtaş bal kişand ser’Stratejiya Entegreyê’ ya hukûmeta AKP’ê û bal kişand ser Komkujiya li Parîsê û êrîşên bi teknolojiyek xurt ku li Qendîlê li hemberî gerîlayên PKK’ê pêk hatin û diyar kir ku ev yek li Îmraliyê jî bûye sedema pirsnîşanên cidî.
Hevserokê BDP’ê bal kişand ku derenghiştina hevdîtina duwemîn a şandeya BDP’ê bi Ocalan re, pêbaweriyê ji holê radike.
 
ŞERT Û MERCÊN OCALAN
Demîrtaş, bal kişand ser şert û mercên Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan tê de tê ragirtin û got ku şert û mercên Birêz Ocalan dî wan de dîjî ji bo diyalog û muzakereyan ne guncaw in, ji ber ku nikare di wan şertên zahmet de bi rêxistina xwe û derdora xwe re têkiliyê deyne.
Demirtaş diyar kir ku ew pêvajoya nû ya diyalogan bi wate û girîng dibînin û destnîşan kir ku ji bo ev pêvajo bi ser bikeve divê reform bên kirin, dawî li girtinên siyasî bê û girtiyên siyasî serbest bên berdan.
Hevserokê BDP’ê da zanîn ku BDP di amadekirina makeqanûna nû de roleke çalak girtiye û got ku ew wekî BDP’ê makeqanûnek wisa dixwazin ku maf û azadiya her kesên li Tirkiyeyê bixe bin garantiyê.
Demîrtaş got ku dê çareseriya pirsgirêka kurd feydeyek mezin bide aşitî û aramiya li herêmê û  destnîşan kir ku ew pêşketinên kurdên li Sûriyeyê ji nêzîk ve dişopînin û wiha got:”Kurdên li Sûriyeyê guh dan bangên Ocalan û ger ev pirsgirêk were çareserkirin, dê qîma  kurdên li Sûriyeyê jî bi hukûmeta Tirkiyeyê bê.”      
Her wiha bal kişand ku ger pêvajo pêş bikeve, ev yek dê di warê erênî de feydeyek mezin bide YE û Tirkiyeyê û bang li YE û PE’yê kir ku destekê  bidin vê pêvajoyê.
 
OPERASYONÊN QIRKIRINÊ
Parlementerê Koma Lîberal Alexander Lambsdorff ku got: “Pirsgirêka kurd wekî ji bo her kesî, êdî ji bo YE’yê jî her roja ku diçe girîngtir û bi watetir dibe”, got ku li aliyekî hevdîtinan bi Ocalan re dikin, lê li aliyekî din jî operasyonên qirkirinê berdewam dikin. Lambsdorff, got ku ew nikare vê yekê fêm bike pirsên wekî daxuyaniyên muzakereyan ên ji aliyê Serokwezîr ve ji aliyê kurdan ve çawa tê nirxandin û şert û mercên hukûmetê aniye vê rewşê çi ne pirsî.
Demîrtaş bal kişand ser sedeman û got ku êdî ji bo çareseriya pirsgirêka kurd rêbazên leşkerî-ewlehiyê îflas kirine, pêşketninên li Sûriyeyê û bi taybet jî li rojavayê Kurdistanê û  destnîşan kir ku ya din jî rojimêriya hilbijartinên li Tirkiyeyê ne.
 
DIVÊ ŞERTÊN XEBATÊ HEBIN
Hevseroka Komîsyona Parlementoya Têkel ya Ewropa-Tirkiyeyê Helene Flautre jî diyar kir ku êdî di pirsgirêka kurd de nêzîkatiya berê îflas kiriye û bal kişand ku Birêz Ocalan ne tenê li Tirkiyeyê, li rojavayê Kurdîstanê jî di nava gel de xwedî bandor e û xwest ku ev yek neyê jibîrkirin.
Flautre diyar kir ku ji bo hevdîtin di hawêreke bî ewlehî de were kirin, divê şert û mercên Ocalan bêne sererastkirin û destnîşan kir ku ew ji hukûmetê li benda vê yekê ne. Flautre bi bîr xist ku piştî 3 endamên PKK’ê li Parîsê bi xwînxwarî hatin qetilkirin, rîska dijwarbûna pêvajoyê hebû, lê ev yek nebû û destnîşan kir ku demek wiha ji bo muzakereyan guncaw e. Her wiha da zanîn ku ji bo pêkhatina aşitiyê ew amade ne ku tişta dikeve ser milê wan pêk bînin.
 
