Halk İnisiyatifi’nden Gerilla Cenazelerini Sahiplenme Çağrısı
Duyurular / 06 Ocak 2013 Pazar Saat 16:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi, 2012’de açığa çıkan kazanımlar ile 2013 yılını Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının özgürlüğü ile taçlandırmanın temel hedefleri olduğunu belirtti.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, 31 Aralık’ta Diyarbakır’ın Lice ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 10 HPG gerillasının cenazesine görkemli sahip çıkma çağrısı yaptı. Kürdistan Halk İnisiyatifi, 2012’de açığa çıkan kazanımlar ile 2013 yılını Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının özgürlüğü ile taçlandırmanın temel hedefleri olduğunu belirtti.

Halk İnisiyatifi yaptığı yazılı açıklamada, Kürt halkının, 2012 yılında Öcalan’ın öncülüğünde destansı bir direniş sergilediğine de dikkat çekti. Açıklamada, “tüm inkar ve imha politikalarına karşı başta İmralı olmak üzere dağda, zindanda ve yaşamın her alanında direniş esas alındı. Kürt ve özgürlük düşmanlarının politikaları sonuçsuz kaldı. Gösterilen direniş bizleri özgürlüğe her zamandan daha fazla yakınlaştırdı. 2012’de açığa çıkan kazanımları, 2013’de Önderliğimizin ve halkımızın özgürlüğü ile taçlandırma temel hedefimizdir” denildi.

‘SERHILDANI BÜYÜTMEK ÖNCELİKLİ GÜNDEMİMİZDİR’

2013 yılında serhildanı büyütmek ve süreklileştirmenin en öncelikli gündem olduğu da belirtilen Kürdistan Halk İnisiyatifi açıklamasında, “Zafer ve özgürlük, özgücümüze dayalı direniş ve serhıldanla mümkündür. Bu yılı önderliğimizin ve halkımızın özgürlük yılına dönüştürmek için şehit Numanların direniş çizgisini pratikleştirerek gerçekleştireceğiz” dendi.

‘GERİLLA CENAZELERİNİ GÜÇLÜ SAHİPLENELİM’

Açıklamada, 31 Aralık 2012 tarihinde Lice-Hani-Genç üçgeninde yaşamını yitiren ve aralarında HPG Askeri Konsey Üyesi Numan Amed kod adlı Ertem Karabulut’un da bulunduğu 10 HPG gerillasının cenazelerine güçlü sahip çıkma çağrısı da yapıldı:

“Bu temelde tüm halkımızı sömürgeciliğin katliamlarına karşı onurlu bir duruş göstermek ve hesap sormak için Amed’de şehit düşen on yoldaşımızın cenazelerini en yüksek düzeyde sahiplenerek serhıldan alanlarında katliamcılardan intikam almaya çağırıyoruz. Komutan Numan ve beraberinde şehit düşen yoldaşların direniş ruhunu başta Amed olmak üzere, Kürdistan ve bulunduğumuz her yerde sokak, cadde, ve yaşamın her alanında layık olmalıyız. Amed en yiğit evlatlarını görkemli serhıldanla karşılayacaktır.”

‘KATLİAM PROVALARI BOŞA ÇIKARILMALI’

Afyon’a bağlı Sultandağı’nda Kürtlere yönelik katliam provalarına da dikkat çekilen Kürdistan Halk İnisiyatifi açıklamasında, “Katliam provalarını boşa çıkarmak için her alanda en radikal şekilde kendisini korumalı ve tereddütsüz cevap vermelidir. Katliamcı TC devleti, Roboski ve son olarak Amed’de yaptığı katliamları, halkımız üzerinde linç katliamlarıyla tamamlamak istemektedir. Sömürgeci çevrelerin ‘provokasyona gelmeyin’ biçiminde bizi tepkisiz kılmak isteyen boş safsatalarına itibar edilmemelidir. En sert tepki tereddütsüz bir biçimde gösterilmelidir. Düşmana aciz olmadığımızı ve bedeli ne olursa olsun özgürlükte ısrarlı olduğumuzu göstermeliyiz. Burası Kürdistan ve bizim ülkemizdir. Ülkemizde bizi tehdit etme cüretini gösterenlere bedelinin ne kadar ağır olduğunu geliştireceğimiz direnişle göstereceğiz” ifadeleri yer aldı.

