KASIM 2012 KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 18 Ocak 2013 Cuma Saat 15:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 463. Gününü geride bırakırken, avukatların görüşme talepleri yine reddedildi.

01.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 463. Gününü geride bırakırken, avukatların görüşme talepleri yine reddedildi.

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Mehmet ve Rojînlerin çizgisinde mücadele yükseltilmelidir.”

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerindeki tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 51. Gününe girdi. Faşist ve ırkçı AKP Devleti başbakanının ‘bunlar şov yapıyorlar.’ Söylemlerine karşın tutsaklar avukat görüşlerine ve doktor kontrollerine gitmeyeceklerini belirttiler. Öte yandan direnişteki tutsaklara yönelik baskı ve işkencelerin arttığı belirtildi. Bunlara karşın tutsaklar: “Bu kervana katılmak bizleri onurlandırmaktadır.” Dedi. Ayrıca Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Brüksel’de AP önünde 8 günlük oturma eylemi başlattı.

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde açlık grevi eyleminde bulunan tutsaklar adına konuşan Deniz Kaya: “Eylemimizi 10 bin kişiye çıkaracağız. En ufak bir müdahale karşısında kıyamet koparacağız.” Dedi.

·         HPG: “Gever’de 3 ayrı noktaya gerçekleştirilen eylemde 3 özel harekât polisi yaralandı. YJA-STAR Şirnex’in Qileban ilçesinde yol kontrol eylemi gerçekleştirdi.”

·         KJB: “Cezaevindeki direnişi halk davranmalı.”

·         Aydın, Sanatçı, Akademisyen ve gazeteciler bugün Taksim’de açlık grevine destek için yürüyüş eylemi yaptı. Edebiyatçı Vedat Türkali: “Sonunda sormak zorunda kalırsak, vicdanım da yok mu diyeceksiniz sayın başbakanım?” dedi. Yazar Yaşar Kemal: “Bir nesli yok etmek istiyorlar.” Mehmet Bekaroğlu: “Adım atmayanlar, ölümlerden sorumlu olacak.”

·         Êlih’te gerçekleştirilen ‘Kara Perşembe’ eylemlerinde bu hafta tutsakların direnişine destek mesajı verildi: “Tansu Çiller de ‘bitirecem’ diyordu, Kürtler bitmez.”

·         Kolombiya Devrimci Silahlı Örgütü FARC, PKK ve Kürt halkıyla dayanışma mesajı yayınladı. Şair Murathan Mungan: “Kaç kişi ölürse ölsün,  bir gün bu ülkede herkes kendi anadilini konuşabilecek.” Zülfü Livaneli: “Muhatap eylemciler değil, hükümettir. Başbakan, çözüm yerine ‘kuzu kebap’ edebiyatına sarıldı.”

·         Açlık grevi eyleminde olan Faysal Sarıyıldız: “Başbakanın bu çirkin sözlerinin bizim sokağımızda kıymeti harbiyesi yoktur. Halkımızın verdiği destek bizde büyük moral veriyor.” Dedi.

·         İsviçre tarafından, 53 gündür açlık grevinde olan Kürt siyasetçi Metin Aydın Almanya’ya teslim edildi.

·         İstanbul’da feminist kadınlar, faşist AKP Devleti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i, protesto etti.

·          CHP’den oluşan bir heyet bugün cezaevlerinde grev yapan tutsakları ziyaret etti. CHP: “Yiyip içtikleri bilgileri doğru değil. Hiçbir eylemci eyleme zorlanmamış ve tehdit edilmemiştir. Bu eylemi görmezden gelen zihniyet sorgulanmalıdır. Başbakanın eylemcileri aşağılaması kabul edilemez. Bu insanlar başbakanın bu sözlerinden ötürü kendilerini daha çok ölüme yatırmışlardır.”

02.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 464. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma eylemi devam ediyor.  Öcalan’a Özgürlük Otobüsü bugün Marsilya kentindeydi.

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemi bugün 52. Gününde devam ediyor.  Cezaevi direnişi eylemine Lîce’de de 2 tutsak daha katıldı. Amedliler yarın açlık grevi eylemine destek için yürüyüş gerçekleştirecek. AB: “Açlık grevlerinden endişe duyuyoruz.” Amed Halk İnisiyatifi serhildan çağrısı yaptı.  54 gündür açlık grevinde olan ve Almanya’ya iade edilen Mehmet Aydın bugün mahkemeye çıkarıldı. BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Yaşam hakkı için alanlarda olacağız.” Dedi.