MAFÊN KURDAN BÊ NASÎN
Li ser navê Koma Solyalîst-Demokrat Richard Howit jî got: “Em dixwazin Tirkiyeyê jî wekî endamek a Yekitiya Ewropayê bibînin, lê divê mafên kurdan nas bike. Divê êdî dawî li dozên KCK’ê bê, divê perwerdeya bi zimanê kurdî hebe, mafên siyasî û çandî bêne nasîn, divê hawêrek ku BDP bikare têde siyasetê bike hebe  û benda hilbijartinê bê daxistin.”
Parlementerê Tirkiyeyî Îsmaîl Ertug diyar kir ku ew dixwaze mafên gelê kurd bêne nasîn, got ku lê divê gumana Tirkiyeyê ya ku ‘Kurd dê vî welatî parçe bikin’ ji holê rabe û destnîşan kir ku divê Tirkiye jî pêbaweriyê bide kurdan.
 
JI LÎSTA TERORÊ DERXÎNIN
Ji Koma Çepgir Parlementera Frensî Marie Christine Vergiat jî destnîşan kir ku YE li aliyekî dixwaze pirsgirêka kurd çareser bibe û li aliyekî bi erênî nêzî muzakereyan dibe, lê li aliyekî din navê PKK’ê di lîsteya terorê de dihêle û ev yek wekî nakokî bi nav kir. Vergiat bal kişand ser komkujiya li Parîsê û destnîşan kir ku daxuyaniyên rayedaran ên derbarê vê komkujiyê de tu pêbaweriyê nadin.


Mîrê Êzdiyan: Ez jiyana Sîmonê garantî dikim - AVESTA KURD

Di civîneke taybet de ligel mal û komeleyên rewşenbîrî yên Êzdiyan li Elmanya, Mîrê Êzdiyan Mîr Tehsîn Beg ragehand ku eger Sîmon Dawid radestî kes û karên wê bê kirin û bizîvire mala xwe, ew dê garantiya jiyana wê bike.

Piştî ku civîn bi dawî bû Mîrê Êzdiyan got: ‘’Wek bersivek bo wan kes û rêxistinên jinan yên ku dibêjin ger Sîmon Dawid bizîvire nav kes û karên xwe dê jiyana wê bikeve metirsiyê, ez jî wan piştrast dikim ku garantiya jiyana Sîmonê dikim û em ê li gor yasayên navneteweyî û Kurdistanê wê biparêzin, û dê jiyana wê jî normal birêve here.

Mîr Tehsîn Beg wiha axifî: ‘’Sîmon keçeke 11 salî ye û çênabe tundûtûjî li beramberî wê bê kirin, herwiha divê jiyana zarokan bê parastin. Vêca wek me got em garantiyê didin û niha malbata Sîmonê jî li benda vegera zaroka xwe ne.’’

Sîmon Dawid keçeke Êzdî ya 11 salî ye û 9-ê meha borî ji aliyê kesekî Misilman bi navê Hesen Nesrullah (20) ve hat revandin û tê îdîakirin ku li xwe mehr kiribe, bavê Sîmonê jî li dadgehê doz vekiriye lê belê heta niha Nesrullah nehatiye girtin. Çalakvanên Kurd jî daxwaza cîbicûhkirina yasana û zîvrandina Sîmonê dikin.

Ev pirsgirêka han jî bû sedem ku berî bi çendeyekî rewenda Kurdên Êzdî li derveyî welat nîgeran bibe û li hinek bajaran xwepêşandanên mezin hatin kirin. Herwiha ji aliyên çendîn kesayetiyên Kurd (Misilman û Êzdî) ve îmze hatin komkirin û ji Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî ve hatin şandin daku tawanbarên vê pirsgirêkê bên dadgehkirin û yasa serwer be.