‘AKP SOYKIRIMI SONUCA GÖTÜRMEK İSTİYOR’

2013 yılına girerken, Ortadoğu’da ve Kürdistan’ın dört parçasında, tüm güçler açısından mücadelenin daha çetin bir hal aldığına da dikkat çeken Kürdistan Halk İnisiyatifi, şöyle devam etti: ”Sömürgeci düşman TC devleti ve yürütücü gücü olan AKP ve Fethullah çetesi, halkımıza dayattığı soykırımı sonuca götürmek istemektedir. Bu amaca ulaşmak için Önderliğimiz üzerindeki işkence sistemini sürdürmekte, gerillaya dönük imha operasyonları, halkımıza dönük siyasi soykırım ve linç girişimleri, Rojava’daki halkımızın kazanımlarını yok etme saldırılarını yoğunlaştırmaktadır. Bir yandan halkımızı soykırımdan geçirmek için, tüm olanaklarını seferber etmişken bir yandan da Osmanlı’nın şark kurnazlığı ve ikiyüzlülüğü ile Kürt sorununu demokratik yollarla çözecekmiş gibi görüntü sergileyip beklentili bir ruh hali yaratmak istemektedir. Halk olarak çok iyi biliyoruz ki, bu güne kadar TC’nin ‘sorunu çözeceğim’ tutumu halkımızı ve demokratik kamuoyunu mücadeleden düşürme, rehavete sokma ve bu biçimde imha politikasını kalleşçe sonuca götürmeyi hedeflemiştir. TC sömürgeciliğinin çözümden kastettiği soykırımdan geçirmek, yok etmek ve Türkleştirmektir. Sömürgeci TC, AKP ve Fethullah’ın münafık karakteri bunu açıkça ortaya koymaktadır.”

AKP’nin demokratik çözüm niyetine sahip olmadığını da kaydeden Kürdistan Halk İnisiyatifi, “açık olan şu ki; Erdoğan’ın Roboski katliamının yıldönümünün arifesinde halkımıza dönük “ya Türkleşeceksiniz ya da ülkenizi terk edeceksiniz yoksa sizi bulduğumuz her yerde imha edeceğiz” tutumu ne kadar alçakça bir niyetin sahibi olduğunu göstermektedir.

Bedeli ne olursa olsun, kendi ülkemizde, kendi özgür irade ve kimliğimizle özgürce yaşama dışında herhangi bir dayatmayı yaşamdan saymayacağımız kesindir. Kürdistan’ı terk edecek bir zihniyet varsa- ki vardır- bu kesinlikle ülkemizi işgal eden sömürgeci T.C faşizmi olacaktır. Bu nedenle diyoruz ki halk olarak; yaşam gerekçemiz ülkemizin her karış toprağında varlığımızı korumak, özgürlüğümüzü sağlamak ve sömürgeciliği ülkemizden def etmektir” diye belirtti.

ROJAVA’YA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Rojava’da Kürt halkının gerçekleştirdiği özgürlük devrimine karşı başta Türk devleti olmak üzere, çeteci kesimlerin saldırılarını yoğunlaştırdığını da belirten Kürdistan Halk İnisiyatifi, ambargo altındaki Batı Kürdistan halkını sahiplenme çağrısında da bulundu:

“Rojavayı her alanda savunma ve sahiplenme en kutsal ulusal görevimizdir. Hem saldırılar karşısında durma, hem de ekonomik ambargoyu boşa çıkarmak için başlatılan kampanyayı daha da büyütmeliyiz. Güney Kürdistan yönetiminin sınır kapılarını açmayarak Rojava’ya karşı yürütülen ambargonun bir parçası olduğu için kınıyor, demokratik ulusal birliği zayıflatan bu tutumlarından derhal vazgeçerek onurlarını çiğnetmemeye ve sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.