·         HPG: “Qileban’daki eylemde 3 asker öldü, 1 tank darbelendi. Amed Pasûr ve Farqîn’de yol kontrol eylemi gerçekleştirdi. Bazîd’de özel harekât polis noktası vuruldu.”

·         Batı Kürdistan’da Nûjîn Dêrîk isimli YPG’li katledildi. YPG: “Bu ahlakdışı uygulamanın hesabı mutlaka sorulacaktır.”

·         Muhaliflerin 28 Suriye askerlerini infaz görüntüsü yayınlandı.

·          BM İnsan Hakları Komitesi, Türkiye’yi ifade özgürlüğü ve KCK davaları nedeniyle mahkûm etti.

·         İnsan Hakları Örgütlerinin cezaevlerinde açlık grevi eylemine giren tutsaklara ilişkin raporları adalet bakanlığının söylemlerini yalanlıyor. Raporlara göre tutsaklar kritik eşiği çoktan aşmış durumda. Ayrıca tutsaklara işkence ve kötü muamelede bulunuluyor.

·         Gazeteci Ruşen Çakır, PKK’ye açlık grevlerini sonlandırması için çağrıda bulundu.

·         Yazar Cengiz Çandar Mezopotamya Exspesi isimli kitabında, Erdoğan’ın ‘Kürt Sorunu Benim Sorunumdur’ sözünden pişmanlık duyduğunu belirtti.

·         İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Bursa Valisi Şahabettin Harput, ırkçı AKP Devleti yanlılarınca saldırılara uğrayan Kürtleri gözaltına aldırttı.

·          Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, zehirlenerek öldürüldü dediği 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın açılan mezarının otopsi raporunda, zehirlenerek öldürüldüğü ortaya çıktı.

·         1992 yılında Êlih’in Beşîrî ilçesinden Avrupa’ya göç eden Êzîdîler, köylerine geri dönmek için hazırlanıyor.

·         Faşist ve ırkçı AKP Devleti iktidarında işçi ölümlerinde her geçen gün artış yaşanıyor.  İstanbul Çekmeköy’de bir inşaat şirketinde ihmal sonucu 4 işçi yaşamını yitirdi.

·         CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur: “Açlık grevlerine çok sığ bir tepki gösteriliyor.”

03.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 465. Gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan: “3. Büyük zindan direnişini selamlıyorum. Mazlumları, Kemallerin, Hayrilerin direniş ruhu canlanıyor. İmralı direnişi tasfiye amacını boşa çıkardı. Tutsakların direniş tutumu örnek alınmalı. AKP faşizmi can evinden vuruldu. Erdoğan’ın ifadeleri AKP’nin siyasetini gösteriyor. Zindan direnişinin sorumlusu AKP’dir.”

·         PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri 53. Gününe girdi. Tutsakların durumlarının kritik eşikte olduğu belirtildi.  Direnişteki tutsaklara yönelik cuntacı baskılar ise devam ediyor. Tekirdağ cezaevinde işkence uygulamaları yapıldığı belirtildi. Öte yandan Nakşibendî ailesinden tutsaklara destek açıklaması yapıldı.

·         Amed’de cezaevi önünde tutsakların direnişine destek amaçlı eylem yapıldı. Ancak barbar AKP Devleti polisleri tarafından faşizan uygulamalara maruz kalındı.

·         HPG-BİM: “Gerillaların dün akşam Lîce’nin Angul karakoluna gerçekleştirdiği eylemde 41 asker öldürüldü. Eylemde 2 gerilla da yaşamını yitirdi. Qaxizman’da kontra birliğine eylem gerçekleştirildi. Eylemde 3 asker öldürüldü. Ekim ayında operasyonlara karşı, 148 eylem gerçekleştirildi. Ayrıca 273 asker, polis ve korucu öldürüldü.  Operasyonlarda 45 gerilla da yaşamını yitirdi.1 Skorsky düşürüldü, 6’sı darbelendi. 7 zırhlı araç, 6 akrep darbelendi. Çok sayıda askeri malzemeye el konuldu. Yol kontrol eylemlerinde devletle işbirliği içindeki 39 kişi gözaltına alındı.”

·         Barış düşmanı AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “ Öcalan ailesi ve yakınlarıyla görüşebilir, ama avukatlarıyla görüşemez.” şeklinde ifadeler kullandı.