Qamişlo: Yekîtiya mamosteyên zimanê Kurdî hate avakirin - Xendan

Li bajarê Qamişlo dazgeha zimanê Kurdî (SZK) bi armanca derxistina rola jinê di saziyan de, roja sêşemê cîvinek ji bo hemû mamosteyên jin li navçeya Cizîrê li hola Mihemed Şêxo ya çand û huner saz kir.

Li gor nûçeya ajansa Firatê bi Erebî belav kiriye ku, civîn bi beşdariya bi sedan mamosteyên jin yên zimanê Kurdî ji hemû navçeyên Cîzîrê (Qamişlo, Dirbesiyê, Amudê, Hesekê, Dêrîka Hemko û Tirbespiyê) amadebûn birêveçû.

Di civînê de endama kordînasyona Yekîtiya Starê Henîfe Hisên, axivî û teqez li ser giringiya zimanê Kurdî kir bi taybet di nasnameya gelan de û rola jina Kurd ya di parastina zimanê Kurdî de jî anî ziman.

 Ji aliyê xwe ve jî seroka encûmena gel ya bajarê Qamişloyê Remziye Mihemed bi giring ev civîna mamosteyên jin ya zimanê Kurdî nirxand û bi gavekî pîroz binav kir.

Di dawiya civînê de piştî nîqaşan mamoetyên jin biryar standin ku yekîtiya mamosteyên jin di nava saziya zimanê Kurdî li navçeya Cizîrê bê avakirin û ew yekîtî ji 7 mamosteyên jin pêk were.

Hêjayî gotinê ye saziya zimanê Kurdî li hemû navçeyên Kurdî li Rojavayê Kurdistanê xebatên xwe yên yên xwendina bi zimanê Kurdî birêve dibe û bi sedan mamoste jî damezrandine.


PEN’a Kurd Dixwaze Navenda Xwe ji Almanyayê Bihîne Amedê - Peyamner

Serokê Yekîtiya Cîhanîya Nivîskarên Kurd (PEN’a Kurd) Zerdeşt Haco û rêveberên PEN’ê diyar kirin, ku ew dixwazin navenda xwe ji Almanyayê bînin Amedê û ji bo vê yekê ji Şaredarê Amedê Osman Baydemîr alîkarî xwestin.

 Serokê PEN’a Kurd Dr. Zerdeşt Haco, Sekretera PEN’a Kurd Bêrîvan Doskî û endamê wê Kakşar Oramar, îro Şaredarê Amedê Osman Baydemîr li cihê wî ziyaret kirin. Di evê dîdarê de Zerdeşt Haco serokê PEN´a Kurd destnîşan kir, ku li cîhanê herî zêde nivîskar û rojnamevan di zindanên Tirkiye û Îranê de girtî ne û xwest rojnamevanên kurd û nivîskar demildest serbest bihên berdan. Haco da zanîn, ku wan ji bo azadkirina rojnamevan û nivîskarên kurd hewl dane xebatên dîplomatîk bimeşînin û ji bo Evê yekê faks û name ji PEN’a navneteweyî re şandine.

 Kakşar Oramar jî di axavtina xwe de da zanîn, ku ew dixwazin navenda PEN’a Kurd ji Almanyayê bihînin Amedê û ji bo evê yekê ji Baydemîr alîkarî xwest. Oramar got, ku ew  dixwazin li gorî şert û mercan kongreya xwe di 22’ê Nîsanê de li Amedê li dar bixin û navendê jî li Amedê bi cih bikin.

Şaredar Baydemîr jî bal kişand wêje, xebatên ziman û çandî xebatên mayînde ne û got siyaset xebateke demborî ye. Baydemîr xwest wêjeya kurd zêdetir bi pêş bikeve û şaxên xwe berî nava civakê bide.


Xaneqîn’de toplu mezar bulundu - Dengê Azad

Edinilen bilgilere göre bugün Xaneqîn’in Bextiyarî bölgesinde toplu bir mezar bulunduğu bildirildi.

Xaneqîn Kaymakamı Mihemed Mela Hesen konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Bextiyarî semtinde bir binanın temel kazılarının yapıldığı sırada içinde insan kemiklerinin bulunduğu toplu mezar bulunduğunu ifade etti.

 Toplu mezarda kaç kişinin gömüldüğünün şu ana kadar belirlenemediğini belirten Xaneqîn Kaymakamı Mihemed Mela Hesen açıklamasında araştırma ekiplerinin daha fazla bilgi için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

 Xaneqîn’de 2003 yılından sonra Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde farklı noktalarda yapılan proje veya bina temel kazılarının yapıldığı sırada toplu mezarlar bulunduğu da sözlerine ekleyen Kaymakam Mela Hesen, toplu mezarların çoğunluğunun 1991 yılına ait olduklarının belirlendiğini de dile getirdi.


 ICG raporek taybet derbarê Kurdên Rojava de weşand - Rûdaw

Grûpa Qeyranên Navdewletî (International Crisis Group - ICG) di nûtirîn rapora xwe de ya bi sernavê “Kurdên Sûriyê: Berberiyek di nav berberiyekê de” dozê li hikûmeta Herêma Kurdistanê dike ku bi rola navbeynkariyê di navbera aliyên ne li hev yên Rojavayê Kurdistanê de rabe û agahdariyê dide ku nabe bibe sedema pevçûna wan aliyên kurdî.

International Crisis Group rêxistineke nehikûmî ya amerîkî ye û bingeha wê ya sereke li Washingtonê ye. Ev rêxistin sala 1995ê hatiye damezirandin û salane nêzîkî 90 raporan li ser qeyranên siyasî li seranserê cîhanê belav dike. Herwiha di warê çawaniya çareserkirina wan krîzan de pêşniyaran jî belav dike.

ICG di wê rapora 50 rûpelî de, ku roja di 22.01.2013ê de belav bûye, behsa wê yekê dike ku çawa qeyrana niha ya Sûriyê derfetê bide Kurdan ku “şaşîtiyên dîrokî rast bikin û hewla bidestxistina otonomiyê bêhtir bikin, lê dîsa jî ew rastî belaya aloziyên navxweyî û berberiya herêmî bûn û pêwîst e doza xwe bikin yek û ronaktir bikin.”

Derbarê rewşa Kurdan li Rojavayê Kurdistanê û çarenivîsa wan li Sûriyê, berpirsê beşê Rojhilata Navîn di wê rêxistinê de, Peter Hurling, dibêje: “Ji bo dahatûyeke nêzîk, çarenûsa Kurdên Sûriyê bi çarenûsa Sûriyê ve girêdayî ye û pêwendîdar e bi birêvebirina pêwendiyan bi welatên cîran re.” Hurling herwiha dibêje: “Kurdên Sûriyê wek hemû aliyên din ên Sûriyê beramber rewşa niha bi tirs û sergeşteyî ne, lê Kurd niha pêwîstiya wan bi yekdengiyê heye bo pêşxistina rewşa xwe.”

Raport behsa aliyên cuda yên Kurdên Rojava dike ku perçe perçe bûne û “ketine dû armancên ciyawaz. Hin ji wan aliyan PYDê, ku mezintirîn û karîgertirîn hêz e, bi wê yekê tawanbar dikin ku alîgira PKKê ye. Lê beramberî wê jî, ew partiyên ku wiha dibêjin bi xwe biçûk in û berevajî PYDê hêzên wan yên leşkerî nînin.” Di beşekî din de behsa rola ciwanan tê kirin: “Tevgerên ciwanan li dijî bêhtirîn aliyên din radiwestin û wan bi wê yekê tawanbar dikin ku di dîrokê de nikarîbûn berjewendiya Kurdan ber bi pêş ve bibin.” Herwiha ji bo rola Tirkiyeyê di pevçûnên li Sûriyê de, ew raport nîşanê bi wê dike ku divê “di rêzbestineke firehtir de bê xwendin, herwiha ji berberiya 30-40 salên çûyî bi PKKê re.”

Lêkolera siyasî di rêxistina ICG de, Maria Fantapî, ji bo rewşa Kurdan li Rojavayê Kurdistanê dibêje: “Kurdên Sûriyê bi şêweyekî giştî gavin gellekî mezin avêtine, bo yekem car di dîroka Sûriya nûjen de bûne desthilatdarên herêmên xwe. Lê bi wê re jî pêwîst e xwe bêhtir nêzîkî aliyên din bikin û mafên niştimanî yên Kurdan bikin beşek ji xebata niha ya tevaya hemwelatiyên Sûriyê.”