·          Kürdistan’a yönelik yok etme planları yürüten ırkçı Fethullah Gülen, daha önce Kürtlere yönelik ‘evlerine ateş düşür’ şeklindeki faşist sözlerinin ardından tutsaklara yönelik ‘böyleleri tarihin çöp sepetine atılmalı, grevlerin önüne geçilmeli’ diyerek eyleme müdahale emrini verdi.

·         Cuntacı AKP Devleti tarafından gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonları kapsamında BDP, DİHA ve GÖÇ-DER e yapılan baskınlarda 22 kişi gözaltına alındı.

04.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 466. Gününe girerken, tecridi kınamak amaçlı Avrupa, Kürdistan ve Türkiye’de protesto eylemleri devam ediyor.

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde açlık grevinde bulunan tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya: “5 Kasım’da 10 bin PKK ve PAJK’lı tutsak ile sürecek.” Öte yandan tutsaklara yönelik faşist uygulamalar devam ediyor. Denizli D tipi cezaevinde tutsaklara yönelik faşist ve ırkçı uygulamalar yapıldığı belirtildi. BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak; “Türkiye tekçi zihniyeti yıkılmaya mahkûmdur.” Şeklinde açıklama yaparken, Hewlêr’deki ST֒ler federasyonu açlık grevindeki tutsaklara destek amaçlı açıklama yaptı.

·         KDP;  “Türk hükümeti grevcilerin taleplerini kabul etsin.” Şeklinde açıklama yaptı.

·         YPG, infaz edildiği iddia edilen Nûjin Dêrik’in yaşadığını belirtti. YPG Halep komutanının kısa sürede ÖSO tarafından serbest bırakılacağı açıklandı.

·         İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Adalet Bakanı Sadullah Ergin; Anadilde savunma talebinin, pazartesi günü Bakanlar Kuruluna gelebileceğini ileri sürdü.

05.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 467. Gününe girerken, avukatlardan faşist AKP Devleti yetkilileri hakkında suç duyurusu yapıldı.

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “Eylem biçimine değil, Kürtlerin direnişine karşılar. Kürtler sömürgeci Türk devletine karşı mücadele ettiğinde her zaman kötülenmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde bir halkın ulusal varlığı bu şekilde yok edilmek istenmemiştir. En demokratik eylemler bile suçlanmaktadır. Tutsakların talepleri mutlaka kabul edilecektir. Şimdi de tam zamanıdır.  Bir halkın Önderini böyle sıradanlaştırmak kabul edilemez. Bu eylemi PKK yönetimi başlatmıştır söylemleri doğru değildir.”

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 54. Gününe girerken, tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya: “54. Gününde direnişimiz 10 bin kişiyle devam edecektir.” Öte yandan cezaevi direnişine destek amaçlı Batı Kürdistan’da serhildanlar devam ediyor. Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde de greve destek amaçlı yürüyüş eylemi gerçekleştirildi. Öte yandan Hewlêr’de 8 Kasım’da büyük bir yürüyüş yapılacağı belirtildi. Cezaevi direnişine destek için İsveç sol partililer tarafından duyarlılık çağrısı yapıldı.

·          HPG BİM: “Şirnex’in Qileban ilçesinde 2 ayrı eylemde, 2 asker öldürüldü”

·         Marmara Üniversitesinde 2 Kürt öğrenci faşist AKP Devleti yanlıları tarafından ırkçı saldırılara uğradı. 

·         Şemzînan’da de dün meydana gelen patlamada bir kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi yaralandı.

·         Faşist AKP Devleti, Başbakanlığına silah saldırısı düzenlendi. Ancak saldırının üzeri hemen kapatıldı.

·         İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip’in ‘cezaevlerinde açlık grevi yok’ söylemlerine karşın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; ‘talepleri duyduk, eylemi lütfen sonlandırın’şeklinde duyarsızca açıklamalar yaptı.

·         CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “ Açlık grevi eyleminde ölen olursa, sorumlusu hükümettir.”

·         12 yıl önce cezaevlerinde gerçekleştirilen açlık grevi eylemine müdahale eden Hikmet Sami Türk; “biz yanlış yaptık siz yapmayın. Olası müdahaleden endişeliyim.” Dedi.

·         Despot AKP Devleti Başbakanı Tayyip’in, ‘idam geri gelebilir’ sözlerine karşın; BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık; ‘Kürtleri idamla korkutamazsınız.’ Dedi.