ICG di rapora xwe de çendîn pêşniyar pêşkêşî aliyên pêwendîdar ên Rojavayê Kurdistanê kirin:

Pêşniyar bo PYDê û ENKSê û nûnerên grûpên xortên serbixwe:

1-      Baştirkirina çalakiyên siyasî û kargêrî û karkirin ji bo çêkirina stratejiyeke hevbeş bi mebesta dabînkirina asayiş û xizmetguzariyên destpêkê li herêmên kurdî.

2-      Têkilbûna bêhtir bi civaka Sûriyê re, lê bê ku ew têkilî nakokî be bi rejîma Sûriyê re, bi taybetî dabînkirina alîkariyên mirovî, çêkirina nexweşxaneyên demkî bo çareserkirina birîndarên xwe, bêyî guhdana bi piştîneya siyasî û mezhebî û pêşandanên hevsozî bi rewşa tevaya hemwelatiyên Sûriyê re.

3-      Dûrketina ji her kirdeyeke ku nîşan be bo cudabûna Kurdan, wek mînak têkbirina sembola niştimanî û cîgirtina wê bi sembolên Kurdan.

Bo DBK:

4-      Diyarkirina pêgeheke ronî û hevgirtî di warê wê yekê de ku çi çaverê dike li her cîgiriyeke desthilatê, bi taybetî di warê rêzgirtina mafên mirovan de û li ser wê bingehê jî bi rexên ne kurd re danûstandinê bikin.

Bo PYD û hêzên çekdar ên YPGê:

5-      Pêgeheke leşkerên wan a sînordar hebe û bêhtir kar di çarçoveya erkên navxweyî yên herêmên Kurdan de bikin û hevahengiyê di navbera xwe de û DKB û grûpên ciwanên serbixwe de pêk bîne.

6-      Dûr bikevin ji her karekî tund û bikaranîna hêzan li wan herêmên ku di bin kontrola wan de ne.

7-      Xwe ji her karekî tevdanê ku bibe sedema desttêwerdana artêşa Tirkiyeyê dûr bixînin, wek mînak bikaranîna axa Sûriyê bo pêkanîna êrişên PKKê li dijî Tirkiyeyê.

Bo wan çekdarên ku ji aliyê PDKê rahênan dibin û di bin kontrola ENKSê de ne

8-      Tenê di yek demê de herin nav axa Sûriyê ku lihevhatineke ronî bi PYDê re hebe û herêma kar û çalakiyên partiyên wan diyar bin û xalên çareserkirina pirsgirêkên di navbera grûpên çekdar de jî behs kiribin û sîstemeke zelal li holê be bo nasandina tevaya çekdar, serok û çalakvanên wan grûpan.

Bo grûpên opozisyonê yên ne kurd û hêzên wan ên çekdar:

9-      Pêkanîna hemahengiyê bi DBKê re, bi mebesta damezrandina sîstemeke siyasî ya demokratîk ku tevaya mafên hemû hemwelatiyên kurd bên misogerkirin.

10-  Lezgîn piştgiriya eşkere ya rakirina hemû yasayan ku mafên hemwelatîbûnê yê hinek komên diyar yên Kurdan binpê dikin.

11-  Pêkanîna hemahengiyê bi DKBê re, dema li nav herêmên kurdî tevdigerin.

Bo hikûmeta Tirkiyeyê:

12 - Xwe ji desttêwerdana yekser li herêmên Kurdên Sûriyê dûr bihêlin, di heman demê de berdewambûna li ser hewlên aştiyê bo çareserkirina pirsgirêka kurdî li Tirkiyeyê.

13 - Bîra wê bibin ku danûstandinan bi PYDê re bikin, ew jî dikare bi serpereştiya DBKê be, bi mebesta dîtina mekanîzmekê bo pêkanîna hevahengiyê li ser asayişa sînorên wan.

14 - Hanedanê bidin rexên opozisyonê yên ne kurd ku grûpên Kurdan jî bînin nav xwe, ev jî li ser bingeha çêkirina sîstemeke demokratîk.

Bo hikûmeta Herêma Kurdistanê:

15 - Xwe ji pevçûna aliyên kurdî dûr bixînin û cuda ji vê jî girîngiyê bidin siyaseta yekrêziyê û kar jî ji bo rewakirin û firehkirina DBKê bikin.

16 - Hanedanê bidin herdu aliyên PYDê û ENKSê, daku bi hev re kar bikin û hêminî û aramiyê ji herêmên Kurdên Sûriyê re vegerînin.


ABD'den Ankara'ya tepki - Rizgarî Online

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Erdoğan ve Davutoğlu’nun İsrail hakkındaki yorumlarını tahrik edici olarak niteledi.Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’in Suriye’ye yaptığı hava saldırısına ilişkin açıklamaları ABD’den tepki çekti.ABD Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland, basın brifinginde sorulan bir soru üzerine “Türk liderlerden gelen tahrik edici yorumlar, bizi açıkçası çok rahatsız ediyor” dedi.

İsrail’in Suriye’deki bir askeri araştırma merkezini vurmasıyla ilgili olarak Erdoğan, “İsrail'i bir şımarık oğlan şeklinde besleyenler, yetiştirenler, İsrail'den her zaman her şeyi bekleyebilirler“ ifadelerini kullanırken, Davutoğlu, "Esad, İsrail uçakları, sarayının üzerinden uçup ülkesinin onuruyla oynarken niye bir çakıl taşı bile atmıyor?” sorusunu yöneltmişti.

Amerikalı sözcü, Erdoğan ve Davutoğlu’nun yorumlarından duydukları rahatsızlığı ABD’nin Ankara Büyükelçiliği kanalıyla Türk yetkililere aktardıklarını söyledi. Nuland, Suriye konusundaki hedefin ülkedeki şiddetin durdurulması, Beşşar Esad’ın koltuktan indirilmesi ve demokratik bir ülke inşa edilmesi olduğunu kaydederek, bu konudaki konsantrasyonun korunması gerektiğini dile getirdi.

ABD'den üçüncü uyarı

Bu, son aylarda Washington’ın Ankara’ya yönelik üçüncü çıkışı oldu. İsrail’in Kasım ayında Gazze’ye düzenlediği ‘Bulut Sütunu’ adlı operasyonu ‘devlet terörü’ diyerek eleştiren Ankara’ya ABD’den cevap gelmişti. ABD Dışişleri Sözcüsü Nuland, "İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz." şeklinde olmuştu.

Washington’ı rahatsız eden bir diğer konu da Türkiye’nin Irak hükümetiyle kötü giden ilişkileri. Ankara’nın, Irak hükümetini by-pass ederek Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle petrol anlaşması arayışına girmesi Amerikan Dışişleri’nden olumsuz sesler yükselmesine neden olmuştu. Sözcü Victoria Nuland bu kez de “Irak hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemiyoruz. Komşu ülkelere, tansiyonu artırmaya katkıda bulunacak herhangi bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.


Erkekler Ocakta 18 Kadın ve Üç Çocuk Öldürdü - Bianet

Erkekler Ocakta 18 kadın, üç çocuk ve üç erkek öldürdü; 11 kadına tecavüz etti. İki kadın çıkardıkları koruma tedbir kararına rağmen öldürüldü. Bir kız çocuğu, korumaya alındığı yurtta tecavüzcüsünün tacizine uğradı.
 
ERKEK ŞİDDETİ OCAK 2013: Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

Ocak ayında erkekler 18 kadın, üç çocuk ve üç erkek öldürdü; 11 kadına tecavüz etti; 20 kadına şiddet uyguladı; 15 kadını taciz etti.

En çok şiddet Kocaeli ve İstanbul'da yaşandı.

İki kadın çıkardıkları koruma tedbir kararına rağmen öldürüldü, ikisi yaralandı. Kocasının baskıları üzerine çıkarttığı tedbir kararını geri çeken bir kadın çocuğuyla birlikte öldürüldü.

Erkekler Aralık 2012'de 12 kadın öldürdü, 14 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 17 kadını yaraladı, 15 kadını taciz etti. Aralıkta en çok şiddet İstanbul'da yaşandı. Üç kadın uzaklaştırma kararı ve polise verdikleri şikayet dilekçelerine rağmen öldürüldü. Bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen şiddet gördü, biri sığınma evinde dövüldü.