06.11.2012

·         KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Öcalan insanlık dışı ağır tecrit koşulları altında. Tutsakların talepleri haklı ve gerçekçi. Talepler karşılık bulursa grevler son bulabilir.”

·         Cezaevi direnişi 56. Gününde devam ederken Gever’den cezaevi direnişine destek için büyük bir yürüyüş yapıldı. Öte yandan Güney Kürdistan’da da açlık grevi eylemine destek için miting yapıldı.  Almanya’da 17 kurumdan cezaevi direnişine destek açıklaması yapıldı.

·         BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: “Açlık grevleri Kürt sorunundan bağımsız değil. Tecrit ile birlikte ölümler arttı. Çözüm için talepler karşılanmalı.”

·         HPG BİM: Qileban’da gerçekleştirilen eylemde 3 mevzi ve 1 tank imha edildi. Türk ordusu sivil yerleşim yerlerini bombaladı.  Lîce-Pasûr-Farqîn üçgeninde operasyon gerçekleştirildi.

·         Yalan ve iftiracılığı meslek edinen özel savaş ajansları iftirada sınır tanımıyorlar. Şemzînan’da meydana gelen patlamaya ilişkin yanlı medya hiç bölgeye gitmemelerine rağmen AKP’ye tepki amaçlı kepenk kapatan halkın, PKK’ye karşı kepenk kapattığını iddia etti. ‘BDP kapıdan kovuldu’ başlıklı habere karşın ise patlamada yaşamını yitiren Faris Demircan’ın ailesi Türk medyasını yalanlayarak cevap verdi. BDP Colemerg milletvekili Esad Canan; “Ajanslar Şemzînan’a bile gelmedi” dedi.

·         DTK Daimi Meclisi: “Tutsakların talepleri Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin de temel talepleridir.”

·         Ergenekon davasında ‘gizli tanık’ın Şemdin Sakık olduğu ortaya çıktı.

·         İzmir Ege Üniversitesinde YÖK’ü protesto etmek isteyen öğrencilere, cuntacı AKP Devleti polisleri tarafından faşist bir şekilde saldırıldı.

·         Türkiye’de yerel seçimlerin 14 Mart 2012’de yapılacağı belirtildi.

·         Türkiye’den, Yemen’deki Müslüman Kardeşler örgütüne silah yollandığı ortaya çıktı.

07.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit devam ederken, avukatların görüşme talepleri yine bildik bahanelerle reddedildi.

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 57. Gününde devam ediyor.  Tutsaklar: “Halk serhildanları büyütsün” dedi. DTK Daimi Meclisi Üyesi bir grup ise açlık grevine başladı. Colemerg’de de öğrenciler greve dikkat çekmek amacıyla yürüyüş eylemi yaptı. Hewlêr’de de binler cezaevi direnişine destek için alanlara çıkacak.

·         Türk savaş uçaklarının medya savunma alanlarına düzenlediği saldırılarda 2 sivil hayatını kaybetti.  Bununla beraber 1983 tarihinden bu yana PKK kampları iddiasıyla yüzlerce sivili katletti.

·         HPG BİM: “Wan ve Şirnex’te gerçekleştirilen eylemlerde 5 asker öldürüldü.”

·         6 Kasım’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinde Barac Obama 2. Kez başkan oldu.

·         Despot zihniyet AKP Devleti’nin Başbakanı Tayyip; “ABD ile ilişkilerimizi daha ileri götürme gayretindeyiz.” Şeklinde açıklama yaptı.

·         Irkçı AKP Devleti Başbakanı Tayyip; yeni anayasada başkanlık sistemini istediğini tekrarladı.

·         Kadın düşmanı AKP Devleti iktidarı boyunca artan kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul’da 42 yaşındaki Mutlu Perttaş vahşi bir şekilde eşi tarafından öldürüldü.

·          Barış düşmanı AKP Devleti Başbakanı Tayyip, kendisi tarafından bizzat talimatla yönettiği bordo berelilerin sınır ötesine harekât yaptığı söylemlerini yalanladı.

·         Cuntacı AKP Devleti Baş Danışmanı Yalçın Akdoğan; Kürt Halk Önderi ile görüşmeyi bir buçuk yıldan bu yana sürekli ‘koster bozuk’ yalanı engellemelerini görmezden gelerek,  görüşme olmamasının önünde PKK’nin olduğunu ileri sürdü.

08.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 470. Gününde devam ederken avukatların başvurusu ‘gemi bozuk’ iddiasıyla reddedildi. Ayrıca Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifinin başlattığı kesintisiz oturma eylemi 137. Gününe girdi.