2012'de 165 kadın, 14 çocuk, üç bebek ve 15 erkek öldürdü
Cinayet

Ocak ayında erkekler 13 ilde 18 kadın, üç çocuk ve üç erkek öldürdü.

Bir kadın çağrı üzerine koruma tedbiri, bir kadın ise panik butonuna rağmen kocaları tarafından öldürüldü. Bir kadın ve kızı ise, koca hakkında çıkarılan tedbir kararlarını kaldırtmasının ardından öldürüldü.

Ocakta kadınları en çok kocaları öldürdü. On kadını kocaları (üçü kocasından ayrı yaşıyordu, birinin boşanma davası sürüyordu), birini eski kocası, üçünü sevgilileri, birini babası, birini damadı, birini oğlu öldürdü. İstanbul'da yaşanan ABD'li turist Sarai Sierra cinayetinin ise faili hala meçhul.

En çok kullanılan cinayet aleti ateşli silahlar oldu. Dört kadın tabancayla, ikisi av tüfeğiyle, altısı bıçakla, üçü boğularak, üçü darp edilerek öldürüldü.

Cinayetlerin ardından üç erkek intihar etti, biri intihara teşebbüs etti, ikisi ise teslim oldu.

En çok kadın katli Kocaeli'de yaşandı. Cinayetlerin yaşandığı iller Adana, Ankara, Antep, Aydın, Denizli, İstanbul (2), İzmir, Kocaeli (3), Konya, Malatya, Samsun, Uşak ve Van.

Öldüren erkeklerin yaşı 14 ila 70, öldürülen kadınların yaşı 25 ila 60 arasında değişiyor.
Tecavüz

Erkekler Ocakta sekiz ilde 11 kadına tecavüz etti.

Yedi kadın tanımadıkları erkeklerin, ikisi arkadaşlarının, biri spor hocasının, biri sevgilisinin tecavüzüne uğradı.

Tecavüzlerden beşi kadınların alıkonuldukları mekanlarda, üçü kadınların kendi evlerinde, ikisi arabada gerçekleşti. Bir kadın ise kocası tarafından fuhşa zorlandı.

Ocak ayında yaşanan tecavüz vakalarında 17 erkek tutuklandı, sekiz erkek hakkında soruşturma başlatıldı, üçü ise savcılık ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmaz üzere serbest bırakıldı. İki tecavüz vakasının failleri bulunamadı.

Tecavüzlerin yaşandığı iller Afyon, Aydın, Edirne, Erzurum, Konya, Nevşehir, Sakarya ve Samsun.
Şiddet - yaralama

Erkekler Ocak'ta 11 ilde 20 kadına şiddet uyguladı.

Şiddet gören kadınlardan biri kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmış, biri şikayette bulunmuş, biri çağrılı koruma tedbiri çıkartmıştı. Bir kadın ise kocasının tehdidi üzerine koruma kararını kaldırttı ancak saldırgan tavırların sürmesi üzerine tekrar koruma tedbiri için başvurdu.

Ocakta kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. Dokuz kadını kocaları, üçünü eski kocaları, ikisini oğulları, birini sevgilisi, birini kayınpederi, üçünü ise tanımadıkları erkekler yaraladı.

15 kadın darp edildi, beş kadın bıçakla yaralandı. Bıçaklama vakalarının üçü, darp vakalarının beşi sokakta yaşandı.

En az yedi kadın ve karısını darp ederken kalp krizi geçiren bir erkek hastaneye kaldırıldı. Karılarını darp eden ve/veya hakkındaki tedbir kararını ihlal eden dört erkek gözaltına alındı, biri tutuklandı.

Ocakta şiddet uygulayan erkeklerin yaşı 15 ila 67, şiddet gören kadınların yaşı 21 ila 87 arasında değişiyor.

En çok şiddet Trabzon'da yaşandı. Erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana, Aksaray (2), Bursa, İstanbul (3), İzmir (2), Kocaeli, Konya (3), Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon (4).
Taciz

Erkekler Ocak'ta dokuz ilde 15 kadını taciz etti.