·         Kürdistan ve Türkiye’deki tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 58. Gününe girdi. Tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya: “Direnişimiz kararlılıkla devam etmektedir. Dışarıda verilen destek gücümüze güç katmaktadır. Taleplerimiz insanı, sosyal, demokratik, meşru taleplerdir. Bizler tehdit ve şantajı kabul etmeyiz. Her türlü meşru ve demokratik tepkiler yükseltilmeli.”  DTK’nin başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi ise 2. Gününde devam ediyor. AP’te de zindan direnişine destek amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

·         HPG Anakarargah Komutanlığı; Türk medyasınca hazırlanan sınır ötesi operasyon haberlerini yalanladı. 

·         HPG-BİM: “Bêşebap’ta gerçekleştirilen eylemde 20 asker öldürüldü.”

·         21 Ağustos 2011’de Qendîl’in Kortek bölgesinde katledilen 7 sivilin anıtı dikildi.

·         Cuntacı AKP Devleti siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Bursa’da 12 kişi, Erdexan’da 17 kişi gözaltına alındı.

·         Cuntacı AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül açlık grevindeki tutsaklara, eylemi sonlandırmaları için müdahalede bulundu.

·         Korsanlığa soyunan faşist AKP Devleti Ermenistan’a ait bir yolcu uçağını askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle Erzurum’da zorunlu iniş yaptırdı.

·         Amed Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar: “Öcalan, görüşmek istemiyor’a inanmıyoruz.”

09.11.2012

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit devam ederken,  Avukatların görüşme taleplerine 132. Kez bilinen bahanelerle ret cevabı geldi.

·          Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerindeki tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 59. Gününe girerken, PAJK’lı tutsaklar; “zulme boyun eğmeyeceğiz.” Dedi. Tutsaklara destek amaçlı Gever’de on binlerce kişi yürüyüş eylemi gerçekleştirdi. BDP’li vekiller ise yarından itibaren açlık grevi eylemi gerçekleştirecek.

·         HPG-BİM:  “ Amed Angul karakoluna gerçekleştirilen eylemin görüntüleri gerilla kamerasından saniye saniye verildi.”

·         DTK: “Tüm duyarlı kesimleri Amed’e çağırıyoruz.”

·         Sömürgeci AKP Devleti Kürdistan’da çözülmeye devam ediyor. Gever’de Abdullah Zeydan ve 750 kişi BDP’ye geçti.

·         Tekçi zihniyetçi AKP Devleti 10 Kasım’da da yürüyüş yapılmasını yasakladı.

·         Barbar AKP Devleti Başbakanı Tayyip; ‘halk idamı geri istiyor’ sözlerinden sonra idam tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

·         Amed Belediye Başkanı Osman Baydemir, cezaevindeki açlık grevlerine duyarlılık için Obama’ya çağrı yaptı.

10.11.2012

·         HDK 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat: “ Tuncel Zindanlarda direnenlerle birlikteyiz.” Mersin BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: “Teslimiyet bayrağını çekmeyeceğiz.”

·         Herekol’da gerillalar tarafından helikopter düşürüldü. Özel ordu mensubu 17 bordo bereli öldü.

·         HPG-BİM: “Wan’ın Şax ilçesinde yol kontrolü yapıldı.”

·         Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerindeki tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 60. Gününe girerken, BDP Milletvekilleri de süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine katıldı. Açlık grevindeki BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak: “Çözümsüzlüğe tepkiliyiz.”  BDP Amed Belediye Başkanı Osman Baydemir: “Kaybedecek bir saniyemiz bile yok.” İzmir Şakran cezaevindeki tutsaklara psikolojik baskı yapıldığı belirtildi. Zindanlardaki tutsaklara yönelik uluslar arası af örgütü acil eylem çağrısı yaptı. Sanatçı Sezen Aksu;  “vicdanlarımızda onarılmaz bir yara açılmadan Yaşar Kemal’in çağrısına kulak verin.” dedi. ÇHD: Ölüm haberleri yapmak istemiyoruz.

·         Batı Kürdistan’da Demokratik Özerklik kapsamında, Dirbesîye ve Tiltemûr’da kurumlar halkın eline geçti.

·         CIA Başkanı David Petraus evlilik dışı yaşadığı ilişkiyi ileri sürerek istifa ettiğini açıkladı.

 

 

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.