Bir kız çocuğu, tecavüzün ardından koruma altına alındığı devlet yurdunda tecavüzcüsünün, bir kadın tecavüzün ardından kaldırıldığı hastanede hastabakıcıların, bir kadın koruma tedbir kararı çıkarttığı kocasının tacizine uğradı. Bir kadın ise daha önce hakkında şikayette bulunduğu tacizcisi tarafından silahla rehin alındı.

Sekiz kadın tanımadıkları erkekler, iki kadın eski kocaları, biri akrabası olan bir erkek, biri hastabakıcılar, biri iş arkadaşı, biri öğretmeni, biri tecavüzcüsü tarafından taciz edildi.

Tacizlerin altısı sokakta, ikisi evde, üçü toplu taşıma araçlarında, biri hastanede, biri devlet yurdunda, biri işyerinde, biri ise telefon aracılığıyla yaşandı.

Yılbaşı kutlamaları sırasında ise 103 tacizci gözaltına alındı, 16'sı hakkında işlem yapıldı. Diğer taciz vakalarında beş erkek gözaltına alındı, biri tutuklandı.

Bir kadın tacizcisine direnince darp edildi, hastaneye kaldırıldı. Bir tacizci polis tarafından yakalanınca bileklerini kesti.

Ocak'ta tacizcilerin yaşları 22 ila 64, taciz edilen kadın/kız çocuklarının yaşları 15 ila 34 arasında değişti.

Taciz vakalarının yaşandığı iller Adana, Bursa (2), İstanbul (2), İzmir, Karabük, Kocaeli (4), Konya, Samsun ve Trabzon (2).
Bölgelere göre

Ocak'ta 23 ilde 56 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. En çok şiddet, her ay olduğu gibi yine Marmara Bölgesi'nde gerçekleşti.

56 vakadan 20'si Marmara, 11'i Karadeniz, 10'u Ege, sekizi İç Anadolu, üçü Akdeniz, üçü Doğu Anadolu, biri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşandı.

Ocakta en çok şiddetin yaşandığı il Kocaeli oldu.
Şiddetin doğurduğu şiddet

Ocak'ta yedi ilde erkek şiddeti, başka şiddet eylemlerini getirdi.

Bir kız çocuğu tecavüzcüsünü silahla öldürdü, bir kadın şiddet gördüğü kocasını bıçaklayarak öldürdü.

Üç erkek, yakınları olan kadınlara cinsel tacizde bulunan iki erkeği öldürdü. Bir erkek karısına ve annesine şiddet uygulayan oğlunu, ikisi kız kardeşine şiddet uygulayan erkekleri öldürdü.

Şiddetten doğan şiddet vakaları Adana, Ankara, Osmaniye, Rize, Samsun, Tokat ve Van'da yaşandı.


'İmralı'ya eş başkanlar gitmeli' – Etkin Haber Ajansı

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, ortak düzenledikleri basın toplantısında, İmralı'ya BDP eş başkanlarından oluşan bir heyetin gitmesi gerektiğini söyledi.

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken Meclis'te ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dağdaki teröristlerle kucaklaşan kişileri İmralı'ya göndermeyiz" sözünü hatırlatan Buldan, "Biz BDP Grubu olarak barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettik, kesinlikle bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacağız" dedi.

İmralı'ya gidecek olan heyetin mutlaka BDP eş başkanlarından oluşması gerektiği konusunda çok net olduklarını ifade eden Buldan, "Hiçbir başkan, bizim milletvekillerimize herhangi bir görev veremez. Sayın Başbakan bizim grup yönetimimizi belirleme yetkisine sahip değildir. Sayın Başbakan ancak kendi parti milletvekillerine görev verebilir" diye konuştu.

'BAKANLIĞA BAŞVURULAR YAPILDI'

İmralı'ya gidecek heyet ile ilgili Adalet Bakanlığı'nda bir başvurunun bulunduğunu söyleyen Buldan, "BDP eş başkanları başvuru yapmış durumdalar. Bu başvuruya olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt verilmemiştir. Bu başvurular geçerlidir. Bu konuda herhangi bir milletvekilimizin Adalet Bakanlığı'na herhangi bir başvurusu yoktur" dedi.

Buldan sözlerine şöyle devam etti: "Başbakan, AKP Hükümeti ve Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen adaya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eş başkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan'dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli.

Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA